Вирок від 10.09.2025 по справі 766/7495/23

Справа №766/7495/23

н/п 1-кп/766/2849/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2025 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому дистанційному судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Херсона в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, внесене до ЄРДР 19.09.2023 під № 22023230000000432 за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Салтикова Дівиця, Куликівського району Чернігівської області громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

- у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

I. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.

ОСОБА_5 , являючись громадянкою України, фактично проживаючи на території м. Херсон, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення м. Херсона та Херсонської області збройними силами РФ, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 15 червня 2022, реалізуючи прямий умисел, прийняла пропозицію представників окупаційної влади та добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме - т.зв. «начальника Департаменту фінансів Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області».

Так, у відповідності до псевдоположення про «Департамент фінансів Херсонської області», департамент очолює керівник, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою ВГА Херсонської області. Начальник департаменту фінансів Херсонської області несе особисту відповідальність за виконання покладених на Департамент фінансів Херсонської області завдань з реалізації державної політики у встановленій сфері бюджетної, фінансової діяльності, бухгалтерського та фінансового обліку, фінансового моніторингу, втілення фінансового, бюджетного та іншого контролю в підвідомчих сферах органів державної влади і керівництва Херсонської області.

Діючи з метою виконання покладених на неї представниками окупаційної влади організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду т.зв. «начальника Департаменту фінансів Херсонської області», самовільно зайняла службові приміщення у адміністративній будівлі Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, за адресою: м. Херсон, вул. Старообрядницька, 21.

В подальшому ОСОБА_5 , перебуваючи на вищевказаній «посаді», у незаконно створеному на тимчасово окупованій території органі, здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо забезпечення роботи бюджетної системи Херсонської області, підконтрольної окупаційним військам російської федерації: організацію формування апарату так званого «Департаменту фінансів Херсонської області»; видання організаційних розпоряджень, пов'язаних з реалізацією окупаційної політики, напрямів у сфері бюджетних відносин (в т.ч. перехід суб'єктів господарювання Херсонської області на російську систему реєстрації та оподаткування, перехід на розрахунки російським рублем); збір відомостей та формування проекту бюджету Херсонської області, включення затрат на утримання підвідомчих Главам районних ВЦА Херсонської області, а також заступникам Голови ВЦА Херсонської області установ; ведення документації пов'язаної зі складанням бюджету та кошторису тимчасово окупованих територій Херсонської області, розподіл заробітних плат співробітникам бюджетної сфери, державним службовцям, виплати пенсійного забезпечення, тощо.

Поряд з цим, ОСОБА_5 брала участь у розробленні проектів положень «Управління обліку та звітності», «Казначейської служби», а також структури інших окупаційних органів ВГА в Херсонській області.

У подальшому, у зв'язку із «прийняттям» Херсонської області в Російську Федерацію, ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 05 вересня 2022, діючи з прямим умислом, прийняла пропозицію представників окупаційної влади та добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме «Заступника міністра фінансів Херсонської області» у так званому «Міністерстві фінансів Херсонської області», яке утворено на базі так званого «Департаменту міністерства фінансів Херсонської області» та 05.09.2022 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби Росії.

Суд кваліфікує дії обвинуваченої ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово-окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

ІI. Застосовані судом правові процедури.

Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia)

З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченої, дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.

Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшов до Херсонського міського суду Херсонської області для розгляду по суті.

Ухвалою суду від 04.10.2023 було призначено підготовче судове засідання.

Судом від призначення обвинувального акту до ухвалення рішення про проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої та до підготовчого судового засідання, було проведено судові засідання: 30.10.2023, 28.11.2023, 12.12.2023, 19.12.2023, 07.02.2024, 21.02.2024, 18.03.2024, 16.04.2024, 14.05.2024.

Про всі зазначені вище судові засідання обвинувачена повідомлялася про судовий розгляд кримінального провадження стосовно неї та мала можливість прибути до суду та скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, користуватись своїми правами та подати до суду будь-які клопотання чи заяви. Зазначеною можливістю, наданою судом, обвинувачена ОСОБА_5 не скористалась.

Відповідно до положень ч.5 ст.374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.

АТ «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до рф, а також поштових відправлень до тимчасово окупованої території з 24.02.2022 року .

