Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 вересня 2025 року Справа№200/1557/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 04 березня 2025 року, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 03 квітня 2025 року, позивач просив:
- визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснені 17 лютого 2025 року, та скасувати;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо наявності у ОСОБА_1 порушень військового обліку, внесених 17 лютого 2025 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
10 березня 2025 року суд постановив ухвалу, якою позовну заяву залишив без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам ч. 7 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС); надав позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків шляхом надання суду рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке позивач просить визнати протиправним і скасувати.
Цією ж ухвалою суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів через його невідповідність вимогам ст. 80 КАС.
Позивач усунув недоліки позовної заяви.
02 квітня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи; задовольнив клопотання позивача та витребував докази у відповідача та у Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони і третя особа повідомлені в порядку, визначеному КАС.
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 24 травня 2024 року в мобільному додатку «Резерв+» оновив свої дані, внаслідок чого в цьому застосунку відображені відомості про те, що він є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Однак 17 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав до Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області електронне повідомлення № Е1432079 про порушення позивачем правил військового обліку, яке полягало у тому, що всупереч вимогам ст.37 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон № 2232) в семиденний строк позивач не надав до ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).
Відомості про порушення позивачем правил військового обліку внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Вважаючи протиправним і таким, що підлягає скасуванню, рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17 лютого 2025 року щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ним військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач наголошував на тому, що з 10 червня 2024 року більш ніж 20 разів звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 , в тому числі з письмовими заявами про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, в яких вказував місце свого проживання, яке з того часу не змінював.
З покликанням на норми ч. ч. 3, 4 ст. 37 Закону № 2232 позивач відзначив, що військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік; у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану військовозобов'язані, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.
Позивач зазначив, що з 2024 року є внутрішньо переміщеною особою, його місце проживання/перебування як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 .
Позивач доводив, що не змінював місце свого проживання як внутрішньо переміщеної особи, відповідно у нього не виникло обов'язку повідомляти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про зміну місця проживання.
Просив задовольнити позов.
В клопотанні від 12 травня 2025 року позивач додатково зазначив, згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка надана відповідачем, з 20 червня 2024 року позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) у військовому званні рядовий.
24 березня 2025 року о 14:41 ІНФОРМАЦІЯ_2 скасував інформацію про порушення позивачем військового обліку, яка була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 17 лютого 2025 року, в якості підстави скасування відповідач зазначив: «відсутність таких підстав, особа самостійно з'явилась».
При цьому позивач наголосив на тому, що 24 березня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'являвся.
Позивач вважає, що відповідач визнав безпідставність свого рішення від 17 лютого 2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення позивачем правил військового обліку (ст. 37 Закону № 2232) і оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 самостійно скасував оскаржуване рішення, в цій частині позовних вимог предмет спору відсутній.
Водночас 24 березня 2025 року о 16:47 ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення позивачем правил військового обліку з тих самих підстав, що і попередній запис, а саме порушення ст. 37 Закону № 2232, неповідомлення в семиденний строк про зміну місця проживання.
На переконання позивача, такі дії відповідача суперечать ст. 61 Конституції України та порушують принцип неможливості притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме порушення.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідач вказував на те, що станом на квітень 2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 особисто не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не надав оригінал свого військово-облікового документа, а також не повідомив інформацію про фактичне місце свого проживання.
З огляду на це відповідач дійшов висновку, що ОСОБА_1 допустив порушення вимог п. п. 7, 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, (далі - Порядок № 1487). Порушення полягає у тому, що позивач не надав до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у семиденний строк інформацію про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).
Відповідач наголошував на тому, що поняття «місце реєстрації» та «фактичне місце перебування» не є тотожними.
Крім того, за висновком відповідача, позивач не може фактично проживати за вказаним ним місцем реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, позаяк з 20 серпня 2024 року на території м. Курахове велися активні бойові дії, а на теперішній час воно є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
За висновком відповідача, не надавши інформацію про зміну персональних даних, (тобто приховуючи своє фактичне місце проживання), ОСОБА_1 порушив правила військового обліку та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а тому відомості про порушення позивачем військового обліку внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідач зазначив, що 24 березня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 направив до Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області подання № 1751791 про порушення позивачем військового обліку, в якому зазначив причину подання, а саме: «неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо взяття на військовий облік ст. 37 Закону № 2232».
Додатково відповідач повідомив, що письмове рішення про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку не приймалося.
Просив відмовити в позові.
При цьому суд відзначає, що будь-якої інформації про внесення 17 лютого 2025 року до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення позивачем військового обліку, а також обґрунтування правомірності таких дій відзив не містить.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; УНЗР: 19800506-06937; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .
Місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 .
Ці обставини встановлені на підставі відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру від 18 вересня 2025 року № 1792598.
Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та тимчасової окупації його населеного пункту позивач був вимушений залишити місце свого проживання та набув статус внутрішньо переміщеної особи.
Так, згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видана 07 червня 2024 року Мар'їнським управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації за № 1443-7002051758, фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 .
При цьому, згідно з інформацією про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, станом на вересень 2025 року довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07 червня 2024 року № 1443-7002051758 є чинною, а фактичною адресою проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи є: АДРЕСА_2 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, і у спірних правовідносинах виступає як суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559, (далі - Порядок № 559, який на час виникнення спірних правовідносин діяв в редакції від 16 січня 2025 року), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до п. п. 3 і 4 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Згідно з п. 2 Порядку № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559.
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відповідно до п. 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до п. п. 3 та 4 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
П. 6 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:
Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Згідно з п. 7 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у п. 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у пп. пп. 1-5, 8, 11-13 п. 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
П. 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків […]; 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з п. 8-1 Порядку № 559 QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній. QR-код військово-облікового документа містить відомості, зазначені у пп. пп. 1-5, 7, 8, 11-13, 17 п. 8 цього Порядку.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Відповідно до п. 8-2 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування.
