Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 вересня 2025 року Справа №200/6747/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в справі № 200/6747/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУ ПФУ в Одеській області, відповідач), про:
- визнання протиправною та скасування постанови Одеського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» від 15.08.2022р. №51025/21513/40099.2/25 щодо ОСОБА_1 ;
- зобов'язання відновити нарахування страхових виплат та виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.07.2022р.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, код ЄДРПОУ 20987385) поновити нарахування і виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01.07.2022 року.
13 лютого 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача у місячний строк подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023р. у справі № 200/6747/23 до Донецького окружного адміністративного суду.
Заява обґрунтована тим, що на виконання рішення суду позивачу нарахована сума доплати за період з 01.07.2022 по 31.07.2024 складає 151 759,37 грн. З метою виплати даних коштів Управління звернулось до Пенсійного фонду України. Сторона позивача повідомляє суд про те, що наразі заборгованість по пенсійним виплатам так і не виплачена. Тобто рішення суду не виконано, а права позивача продовжують порушуватись.
Ухвалою суду від 17 лютого 2025 року прийнято до провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
21 лютого 2025 року до суду надійшли пояснення представника відповідача, згідно яким на виконання рішення суду ОСОБА_1 поновлено щомісячні страхові виплати з 01.07.2022 та розраховано доплату за період з 01.07.2022 по 31.07.2024 в сумі 151759,37 грн. Інформація про виконання рішення суду від 29.12.2023 по справі № 200/6747/23 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Вивчивши доводи представника ОСОБА_1 , що викладені у заяві та заперечення ГУ ПФУ в Одеській області, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно листу від 31.01.2025 року № 1500-0403-5/27342 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до розпорядника коштів із проханням профінансувати заборгованість в сумі 151759,37 грн.
Листом від 14.02.2025 № 2800-030402-9/10427 Пенсійний фонд України повідомив відповідача, що виплату ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати за минулий період можливо буде провести з урахуванням норм Постанови № 365 на умовах окремого порядку, після прийняття цього порядку Кабінетом Міністрів України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2025 року у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 року ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі № 200/6747/23 - скасовано.
Прийняти нову постанову.
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/6747/23 - задоволено.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023р. у справі № 200/6747/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у місячний строк з дня отримання копії цієї постанови, подати звіт до Донецького окружного адміністративного суду про виконання рішення суду від 29.12.2023р. у справі № 200/6747/23.
11 вересня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано звіт про виконання судового, в якому зазначено, що на виконання судового рішення ОСОБА_1 розраховано щомісячно страхові виплати за період з 01.07.2022 по 01.07.2024 в сумі 151759,37 грн. З метою виплати ОСОБА_1 розрахованої доплати відповідно до рішення суду Головним управлінням до Пенсійного фонду України направлено лист від 31.01.2025 № 1500-0403-5/27342 з проханням розглянути питання щодо виділення коштів в загальній сумі 151759,37 грн для виконання рішення суду по зазначеній справі. Від Пенсійного фонду України надійшла відповідь від 14.02.2025 за № 2800-030402-9/10427, в якій зазначено, що пунктом 9 розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам визначаються Кабінетом Міністрів України. Головним управлінням повторно надіслано листа до Пенсійного фонду України від 10.09.2025 за № 1500-0314-5/151551 з проханням розглянути питання щодо виділення коштів в загальній сумі 151759,37 грн для виконання рішення суду по зазначеній справі. Таким чином, з урахуванням викладеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 200/6747/23 Головним управлінням виконано в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладений на Головне управління.
12 вересня 2025 року від представника позивача до суду надійшли заперечення щодо прийняття звіту та клопотання про зміну способу виконання рішення суду, в яких зазначено, що рішення суду не виконується в частині виплати заборгованості. У своєму звіті боржник вказує, що щомісячні страхові виплати за рішенням суду за період з 01.07.2022 по 01.07.2024 нараховані стягувачу у сумі 151 759,37 грн. Вказаний розрахунок стягувачем не оспорюється, тому просить суд:
- відмовити у прийнятті звіту відповідача щодо виконання Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023р. у справі № 200/6747/23;
- змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023р. у справі № 200/6747/23 за позовом Гуревича Родіона Геннадійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії на:
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Код ЄДРПОУ: 20987385) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.07.2022 по 01.07.2024 у розмірі 151 759 (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот п'ятдесят дев'ять) грн. 37 коп.».
Вирішуючи питання про прийняття звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
На підставі ч. 1 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Згідно ч. 2 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Частиною 11 ст. 382-3 КАС України передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Приймаючи до уваги надані суб'єктом владних повноважень докази, суд дійшов висновку, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року у справі № 200/6747/23 виконано не у повному обсязі у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань.
Отже, за наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту та доданих до нього матеріалів, зважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку щодо відмови у його прийнятті.
Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина 4 статті 382-3 КАС України).
Частиною 5 статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
За положеннями п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
На підставі пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).
Згідно пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).
Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний Фонд України.
Як вбачається зі звіту та доданих до нього документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року у справі № 200/6747/23 направлені запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості, проте такі кошти виділені не були.
Наведене свідчить про відсутність коштів у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виплату заборгованості зі страхових виплат на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року у справі № 200/6747/23, водночас матеріали справи містять докази щодо вжиття відповідачем певних заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати цієї заборгованості (запит коштів у розпорядника вищого рівня на виконання рішення), і такі докази, на думку суду, є достатніми для звільнення керівника суб'єкта владних, відповідального за виконання рішення суду у справі № 200/6747/23, від накладення штрафу.
Щодо клопотання позивача про зміну способу виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Виходячи з системного аналізу приписів наведених норм, у першу чергу положень ст. 378 КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, процесуальний закон не надає суду розсуду щодо задоволення/відмови у задоволенні заяви про заміну способу та порядку виконання рішення суду відносно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, у разі якщо таке рішення набрало законної сили та не виконано суб'єктом владних повноважень протягом двох місяців з дня набрання законної сили, що є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення від 29.12.2023 року відповідачем за період з 01.07.2022 по 01.07.2024 нарахована заборгованість в розмірі 151 759,37 грн.
Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року, що стосується виплати спірних сум не виконано більше двох місяців з дня набрання законної сили.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи факт невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення шляхом стягнення відповідних виплат.
Отже, за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року, суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті, а також задоволення клопотання представника позивача про зміну способу виконання судового рішення в частині виплати заборгованості зі страхових виплат.
На підставі викладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року у справі № 200/6747/23.
2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати штрафу.
3. Заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.
4. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року в адміністративній справі № 200/6747/23 шляхом стягнення з боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.07.2022 по 01.07.2024 у розмірі 151 759 (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот п'ятдесят дев'ять) гривень 37 копійок.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.М. Чучко