Відповідно до ч.4 ст.548 КПК України оригінал запиту про міжнародно-правову допомогу надсилається за кордон поштою, то в умовах припинення АТ «Укрпошта» приймання всіх видів поштових відправлень призначенням до рф та поштових відправлень до тимчасово окупованої території, виконати вимоги КПК України та міжнародних договорів щодо вжиття необхідних заходів з метою отримання правової допомоги у кримінальному провадженні на території рф та тимчасово окупованої території немає можливості.

Процедура заочного судового розгляду не є деталізованою процесуальним законом, не має тривалої історії застосування у судовій практиці, а тому суд виходив із загальних засад кримінального провадження.

До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.

При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.

Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Згідно положень ч. 2 ст. 297-1 КПК України вбачається, що серед переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, наявне посилання на ст. 111-1 КК України, за якою пред'явлено обвинувачення ОСОБА_5 .

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

У відповідності до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

На виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 до призначених судових засідань здійснювались шляхом направлення повісток на останню відому адресу проживання в м. Херсоні, а також було опубліковано у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора. Також, відповідні повідомлення про виклик до суду були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.

Водночас, не зважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_5 на території України, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останньої за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.

З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена була обізнана щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.

ІІІ. Щодо забезпечення права на захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 КПК України захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст.49 КПК України суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог ст. 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника. У цьому провадженні участь захисника є обов'язковою з огляду на положення ч. 1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні особливо тяжкого злочину.

Разом з цим, стосовно ОСОБА_5 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженні є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.

Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, судом у повному обсязі було забезпечено участь захисника в захисті інтересів обвинуваченої.

З урахуванням зазначеного, ухвалою суду від 18.03.2024 клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду було задоволено, оскільки наявними у матеріалах справи доказами належним чином доведено, що обвинувачення ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №22023230000000432 від 19.09.2023 висунуте щодо злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, тобто того, який входить до переліку злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 КПК України. Ухвалою суду від 14.05.2024 був призначений судовий розгляд з вирішенням питань, передбачених ч. 3 ст. 31, 314-316 КПК України.

Разом з цим, за період часу з 04.10.2023 (ухвали про призначення підготовчого судового засідання) та до виходу суду до нарадчої кімнати 10.09.2025, інформація, яка стосувалася всіх призначених судових засідань, своєчасно публікувалася та була доступною через офіційний веб-сайт суду та публікацій у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження.

Захисник обвинуваченої здійснював захист обвинуваченої: приймав участь у дослідженні доказів під час судового розгляду, виступав у дебатах.

За час судового розгляду обвинувачена могла визначитися з провадженням проти неї, та усвідомлюючи, що у неї виник юридичний обов'язок постати перед судом, однак не змінила свою процесуальну поведінку та продовжила подальше ухилення від виконання своїх процесуальних обов'язків.

У свою чергу суд звертає увагу на те, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена була проінформована належним чином про дати слухання справи, а також дотримані її права на належне представництво у суді.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про обізнаність ОСОБА_5 про розпочате кримінальне провадження та її відмову від здійснення свого права постати перед Українським судом за діяння, вчинені на території суверенної України, і захищати себе безпосередньо в суді, що свідчить про наявність у неї наміру ухилитись від кримінальної відповідальності. Ухилення обвинуваченої від правосуддя суд розцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п «g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості. Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати, чи були здійснені всі можливі, передбачені законом, заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.

Враховуючи порядок, визначений вимогами КПК України, здійснення спеціального судового провадження, яке проводиться за відсутністю обвинуваченого, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду. При цьому судом забезпечено застосування до обвинуваченої належної правової процедури в контексті приписів вимог ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом, які вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а тому поріг вимогливості до доказування у цьому випадку має бути підвищений.

Прокурором долучено у судовому засіданні під час судового розгляду процесуальні документи, складені під час проведення досудового розслідування, на підтвердження законності вчинення процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

Підсумовуючи, суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового за спеціальною процедурою «in absentia», судом виконані та дотримані у повному обсязі.

IV. Позиція сторін кримінального провадження.

Прокурор в ході судових дебатів висловив позицію, щодо повної доведеності вини обвинуваченої у вчиненні інкримінованого їй злочину. Просив визнати обвинувачену ОСОБА_5 винною та призначити відповідне максимальне покарання в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України, застосувавши додаткове покарання.

Захисник просив суд призначити обвинуваченій мінімальне покарання без конфіскації майна.