Формування військово-облікового документа в електронній формі для друку може здійснюватися особисто засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або адміністратором центру надання адміністративних послуг засобами Порталу Дія (у разі особистого звернення) за умови уточнення облікових даних.
П. 9 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Визначення електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста наведено у ст. 14-1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VІІІ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951, який на час виникнення спірних правовідносин діяв в редакції від 28 червня 2024 року).
Згідно з ч. 1 ст. 14-1 Закону № 1951 електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону № 1951 порядок електронної ідентифікації в електронному кабінеті, перелік відомостей, що відображаються в ньому, а також перелік послуг, які надаються призовнику, військовозобов'язаному, резервісту через електронний кабінет, визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або Положенням про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оброни, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
П. 45 Положення про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 2024 року № 879 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2025 року № 1010), визначено, що Електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста функціонує у формі персоніфікованої веб-сторінки та/або мобільного додатка «Резерв+» (далі - додаток «Резерв+») та призначений для надання та отримання інформації про персональні та службові дані суб'єкта отримання послуг, уточнення облікових даних, подання заяви (звернення, запиту) та інших документів на реєстрацію в системі електронної черги, а також отримання інших електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони.
Позивач надав суду роздрукований військово-обліковий документ в електронному вигляді, сформований в додатку «Резерв+» 01 вересня 2024 року, 18:17 і дійсний до 01 вересня 2025 року, який містить такі відомості про позивача як про військовозобов'язаного: ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_1 , перебуває на обліку; категорія обліку: військовозобов'язаний; ІНФОРМАЦІЯ_3: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ); звання: рядовий; номер в реєстрі Оберіг: 280620246486347000003; адреса проживання: АДРЕСА_4 ; телефон: НОМЕР_3 ; Email: ІНФОРМАЦІЯ_7 ; дата уточнення даних: 24 травня 2024 року; «дані уточнені вчасно».
Облікова картка № 280620246486347000003, сформована 27 лютого 2025 року 09:09, свідчить про те, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів містились такі відомості про ОСОБА_3 як про військовозобов'язаного:
« ОСОБА_1
Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_3 (Мар'їнка)
Тип картотеки: Картотека вільних залишків
Тип підкартотеки: Непридатні в мирний час, обмежено придатні у воєнний час
Порушник ВО з 17 лютого 2025 року
(1) Рік народження - 1980;
(9) Військове звання - рядовий;
(11) Категорія обліку - ІІ;
(12) Прізвище, ім'я, по батькові - ОСОБА_1 ;
(14) Число, місяць, рік та місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_6 , Україна, Донецька обл., м. Макіївка;
(19) Місце роботи (адреса підприємства та посада) - у ТОВ «ФК «Прогресивні фінанси»;
(21) Адреса місця реєстрації (проживання) - з 20 червня 2024 року 20: АДРЕСА_5 ; моб. тел НОМЕР_3 ;
(35) Службові відмітки - РНОКПП: НОМЕР_1 ; УНЗР: 19800506-06937;
(37) Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку - взято на військовий облік 20 червня 2024 року 20:00 у ІНФОРМАЦІЯ_3 (Мар'їнка)».
Будь-які інші відомості щодо позивача як військовозобов'язаного в обліковій картці, сформованій 27 лютого 2025 року 09:09, не відображені.
Позивач надав суду Інформацію про порушення військового обліку, сформовану відповідачем 27 лютого 2025 року, 09:10, яка містить один запис:
1.
тип подання - електронний;
статус - активний;
причина подання - неповідомлення про зміну місця проживання та в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232);
орган Національної поліції - Павлоградський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області;
порушення військового обліку від - 17 лютого 2025 року;
порушення військового обліку до - 16 лютого 2026 року;
номер звернення - Е1432079;
дата звернення - 17 лютого 2025 року.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 21 лютого 2025 року (вх. № 395 від 24 лютого 2025 року) ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 02 березня 2025 року № 15/209, серед іншого, повідомив, що відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, (далі - Порядок № 1487) військовозобов'язані повинні:
перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;
особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону № 1951, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст. 23 Закону № 3543.
В листі ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02 березня 2025 року № 15/209 йшлося про те, що, не надавши інформацію про зміну персональних даних, (тобто приховуючи своє фактичне місце проживання), ОСОБА_1 порушив правила військового обліку та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно з КУпАП; відомості про порушення військового обліку занесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Також ІНФОРМАЦІЯ_2 наголосив на тому, що у зв'язку зі зміною персональних даних, ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 05 березня 2025 року № 19аз листом від 10 березня 2025 року № 48-3956 Павлоградський районний відділ Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області повідомив:
- відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону № 2232, абз. 2 п. 56, абз. 15 п. 79 Порядку № 1487 органи Національної поліції України за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють адміністративне затримання та доставлений до цих органів осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП;
- згідно зі ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення військовозобов'язаними правил військового обліку, а тому інформація про вчинення ОСОБА_1 таких порушень наявна у ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- при надходженні до органів (підрозділів) поліції таких звернень відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08 лютого 2019 року № 100, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2019 року за № 222/33194, (далі - Порядок № 100) інформація про особу вноситься до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», Положення про яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03 серпня 2017 року № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 28 серпня 2017 року за № 1059/30927, (далі - Положення № 676);
- станом на 10 березня 2025 року за даними інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» наявне електронне звернення від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17 лютого 2025 року № Е1432079 щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення автоматично внесено в єдиний облік Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області за № 8854 від 17 лютого 2025 року та до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» - як про особу, яка порушила мобілізаційне законодавство; за результатами розгляду рішення прийнято відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 29 травня 2025 року (вх. № 1358 від 19 червня 2025 року) листом від 24 червня 2025 року № 15/545 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив про те, що ОСОБА_1 та його представнику «неодноразово письмово повідомлялося про порушення військового обліку з боку заявника. Протоколи та постанови не складалися у зв'язку з неявкою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Інформація про порушення ОСОБА_1 військового обліку, сформована відповідачем на час розгляду цієї справи, містила два записи:
1.
тип подання - електронний;
статус - активний;
причина подання - неповідомлено про зміну місця проживання та в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232);
орган Національної поліції - Покровське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області;
порушення військового обліку від - 24 березня 2025 року;
порушення військового обліку до - 23 березня 2026 року;
номер звернення - Е1751791;
дата звернення - 24 березня 2025 року;
статус запиту - отримана відповідь;
дата зміни статусу - 24 березня 2025 року 16:37;
2.
тип подання - електронний;
статус - неактивний;
причина подання - неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232);
орган Національної поліції - Павлоградський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області;
порушення військового обліку від - 17 лютого 2025 року;
порушення військового обліку до - 16 лютого 2026 року;
номер звернення - НОМЕР_4 ;
дата звернення - 17 лютого 2025 року;
причина скасування - відсутність таких підстав, особа самостійно з'явилася;
дата скасування - 24 березня 2025 року;
статус запиту - отримана відповідь;
дата статусу зміни - 24 березня 2025 року 14:41.
При цьому суд встановив, що 21 липня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3403/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24 березня 2025 року, а саме неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо взяття на військовий облік за ст. 37 Закону № 2232, про яке направлено звернення до Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Донецької області № Е1751791;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24 березня 2025 року, а саме неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо взяття на військовий облік за ст. 37 Закону № 2232, про яке направлено звернення до Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Донецької області № Е1751791.
В решті заявлених вимог суд відмовив.
Рішення суду від 21 липня 2025 року не набрало законної сили у зв'язку з його оскарженням в апеляційному порядку (ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року апеляційна скарга ІНФОРМАЦІЯ_3 залишена без руху).
Також суд встановив, що ОСОБА_1 є особою, яка претендує на надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, і неодноразово звертався до суду з позовами до ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскаржуючи рішення (дії, бездіяльність) відповідача, пов'язані з розглядом його заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, 12 листопада 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/6521/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 10 червня 2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 червня 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком № 560.
Рішення суду від 12 листопада 2024 року набрало законної сили 12 грудня 2024 року на підставі ст. 255 КАС.
11 лютого 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/8384/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 про видачу довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543);
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 19 листопада 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону № 3543, та прийняти відповідне рішення.
Рішення суду від 11 лютого 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2025 року.
12 травня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1141/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправним та скасувати рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 , оформлене протоколом № 3 від 13 лютого 2025 року, в частині відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 червня 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 та прийняти відповідне рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
Рішення суду від 12 травня 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2025 року.
06 травня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1454/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 , оформлене Протоколом № 4 від 20 лютого 2025 року, щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 лютого 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 згідно з поданими документами з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, за результатом чого прийняти відповідне рішення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог суд відмовив.
Рішення суду від 06 травня 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2025 року.
10 липня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2626/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене протоколом № 15/2 від 04 квітня 2025 року щодо відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 за заявою від 19 листопада 2024 року;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 листопада 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 і прийняти відповідне рішення.
Рішення суду від 10 липня 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року.
29 липня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3960/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалене протоколом від 20 травня 2025 року № 15/4;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 з урахування висновків суду, викладених у цьому рішення.
В іншій частині позову суд відмовив.
Відомості про оскарження рішення суду від 29 липня 2025 року в апеляційному порядку станом на 18 вересня 2025 року відсутні.
19 серпня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/4185/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправним та скасував протокол засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період № 15/6 від 03 червня 2025 року в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , яка зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_2 27 травня 2025 року № 1153, про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543.
Відомості про оскарження рішення суду від 19 серпня 2025 року в апеляційному порядку станом на 18 вересня 2025 року відсутні.
08 вересня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/4866/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправним та скасував протокол комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період № 15/9 від 25 червня 2025 року в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 червня 2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543.
Відомості про оскарження рішення суду від 08 вересня 2025 року в апеляційному порядку станом на 18 вересня 2025 року відсутні.
Надані позивачем письмові докази, а саме свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 та серії НОМЕР_6 ; рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 07 липня 2022 року у цивільній справі № 237/1239/22 (провадження № 2/237/846/22) за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про розірвання шлюбу; додаткове рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 12 січня 2023 року у цивільній справі № 237/1239/22; ухвалу Мар'їнського районного суду Донецької області від 13 квітня 2023 року у цивільній справі № 237/1239/22; заяви ОСОБА_1 від 10 червня 2024 року, від 19 листопада 2024 року від 10 лютого 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, адресовані Комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ; витяг з протоколу № 3 засідання Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 13 лютого 2025 року; повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14 лютого 2025 року № 15/145 суд не бере до розгляду на підставі ч. 4 ст. 73 КАС як такі, що не стосуються предмета доказування.
При цьому суд виходить з того, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. ч. 1-2 ст. 73 КАС).
Суд відзначає, що вказані докази стосуються реалізації позивачем права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, однак вони не містять інформації, яка б у належний спосіб підтверджувала чи спростовувала наявність/відсутність в діях позивача складу порушення військового обліку; або інформації, яка б у належний спосіб підтверджувала чи спростовувала правомірність/протиправність рішень (дій) відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку від 17 лютого 2025 року.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли в умовах правового режиму воєнного стану.
Так, 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389) Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення в Україні воєнного стану» (далі - Указ № 64/2022).
Згідно з п. 1 Указу № 64/2022 з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб.
Відповідно до п. 2 Указу № 64/2022 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_9 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування належало запроваджувати та здійснювати передбачені Законом № 389 заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
24 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України воєнний стан в України продовжений і триває на теперішній час.
Так, Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 1 Закону № 389, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч. 1 ст. 19 Конституції України).
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232).
Закон № 2232 також визначає загальні засади проходження військової служби.
На час виникнення спірних правовідносин Закон № 2232 діяв в редакції від 17 січня 2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Серед іншого, військовий обов'язок включає взяття громадян на військовий облік, а також дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону № 2232).
Ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 визначені категорії громадян України щодо військового обов'язку, а саме:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які […] перебувають на військовому обліку […] у запасі Збройних Сил України, […], зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженого Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), […] для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
[…]
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 8 ст. 2 Закону № 2232 виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, […].
Відповідно до ч. 14 ст. 2 Закону № 2232 виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Загальні правила військового обліку визначені ст. 33 Закону № 2232.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону № 2232 військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону № 2232 військовий облік усіх […] військовозобов'язаних […] ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних […] за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч. 4 ст. 33 Закону № 2232).
Згідно з ч. 5 ст. 33 Закону № 2232 військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Сутність персонально-якісного, персонально-первинного та персонального обліку військовозобов'язаних визначена ст. 34 Закону № 2232.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону № 2232 персонально-якісний облік […], військовозобов'язаних […] передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно […], військовозобов'язаних […], які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку […], військовозобов'язаних […] покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Загальний та спеціальний облік військовозобов'язаних визначає ст. 35 Закону № 2232.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону № 2232 на загальному військовому обліку перебувають […] військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.
Взяття на військовий облік регламентовано нормами ст. 37 Закону № 2232.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 2232 взяттю на військовий облік […] військовозобов'язаних […] у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки […] підлягають громадяни України:
[…]
2) на військовий облік військовозобов'язаних:
[…]
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
[…].
Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 37 Закону № 2232 […], військовозобов'язані […] після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.
Абз. 2 ч. 3 ст. 37 Закону № 2232 установлено, що у разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік […] військовозобов'язаних […] здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про […] військовозобов'язаних […] в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За правилами ч. 4 ст. 37 Закону № 2232 у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану […] військовозобов'язані […], які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи […].
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Президент України видав Указ від 24 лютого 2022 року № 69/22 «Про загальну мобілізацію» (далі - Указ № 69/2022), який затверджений Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію».
П. 1 Указу № 69/2022 передбачав оголошення та проведення загальної мобілізації.
Відповідно до п. 2 Указу № 69/2022 мобілізація проводиться на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з п. 3 Указу № 69/2022 мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання боєздатності Збройних Сил України та інших військових формувань строк проведення загальної мобілізації продовжений.
Так, Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 479/2025 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», який затверджений Законом України від 15 липня 2025 року № 4525-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», строк проведення загальної мобілізації продовжено з 07 серпня 2025 року на 90 діб.
Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 3543:
мобілізаційна підготовка - комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
[…]
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
[…]
система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України;
[…].
Відповідно до ст. 2 Закону № 3543 правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституції України, Закону України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Основні принципи і зміст мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені ст. 3 Закону № 3543.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону № 3543 мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону № 3543 зміст мобілізаційної підготовки, з-поміж іншого, становить військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації регламентовані ст. 4 Закону № 3543.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 3543 організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону № 3543 загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення (ч. 5 ст. 4 Закону № 3543).
Відповідно до абз. 1 ч. 8 ст. 4 Закону № 3543 з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені ст. 22 Закону № 3543.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 3543 громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки ([…]) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних […], визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
[…].
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Згідно з абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону № 3543 інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Закон України від 16 березня 2017 року № 1951-VІІІ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
На час виникнення спірних правовідносин Закон № 1951 діяв в редакції від 28 червня 2024 року.
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 1 Закону № 1951, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1951 одним із основних завдань Реєстру є ідентифікація […] військовозобов'язаних […] та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Основні засади ведення Реєстру наведені у ст. 3 Закону № 1951, до них належать:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про […] військовозобов'язаних […];
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про […] військовозобов'язаних […];
[…].
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону № 1951 оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1951 держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), […]. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону № 1951 адміністратор Реєстру обробляє відомості про […] військовозобов'язаних […] від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.
Ч. 5 ст. 5 Закону № 1951 визначено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:
[…]
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
[…]
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону № 1951 органи адміністрування Реєстру:
1) здійснюють аналітичну обробку даних;
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. […];
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, […];
4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.
Ч. 8 ст. 5 Закону № 1951 визначено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, […].
Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951 органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відомості Реєстру визначає ст. 6 Закону № 1951, ч. 1 якої установлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані […] військовозобов'язаних […];
2) службові дані […] військовозобов'язаних […].
Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону № 1951 у разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність.
Персональні дані військовозобов'язаного визначає ст. 7 Закону № 1951.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1951 до персональних даних […] військовозобов'язаного […] належать:
1) прізвище, відомості про зміну прізвища;
2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені;
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) місце народження;
6) стать;
7) місце проживання та місце перебування;
7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти;
8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою […] військовозобов'язаного […];
8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою […] військовозобов'язаного […];
9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);
9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства);
10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою;
11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);
12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);
13) реєстраційний номер облікової картки платника податків;
14) відцифрований образ обличчя особи;
15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;
15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок);
16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність);
16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;
16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю;
17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності;
17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду);
19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили;
20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості);
20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);
21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
22) відомості про статус ветерана війни;
23) відомості про володіння іноземними мовами;
24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї;
25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки;
26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;
27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);
28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія);
29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація);
30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);
31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа);
32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин;
33) відомості про внутрішньо переміщену особу;
34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
У ст. 8 Закону № 1951 наведені службові дані військовозобов'язаного.
Права та обов'язки військовозобов'язаних визначені ст. 9 Закону № 1951.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1951 […] військовозобов'язаний […] має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
В силу положень ч. 2 ст. 9 Закону № 1951 […] військовозобов'язаний […] зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Ч. 1 ст. 12 Закону № 1951 визначено, що Реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Формування Реєстру регламентовано нормами ст. 13 Закону № 1951.
Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951 до Реєстру вносяться відомості, визначені ст. 6 цього Закону, одержані від […] військовозобов'язаних […] або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені ч. 3 ст. 14 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону № 1951 ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про […] військовозобов'язаних […] до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних […] військовозобов'язаних […] існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних […] військовозобов'язаних […] на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру […] військовозобов'язаними […];
[…].
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону № 1951 у разі якщо відомості про […] військовозобов'язаного […] вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі […].
Ч. 3 ст. 14 Закону № 1951 передбачено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:
[…]
2) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - відомості, зазначені у п. п. 1-7, 9, 9-1, 14, 21, 26 ч. 1 ст. 7 цього Закону.
[…]
10) Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, - відомості, зазначені у п. п. 1-7, 9, 9-1, 14, 15, 15-1, 20, 20-1, 21, 24, 26, 27, 32 ч. 1 ст. 7 цього Закону;
[…]
15) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, - відомості, зазначені у п. п. 7, 7-1, 8, 8-1, 11, 17, 33 ч. 1 ст. 7 цього Закону;
[…]
17) централізованої системи державних установ, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття, - відомості, зазначені у п. п. 1-4, 7, 13, 16-2, 25 ч. 1 ст. 7 цього Закону;
18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у ч. 1 ст. 7 та у ч. 1 ст. 8 цього Закону.
Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України «Про публічні електронні реєстри», «Про розвідку» та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.
[…]
Згідно з ч. 4 ст. 14 Закону № 1951 надання громадянам України інформації відповідно до ст. 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487).
На час виникнення спірних правовідносин Порядок № 1487 діяв в редакції від 16 січня 2025 року.
Згідно з п. 1 Порядку № 1487 цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
П. 3 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 4 Порядку № 1487 завданнями військового обліку є:
утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період;
проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави;
своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях;
забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку;
забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1487 з метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
П. 14 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).
Згідно з абз. 1 п. 16 Порядку № 1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно […] військовозобов'язаних […] за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, […] (абз. 2 п. 16 Порядку № 1487).
Відповідно до абз. 1 п. 17 Порядку № 1487 військовий облік військовозобов'язаних […] за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані […], які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час (абз. 2 п. 17 Порядку № 1487).
Абз. 1 п. 19 Порядку № 1487 установлено, що […] військовозобов'язані […], винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, […] військовозобов'язаними […] подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».
Для внесення запису/актуалізації даних про […] військовозобов'язаних […] до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону № 1951.
Відповідно до абз. 1 п. 22 Порядку № 1497 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку […] військовозобов'язаних […] у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, […] здійснюється відповідно до Закону № 2232.
П. 23 Порядку № 1487 визначено, що […] військовозобов'язані […]в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
[…] військовозобов'язані […], які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, […], який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
П. 81 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік […] військовозобов'язаних […] у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки […] здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у п. п. 15, 15-1 цього Порядку та пп. 10-1 п. 1 додатка 2). […].
[…].
В додатку 2 до Порядку № 1487 наведені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила № 1487).
Згідно з п. 1 Правил № 1487 […] військовозобов'язані […] повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки […];
[…]
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки […] у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки […] для взяття на військовий облік […];
[…]
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки […], який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у п. п. 7 та 7-1 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу […]. Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
[…]
10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:
у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи […];
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
[…]
П. 3 Правил № 1487 установлено, що […] військовозобов'язані […] за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із КУпАП.
Ч. 7 ст. 1 Закону № 2232 визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують […] районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з ч. 8 ст. 1 Закону № 2232 положення про […] територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі - Положення № 154).
На час виникнення спірних правовідносин Положення № 154 діяло в редакції від 16 січня 2025 року.
Відповідно до п. 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
П. 3 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Безпосереднє керівництво територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - ІНФОРМАЦІЯ_10 , яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони.
[…].
Відповідно до абз. 1 п. 4 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують покладені на них завдання у взаємодії з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також з органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, установами, організаціями, вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти Збройних Сил та інших військових формувань, Держспецзв'язку, правоохоронними та розвідувальними органами, державними органами спеціального призначення з правоохоронними функціями, громадськими об'єднаннями (організаціями).
П. 7 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, […].
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені п. 8 Положення № 154.
Відповідно до п. 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, […], забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), […].
Згідно з п. 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого:
ведуть військовий облік […], військовозобов'язаних […];
оформлюють та видають військово-облікові документи […], військовозобов'язаним […];
забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних […];
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням КУпАП;
виконують інші функції відповідно до законодавства.
Згідно з п. 11 Положення № 154 районній територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, визначених п. 9 цього Положення, також забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Відповідно до п. 78 Порядку № 1487 обласні, ІНФОРМАЦІЯ_11 в межах своїх повноважень:
здійснюють керівництво військовим обліком на території адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, […];
здійснюють контроль та аналіз стану військово-облікової роботи в підпорядкованих районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, методичне супроводження заходів з військового обліку та видання щороку наказів щодо стану військового обліку;
[…]
розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням […] військовозобов'язаними […] правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, […];
здійснюють в межах своїх повноважень аналітичну обробку даних. Як орган адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують його ведення, контролюють актуальність, повноту та відповідність інформації, виконання рішень розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
[…].
Згідно з п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку […] військовозобов'язаних […] у випадках, передбачених законодавством;
виявляють […] військовозобов'язаних […], які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
[…]
забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у […] військовозобов'язаних […] військово-облікових документів;
надсилають запити до органів реєстрації з метою встановлення адреси зареєстрованого (задекларованого) місця проживання […] військовозобов'язаних […];
розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням […] військовозобов'язаними […] правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, […];
[…]
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абз. 3 п. 56 цього Порядку;
повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення […] військовозобов'язаних […], щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абз. 3 п. 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи;
[…]
проставляють у військово-облікових документах […] військовозобов'язаних […] відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
[…]
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
[…].
П. 56 Порядку № 1487 визначено, що Національна поліція:
[…]
за зверненнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки […] (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені ст. 7 Закону № 1951, підставу (порушення […] військовозобов'язаними […] правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення […] військовозобов'язаних […], які вчинили адміністративні правопорушення, ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки […]. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20);
[…].
Ст. 210 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а саме:
порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч. 1 цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених ч. 1 цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому згідно з приміткою до ст. 210 КУпАП положення ст. ст. 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Ст. 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст. ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Суд встановив, що на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 мав статус військовозобов'язаного та перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ), тобто за місцем перебування позивача на обліку внутрішньо переміщеної особи.
Спірні правовідносини виникли внаслідок того що, 17 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 , вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку і шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС надіслав до Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області звернення у формі електронного подання за № Е1432079 для доставлення ОСОБА_1 , як особи, яка скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
В якості причини подання ІНФОРМАЦІЯ_2 вказав: «неповідомлення про зміну місця проживання та в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232)».
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ним військового обліку, здійснене 17 лютого 2025 року.
Суд встановив, що 17 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 не приймав «рішення про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку» як індивідуальний акт в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС.
Відтак, для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягали у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та призовників інформації про порушення ОСОБА_1 військового обліку 17 лютого 2025 року, що полягало у «неповідомленні про зміну місця проживання в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232)» та зверненні до Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області у формі електронного подання від 17 лютого 2025 року № Е1432079 для доставлення ОСОБА_1 , як особи, яка скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Передусім суд вважає за необхідне відзначити, що ст. 37 Закону № 2232, порушення якої відповідач вбачає в діях (бездіяльності) позивача, врегульовує питання взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Ст. 37 Закону № 2232 на військовозобов'язаних покладений обов'язок:
- після прибуття до нового місяця проживання в семиденний строк стати на військовий облік (абз. 1 ч. 3 ст. 37 Закону № 2232);
- у разі залишення або покидання свого місця проживання у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (ч. 4 ст. 37 Закону № 2232).
Між тим ст. 37 Закону № 2232 безпосередньо не покладає на військовозобов'язаних обов'язок повідомляти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про зміну персональних даних, в тому числі про зміну місця проживання та місця перебування, а також дотримуватися правил військового обліку.
Дотримання правил військового обліку є складовою військового обов'язку, який є конституційним обов'язком громадян України (ч. ч. 1, 3 ст. 1 Закону № 2232).
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які перебувають на військовому обліку у запасі Збройних Сил України зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 8 ст. 2 Закону № 2232 виконання військового обов'язку в запасі полягає, з-поміж іншого, в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку.
Отже, обов'язок виконувати (дотримуватися) правил військового обліку покладений на військовозобов'язаних не ст. 37 Закону № 2232, а іншими нормами цього Закону, (порушення яких позивачем у спірних правовідносинах відповідач не вбачав).
Відповідно до п. 1 Правил № 1487 на військовозобов'язаних, крім іншого, покладені такі обов'язки:
- особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік (пп. 7 п. 1);
- у випадку зміни персональних даних, зазначених у п. п. 7 та 7-1 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951, (йдеться про місце проживання та місце перебування, номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти) повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пп. 8 п. 1).
Однак в контексті спірних правовідносин відповідач не вказує на порушення позивачем пп. пп. 7 чи 8 п. 1 Правил № 1487.
Повертаючись до ст. 37 Закону № 2232, суд відзначає, що вона стосується виконання військовозобов'язаним обов'язку стати на військовий облік.
Передумовою для застосування норми абз. 1 ч. 3 ст. 37 Закону № 2232 є прибуття військовозобов'язаного до нового місця проживання.
Передумовою для застосування норми ч. 4 ст. 37 Закону № 2232 є залишення військовозобов'язаним у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану місця свого проживання і постановка його на облік внутрішньо переміщеної особи.
Суд встановив, що станом на 17 лютого 2025 року, тобто на дату, коли, за висновком відповідача, ОСОБА_1 допустив порушення правил військового обліку, останній перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.
При цьому, як свідчить Облікова картка № 280620246486347000003, сформована 27 лютого 2025 року, позивач був взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 облік 20 червня 2024 року.
Крім того, 18 травня 2024 року набрав чинності Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби» (далі - Закон № 3633).
24 травня 2024 року на виконання вимог абз. абз. 4, 5 пп. 1 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633, якими установлено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03 березня 2022 року № 2105-ІХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності), ОСОБА_1 уточнив адресу проживання, номер засобів зв'язку, адресу електронної пошти та інші персональні дані, про що свідчить відповідна відмітка в його військово-обліковому документі в електронний формі, сформованому в додатку «Резерв+».
