Справа № 569/17124/25
19 вересня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Костюк О.В.,
за участю: секретаря судового засідання Калетинця Б.Р.,
прокурора Набухотного С.В.,
захисника Андрієвського А.О.,
особи, стосовно якої складено протокол ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої керівником Адвокатського об'єднання «Скеля», РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування на посаді головного спеціаліста відділу правового регулювання Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради, являючись відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 28.04.2025 о 10 год 45 хв, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор вважав, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю, зазначила, що дійсно без поважних причин пропустила строки подачі декларації, у зв'язку із нестабільною роботою Інтернет мережі за місцем проживання в останні дні строку подачі декларації.
Захисник Андрієвський А.О. просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП у зв'язку з малозначністю правопорушення.
Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація). Згідно з приміткою до цієї статті, суб'єктами правопорушень у ній (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію.
З диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і лише описує безпосередньо саме правопорушення, тоді як для повного визначення ознак складу цього правопорушення необхідно звернутися до Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»-«ґ» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи місцевого самоврядування, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно розпорядження №136-ос від 17.06.2015 ОСОБА_2 , з 18.06.2015 призначено на посаду головного спеціаліста-юриста організаційного відділу апарату ради і виконкому Рівненської міської ради та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження №143-ос від 01.07.2019 ОСОБА_2 присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
На підставі розпорядження №70-ос від 19.01.2022 ОСОБА_2 переведено на посаду головного спеціаліста - юриста відділу юридичного супроводу депутатської діяльності міської ради апарату Рівненської міської ради та виконавчого комітету.
Згідно розпорядження №287/1-ос від 01.07.2024 уповноважено відповідні відділи виконкому Рівненської міської ради внести зміни до документів, у зв'язку із зміною прізвища ОСОБА_2 на « ОСОБА_3 ».
Відповідно до розпорядження №331-ос від 24.07.2024 з 01.08.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу правового регулювання Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради, за переведенням.
Згідно розпорядження №70-ос від 19.03.2025 ОСОБА_1 28.03.2025 звільнено з посади головного спеціаліста відділу правового регулювання Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, у відповідності до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є посадовою особою місцевого самоврядування і суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» , особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч.1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), в термін не пізніше 26 квітня 2025 року.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребовуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
В судовому засіданні будь яких поважних причин пропуску строку подання декларації ОСОБА_1 не встановлено.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення №374 від 12.08.2025; копією листа НАЗК про несвоєчасність подання декларації від 26.06.2025; копією повідомлення НАЗК про несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 від 19.05.2025; копією розпорядження №136-ос від 17.06.2015; копію розпорядження №143-ос від 01.07.2019; копією розпорядження №70-ос від 19.01.2022; копією розпорядження 287/1-ос від 01.07.2024; копією розпорядження №320-ос від 22.07.2024; копією розпорядження №331-ос від 24.07.2024; копією розпорядження №70-ос від 19.03.2025; копією декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні); послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 в період 29.03.2023-29.04.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі.
Доводи захисника про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, у зв'язку з малозначністю правопорушення та закриття провадження у справі на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП є неспроможними.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії правопорушенням, пов'язаним з корупцією є невідворотність відповідальності за вчинення таких правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначні.
З огляду на підвищену суспільну небезпечність адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, яке вчинено ОСОБА_1 , з метою дотримання принципів запобігання та протидії корупції, суд не вбачає підстав для її звільнення від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого за ст. 22 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Із врахуванням особи правопорушника, виходячи із характеру вчиненого правопорушення, зважаючи на вид та розмір адміністративного стягнення, з метою належного виховання правопорушника, запобіганню вчинення нових правопорушень, враховуючи ступінь її вини та обставини правопорушення, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп. в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК у Рівн.обл./ Рівненська МТГ/21081100. Код отримувача (ЄДПРОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA108999980313000106000017527. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Код банку: 899998.
В разі несплати порушником в п'ятнадцятиденний строк сума штрафу відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі. Квитанцію про сплату штрафу та судового збору необхідно надати суду в цей же строк.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Олег КОСТЮК