Справа № 344/20299/24
Провадження № 3/344/1406/25
24 вересня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
07 листопада 2024 року о 21 год. 25 хв. по вул. Отця Блаватського І., 5 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом марки «Toyota Auris» номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці чи у лікаря нарколога громадянка ОСОБА_1 відмовилась. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушила п.п. 2.5 ПДР України.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 , якій було роз'яснено вимоги ст. ст. 268 КУпАП, вину у вчиненому правопорушенні не визнала. Додала, що її друг ОСОБА_2 був за кермом. Він зупинився та вийшов. Після чого під'їхала поліція. Зазначила, що не бажала проходити огляд, оскільки не перебувала в стані сп'яніння.
Свідок ОСОБА_3 , якому роз'яснено вимоги ст. 272 КУпАП, пояснив суду, що 07.11.2024 року патрулював в складі екіпажу Ясень-106. Вони приїхали на допомогу. Під час спілкування з водієм транспортного засобу марки «Toyota» громадянкою ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, однак, остання відмовилася. Зазначив, що водія транспортного засобу марки «Toyota» було зупинено екіпажем Т41, проте, вони не складають протоколи, тому його екіпаж приїхав на допомогу. Зазначив, що був виклик на 102, тому екіпаж Т41 зупинив водія транспортного засобу марки «Toyota».
Свідок ОСОБА_4 , якому роз'яснено вимоги ст. 272 КУпАП, пояснив суду, що того дорогою до хлопців побачив автомобіль марки «Toyota», за кермом був чоловік, збоку сиділа жінка, точно не пам'ятає. Брали пояснення в нього, оскільки, він був повнолітній. Додав, що він писав пояснення, які казав поліцейський.
Свідок ОСОБА_5 , якому роз'яснено вимоги ст. 272 КУпАП, пояснив суду, що 07.11.2024 року забирав ОСОБА_1 з клініки близько восьмої години вечора. Він мав підвезти її додому. Вирішив зупинитися біля церкви по вул. Блаватського, щоб піти в магазин та купити воду. ОСОБА_1 залишив в автомобілі. Коли повертався з магазину побачив, що біля автомобіля знаходилися два поліцейських автомобілі, однак, він не наважився підійти до них та не хотів мати зайвих проблем.
Захисник ОСОБА_1 - Лукинів М.П. просив суд, справу про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення посилаючись на твердження зазначенні в клопотанні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , пояснення свідків, її захисника, пояснення свідків, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з вимогами п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП:
- особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
- огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення;
- у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється;
- огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я;
- огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним;
- направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
- у разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.
Зазначений вище протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеного у ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки транспортного засобу та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до пункту 27 Постанови ПВСУ від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року № 18, керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП, приписами Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкції), та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядку).
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 за № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858 визначені ознаки алкогольного, наркотичного сп'яніння чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, як слідує з наведеної Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Аналогічні приписи містить Інструкція.
Дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 168535 від 07 листопада 2024 року, відповідно до якого водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом марки «Toyota Auris» номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці чи у лікаря нарколога громадянка ОСОБА_1 відмовилась;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07 листопада 2024 року;
- розпискою до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 168535 від 07 листопада 2024 року;
- поясненнями ОСОБА_4 , відповідно до яких, 07 листопада 2024 року о 21 год. 25 хв. по вул. Касіяна в м. Івано-Франківськ, водій транспортного засобу марки «Toyota» номерний знак НОМЕР_2 , який буксував, потім виїхав на середину вулиці і зупинився, також, автомобіль часто глох, потім по вул. Касіяна автомобіль виїхав на бордюр. Бачив, що за кермом була жінка. Після цього транспортний засіб поїхав по вул. Джерельна. Він викликав поліцію, оскільки, йому здалося це підозрілим;
- витягом з ІПНП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- відеозаписом з місця події, відповідно до якого працівниками поліції було зупинено транспортний засіб та повідомлено водію що на лінію «102» надійшло повідомлення, що вона перебуває в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Було встановлено особу водія - ОСОБА_1 . Також, водієві було продемонстровано повідомлення, про те, що водій керує транспортним засобом марки «Toyota» номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння (clip-0 запис 22:12:01). Також, поліцейський вказує, що відчуває запах алкоголю з порожнини рота, нечітку вимову у водія ОСОБА_1 (clip-0 запис 22:18:14). Окрім того, інший поліцейський, також, вказує, що відчуває запах алкоголю з порожнини рота водія ОСОБА_1 (clip-0 запис 22:21:40, clip-1 запис 22:21:40), після чого їй було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Драгер» (clip-0 запис 22:21:43, clip-1 запис 22:21:43), однак ОСОБА_1 відмовляється від проходження такого огляду на місці (clip-0 запис 22:21:44, clip-1 запис 22:21:44), а також, в лікаря-нарколога, водій - відмовилась (clip-0 запис 22:21:51). Після чого їй було роз'яснено, що наслідком її відмови від проходження від огляду на стан сп'яніння, буде складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП (clip-1 запис 22:25:21) та роз'яснено права (clip-1 запис 22:30:32). Водій ОСОБА_1 під час спілкування поведінка ОСОБА_1 не відповідала обстановці (clip-0 запис 22:44:47-22:46:34). У результаті чого, працівниками поліції було складено матеріали про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та складено відповідний протокол. Окрім того, на відеозаписі зафіксований рух автомобіля марки «Toyota» номерний знак НОМЕР_2 та на водійському сидінні знаходиться ОСОБА_1 (clip-3 запис 22:58:05).
Суд звертає увагу, що відповідно до Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України» № 676 від 03.08.2017 року, інформаційно-комунікаційна система «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП) - сукупність технічних і програмних засобів, призначених для обробки відомостей, що утворюються у процесі діяльності Національної поліції України та її інформаційно-аналітичного забезпечення. Система ІПНП є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС. Також, система ІПНП призначена для здійснення пошукових та аналітичних функцій для використання інформації з інформаційних ресурсів (баз даних) поліції, МВС та інших органів державної влади в межах службової діяльності відповідно до рівня доступу і повноважень за запитом або регламентом.
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України», бази даних поліції, необхідні для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції, містять відомості, зокрема, стосовно: інформації, отриманої з фото- і відеотехніки, відповідно до статті 40 Закону України «Про Національну поліцію».
Також, п. 5 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про національну поліцію», передбачає, що поліція для виконання покладених на неї завдань та здійснення повноважень, визначених законом, може застосовувати такі технічні прилади, технічні засоби та спеціалізоване програмне забезпечення, а саме: спеціалізоване програмне забезпечення для здійснення аналітичної обробки фото- і відеоінформації, у тому числі для встановлення осіб та номерних знаків транспортних засобів.
Пояснення ОСОБА_4 , які були надані ним під час судового розгляду, суд не бере до уваги, оскільки, вони не відповідають дійсності. Згідно з відеозапису ОСОБА_4 самостійно розповідає поліцейському де саме вони побачили автомобіль, яким чином він здійснював рух, зазначає, що за кермом була жінка, яку він бачив в дзеркалі боковому (clip-0 запис 22:30:20).
Також, ураховуючи те, що ОСОБА_1 знала про складення протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо неї, їй відомий зміст протоколу, оскільки вона користується передбаченими законодавством правами, зокрема правом на захист, про що свідчить залучення адвоката, який представляє її інтереси в суді та який вживав заходи для ознайомлення з матеріалами справи тому суд дійшов висновку, що у даному випадку не порушено право ОСОБА_1 на захист.
Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Ураховуючи вищенаведене, а також характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
У той же час будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.
Керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Людмила АНДРУСІВ