Належні та допустимі докази, які б свідчили про те, що з часу взяття на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 і до 17 лютого 2025 року ОСОБА_1 прибув до нового місяця проживання; залишив або покинув місце свого проживання та був взятий на облік внутрішньо переміщеної особи, суду не надані.
Навпаки, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду цієї справи, місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджено відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру; а згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07 червня 2024 року № 1443-7002051758, фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 .
При цьому, згідно з інформацією про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, станом на вересень 2025 року довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07 червня 2024 року № 1443-7002051758 є чинною, а фактичною адресою проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи є: АДРЕСА_2 .
Суд вважає за необхідне відзначити, що відповідно до п. 14 Порядку № 1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, а згідно з абз. 2 п. 16 Порядку № 1487 персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання.
Тобто військовий облік пов'язаний із задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування).
За визначенням, наведеним в абз. абз. 4-5 ст. 3 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-ІV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» (далі - Закон № 1382):
місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги;
місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
За визначенням, наведеним в п. п. 4, 12 ч. 1 ст. 2 Закону України від 05 листопада 2021 року № 1871-ІХ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі - Закон № 1871):
декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади;
реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, (далі - Порядок № 265).
Відповідно до п. 1 Порядку № 265 цей Порядок визначає механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.
П. 4 Порядку № 265 передбачено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Положення абз. 1 цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Особа, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) якої знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.
Відомості про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), що знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, вносяться до реєстру територіальної громади, яка здійснила відповідну реєстраційну дію за межами таких територій.
[…]
Згідно з абз. 1 п. 5 Порядку № 265 громадянин України, який проживає на території України, […], зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його. […]
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, […], яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 1706 адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у ч. 1 цієї статті.
Облік внутрішньо переміщених осіб регламентований ст. 4 Закону № 1706.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 цього Закону.
Реєстраціям місця проживання внутрішньо переміщеної особи передбачена ст. 5 Закону № 1706.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у ст. 1 цього Закону.
Суд відзначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не довів належними та допустимими доказами той факт, що станом на 17 лютого 2025 року ОСОБА_1 змінив своє місце проживання, (зареєстроване в установленому порядку в м. Макіївка), або своє місце проживання внутрішньо переміщеної особи, (зареєстроване в установленому порядку в м. Курахове), щоб б мало наслідком виникнення у позивача обов'язку, визначеного абз. 1 ч. 3 ст. 37 Закону № 2232 або ч. 4 ст. 37 Закону № 2232 відповідно.
При цьому, варто відзначити, якщо б такий факт мав місце (зміна позивачем зареєстрованого/задекларованого місця проживання або зміна місця проживання внутрішньо переміщеної особи), в силу положень ст. ст. 7, 14 Закону № 1951 як орган ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_2 мав отримати відповіді відомості в порядку електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що відповідно до п. п. 2, 10, 15, 17 ч. 3 ст. 14 Закону № 1951 органи ведення Реєстру в порядку інформаційної взаємодії одержують відомості про місце проживання та місце перебування військовозобов'язаного (п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951) від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів; від Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України; від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення; від централізованої системи державних установ, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття, а відомості про військовозобов'язаного як внутрішньо переміщену особу (п. 33 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951) - від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення.
Разом з цим докази отримання ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку інформаційної взаємодії відомостей про зміну ОСОБА_1 свого зареєстрованого місця проживання або свого місця проживання внутрішньо переміщеної особи відповідач суду не надав.
Листом від 02 березня 2025 року № 15/209 у відповідь на адвокатський запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що, «не надавши інформацію про зміну персональних даних, (тобто приховуючи своє фактичне місце проживання), ОСОБА_1 порушив правила військового обліку та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно з КУпАП; відомості про порушення військового обліку занесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що ОСОБА_1 допустив порушення вимог п. п. 7, 8 Порядку № 1487, яке полягає у тому, що позивач не надав до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у семиденний строк інформацію про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання), а також наголосив на тому, що поняття «місце реєстрації» та «фактичне місце перебування» не є тотожними.
З цього приводу суд зауважує, що п. 7 Порядку № 1487 визначені повноваження Генерального штабу Збройних Сил, а п. 8 Порядку № 1487 стосується організації військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях.
Відтак, в контексті спірних правовідносин ОСОБА_1 вочевидь не міг порушити вимоги п. п. 7, 8 Порядку № 1487.
Правила № 1487 п. п. 7 і 8 взагалі не містять.
Разом з цим п. 1 Правил № 1487 містить підпункти, в тому числі 7 і 8.
Згідно з пп. 7 п. 1 Правил № 1487 військовозобов'язані повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Відповідно до пп. 8 п. 1 Правил № 1487 військовозобов'язані повинні у випадку зміни персональних даних, зазначених у п. п. 7 та 7-1 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу.
Між тим, ні в листі від 02 березня 2025 року № 15/209, ні у відзиві на позовну заяву відповідач не вказав, яка саме норма і якого саме закону чи підзаконного нормативно-правового акту покладає на військовозобов'язаного обов'язок повідомляти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про своє ф а к т и ч н е місце проживання чи про його зміну.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
До того ж залишається незрозумілим, спираючись на які саме фактичні дані, ІНФОРМАЦІЯ_2 дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 змінив місце фактичного проживання, і якими доказами факт зміни позивачем фактичного місця проживання станом на 17 лютого 2025 року був підтверджений.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що «позивач не може фактично проживати за вказаним ним місцем реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, позаяк з 20 серпня 2024 року на території м. Курахове велися активні бойові дії, а на теперішній час воно є тимчасово окупованою російською федерацією територією України».