V. Докази, досліджені судом на підтвердження вини та обставин вчиненого кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 12.09.2023 (справа №490/742/23, н/п №1-кс/490/6601/2023), по даному кримінальному провадженню здійснювалося спеціальне досудове розслідування.

Так вина ОСОБА_5 у вчиненні поставленого їй у провину кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які на підставі постанови про виділення матеріалів досудового розслідування від 19.09.2023 виділені з кримінального провадження № 22022230000000378 від 08.09.2022, а саме оригінали, копії та інші докази, які узгоджуються між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:

-копією протоколу від 08.11.2022 негласного зняття інформації з електронної інформаційної системиї з додатком у вигляді диску та роздруківкою файлів, а саме зняття інформації з електронної інформаційної системи Telegram, в ході чого виявлено переписку ОСОБА_5 з особою, матеріали щодо якої, знаходяться в іншому кримінальному провадженні з 20 травня по 05 липня 2022 року, яка стосуються діяльності незаконно створеного департаменту фінансів, бюджетного забезпечення діяльності окупаційних органів влади та виконання бюджету в цілому.

- копією протоколу огляду матеріалів кримінального провадження № 42022230000000044 від 23.12.2022 з додатком у вигляді роздруківки сканкопій, а саме:

- «УКАЗ № 081-р від 15.06.2022 г», яким було створено «Департамент финансов Херсонской области», та призначено начальника із зазначенням ПІП;

- «ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 082-р від 15.06.2022 г», яким було затверджено «Положение о Департаменте финансов Херсонской области»;

- «УКАЗ № 098/1-р від 17.06.2022 г», яким призначено заступника начальника «Департамента финансов Херсонской области» із зазначенням ПІП;

- «УКАЗ № 132-р від 27.06.2022 г», яким внесено зміни в «Регламент осуществления исполнения бюджета Херсонской области».

Копією постанови слідчого від 23.12.2022 вказані документи визнані документами у кримінальному провадженні № 22022230000000378 та долучені до нього.

- копією протоколу огляду від 30.11.2022 з додатком у виді диску, відповідно до якого оглянуто кабінет начальника Головного управління Державного казначейської служби України, де було виявлено та вилучено документи та копією протоколу огляду документів від 13.01.2023 з додатком у вигляді фотозображень документів та вилучених предметів, в ході якого оглянуто ряд документів щодо діяльності незаконно створених органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області а саме:

- доручення на ім'я «міністра фінансів ПІП за підписом першого заступника голови ВГА ПІП». Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про надання затвердженого кошторису виконавчої влади. Поряд з цим, у правому верхньому куті зазначеного документу міститься рукописний напис « ОСОБА_5 із підписом та ПІП із підписом із абревіатурою «в роботу». Вказаний аркуш був сфотографований, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №1);

-копія доповідної записки № 53 від 21.07.2022 року на ім'я голови ВГА ПІП за підписом першого заступника ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про потреби у фінансуванні районних ВГА Херсонської області, та необхідність надання до департаменту фінансів інформації з метою складання кошторису. Також, у лівому нижньому куті зазначеного документу зазначено виконавця документу « ОСОБА_5 НОМЕР_1 ». Вказану доповідну записку було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №2);

-наказ щодо надання матеріальної допомоги. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку, у назві документу закреслено слово «Указ» та виконано рукописний напис «Распоряжение» барвником синього кольору, та містить інформацію про місця підпису розпорядження керівниками окупаційної влади, із власноручним підписом виконавця зазначеного документу «департамент фінансів ПІП». Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №3);

-доповідна записка на ім'я голови ВГА ПІП від першого заступника ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про потреби у фінансуванні районних ВГА Херсонської області, та необхідність надання до департаменту фінансів інформації з метою складання кошторису. Також, у лівому нижньому куті зазначеного документу зазначено виконавця документу « ОСОБА_5 НОМЕР_1 з рукописним підписом». Вказану доповідну записку було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №4);

-супровідний лист за підписом ПІП від 27.07.2022 року, із рукописною позначкою « ОСОБА_6 кого?» та із наліпкою жовтого кольору із рукописними написами прізвищ співробітників. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про співробітників департаменту. Вказаний супровідний лист було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №5);

-доповідна записка на ім'я голови ВГА ПІП від першого заступника ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про потреби у фінансуванні районних ВГА Херсонської області, та необхідність надання до департаменту фінансів інформації з метою складання кошторису. Також, у лівому нижньому куті зазначеного документу зазначено виконавця документу « ОСОБА_5 НОМЕР_1 з рукописним підписом». Вказану доповідну записку було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №6);

-лист відповіді на начальника фонду державного майна ПІП за підписом першого заступника ВГА ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про встановлення посадових окладів та приведення до належного чину штатного розпису органів виконавчої влади. Також, у лівому нижньому куті зазначеного документу зазначено виконавця документу « ОСОБА_5 НОМЕР_1 з рукописним підписом». Вказану доповідну записку було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №7);

-сторінка журналу реєстрації наказів та розпоряджень департаменту фінансів Херсонської області. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить рукописний напис «16.06.2022 об утверджений образцов бланков и журналов» за підписом ПІП. Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №8);

-лист-відповідь на ім'я директора ГП «Херсонський річковий порт» ПІП за підписом першого заступника ВГА ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про погодження щодо утримання підприємства та плани фінансово-господарської діяльності. Також, у лівому нижньому куті зазначеного документу зазначено виконавця документу « ОСОБА_5 НОМЕР_1 з рукописним підписом». Вказану доповідну записку було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №9);

-анкета клієнта банківської установи «філіал № 4 міжнародного розрахункового банку». Документ виконаний на 3 (трьох) аркушах паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про анкетні дані, контактних осіб, місце розташування та іншу інформацію по департаменту фінансів ВГА Херсонської області, необхідну для відкриття банківських рахунків. Вказану анкету було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №10);

-наказ № 2-к від 17.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про призначення на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та операцій по виконанню бюджету - головного бухгалтеру департаменту фінансів ПІП з 18.06.2022 року. Зазначений наказ підписаний начальником департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 із рукописним підписом. У нижньому правому куті документа присутній рукописний напис «Ознакомлена 17.06.2022 ПІП». Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №11);

-наказ № 1-к від 16.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про призначення на посаду начальника відділу доходів департаменту фінансів ПІП з 17.06.2022 року. Зазначений наказ підписаний начальником департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 із рукописним підписом. У нижньому лівому куті документа присутній рукописний напис «Ознакомлена 17.06.2022 ПІП» Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №12);

-наказ № 2-к від 17.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про призначення на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та операцій по виконанню бюджету - головного бухгалтеру департаменту фінансів ПІП з 18.06.2022 року. Зазначений наказ містить місце для підпису начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 . Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №13);

-наказ № 5-к від 30.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про призначення на посаду головного спеціаліста відділу діловодства департаменту фінансів ПІП з 01.07.2022 року. Зазначений наказ підписаний начальником департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 із рукописним підписом. Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №14);

-наказ № 3 від 20.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку департаменту фінансів Херсонської області. Зазначений наказ підписаний начальником департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_5 із рукописним підписом. Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №15);

-рукописна Заява на ім'я начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_8 від ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом рукопису та містить інформацію про прийняття на посаду головного спеціалісту по роботі з персоналом. Зазначений документ від 18.07.2022 року містить підпис у правому нижньому куті. Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №16);

-наказ № 9-к від 05.07.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про призначення на посаду головного спеціалісту бюджетного відділу департаменту фінансів ПІП з 07.07.2022 року. Зазначений наказ містить місце для підпису начальника департаменту фінансів Херсонської області ПІП. Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №17);

-наказ № 13-к від 18.07.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про призначення на посаду головного спеціалісту по роботі з персоналом департаменту фінансів Херсонської області ПІП з 21.07.2022 року. Зазначений наказ містить підпис начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_5 . Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №18);

-наказ № 8-к від 20.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку ти містить інформацію про призначення на посаду начальника адміністративно- господарського відділу департаменту фінансів ПІП з 04.07.2022 року. Зазначений наказ містить місце для підпису начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 . Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №19);

-лист-відповідь на «Филиал № 4 КБ «МРБ Банк (ООО)». Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію щодо департаменту фінансів, посадових інструкцій начальника та його відповідальність. Зазначений лист містить рукописний підпис начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 . Також, у лівому нижньому куті зазначено «ПІП та рукописний підпис». Вказаний лист було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №20);

-лист відповіді на Філіал № 4 КБ «МРБ Банк (ООО)» від 23.06.2022 № 6. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію щодо департаменту фінансів, посадових інструкцій начальника та його відповідальність. Зазначений лист містить рукописний підпис начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 . Також, у лівому нижньому куті зазначено «ПІП». Вказаний лист було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №21);

-рукописна Заява на ім'я міністра фінансів Херсонської області ПІП від ПІП. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом рукопису та містить інформацію про перехід на посаду начальника відділу бюджетної політики департаменту фінансів Херсонської області. Зазначений документ від 14.09.2022 року містить підпис із позначкою ПІП. Вказану заяву було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №22);

-наказ № 1/22 від 20.06.2022 на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про прийняття на роботу на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та операцій по виконанню бюджету - головного бухгалтеру департаменту фінансів ПІП з 20.06.2022 року. Зазначений наказ містить місце для підпису начальника департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_7 . Вказаний наказ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №23);

-відомість №1 потреби безготівкових грошових коштів від 03.08.2022 року. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис начальника департаменту житлово-комунального господарства ПІП із печаткою ВГА в Херсонській області. Поряд з цим, у лівому верхньому куті з позначкою «Перевірено» міститься рукописний підпис департамент фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №24);

-відомість потреби безготівкових грошових коштів № 35. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис Голови та першого заступника ВГА Скадовської територіальної громади, із печаткою ВГА Скадовського району Херсонської області. Поряд з цим, у лівому верхньому куті з позначкою «Перевірено» міститься рукописний підпис департамент фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №25);

-відомість потреби безготівкових грошових коштів від 02.08.2022 року. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис голови Бахтерської ВГА ПІП, із печаткою Бахтерської ВГА в Херсонській області. Поряд з цим, у лівому верхньому куті з позначкою «Перевірено» міститься рукописний підпис департамент фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №26);

-відомість «распределение расходов» без зазначення дати. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис начальника департаменту фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №27);

-відомість потреби безготівкових грошових коштів від 02.08.2022 року. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис голови Бахтерської ВГА ПІП, із печаткою Вахтерської ВГА в Херсонській області. Поряд з цим, у лівому верхньому куті з позначкою «Перевірено» міститься рукописний підпис департамент фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №28);

- відомість «распределение расходов» без зазначення дати. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис начальника департаменту фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №29);

- відомість потреби безготівкових грошових коштів від 02.08.2022 року. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис голови Вахтерської ВГА ПІП, із печаткою Вахтерської ВГА в Херсонській області. Поряд з цим, у лівому верхньому куті з позначкою «Перевірено» міститься рукописний підпис департамент фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №30);

- відомість потреби безготівкових грошових коштів від 05.08.2022 року. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про суми грошових коштів на перерахування. Зазначена відомість містить підпис голови Бахтерської ВГА ПІП, із печаткою Бахтерської ВГА в Херсонській області. Поряд з цим, у лівому верхньому куті з позначкою «Перевірено» міститься рукописний підпис департамент фінансів Херсонської області « ОСОБА_9 ». Вказану відомість було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №31);

- штатний розпис департаменту фінансів Херсонської області. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» на трьох аркушах шляхом машинного друку та містить інформацію про кількість співробітників відділів із зазначенням посад. Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №32);

- анкета ПІП від 20.06.2022 року. Документ виконаний на трьох сторінках на двох аркушах паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про установчі дані, освіту, місце роботи, паспортні та інші дані громадянки ПІП. Вказану анкету було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №33);

- додаток до наказу начальника департаменту фінансів Херсонської області від 20.06.2022 року № 1. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про приклад гербового бланку приказ департаменту фінансів Херсонської області. Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №34;

- копія додатку № 1 до указу голови ВГА Херсонської області від 15.06.2022 року №081-р. Документ виконаний на аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить таблицю структури департаменту фінансів Херсонської області із зазначенням кількості співробітників, посад. Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення доданодо протоколу (додаток №35);

- дві копії паспорта громадянина України, виданого на ім'я ОСОБА_5 , серія НОМЕР_2 Комсомольським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області 30.12.1999 та копія ідентифікаційного коду зазначеної особи «2843017928». Вказану копію документу було сфотографовано, а її фотозображення додано до протоколу (додаток №36);

- правила внутрішнього трудового розпорядку Департаменту фінансів Херсонської області, затверджені указом начальника від 20.06.2022 року № 3. Документ виконаний на шести аркушах паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про функціонування, порядок роботи, прийняття та звільнення з посад департаменту фінансів Херсонської області. А також копія перших двох сторінок, всього на 8 аркушах. Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №37);

-тимчасове положения «О Министерстве финансов Херсонской области». Документ виконаний на шести аркушах паперу формату «А4» шляхом машинного друку та містить інформацію про функціонування, порядок роботи, прийняття та звільнення з посад міністерства фінансів Херсонської області. Вказаний документ було сфотографовано, а його фотозображення додано до протоколу (додаток №38);

-ксерокопія Додатку № 2 до Наказу Голови ВЦА Херсонської області від «15» червня 2022 № 081-р «Структура департамента финансов Херсонской области». Документ виконаний на одному аркуші паперу формату «А4» шляхом машинного друку у вигляді таблиці та містить інформацію про структурні відділи та кількість осіб. Вказаний документ було скопійовано, а його копію додано до протоколу (додаток №39).

Оригінали вказаних документів долучені як додаток до протоколу огляду у кримінальному провадженні № 22022230000000378.

Копією постанови слідчого від 13.01.2023 вказані документи визнані документами у кримінальному провадженні № 22022230000000378 та долучені до нього.

- копією протоколу тимчасового доступу до речей, документів та їх вилучення від 15.02.2023 з додатком у виді копій документів, відповідно до якого оглянуто та вилучено:

- копія документу «Распределение расходов ВГА Херсонской области на 30.09.2023», підписантом якого зазначена «Заместитель министра финансов Херсонской области ОСОБА_9 »;

- копія документу «Распределение расходов Налоговая служба Херсонской области на 29.09.2022» підписантом якого зазначена «Заместитель министра финансов Херсонской области ОСОБА_9 »;

- копія Листа Міністру труда та соціальної політики Херсонської області ПІП про виділення готівкових коштів № 02-56 від 15.09.2022 підписантом якого зазначена начальник Департаменту фінансів ОСОБА_5 ;

- копія Листа Міністру труда та соціальної політики Херсонської області ПІП про виділення готівкових коштів без номеру та дати підписантом якого зазначена начальник Департаменту фінансів ОСОБА_5 ;

- копія власноруч написаної заяви головного спеціаліста бюджетного відділу Департаменту фінансів Херсонської області ПІП на ім?я міністра фінансів Херсонської області ПІП від 14.09.2022 про переведення на посаду заступника начальника відділу бюджетної політики Міністерства фінансів Херсонської області у зв?язку з реорганізацією Департаменту у Міністерство;

- копія Листа першому заступнику Голови ВЦА Херсонської області ПІП про несвоєчасність розрахунків потреб у фінансовому ресурсі Главами ВЦА від _.08.2022 підписантом якого зазначена начальника Департаменту фінансів Херсонської області ОСОБА_10

- копією протоколу огляду від 17.01.2023, відповідно якого було оглянуто інвентаризаційні описи необоротних активів у кількості 21 од., де зазначено в графах зав. сектором ОСОБА_5 , також було оглянуто Акти інвентаризації наявності грошових документів в кількості 7 од. де зазначено в графах головний спеціаліст ОСОБА_5 .

- копією протоколу огляду від 17.02.2023 з додатком у вигляді диску та роздруківкою файлу, в ході якого оглянуто сайт «ФЕДЕРАЛЬНАЯ НАЛОГОВАЯ СЛУЖБА», що розміщений за посиланням https://egrul.nalog.ru/index.html, на якому шляхом пошуку знайдено інформацію про «Министерство финансов Херсонской области», яке знаходилося в м. Херсон, вул. Старообрядницька, 21. В ході огляду було зроблено виписку з «Единого государственного реестра юридических лиц», відповідно до якої вбачається, що «Министерсва финансов Херсонской области» дійсно було створено та йому присвоєно номер 1229500007000.

-висновком почеркознавчої експертизи № СЕ-19/115-23/1222-ПЧ від 02.02.2023 з додатками до нього, а саме: об'єктами дослідження, відповідно до якого: у наказі № 1-к від 16.06.2022 виконаному на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів Херсонської області, в графі для підпису «Начальник департамента финансов Херсонской области», у Наказі № 2-к від 17.06.2022 виконаному на бланку ВГА Херсонської області Департаменту фінансів Херсонської області, в графі для підпису «Начальника департамента финансов Херсонской области», у наказі №3 від 20.06.2022 виконаному на бланку ВГА Херсонської області Департаменту фінансів Херсонської області, в графі для підпису «Начальник департамента финансов Херсонской области», у наказі № 5-к від 30.06.2022 виконаному на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів Херсонської області, в графі для підпису «Начальник департамента финансов Херсонской области», у наказі № 13-к від 18.07.2022 виконаному на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів Херсонської області, в графі для підпису «Начальник департамента финансов Херсонской области», у відомості потреби безготівкових грошових коштів від 02.08.2022 року на суму 1700000 рублів, у лівому верхньому куті в графі «ПРОВЕРЕНО Департамент финансов Херсонской области», у відомості потреби безготівкових грошових коштів від 02.08.2022 року на суму 290000 рублів, у лівому верхньому куті в графі «ПРОВЕРЕНО Департамент финансов Херсонской области», у відомості потреби безготівкових грошових коштів від 05.08.2022 року на суму 280000 рублів, у лівому верхньому куті в графі «ПРОВЕРЕНО Департамент финансов Херсонской области», у відомості потреби безготівкових грошових коштів від 02.08.2022 року на суму 160000 рублів, у лівому верхньому куті в графі «ПРОВЕРЕНО Департамент финансов Херсонской области», на двох аркушах паперу формату А4, на яких міститься друкований текст «Відомість «распределение расходов» без зазначення дати, у графі «Начальник департамента финансов Херсонской области», у відомості №1 потреби безготівкових грошових коштів від 03.08.2022 року у лівому верхньому куті в графі «ПРОВЕРЕНО Департамент финансов Херсонской области», у листі «Филиалу № 4 КБ «МРБ Банк (ООО)» від 23.06.2022 № 6, виконаному на бланку ВГА Херсонської області Департамент фінансів Херсонської області у графі «Начальник департамента финансов Херсонской области» - підписи виконані саме ОСОБА_5 .

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.10.2022, відповідно до якого ОСОБА_11 впізнала особу, зображену на фото №4, як знайому ОСОБА_5

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.11.2022, відповідно до якого ОСОБА_12 впізнала особу, зображену на фото №4, за формами та рисами обличя, як ОСОБА_5

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 28.11.2022, відповідно до якого ОСОБА_13 впізнала особу, зображену на фото №4, як ОСОБА_5 .

Показаннями свідків, які суду пояснили наступне:

Свідок ОСОБА_11 дала суду показання про те, що обвинувачену знає особисто, вона була її подругою. На час повномаштабного вторгнення рф, свідок проживала в м.Гола Пристань Херсонської області, на той момент працювала в Департаменті бюджету і фінансів ХМР, де і працює до цього часу. Під час окупації спілкувалися з ОСОБА_14 по телефону і не бачились, в них були дуже гарні відносини, на роботі були робочі стосунки, політики в особистих спілкуваннях не торкалися, обвинувачена завжди симпатизувала країні агресору. Вона була завідувачем сектору в бюджетному відділі департаменту бюджету і фінансів ХМР, що обвинувачена погодилась працювати на окупаційну владу, їй стало остаточно відомо від колег та засобів масової інформації, які були доступні в окупації, а також вона їй особисто зателефонувала та сказала, що їй запропонували посаду за дуже великі гроші, свідок спитала: що обвинувачена буде робить, після перемоги?, остання відповіла: що нічого страшного і за такі великі гроші, вона купить собі квартиру в Криму і все буде гарно. Свідок намагалась її відмовити і вона ніби погодилась, однак, свідок тоді зрозуміла, що обвинувачена відразу прийняла пропозицію працювати і почала співпрацювати з ними. В липні обвинувачена написала свідку в месенджер Телеграм, оскільки вже не було зв'язку в окупації, що треба переходити на нові стандарти і вже запрацював банк, треба не сидіти, а йти на роботу, свідку та її чоловіку. Свідок їй відповіла, що їм це не цікаво і вони підтримують геть інше. На думку свідка, обвинувачена добровільно обійняла посаду та завжди симпатизувала путіну, вона переглядала інтерв'ю з ним і вважала його гарним політиком, їздила на відпочинок до тітки в Севастопіль і казала, що там все гарно коли прийшла рф.

