про заміну сторони правонаступником
24 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 640/9245/19
провадження № 2-іс/340/139/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючої-судді Казанчук Г.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Глуско Рітейл» (вул. Солом'янська, 11, м. Київ, 03110; код ЄДРПОУ 24812228) до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вул. Нородного Ополчення, 5а, м. Київ, 03151; код ЄДРПОУ 39393260)про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002264003, -
ТОВ ''Глуско Рітейл'', через свого представника - Терезу Ю.О., звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом, ), в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення від 11.03.2019 року №0002264003, видане Головним управлінням ДФС у Київській області.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що за результатом фактичної перевірки до ТОВ ''Глуско Рітейл'' застосований штраф в розмірі 6800 грн у зв'язку із реалізацією алкогольних напоїв о 01 год 06 хв, у зв'язку із забороною здійснювати торгівлю алкогольними напоями з 22.00 по 08.00 на підставі рішення Макарівської селищної ради від 7.03.2016 року. Вказане рішення представник позивача вважає протиправним, оскільки нормою ч. 9 ст.15-3 Закону України ''Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального'' від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (надалі Закон №481/95-ВР) не встановлено заборони щодо реалізації алкоголю у певний час доби. Також вказує, що рішення Макарівської селищної ради від 13.07.2016 не було належним чином опубліковане, а тому не може застосовуватись до позивача. Фактична перевірка проведена на АЗС, який належить до закладів ресторанного господарства, а тому рішення Макарівської селищної ради не може застосовуватись на позивача.
Представник Головного управління ДПС у Київській області (надалі відповідач) поданий відзив на позов, із запереченням щодо позовних вимог, оскільки під час проведення фактичної перевірки встановлено реалізацію алкогольних напоїв під час нічного обмеження, у зв'язку з чим до товариства застосований штраф. ТОВ ''Глуско Рітейл'' не надано доказів, що АЗК є закладом ресторанного господарства. Крім того, у відзиві міститься клопотання про заміну відповідача правонаступником.
Рух справи:
Ухвалою від 04.06.2019 суддя Окружного адміністративного суду міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 року адміністративну справу №640/9245/19 прийнято до провадження суддею Казанчук Г.П.
Ухвалою від 21.03.2025 суддя залишила без руху позовну заяву та встановила десятиденний строк для усунення її недоліків. Недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою судді від 07.04.2025 року вирішено провести розгляд справи в порядку письмового провадження без виклику сторін.
Розглядаючи дану справу по суті, суд установив, що відповідач у справі - Головне управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260) знаходиться у стані припинення.
Відповідно до частини першої статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України (надалі- ПК України) контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 41.5 статті 41 ПК України встановлено, що повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів №1200 від 18.12.2018 року утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
Також згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №682-р від 21.08.2019 року Кабінет Міністрів України погоджується з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінетів Міністрів України від 6 березня 2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019, №26, ст.900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Тобто фактично функції з реалізації державної податкової політики виконується Державною податковою службою, в той час, згідно вищезазначених положень Державної фіскальної службою дані функції припинили здійснюватись.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (надалі -Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема ГУ ДПС у Київській області.
Пунктом 2 Постанови № 893 установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 893 права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до статті 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (зі змінами), Державна податкова служба України видала наказ від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ № 529), яким наказала утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, а Департаменту правової роботи - подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідної інформації про утворення територіальних органів Державної податкової служби як її відокремлених підрозділів.
Відповідно до Наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Згідно з Положенням Головне управління ДПС у Київській області затверджене наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 (надалі - Положення), Головне управління ДПС у Київській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує реалізацію повноважень Державної податкової служби на території Київської області і є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).
Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від ліквідованого Головного управління ДПС у Київській області як юридичної особи публічного права (код ЄДРПОУ 43141377) до Головного управління ДПС у Київській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44096797).
В свою чергу, Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) втратило адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики на території Київської області.
Натепер діяльність та адміністративна компетенція юридичної особи - Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260) як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого суб'єкта владних повноважень - відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - ГУ ДПС у Київській області, як відокремлений підрозділ ДПС (код ЄДРПОУ 44096797).
Статтею 52 КАС України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд вважає за доцільне допустити заміну первісного відповідача у цій справі на його процесуального правонаступника - ГУ ДПС у Київській області, як відокремлений підрозділ ДПС (код ЄДРПОУ 44096797). Тож цей суб'єкт владних повноважень має приймати участь у справі як відповідач.
Керуючись статтями 52, 294 КАС України, суддя -
Клопотання ГУ ДПС у Київській області про заміну відповідача на його правонаступника задовольнити.
Замінити первісного відповідача у справі його процесуальним правонаступником ГУ ДПС у Київській області, як відокремлений підрозділ ДПС (код ЄДРПОУ 44096797).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК