23 вересня 2025 рокуСправа № 280/9097/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24
за позовною заявою: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до: Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (49041, м. Дніпро, пр. Праці, буд. 16, код ЄДРПОУ 45291657)
про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,
30.09.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (далі - відповідач), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, розрахованого відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2022, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки, для перерахунку пенсії у разі втрати годувальника позивачу з 01.02.2022 та 01.02.2023;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2022, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки, для перерахунку пенсії у разі втрати годувальника позивачу з 01.02.2022 та 01.02.2023.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 (головуючий - суддя Батрак І.В.), позов задоволено повністю, а саме:
- визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;
- зобов'язано відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням розміру грошового забезпечення, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України від 02.12.2021 № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії, за період з 01.02.2022 по 31.01.2023 включно; встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.
18.06.2025 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 набрало законної сили.
10.09.2025 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24. В обґрунтування заяви позивач зазначив, що на виконання судового рішення відповідачем були виготовлені та направлені до пенсійного органу довідки станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 від 24.06.2025 № 31/29/31-223 та № 31/29/31-224. Проте, до довідок включено лише: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років (копія довідок додається). Натомість вказані довідки взагалі не містять відомостей про додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавки, надбавки за особливості проходження служби, доплати, підвищення та премії. Отже, відповідач на власний розсуд видав довідки станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, які не відповідають вищевказаному рішенню суду і порушують принцип обов'язковості судових рішень, яким чітко зобов'язано надати довідки з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, премії.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.09.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження.
19.09.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких зазначено, що 17.09.2025 ним було виготовлено оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача № 31/29/31-264 (станом на 01.01.2022) та № 31/29/31-265 (станом на 01.01.2023) та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. До цих довідок включено посадовий оклад, оклад за військовим званням, що визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт та щомісячні додаткові види грошового забезпечення як це зазначено в резолютивній частині постанови. Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії визначено із урахуванням грошового забезпечення, яке виплачується військовослужбовцям Державної служби України з надзвичайних ситуацій за посадою, яка є відповідною посаді, з якої позивач був звільнений зі служби, та з урахуванням інформації, наданої листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 30.06.2025. Таким чином, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 у справі № 280/9097/24 виконано відповідачем в повному обсязі та в межах покладених зобов'язань.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з розглядом заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24, суд виходить із такого.
Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно зі ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Слід зазначити, що порядок встановлення судового контролю визначається положеннями ст.ст. 381-1, 382, 382-1 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
За приписами ч.ч.1-2 ст. 382 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 (головуючий - суддя Батрак І.В.), позов задоволено повністю, а саме:
- визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;
- зобов'язано відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням розміру грошового забезпечення, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України від 02.12.2021 № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії, за період з 01.02.2022 по 31.01.2023 включно; встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.
Суд, дослідивши надані відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення від 17.09.2025 № 31/29/31-264 (а.с.134) та від 17.09.2025 № 31/29/31-265 (а.с.134), дійшов висновку, що відповідачем належним чином виконано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24.
З огляду на викладені обставини, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24.
За таких обставин, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 є необґрунтованою, а відтак у задоволенні такої заяви слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 243, 248, 381-1, 382, 382-1 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по адміністративній справі № 280/9097/24 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.В. Прудивус