Рішення від 24.09.2025 по справі 160/13601/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 рокуСправа №160/13601/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у неврахуванні ОСОБА_1 періоду військової служби з розрахунку один місяць за три при визначенні тривалості стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, відповідно до посади, яку обіймав на момент мобілізації, з розрахунку один місяць за три.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є учасником бойових дій, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії. За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, яким прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача. Позивач із такою позицією відповідача не погоджується, що стало підставою для звернення до суду з цією позовною заявою.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування, а також для надання належним чином засвідченої копії пенсійної справи позивача.

Відповідач у встановлений судом строк, своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, причини неподання відзиву на позовну заяву суду не повідомив.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має статус особи з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 22.01.2025, виданим Управлінням соціального захисту населення Павлоградської міської ради, копія якого міститься у матеріалах справи.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до військового квитка позивач проходив військову службу у Військовій частині № НОМЕР_2 з 07.04.2015 по 18.04.2016

Згідно довідки від 19.04.2016 №4/372, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу в Збройні Сили України при частковій мобілізації на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 «Про часткову мобілізацію» 07.04.2015 та звільнений в запас (демобілізований) 18.04.2016, на підставі Указу Президента України від 25.03.2016 №115/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 18.04.2016 №120.

Згідно довідки від 25.08.2016 №4/693, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу в Збройні Сили України при частковій мобілізації на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 «Про часткову мобілізацію» 07.04.2015 та звільнений в запас (демобілізований) 18.04.2016, на підставі Указу Президента України від 25.03.2016 №115/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 18.04.2016 №120.

Довідкою Військової частини № НОМЕР_2 від 30.08.2015 підтверджено безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 12.07.2015 по 30.08.2015 у м. Маріуполь Донецької області.

Довідкою Військової частини НОМЕР_3 підтверджено безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 09.01.2024 по 27.01.2024, з 31.01.2024 по 29.02.2024, по 10.03.2024, з 16.03.2024 по 31.03.2024, перебуваючи в Запорізькій області, Пологівському районі, Гуляйпільській, Малотокмачанській, Воздвижівській, Преображенській громадах.

Довідкою Військової частини НОМЕР_3 підтверджено безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 02.07.2022 по 04.11.2022, з 13.12.2022 по 31.01.2023, з 18.04.2023 по 21.04.2023, з 23.04.2023 по 25.04.2023, з 11.05.2023 по 12.05.2023, 18.05.2023, з 21.05.2023 по 22.05.2023, з 24.05.2023 по 25.05.2023, з 29.05.2023 по 30.05.2023, з 13.07.2023 по 17.07.2023, з 21.07.2023 по 20.08.2023, з 27.08.2023 по 08.09.2023, з 19.09.2023 по 08.10.2023, з 12.10.2023 по 03.11.2023, з 07.11.2023 по 19.11.2023, з 23.11.2023 по 29.11.2023, з 20.12.2023 по 29.12.2023, з 09.01.2024 по 27.01.2024, з 31.01.2024 по 10.03.2024, з 16.03.2024 по 01.04.2024, з 12.04.2024 по 30.04.2024, з 11.05.2024 по 14.06.2024, з 18.06.2024 по 04.07.2024, з 08.07.2024 по 01.08.2024, з 05.08.2024 по 18.08.2024, перебуваючи в Донецькій області, Великоновосільківському районі, Запорізька область, Пологівському районі, Гуляйпільській, Малотокмачанській, Воздвижівській громадах.

11.03.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії.

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, яким прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії №046350018451 від 19.03.2025. Рішення мотивоване наступним:

«До заяви заявником були надані довідки № 2057 від 27.12.2024, видана військовою частиною № НОМЕР_3 Збройних сил України Міністерства Оборони України, довідка № 131 від 30.08.2015, видана військовою частиною № НОМЕР_2 , довідка № 4/693 від 25.08.2016, видана ІНФОРМАЦІЯ_3 та військового квитка серії НОМЕР_4 від 07.03.2015.

Також заявник наполягає на зарахування в потрійному розмірі період роботи за списком 1 (підземні роботи).

Згідно матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що при первинному призначені пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) з 26.11.2024 періоди військової служби були зараховані до страхового стажу згідно наданих довідок.

Пунктом 3 статті 24 Закону передбачено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Іншого чинним законодавством не передбачено.

Прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в розгляді заяви № 2346 від 11.03.2025.».

Не погодившись із такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Статями 1, 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) визначено, що до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України» (далі Закон №1932-XII), зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

На підставі указу Президента України від 24.02.2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України № 2105-IX від 03.03.2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини 1 статті 106 Конституції України оголошено та проведено загальну мобілізацію (далі - мобілізація).

Статтею 57 Закону № 1788-XII визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за №1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.

Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.

Зважаючи на викладене, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Вказана правова позиція узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а та від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739.

Крім того, частиною 3 статті 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» закріплено, що вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.

Верховний Суд у постанові від 09.10.2020 року у справі №341/460/17 зробив висновок, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Згідно наданої позивачем копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.01.2025, останній має статус особи з інвалідністю 3 групи внаслідок війни.