З цього приводу суд вважає за необхідне зауважити, що Курахівська міська територіальна громада Покровського району Донецької області в період з 24 лютого 2022 року по 05 вересня 2024 року належала до територій можливих бойових дій; з 06 вересня 2024 року по теперішній час Курахівська міська територіальна громада Покровського району Донецької області є територією активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Ці обставини встановлені на підставі Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786.
Отже, по-перше, Курахівська міська територіальна громада не є територією України, тимчасово окупованою російською федерацією; по-друге, обґрунтування відповідачем свого висновку про те, що ОСОБА_1 змінив місце свого фактичного проживання, виключно з покликанням на те, що м. Курахове є територією активних бойових дій, свідчить про те, що такий висновок відповідача заснований на самих лише припущеннях.
Відповідно до абз. абз. 1-2 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності прокладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягали у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та призовників інформації про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку 17 лютого 2025 року, що полягало у «неповідомленні про зміну місця проживання в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232)» та зверненні до Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області у формі електронного подання від 17 лютого 2025 року № Е1432079 для доставлення ОСОБА_1 , як особи, яка скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, є протиправними.
Висновок суду про протиправність вказаних дій відповідача ґрунтується на тому, що вони не відповідають критеріям, наведеним в п. п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, та не можуть вважатися такими, що були вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; добросовісно та розсудливо.
Відповідач не довів належними та допустимими доказами факт порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; чітко не визначив, в чому саме таке порушення полягало; не вказав конкретно, якими саме діями (бездіяльністю) позивача і яка конкретно норма ст. 37 Закону № 2232 була порушена; не вказав, якими доказами підтверджений факт порушення позивачем правил військового обліку та не надав такі докази їх суду.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просив захистити його порушене право шляхом покладання на ІНФОРМАЦІЯ_2 обов'язку виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо наявності у нього порушень військового обліку, внесених 17 лютого 2025 року.
Однак, як свідчить Інформація про порушення ОСОБА_1 військового обліку, сформована відповідачем на час розгляду цієї справи, 24 березня 2025 року статус запису про порушення позивачем військового обліку 17 лютого 2025 року (неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232)) змінений на «неактивний»; запис скасований; причина скасування - «відсутність таких підстав, особа самостійно з'явилася».
Таким чином, на час розгляду справи оскаржувані порушення виправлені самим суб'єктом владних повноважень, що визнає позивач і про що він сам зазначає в клопотанні від 12 травня 2025 року, а тому відсутні підстави для покладання на ІНФОРМАЦІЯ_2 обов'язку виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо наявності у ОСОБА_1 порушень військового обліку, внесених 17 лютого 2025 року.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Поряд із цим суд бере до уваги, що запис про порушення ОСОБА_1 військового обліку 17 лютого 2025 року скасований відповідачем і набув статус «неактивний» 24 березня 2025 року о 14:41. Однак того ж дня о 16:37 відповідач вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення ОСОБА_1 військового обліку та направив до Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області звернення у формі електронного подання № Е1751791 від 24 березня 2025 року, вказавши в якості причини подання: «неповідомлено про зміну місця проживання та в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232)».
Отже, відповідач, скасувавши 24 березня 2025 року запис про порушення позивачем військового обліку від 17 лютого 2025 року, того ж дня знову вносить до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення ОСОБА_1 військового обліку, вказуючи при цьому ті самі причини (підстави), що й в інформації про порушення від 17 лютого 2025 року.
Такі дії ІНФОРМАЦІЯ_3 зумовили висновок суду про те, що незважаючи на самостійне скасування суб'єктом владних повноважень запису про порушення ОСОБА_1 військового обліку 17 лютого 2025 року, повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення, що виключає можливість закриття провадження у цій справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 236 КАС.
Як наслідок, суд розглянув цю справу по суті та зробив висновок про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Разом з цим суд не бере до уваги аргументи позивача, які стосуються наявності у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки наявність/відсутність такого права не випливає на обов'язок військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку, а також на правову оцінку тих дій відповідача, які є предметом спору у справі, що розглядається.
Також суд відхиляє заперечення відповідача, які стосуються ненадання позивачем військово-облікового документа, необхідності особистого прибуття позивача до територіального центру та комплектування та соціальної підтримки тощо, як такі, що не були покладені в основу висновку відповідача про порушення ОСОБА_1 військового обліку, інформація про яке внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 17 травня 2025 року, і яке сам відповідач визначив як ««неповідомлення про зміну місця проживання та в семиденний строк ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону № 2232)».
Крім того, суд не вдається до оцінки правомірності та обґрунтованості дій відповідача, які були вчинені 24 березня 2025 року і полягали у скасуванні запису про порушення позивачем військового обліку від 17 лютого 2025 року, позаяк такі дії не є предметом спору у справі, що розглядається.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновку суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 969,96 грн (квитанція від 03 березня 2025 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн, що відповідає судовому збору за подання фізичною особою в електронній формі адміністративного позову, який містить одну немайнову вимогу.
Оскільки при зверненні до суду з цим позовом ОСОБА_1 сплатив суму судового збору, що є більшою, ніж встановлено Законом України «Про судовий збір», надмірно сплачена сума судового збору, яка становить 1,00 грн (969,96 грн (фактично сплачено) - 968,96 грн (належало сплатити) = 1,00 грн), може бути повернена за клопотанням особи, яка його сплатила, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_7 , місцезнаходження: АДРЕСА_7 ) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягали у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та призовників інформації про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку 17 лютого 2025 року, що полягало у «неповідомленні про зміну місця проживання в семиденний строк територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо взяття на військовий облік (ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»)» та зверненні до Павлоградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області у формі електронного подання від 17 лютого 2025 року № Е1432079 для доставлення ОСОБА_1 , як особи, яка скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 96 копійок.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
7. Повне судове рішення складено 18 вересня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко