Постанова від 22.09.2025 по справі 376/2196/25

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/2196/25

Провадження № 3/376/893/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року м. Сквира

Суддя Сквирського районного суду Київської області Ловінська С.С., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.12.2006 р., проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

01.08.2025 до Сквирського районного суду Київської області надійшов протокол серії ААД № 277059 від 19.07.2025р., складений на ОСОБА_1 за ч. 1ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За змістом протоколу 19.07.2025 о 00 год. 39 хв. в м. Сквира, по вул. Соборна, ОСОБА_1 керував мопедом « FADA-9», без номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме з запахом алкоголю з порожнини рота, не стійка хода. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку на місці зупинки Т.З. відмовився.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, просив долучити копію товарного чеку на придбання електровелосипеда «FADA-9» та інструкцію з експлуатації, та просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки він не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, оскільки адміністративну відповідальність за порушення п.2.5 та 2.9 ПДР може нести виключно водій механічного транспорту. А електровелосипед «FADA-9», який за своїми технічними характеристиками не може прирівнюватися до мопедів або інших механічних транспортних засобів, а вимоги, які встановлені до водіїв механічних транспортних засобів, не можуть бути застосовані до нього. Електровелосипед « FADA-9» ОСОБА_1 придбав у магазині «Мопеди», де на вказаний вид транспорту не передбачено наявність технічного паспорта чи наявність водійського посвідчення та має потужність електричного двигуна 1000 Вт. Крім того, вважає, що працівниками поліції неправомірно вилучений електровелосипед та просить суд винести рішення, яким зобов'язати працівників поліції повернути йому т.з. безоплатно, оскільки вини у нього немає в керуванні цим т.з. без водійського посвідчення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 2.9.а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно диспозиції статті 130 КУпАП передбачена відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Дослідженими в судовому засіданні наявними в матеріалах справи доказами встановлено, що поліцейським лейтенантом поліції Перестюком Д.С. складений протокол серії ААД № 277059 від 19.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, згідно п 2.13 ПДР України, транспортні засоби належать до таких категорій А1 - мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см. або електродвигун потужністю до 4 кВт.

Пунктом 1.10 ПДР України визначено, що механічний транспортний засіб - транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт. Мопед - двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.

З порівняння понять «транспортний засіб», «механічний транспортний засіб» та «мопед» вбачається, що мопед є різновидом механічного транспортного засобу, який є двоколісним, має двигун внутрішнього згорання з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю від 3 до 4 кВт. Отже, електровелосипед можливо прирівняти до мопеду лише за наявності у нього електродвигуна потужністю від 3 до 4 кВт.

Пунктом 1.10 ПДР України наведено перелік термінів, що використовуються у цих Правилах, де розмежовано значення кожного із них.

Так, на відміну від «механічного транспортного засобу», «транспортним засобом» є пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Таким чином, Правилами дорожнього руху України розмежовані поняття «механічний транспортний засіб» та «транспортний засіб» та різниця між цими поняттями полягає у наявності двигуна внутрішнього згорання, а також потужності електродвигуна. Отже, транспортний засіб з електродвигуном вважається механічним за умови, що потужність двигуна більша ніж 3 кВт. У зворотному випадку транспортний засіб не буде вважатись механічним, однак все ж таки залишатиметься транспортним засобом.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №278/3362/15-к від 01.03.2018.

Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, не знайшла своє підтвердження, так як він не є суб'єктом вчинення вказаного правопорушення, оскільки транспортний засіб зігно технічної документації є електровелосипедом « FADA-9»», яким керував ОСОБА_1 , не є механічним транспортним засобом і не підлягає державній реєстрації, адже має потужність двигуна менше ніж 4 кВт.

У матеріалах справи містяться технічні характеристики на електровелосипед марки «FADA-9», згідно яких такий має потужність двигуна 1000 Вт.

Оскільки електроскутер марки « FADA-9» - це транспортний засіб, який за своїми технічними характеристиками не можна прирівнювати до мопедів або інших механічних транспортних засобів, суд дійшов до висновку про те, що вимоги, які встановлені для водіїв механічних транспортних засобів, не можуть бути застосовані до ОСОБА_1 .

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч.1ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За таких обставин суддя приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.

Що стосується клопотання ОСОБА_1 про зобов'язання безоплатного повернення тимчасово вилученого, належного ОСОБА_1 транспортного засобу- електровелосипеда «FADA-9», то суд вважає, що таке клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 18.07.2025 був складений відповідно до додатку 10 до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі (пункт 3 розділу XII).

Згідно зі ст. 265-2 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, статтею 121-3, частинами третьою, п'ятою, шостою і сьомою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, порушення правил зупинки чи стоянки на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома)), статтями 122'5, 124, 126, статтями 132"1, 206'1 цього Кодексу, передбачене статтею 126 цього Кодексу працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху, або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник відповідного уповноваженого підрозділу Національної поліції зобов'язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та його місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду, або до демонтажу спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

У разі, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво не перешкоджає дорожньому руху або не створює загрозу безпеці руху, крім розміщення транспортного засобу на місцях, призначених для зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, такий транспортний засіб не може бути доставлений для зберігання на спеціальний майданчик.

При тимчасовому затриманні транспортного засобу місце розташування такого транспортного засобу має бути обов'язково зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису). Інформація про тимчасове затримання транспортного засобу має невідкладно передаватися на абонентський номер рухомого (мобільного) зв'язку та на адресу електронної пошти, зазначені належними користувачами або особами, за якими зареєстровані транспортні засоби, відповідно до статті 279-4 цього Кодексу.

В зв'язку з тим, що провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, то підстави для тимчасового вилучення транспортного засобу, належного ОСОБА_1 - електровелосипеда «FADA-9»,відсутні, а отже електровелосипед «FADA-9» підлягає безоплатному поверненню його власнику - ОСОБА_1 .

Керуючись ч.1 ст.130, ст.247, ст.284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Зобов'язати ВП№1 Білоцерківського районного УП Національної поліції в Київській області безоплатно повернути транспортний засіб- електроскутер марки « FADA-9 » власнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Сквирський

районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя С. С. Ловінська