Справа № 282/1171/25
Провадження № 3/282/467/25
24 вересня 2025 року селище Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Вальчук В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Відділення поліції №1 Житомирського РУП №1, про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
На розгляд до Любарського районного суду з Відділення поліції №1 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №044949 відносно ОСОБА_1 .
Згідно вказаного протоколу, 29 серпня 2025 року близько 11 год. 15 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків, а саме: виховання неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , внаслідок чого остання порушила ч.1 ст.178 КУпАП, однак не досягла віку адмінвідповідальності, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст.184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, однак в матеріалах справи наявна її заява, у якій вона просила проводити розгляд справи за її відсутності.
За таких обставин, вважаю за можливе, розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 на підставі поданих суду документів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст.7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Чинним законодавством України про адміністративні правопорушення, а саме ст.245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.184 КУпАП, що передбачає відповідальність батьків або осіб, що їх замінюють, за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
При цьому, суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, проявляється у вчиненні неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу. Суб'єктом правопорушень є батьки неповнолітнього або особи, що їх замінюють.
Як встановлено з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №044949 від 29.08.2025 року, в ньому не вказано та не розкрито суті адміністративного правопорушення, яке було вчинено неповнолітньою ОСОБА_2 , а саме: не зазначено дату, час та місце вчинення нею адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, тобто заборонене законом місце у якому розпивала спиртні напої, а також у якому громадському місці, перебувала неповнолітня у п'яному вигляді.
Частиною 1 ст.178 КУпАП, передбачена відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Отже, з аналізу вищевказаної норми закону, слід дійти висновку, що час та місце є обов'язковою ознакою складу даного адміністративного правопорушення.
За таких обставин вважаю, що будь-які належні, допустимі та достовірні докази, які б з достатністю вказували на наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП у справі відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України правопорушник не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення, а відповідно до ч.3 цієї ж статті, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, вважаю, що всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення слід тлумачити на її користь.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Тому вважаю за необхідне провадження по справі закрити за відсутності в діях ОСОБА_1 складу вказаного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.7, 9, 245, 247, 251, 254, 256, 257, 278, 280 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.184 КУпАП - закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Любарський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Вальчук В. В.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту її винесення.