Згідно довідки від 19.04.2016 №4/372, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу в Збройні Сили України при частковій мобілізації на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 «Про часткову мобілізацію» 07.04.2015 та звільнений в запас (демобілізований) 18.04.2016, на підставі Указу Президента України від 25.03.2016 №115/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 18.04.2016 №120.

Згідно довідки від 25.08.2016 №4/693, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу в Збройні Сили України при частковій мобілізації на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 «Про часткову мобілізацію» 07.04.2015 та звільнений в запас (демобілізований) 18.04.2016, на підставі Указу Президента України від 25.03.2016 №115/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 18.04.2016 №120.

Довідкою Військової частини № НОМЕР_2 від 30.08.2015 підтверджено безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 12.07.2015 по 30.08.2015 у м. Маріуполь Донецької області.

Довідкою Військової частини НОМЕР_3 підтверджено безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 09.01.2024 по 27.01.2024, з 31.01.2024 по 29.02.2024, по 10.03.2024, з 16.03.2014 по 31.03.2024, перебуваючи в Запорізькій області, Пологівському районі, Гуляйпільській, Малотокмачанській, Воздвижівській, Преображенській громадах.

Довідкою Військової частини НОМЕР_3 підтверджено безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 02.07.2022 по 04.11.2022, з 13.12.2022 по 31.01.2023, з 18.04.2023 по 21.04.2023, з 23.04.2023 по 25.04.2023, з 11.05.2023 по 12.05.2023, 18.05.2023, з 21.05.2023 по 22.05.2023, з 24.05.2023 по 25.05.2023, з 29.05.2023 по 30.05.2023, з 13.07.2023 по 17.07.2023, з 21.07.2023 по 20.08.2023, з 27.08.2023 по 08.09.2023, з 19.09.2023 по 08.10.2023, з 12.10.2023 по 03.11.2023, з 07.11.2023 по 19.11.2023, з 23.11.2023 по 29.11.2023, з 20.12.2023 по 29.12.2023, з 09.01.2024 по 27.01.2024, з 31.01.2024 по 10.03.2024, з 16.03.2024 по 01.04.2024, з 12.04.2024 по 30.04.2024, з 11.05.2024 по 14.06.2024, з 18.06.2024 по 04.07.2024, з 08.07.2024 по 01.08.2024, з 05.08.2024 по 18.08.2024, перебуваючи в Донецькій області, Великоновосільківському районі, Запорізька область, Пологівському районі, Гуляйпільській, Малотокмачанській, Воздвижівській громадах.

Означені довідки враховуються при обчисленні пенсії позивача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів проходження військової служби з 12.07.2015 по 30.08.2015, з 02.07.2022 по 04.11.2022, з 13.12.2022 по 31.01.2023, з 18.04.2023 по 21.04.2023, з 23.04.2023 по 25.04.2023, з 11.05.2023 по 12.05.2023, 18.05.2023, з 21.05.2023 по 22.05.2023, з 24.05.2023 по 25.05.2023, з 29.05.2023 по 30.05.2023, з 13.07.2023 по 17.07.2023, з 21.07.2023 по 20.08.2023, з 27.08.2023 по 08.09.2023, з 19.09.2023 по 08.10.2023, з 12.10.2023 по 03.11.2023, з 07.11.2023 по 19.11.2023, з 23.11.2023 по 29.11.2023, з 20.12.2023 по 29.12.2023, з 09.01.2024 по 27.01.2024, з 31.01.2024 по 10.03.2024, з 16.03.2024 по 01.04.2024, з 12.04.2024 по 30.04.2024, з 11.05.2024 по 14.06.2024, з 18.06.2024 по 04.07.2024, з 08.07.2024 по 01.08.2024, з 05.08.2024 по 18.08.2024, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно приписів частини 1 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

На підставі частини 2 статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, бездіяльність якого оскаржується, не виконано покладеного на нього обов'язку доказування правомірності допущеної поведінки та не спростовано доводи позивача в цій частині.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору, відтак, розподіл судових витрат між сторонами справи не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у неврахуванні ОСОБА_1 періоду військової служби з розрахунку один місяць за три при визначенні тривалості стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, відповідно до посади, яку обіймав на момент мобілізації, з розрахунку один місяць за три періоди проходження військової служби з 12.07.2015 по 30.08.2015, з 02.07.2022 по 04.11.2022, з 13.12.2022 по 31.01.2023, з 18.04.2023 по 21.04.2023, з 23.04.2023 по 25.04.2023, з 11.05.2023 по 12.05.2023, 18.05.2023, з 21.05.2023 по 22.05.2023, з 24.05.2023 по 25.05.2023, з 29.05.2023 по 30.05.2023, з 13.07.2023 по 17.07.2023, з 21.07.2023 по 20.08.2023, з 27.08.2023 по 08.09.2023, з 19.09.2023 по 08.10.2023, з 12.10.2023 по 03.11.2023, з 07.11.2023 по 19.11.2023, з 23.11.2023 по 29.11.2023, з 20.12.2023 по 29.12.2023, з 09.01.2024 по 27.01.2024, з 31.01.2024 по 10.03.2024, з 16.03.2024 по 01.04.2024, з 12.04.2024 по 30.04.2024, з 11.05.2024 по 14.06.2024, з 18.06.2024 по 04.07.2024, з 08.07.2024 по 01.08.2024, з 05.08.2024 по 18.08.2024.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Лозицька