Рішення від 23.09.2025 по справі 240/14739/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/14739/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вякому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 28.06.2023 №9/3-1295 з урахуванням доплати 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.02.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 76 % від суми грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 28.06.2023 №9/3-1295 без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023, з урахуванням доплати 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії, починаючи з 18.10.2023, та з урахуванням розміру підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2024, з урахуванням розміру підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2025, та без застосування до його пенсії коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та статтею 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік», починаючи з 01.01.2025 року.

В обґрунтування позову Позивач зазначає, що перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Департамент виконання кримінальних покарань виготовив та направив Відповідачу довідку від 28.06.2023 року №9/3-1295 для перерахунку пенсії. Відповідно до судового рішення Відповідачем з 01.02.2023 року здійснено перерахунок пенсії Позивача на підставі вказаної довідки.

Разом з тим, при проведенні такого перерахунку пенсії, на думку Позивача, Відповідач з 01.02.2023 року протиправно здійснив перерахунок пенсії у розмірі 70%, а не 76% від суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Департаменту виконання кримінальних покарань від 28.06.2023 року №9/3-1295, та без урахуванням доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, на думку Позивача, Відповідачем на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" були проведені відповідні перерахунки пенсії, але їх виплата не була проведена по причині протиправного застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Одночасно Позивач зазначає про безпідставність застосування до перерахунку з 01.01.2025 року його пенсії коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану та статтею 46 Закону України від 19.11.2024 року №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

На звернення представника Позивача від 04.03.2024 року Відповідач листом від 05.03.2025 року відмовив у проведенні відповідних перерахунків та виплаті пенсії без обмеження максимального її розміру.

Ухвалою від 20.06.2025 року після усунення недоліків позовної заяви відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у встановлені строки відзив на позовну заяву не подав, що судом відповідно до вимог частини 4 статті 159 КАС України розцінюється як визнання позову.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивачем до позову не долучено жодних доказ на підтвердження його права на пенсію в розмірі 76% від грошового забезпечення.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Відповідачем з 01.03.2023 року на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 року у справі №240/7696/24) проведено перерахунок пенсії Позивача в у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Департаменту виконання кримінальних покарань від 28.06.2023 року №9/3-1295.

Суд враховує, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 року у справі №240/7696/24) не задоволено позовні вимоги Позивача щодо такого перерахунку у розмірі 76% від суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Департаменту виконання кримінальних покарань від 28.06.2023 року №9/3-1295.

Відповідно до долученої до позову та дослідженої судом копії розрахунку пенсійних виплат загальний розмір пенсії Позивача за результатами такого перерахунку становив 23 505,46 грн., а виплаті підлягали - 20 930,00 грн.

Одночасно досліджений розрахунок засвідчує що при проведенні такого перерахунку Позивачу була врахована доплата в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 14.07.2021року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зазначені обставини засвідчують, що такий перерахунок безпідставно проведено з 01.03.2023 року, а не з 01.02.2023 року та за результатами такого перерахунку розмір пенсії Позивача становив 23 505,46 грн., а виплаті підлягали - 20 930,00 грн., тобто виплата здійснювалася з обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено, що Відповідачем з 01.03.2024 року Позивачу проведено перерахунок (індексація) його пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Відповідно до долученої до позову та дослідженої судом копії розрахунку пенсійних виплат загальний розмір пенсії Позивача за результатами такого перерахунку становив 27 005,46 грн., а виплаті підлягали - 23 610,00 грн.

Одночасно досліджений розрахунок засвідчує що при проведенні такого перерахунку Позивачу була врахована як доплата в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", так і індексація в розмірі 1500,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Зазначені обставини засвідчують, що такий перерахунок (індексація) проведено з 01.03.2024 року та за результатами такого перерахунку розмір пенсії Позивача становив 27 005,46 грн., а виплаті підлягали - 23 610,00 грн., тобто виплата здійснювалася з обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено, що Відповідачем з 01.03.2025 року Позивачу проведено перерахунок (індексація) його пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".

Відповідно до долученої до позову та дослідженої судом копії розрахунку пенсійних виплат загальний розмір пенсії Позивача за результатами такого перерахунку становив 28 505,46 грн., а виплаті підлягали - 23 610,00 грн.

Одночасно досліджений розрахунок засвідчує що при проведенні такого перерахунку Позивачу була врахована як доплата в розмір 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", так і індексація в розмірі 1500,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та індексація в розмірі 1500,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".

Зазначені обставини засвідчують, що такий перерахунок (індексація) проведено з 01.03.2025 року та за результатами такого перерахунку розмір пенсії Позивача становив 28 505,46 грн., а виплаті підлягали - 23 610,00 грн., тобто виплата здійснювалася з обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно щодо наявності чи відсутності підстав для виплату Позивачу відповідно з 01.02.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року пенсії з обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Безспірно, приписами статті 2 Закону №3668-VI, в редакції Закону №911-VIII, передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), окрім іншого, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічно Законом N 3668-VI були внесені зміни до ст.43 Закону №2262-XII, які передбачали, що "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність";

Більш того, вказану частину, яка в подальшому стала частиною сьомою, ст.43 Закону №2262-XII Законом №911-VIII доповнено другим реченням, а саме "тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Правові норми Закону N 3668-VI набрали чинності з 01.10.2011року, а правові норми Закону №911-VIII набрали чинності з 01.01.2016року.

Суд враховує доводи Позивача, що вказані правові норми (в цілому) ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, що набули чинності відповідно до Закону №3668-VI та Закону №911-VIII, були предметом судового розгляду Конституційним Судом України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (справа № 1-38/2016).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обидва речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з дня набрання чинності вказаного рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обмеження пенсій, призначених відповідно до положень Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, є неконституційними.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог ч.2 ст.55 Закону N 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, вказані позовні вимоги Позивача в цій частині позову відповідають вимогам чинного законодавства, є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Таке порушене право підлягає відновленню шляхом зобов'язання Відповідача:

- з 01.02.2023 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в повному обсязі (25 505,46 грн.), без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум;

- з 01.03.2024 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в повному обсязі (27 005,46 грн.), без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум;

- з 01.03.2025 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в повному обсязі (28 505,46 грн.), без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд ще раз наголошує, що долучені до позову розрахунки засвідчують, що при проведенні спірних перерахунків Позивачу врахована доплата в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Одночасно Позивачу з 01.03.2024 року проведено індексацію його пенсії в розмірі 1500,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році". З 01.03.2025 року проведено індексацію його пенсії в розмірі 1500,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та з урахуванням 1500,00 грн. індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Тобто, право Позивача на такі доплати та індексації його пенсії визнані Відповідачем та реалізовані, а тому такі права не є порушеними та не потребують судового захисту.

Як вже зазначалося судом, пенсія Позивачу призначена та виплачується у відповідності до вимог Закону № 2262-ХІІ.

Суд враховує, що відповідно до вимог статті 8 цього ж Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету. Тобто кошти на виплату пенсії до Пенсійного фонду України виділяються із державного бюджету.

Приписами статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19 листопада 2024 року № 4059-IX (надалі - Закон № 4059-IX) встановлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних положень статті 46 Закон № 4059-IX Кабінетом Міністрів України 03 січня 2025 року прийнята постанова №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (надалі Постанова №1), пунктом першим якої передбачено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. №379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб,

Разом з тим, до позову не долучено жодних доказів щодо застосування до Позивача вимог Постанови №1 та проведення з 01.01.2025 року того чи іншого перерахунку пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану та статтею 46 Закону України від 19.11.2024 року №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

В розумінні вимог статті 5 КАС України відсутність порушеного права є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Таким чином позовні вимоги Позивача є часткового обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.

За подання позову Позивачем понесені судові витрати у вигляді судового збору в сумі 5 813,76 грн.

Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 підлягають відшкодуванню за рахунок Відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам а саме судового збору в сумі шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича,7 м.Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення з 01.03.2023 року перерахунку розмірі пенсії ОСОБА_1 та виплати перерахованої пенсії з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року з обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області:

- з 01.02.2023 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в повному обсязі (25 505,46 грн.), без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум;

- з 01.03.2024 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в повному обсязі (27 005,46 грн.), без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум;

- з 01.03.2025 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в повному обсязі (28 505,46 грн.), без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

23.09.25