24 вересня 2025 року Справа № 280/7758/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про скасування постанови про накладення штрафу, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
Постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Мельникова О.А. від 28.08.2025 ВП № 78395580 про накладення штрафу на Головне управління у розмірі 5100,0 грн скасувати.
Судові витрати покласти на відповідача.
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова є протиправною, відсутність коштів у боржника стала причиною невиплати донарахованих сум пенсії в розмірі 15171,53 грн. Подолання такої об'єктивної причини для боржника є неможливим. Виконання рішення суду здійснюється до зміни законодавства або статусу особи. Кабінет Міністрів України 03.01.2025 за № 1 прийняв постанову «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1), якою запровадив чергове обмеження пенсії. Відповідно до вимог даної постанови здійснено перерахунок пенсії з урахуванням понижуючих коефіцієнтів (а не обмеження максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів). Перерахунок пенсії на підставі Постанови № 1 не був предметом розгляду справи № 280/10514/24, та відповідні перерахунки з 01.01.2025 не можуть визнаватися неправомірними в межах виконання рішення по справі № 280/10514/24. Позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 09 вересня 2025 року відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання на 19 вересня 2025 року о 14:30 год.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 18 вересня 2025 року надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що згідно відомостей, які надав стягувач ОСОБА_1 , а саме: розрахунок від 06.08.2025 пенсії по інвалідності по пенсійній справі 0801001352, підсумок пенсії стягувача з надбавками становить 27163,92 грн, про те ця сума з урахуванням максимального розміру пенсії становить 25288,92 грн, пониження суми 25288,92 грн згідно з Постановою №1 від 03.01.2025 до 24449,46 грн, після чого понижена ще до 23610,00 грн. В той же час, згідно вимог виконавчого листа № 280/10514/24, який видав 17.06.2025 Запорізький окружний адміністративний суд, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повинно проводити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням виплачених сум, з 01.10.2024. За невиконання вищезазначеного рішення, в межах повноважень, правомірно було винесено постанову про накладення штрафу на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у розмірі 5100,00 грн. Відповідач просить суд у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі.
На виконання ухвали відповідачем надані копії матеріалів виконавчого провадження ВП №78395580.
18 вересня 2025 року позивачем надана заява про розгляд справи у письмовому провадженні без участі представника.
У судове засідання, призначене на 19 вересня 2025 року, сторони, повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи, не з'явились, враховуючи заяву про розгляд справи у письмовому провадженні та у відповідності до положень ч.3 ст. 194, ч. 9 ст. 205, ч.3 ст.268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд здійснив подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі №280/10514/24, позов задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій провести з 01.10.2024 виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі №280/10514/24, яке набрало законної сили 17 березня 2025 року, видано виконавчий лист, який перебуває на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), виконавче провадження № 78395580 відкрите 24.06.2025.
На виконання вимоги старшого державного виконавця, позивачем 06.08.2025 направлено лист до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в якому позивач повідомляє, що під час виконання рішення суду по справі № 280/10514/24 сформувалась доплата до пенсії стягувача у сумі 7555,14 грн. Рішення у справі № 280/10514/24 виконане в межах покладених судом зобов'язань та з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством до відкриття виконавчого провадження ВП № 78395580.
28 серпня 2025 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Мельниковим О.А. прийнято постанову про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за невиконання рішення суду. У постанові вказано, що згідно відомостей, які надав стягувач ОСОБА_1 , а саме: розрахунок від 06.08.2025 пенсії по інвалідності по пенсійній справі 0801001352, підсумок пенсії стягувача з надбавками становить 27163,92 грн, про те ця сума з урахуванням максимального розміру пенсії становить 25288,92 грн, пониження суми 25288,92 грн згідно Постанови №1 від 03.01.2025 до 24449,46 грн, після чого понижена ще до 23610.00 грн. В той же час, згідно вимог виконавчого листа № 280/10514/24, який видав 17.06.2025 Запорізький окружний адміністративний суд, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повинно проводити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням виплачених сум, з 01.10.2024.
Не погоджуючись із вказаною постановою, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулося до суду з цією позовною заявою із вимогою про її скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VІІІ, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України. (пункт 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VІІІ)
Згідно статті 5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до частин п'ятої, шостої статті 26 Закону №1404-VІІІ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з частинами першою, другою статті 63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини першої статті 75 Закону №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, підставою для прийняття виконавцем постанови про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян є невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду.
Оскаржувана постанова про накладення штрафу винесена державним виконавцем у зв'язку з тим, що рішення суду боржником не виконано, оскільки індексація пенсії за 2023 рік обмежена сумою 1500,00 грн.
Як вже встановив суд, у межах виконавчого провадження № 78395580 виконується виконавчий лист № 280/10514/24, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 01.10.2024 виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
Так, виконавчий лист виданий на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі №280/10514/24, яке набрало законної сили 17 березня 2025 року.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі №280/10514/24, позов задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій провести з 01.10.2024 виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
Таким чином, у вказаному рішенні судом не визнавались протиправними дії відповідача саме щодо розрахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та відповідно, зобов'язань щодо нарахування та виплати позивачу пенсії без обмеження розміром із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення встановлених Кабінетом Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» вказане рішення суду не містить, а своєю чергою виконавець перевіряє виконання рішення відповідно до змісту виконавчого документа.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області фактично вчинено всі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання постанови суду від 17 грудня 2024 року у справі №280/10514/24, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
При цьому, суд зауважує, що у даному випадку старший державний виконавець при прийнятті оскаржуваної постанови про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області фактично надав оцінку діям позивача при нарахуванні пенсії стягувачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», які не були визнані протиправними судом при розгляді справи №280/10514/24.
Однак такі дії не входять до його повноважень, оскільки відповідно до положень Закону України «Про виконавче провадження», виконавець лише перевіряє виконання рішення та у разі невиконання без поважних причин боржником рішення, виносить постанову про накладення на боржника штрафу.
З урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що постанова про накладення штрафу від 28.08.2025 ВП № 78395580 за невиконання постанови суду від 17 грудня 2024 року у справі №280/10514/24 є протиправною та підлягає скасуванню, в зв'язку із чим позов необхідно задовольнити.
Як зазначено у частині першій статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При цьому, частиною 2 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулось із позовом у цій справі не як суб'єкт владних повноважень на виконання покладених на нього функцій (завдань), а як юридична особа публічного права, а тому розподіл понесених позивачем у цій справі судових витрат слід здійснювати в загальному порядку.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 28 листопада 2018 року по справі № 812/246/18.
Суд, беручи до уваги результат вирішення спору щодо задоволення позовних вимог, присуджує позивачеві 2422,40 грн понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса).
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 241-246, 287 КАС України, суд -
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про скасування постанови про накладення штрафу, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Мельникова О.А. від 28.08.2025 ВП № 78395580 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 287, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп.Соборний, буд.158-б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012),
Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Приходська, 58, м. Запоріжжя, 69095; код ЄДРПОУ 43315529).
Повне судове рішення складено 24.09.2025.
Суддя Б.В. Богатинський