Рішення від 24.09.2025 по справі 160/15919/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 рокуСправа №160/15919/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач, з урахуванням уточненого позову, просить:

- визнати протиправною відмову №254150033307 від 03.03.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позову зазначено, що позивач 06.12.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 03.03.2025 №254150033307 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж. За змістом спірного рішення, до пільгового стажу не зараховано період роботи за довідкою від 11.02.2025 №21, оскільки до посади «Акумуляторник» необхідно застосувати списки, чинні на період роботи заявника (постанова КМУ від 16.01.2003 №36). Позивач звертає увагу, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка. Позивач зауважує, що посада «Акумуляторник» (23200000-10047) входить до розділу XXXIII Загальні професії Списку №2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» №162 від 11.03.1994 (далі - Постанова №162); посада «Акумуляторник» (33) входить до розділу ХХХІ Загальні професії (у всіх галузях господарства) Списку №2 за постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» №36 від 16.01.2003 (далі - Постанова №36). За таких обставин, позивач вважає рішення про відмову у призначенні пенсії від 03.03.2025 №254150033307 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправним та такими, що порушує право на пенсійне забезпечення позивача, а отже підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 30.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою суду встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідач суду відзив на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 24.02.2025 звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

За принципом екстериторіальності заява позивача розглянута ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 03.03.2025 №254150033307 відмовлено позивачу у призначенні пенсії. В рішенні встановлено, що пенсійний вік, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV становить 55 років; вік позивача - 55 років 4 місяці. Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV становить 30 років. Страховий стаж заявника складає 31 років 1 місяць 15 днів. Необхідний пільговий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV (Список №2) становить 12 років 6 місяців. Пільговий стаж заявника за Списком №2 відсутній. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу не зараховані періоди роботи згідно з пільговою довідкою від 11.02.2025 №21, оскільки до посади «Акумуляторник» необхідно застосувати списки, чинні на період роботи заявника (постанова КМУ від 16.01.2003 №36). В призначенні пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Позивач, не погодившись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону №1788-XII та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 передбачено, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи.

Відповідно до пункту 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі - Інструкція №58) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до пункту 1 Порядку №637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка; обов'язок належного оформлення записів у трудові книжці покладається не на працівника, а на роботодавця чи інших уповноважених осіб. Необхідність підтверджувати періоди роботи іншими документами для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

В трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться записи, зокрема (мовою оригіналу):

Черниговский пивзавод «ДЕСНА»

№5: 07.02.1990 - принят аккумуляторщиком 5 разряда в электроцех;

№6: 16.12.1991 - продовжує працювати в орендному підприємстві «ЧЕРНІГВСЬКИЙ ПИВКОМБІНАТ «ДЕСНА»;

№7: 20.06.1994 - продовжує працювати в закритому акціонерному товаристві «ЧЕРНІГВСЬКИЙ ПИВКОМБІНАТ «ДЕСНА»;

№8: 04.01.2005 - звільнений по п. 1 ст. 40 КЗпП України, скорочення чисельності.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 11.02.2025 №21, виданої ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА», ОСОБА_1 працював на умовах повного робочого дня у Чернігівському відділенні ПРАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА» (місце знаходження: м. Чернігів, вул. Інструментальна, 20, поштовий індекс 14037) з 07.02.1990 (наказ №10-Л від 07.02.1990) по 04.01.2005 (наказ №1-Л від 04.01.2005) та у період з 07.02.1990 по 04.01.2005 виконував роботи з ремонту та формування акумуляторів та акумуляторних батарей за професією «Акумуляторник».

Зазначена професія передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, розділ: ХХХІ, підрозділ: 23200000-10047, код КП: 7241. Підстава: Постанова №162).

За результатами атестації робочого місця за посадою «Акумуляторник», пільговий стаж, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, за період з 07.02.1990 по 04.01.2005 становить 6 років 9 місяців 3 дні. До стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, включені такі періоди: з 09.09.1996 по 09.09.2001 - 5 років 1 день та з 30.01.2002 по 20.11.2003 - 1 рік 9 місяців 2 дні.

Підстава для видачі довідки: наказ № 10-Л від 07.02.1990; наказ № 1-Л від 04.01.2005; наказ №282 від 09.09.1996; висновок №289/13 від 19.04.2001; наказ №26 від 30.01.2002; висновок №13/1360 від 03.04.2003; наказ №220 від 21.11.2003.

Додаткові відомості: умови та характер виконуваних робіт змінювалися протягом періоду роботи.

Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18 листопада 2005 року та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731 (далі - Порядок №383).

Суд зазначає, що професія «акумуляторник», яку займав позивач в період з 07.02.1990 по 15.01.2003 (останній день чинності Постанови №162), передбачена Списком №2 на підставі Постанови №162 (розділ XXXIII «Загальні професії», позиція: 23200000-10047).

Також, професія «акумуляторник», яку займав позивач в період з 16.01.2003 (день набрання чинності Постановою №36) по 04.01.2005, передбачена Списком №2 на підставі Постанови №36 (розділ XXXIII «Загальні професії» (у всіх галузях господарства), позиція: 33).

На підставі пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058-IV).

Також, приписами пункту 3.3 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган, який призначає пенсію надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.

З урахуванням зазначеного, суд зазначає, що відсутність у довідці від 11.02.2025 №21 посилання на Постанову №36 не є підставою для незарахування до пільгового стажу позивача за Списком №2 періодів, зазначених у спірній довідці, які підтверджують наявність у ОСОБА_1 пільгового стажу за Списком №2: з 07.02.1990 по 04.01.2005 (6 років 9 місяців 3 дні) а саме: з 09.09.1996 по 09.09.2001 (5 років 1 день) та з 30.01.2002 по 20.11.2003 (1 рік 9 місяців 2 дні).

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно під час обрахунку права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах не враховано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 11.02.2025 №21, видану ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА».

Суд звертає увагу, що згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 03.03.2025 №254150033307 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Також, суд зазначає про передчасність вимог про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Висновки про призначення позивачу пенсії можуть бути зроблені відповідачем лише після повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії з дотриманням вимог чинного законодавства та висновків суду, а також з урахуванням довідки від 11.02.2025 №21 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, виданої ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА».

За наведених обставин позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», а у матеріалах справи відсутні докази понесення ним інших судових витрат, розподіл судових витрат не проводиться.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №254150033307 від 03.03.2025 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 24.02.2025, з урахуванням довідки від 11.02.2025 №21 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, виданої ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА».

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар