Вирок від 23.09.2025 по справі 344/9734/25

Справа № 344/9734/25

Провадження № 1-кп/344/1051/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Івано-Франківську матеріали спеціального судового провадження в кримінальному провадженні з обвинувальним актом щодо:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Обвинувачений ОСОБА_5 вчинив добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Злочин скоєно за наступних обставин. Так, Громадянин України ОСОБА_5 , будучи проросійськи налаштованим, достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення Скадовського району Херсонської області та зокрема Каланчацької селищної об'єднаної територіальної громади збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на території Скадовського району Херсонської області (більш точного місця не встановлено), діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, добровільно зайняв посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме посаду «заступника голови адміністрації Каланчацького муніципального округу Херсонської області».

Громадянин України ОСОБА_5 , умисно підтримуючи окупаційну владу рф, приймав участь та організовував вибори депутатів "Совета депутатов Каланчакского муниципального округа первого созыва" 10.09.2023 будучи учасником даних виборів від партії єдина росія.

Перебуваючи на посаді «заступника голови адміністрації Каланчацького - муніципального округу Херсонської області», ОСОБА_5 виконував організаційно-розпорядчі функції у вказаному незаконному органі влади. Від імені окупаційної адміністрації держави-агресора ОСОБА_5 здійснював контроль та виконання поставлених незаконних вказівок вищестоящих представників незаконної влади держави-агресора, а саме на вказівку так званого губернатора Херсонської області ОСОБА_6 виконував доручення щодо залучення місцевих жителів для відкриття бізнесу на тимчасово окупованих територіях Херсонської області. В тому числі організовував зустрічі з жителями окупованої території Херсонської області, на яких обіцяв вирішити проблеми з постачанням їди, ліків, та предметів першої необхідності які стали в дефіциті в наслідок вторгнення військових рф на територію України.

Також ОСОБА_5 проводив та очолював пропагандистські мітинги на честь так званого свята "9 мая день победы", а також неодноразово брав участь в проведенні, організації інших проросійських заходів, на яких виступав з проросійськими промовами, та підтриманням окупаційної влади, а також систематично брав участь у зйомках пропагандиських матеріалів. Указані матеріали за участі ОСОБА_5 неодноразово поширювались в проросійських засобах масової інформації та транслювались по телебаченню, яке контролюється окупаційною владою.

12 вересня 2024 року ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, маючи відповідний досвід роботи в органах місцевого самоврядування, отримавши пропозицію від невстановлених досудовим розслідуванням представників окупаційної адміністрації російської федерації «Правительства Херсонской области», добровільно зайняв посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, «И.о. министра курортов и туризма Херсонской области» так званого «Министерства курортов и туризма Херсонской области», яку обіймає по даний час.

Перебуваючи на посаді «И.о. министра курортов и туризма Херсонской области» так званого «Министерства курортов и туризма Херсонской области» ОСОБА_5 , видає нормативно адміністративні документа (прикази) які завірює своїм підписом, а саме документів на продовження строків, зборів, реєстрацій різних видів заявок та документів за законами рф, приймав рішення щодо видачі субсидій підприємствам які відповідають баченням "государственной программы Российской Федерации «Развитие туризма»", та так званого «Министерства курортов и туризма Херсонской области», видає їх до виконання.

Також ОСОБА_5 як «И.о. министра курортов и туризма Херсонской области» приймає активну участь в роботі делегацій та приводить зустрічі, на яких активно просуває проросійську позицію на тимчасово окупованої території Херсонської області, а також проводить перевірки та так звані рейди на туристичні місця тимчасово окупованої Херсонщини.

Окрім того у обов'язки на зайнятій посаді «И.о. министра курортов и туризма Херсонской области» ОСОБА_5 входять здійснення на території Херсонської області управління та нормативного правового регулювання у встановленій сфері діяльності; визначення та здійснення комплексу заходів, спрямованих на створення сприятливих умов для розвитку курортів і туризму на території Херсонської області, забезпечення якісного рівня туризму, гарантій реалізації права на відпочинок; забезпечення регулювання в межах своєї компетенції в галузі використання та охорони курортів, лікувально-оздоровчих місцевостей та природних лікувальних ресурсів у Херсонській області; забезпечення заходів щодо реалізації федеральних законів, інших нормативних правових актів Російської Федерації, нормативних правових актів Херсонської області у сфері розвитку курортів і туризму; створення умов для інвестиційної привабливості туризму на території Херсонської області; розроблення пропозицій щодо розвитку туристського та санаторно-курортного комплексу, що забезпечують потреби громадян у туризмі, відпочинку та санаторно- курортному лікуванні; забезпечення під час реалізації своїх повноважень пріоритету цілей і завдань щодо сприяння розвитку конкуренції у сфері санаторно-курортних і туристських послуг».

В судове засідання обвинувачений ОСОБА_5 не з'явився, хоча про час та місце розгляду кримінального провадження повідомлявся належним чином, в порядку ст.323 КПК України. Судовий розгляд, відповідно до глави 24-1 КПК України, здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia).

Одночасно, розгляд вказаного кримінального провадження проводився за обов'язковою участю захисника ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , який був забезпечений державою, а саме Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності. Разом з тим, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Незважаючи на те, що обвинувачений в судове засідання не з'явився та не висловлював свою позицію щодо висунутого обвинувачення, його вина у вчиненому доводиться сукупністю зібраних та досліджених в судовому засіданні належних та допустимих доказів.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 розповів суду, що познайомився з обвинуваченим на оптовому ринку в Херсонській області, були у дружніх стосунках, проте після початку війни, ОСОБА_5 разом зі своєю дружиною підтримали окупаційну владу рф на території України та почали співпрацювати з владою рф.

28 лютого 2022 року Івано-Франківською обласною прокуратурою призначено групу прокурорів у кримінальному провадженні № 22022090000000003.

01 березня 2022 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області створено міжрегіональну слідчу групу у кримінальному провадженні №22022090000000003.

29 серпня 2022 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області винесено постанову про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022090000000003.

29 серпня 2022 року Івано-Франківською обласною прокуратурою призначено групу прокурорів у кримінальному провадженні №22022090000000003.

30 серпня 2024 року Івано-Франківською обласною прокуратурою об'єднано кримінальні провадження №22022090000001144, №22022090000001144, №22022090000001146 у кримінальне провадження №22022090000000003.

23 жовтня 2024 року слідчим відділом УСБУ в Херсонській області визначено групу прокурорів у кримінальному провадженні №22024230000000442.

24 жовтня 2024 року Херсонською обласною прокуратурою призначено групу прокурорів у кримінальному провадженні №22024230000000442.

23 грудня 2024 року Херсонською обласною прокуратурою визначено орган досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024230000000188.

23 грудня 2024 року Херсонською обласною прокуратурою призначено групу прокурорів у кримінальному провадженні № 42024230000000188.

23 грудня 2024 року Херсонською обласною прокуратурою винесено постанову про об'єднання кримінального провадження №42024230000000188 у кримінальне провадження №22024230000000442.

29 січня 2025 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області повідомлено про підозру ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №22025090000000022.

21 лютого 2025 року Івано-Франківсько. обласною прокуратурою виділено матеріали досудового розслідування №22022090000000003 у кримінальноме провадження №22025090000000022.

21 лютого 2025 року заступником начальника відділу - начальником 1 відділення СВ УСБУ в Івано-Франківській області винесено постанову про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025090000000022.

21 лютого 2025 року слідчим ОВС СВ УСБ України в Івано-Франківській області оголошено в розшук ОСОБА_5

21 лютого 2025 року слідчим СВ УСБ України в Івано-Франківській області винесено постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025090000000022.

24 лютого 2025 року В.О. керівника Івано-Франківської обласної прокуратури винесено постанову про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №22024230000000442.

24 лютого 2025 року першим заступником генерального прокурора винесено постанову про визначення підслідності у кримінальному провадження №22024230000000442.

Відповідно до акту огляду інформації в мережі Інтернет від 18.09.2024 року, оглянуто телеграм канал "Каланчак 24", на якому 23.04.2024 року було розміщено новинний контент "В универмаге Каланчака открился новий магазин одежди", де дав інтерв'ю ОСОБА_5 з відеозаписом, який супроводжується інтерв'ю ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду інформації в мережі Інтернет від 30.09.2024 року, оглянуто офіційний сайт окупаційної адміністрації в Херсонській області. на якому присутня світлина ОСОБА_5 та перелічені основні задачі "и.о. министра курортов и туризма Херсонской области".

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03.10.2024 року, свідок ОСОБА_8 впізнала ОСОБА_5 на світлині під номером 1.

Відповідно до протоколу огляду інформації в мережі Інтернет від 28.12.2024 року, оглянуто офіційний сайт окупаційної адміністрації в Херсонській області на якому розміщено список міністрів Херсонської області, а саме ОСОБА_5 , який займає посаду "и.о. министра курортов и туризма Херсонской области".

Відповідно до огляду інформації в мережі Інтернет від 30.12.2024 року, було оглянуто інформацію, що знаходиться у Всесвітній мережі Інтернет, а саме офіційний сайт окупаційної адміністрації в Херсонській області, на якому присутня інформація щодо ОСОБА_5 як "министра курортов и туризма Херсонской области". Також розміщені "прикази", які підписані ОСОБА_5 .

Відповідно до рапорту оперуповноваженого 1 сектору 3 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Херсонській області від 23.10.2024 року про виявлення кримінального правопорушення, ОСОБА_5 співпрацює з представниками держави-агресора і її окупаційної адміністрації на території регіону.

Відповідно до відповіді на доручення слідчого про проведення слідчих (розшукових) дій від 24.11.2024 року, ОСОБА_5 з 12 вересня 2024 року добровільно обіймає посаду у т.зв "министерстве курортов и туризма Херсонской области", що знаходиться в м.Херсон, вул.295-ї Херсонської Стрілецької дивізії, буд.1А).

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 19.11.2024 року, оглянуто сайт "предоставление сведений из егрюл/егрип", де присутня інформація щодо ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 19.11.2024 року, оглянуто сайт "губернатор херсонской области", на якому присутній "указ об образовании Министерства курортов и туризма Херсонской области".

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 19.11.2024 року оглянуто сайт за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 де присутній розділ під назвою "запускалов ОСОБА_9 " на веб ресурсі із назвою: "Губернатор Херсонской области".

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 19.11.2024 року, а саме телеграм-спільноту "Министерство курортов и туризма Херсонской области" де міститься публікація яка містить у собі 4 файли зображення та текст проросійського змісту.

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 21.11.2024 року, оглянуто відкритий ресур мережі Інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_3 на якому міститься інформація щодо ОСОБА_5 як про "и.о. глави управления курортов, туризма и развития курортних территорий региона".

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 19.12.2024 року, оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_4 на якому присутня стаття в якій міститься інформація про "доклад министра курортов и туризма Херсонской области ОСОБА_10 ".

Відповідно до протоколу огляду від 20.12.2024 року, оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5 на якому розмізений "приказ об продлении строка отбора заявок на тпредоставление единой субсидии из бютжета Херсонской области в целях достижения показателя Государственной програми рф". який підписаний ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 20.12.2024 року, оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_6 на якому міститься стаття "делегация Херсонской области встретилась с директором АО "Корпорация развития Калининградской области", де присутня інформація щодо ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 02.01.2025 року, оглянуто відкритий інтернет ресурс, на якому присутня стаття під назвою "Первий заместитель губернатора Херсонской области оценил туристический потенциал Каланчакского муниципального округа" та присутні зображення ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 02.01.2025 року, оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет на яких встановлені відомості, важливі для вказаного кримінального провадження.

Відповідно до протоколу огляду від 03.01.2025 року, оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 на якрму міститься "Рещение совета депутатов каланчакского муниципального округа херсонской области" від 02.11.2023 року.

Відповідно до протоколу огляду від 30.01.2025 року, оглянуто Інтернет сайт "Урядовий кур'єр" на предмет встановлення факту опублікування 29.01.2025 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про виклик вказаної особи.

Відповідно до протоколу огляду від 27.05.2025 року, оглянутоІнтернет сайт "Урядовий кур'єр" з метою встановлення факту опублікування повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 27.05.2025 року, оглянуто Інтернет сайт "Офіс Генерального прокурора" на предмет встановлення факту опублікування повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу допиту свідка від 03.10.2024 року, який був досліджений судом відповідно до вимог статті 615 КПК України, допитана свідок ОСОБА_8 також підтвердила те, що ОСОБА_5 підтримує російську владу на окупаційній території в Херсонській області та тісно співпрацює з владою рф.

Відповідно до акту огляду мережі Інтернет від 03.01.2025 року оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням - htts://khogov.ru/wp-content/uploads/2024/03/reshenie-25-ob-uchrezhdenii-administraczii.pdf, на якій виявлено відомості, що підтверджують факт вчинення ОСОБА_11 інкримінованих йому кримінальних правопорушень.

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет від 03.01.2025 року проведено огляд електронної інформації, що міститься у Всесвітній мережі Інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_8 на якій присутні зображення "Указу" щодо структури виконавчих органів Херсонської області.

Відповідно до протоколу огляду мережі інтернет від 06.01.2025 року, проведено огляд електронної інформації, в результаті огляду встановлені відомості, важливі для даного кримінального провадження.

Відповідно до протоколу огляду мережі інтернет від 06.01.2025 року, проведено огляд електронної інформації, що міститься у всесвітній мережі Інтернет, а саме сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 на якому розміщено "указ временно исполняющего обязанности губернатора херсонской области" на якому розміщено "состав Херсонской области".

Відповідно до протоколу огляду мережі інтернет від 06.01.2025 року, проведено огляд електронної інформації, що міститься у всесвітній мережі Інтернет, а саме сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 на якому розміщено наказ про структуру і систему виконавчих органів в Херсонській області.

Отже, оцінюючи всі зібрані по справі докази в сукупності за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд приходить до висновку, що дії обвинуваченого ОСОБА_5 слід кваліфікувати за ч.5 ст.111-1 КК України, оскільки він вчинив добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора.

При призначенні обвинуваченому покарання, суд також виходить з вимог ст.50 КК України, відповідно до якої покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.

Відповідно до ст.65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень. Підстави для призначення більш м'якого покарання, ніж це передбачено відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу за вчинене кримінальне правопорушення, визначаються статтею 69 цього Кодексу.

При призначенні обвинуваченому покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного.

Обставин, які пом'якшують покарання ОСОБА_5 передбачених ст.66 КК України, не встановлено.

Обставиною, яка відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 67 Кримінального кодексу України, обтяжує покарання обвинуваченого, є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

За таких обставин, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_5 , покарання в межах санкції ч.5 ст.111-1 КК України, зокрема, у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та з конфіскацією майна, так як вказане покарання буде необхідне і достатнє для його виправлення і попередження вчинення нових злочинів.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.368, 370, 374, 375 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання у виді десяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк п'ятнадцять років з конфіскацією всього належного йому майна.

Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_5 рахувати з моменту затримання, в порядку виконання вироку.

Долю речових доказів вирішити наступним чином: документи та носії інформації (CD-R диски) - залишити при матеріалах кримінального провадження.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.

Суддя ОСОБА_12