Свідок ОСОБА_12 дала суду показання про те, що знає ОСОБА_5 особисто, вони були подругами. Свідок на момент повномаштабного вторгнення рф проживала в м.Херсоні, працювала в Департаменті бюджету і фінансів ХМР, не виїжджала з окупації, працювала дистанційно. З обвинуваченою познайомились приблизно в 2003 році, разом працювали в управлінні ЖКГ, обвинувачена працювала бухгалтером. ОСОБА_5 сприйняла окупацію нормально, агресивно не висловлювалась, як факт, що стався і з цим треба щось робити, шукати роботу. Вона сказала свідку, що їй запропонували посаду при окупаційній владі в департаменті бюджету і фінансів і вона погодилась. Також, в телефонній розмові, пропонувала свідку працювати там, свідок їй відмовила, вона не погрожувала і не змушувала, потім ще декілька разів пропонувала. Обвинувачена казала, що її вмовив чоловік працювати. Останній раз вони спілкувались в жовтні 2022 і обвинувачена повідомила, що евакуювалась. ОСОБА_5 була гарним спеціалістом, приємна і гарна людина, на думку свідка, вона погодилась на цю посаду тільки тому, що її вмовив чоловік. Обвинувачена їздила до тітки в Крим, завжди казала, що в нас буде як в Криму.

Переглянутою під час судового розгляду відеофіксацією допиту свідка ОСОБА_13 , відповідно до п.11 ст.615 КПК України, у зв'язку із тим, що свідок загинула, з якої вбачаються, покази, які отримані під час допиту свідка, у даному кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, хід і результати якого фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації. Відповідно до яких, свідок ОСОБА_13 пояснила, що працювала прибиральницею у Департаменті бюджету та фінансів. В міськраді, коли прийшли представники рф, то вигнали всю охорону, а їх наступного дня не впустили в приміщення на роботу і вони переїхали на вул.Суворова, потім прибиральниці міськради працювали за іншою адресою на вул.Суворова, там був відділ реєстрації, в подальшому їм сказали бути вдома і якщо потрібно буде вийти на роботу, то повідомлять. Весь час окупації свідок перебувала в м.Херсоні, обвинувачену знає, як робітника Департаменту бюджету та фінансів, оскільки до повномаштабного вторгнення рф, працювала там прибиральницею, посада обвинуваченої їй не відома. В період окупації, її напарниця запропонувала поїхати до казначейства, біля Центрального ВРАЦС, дізнатись щодо роботи, там вона бачила обвинувачену, яка бігала з документами з першого на другий поверх, після цього, за період окупації вона обвинувачену більше не бачила.

VІ. Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, ОСОБА_25 , заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів у ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Під час судового розгляду не встановлено жодних фактів, які б свідчили, що обвинувачена діяла під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли іноземну державу - рф.

Дослідивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так і їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду (стороною обвинувачення), є вагомими для того, щоб визнати обвинувачену винною у пред'явленому їй обвинуваченні, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011.

Судом також встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також судом у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.

За частиною 5 ст. 111-1 КК, серед іншого, передбачена відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Окупаційна адміністрація Російської Федерації це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення - тимчасово окупована територія України.

У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК, однак яких суд у цьому кримінальному провадженні не встановив.

Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки зі здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки з управління чи розпорядження державним, колективним або приватним майном.

Таким чином, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 в інкримінованому їй злочині, кваліфікація її дій, доведена поза розумним сумнівом у повному обсязі, оскільки доведена належним та достатнім обсягом доказів.

VIІ. Призначення покарання.

При призначенні покарання ОСОБА_5 суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення. При визначені виду та міри покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винної, яка раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, а також характер, мотиви, обставини вчиненого злочину, відсутність обставини, що пом'якшують покарання, тоді як обставиною, яка відповідно до ст.67 КК України обтяжує покарання, суд розцінює вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Призначаючи обвинуваченій покарання, суд враховує, що покарання, як захід державного реагування на осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, є головною і найбільш поширеною формою реалізації кримінальної відповідальності, роль і значення якого багато в чому залежать від обґрунтованості його призначення і реалізації. Застосування покарання є одним із завершальних етапів кримінальної відповідальності, на якому суд вирішує питання, визначені ч. 1 ст. 368 КПК України, та яке виступає правовим критерієм, показником негативної оцінки як самого правопорушення, так і особи, котра його вчинила. Покарання завжди має особистий, індивідуалізований характер, а його призначення і виконання можливе тільки щодо особи, визнаної винуватою у вчиненні кримінального правопорушення.

Згідно з правовими орієнтирами, визначеними у ст. ст. 50, 65 КК України метою покарання є як кара, так і виправлення засуджених та запобігання вчинення нових злочинів, іншими особами у тому числі. Досягнення вказаної мети є однією з форм реалізації визначених у ч. 1 ст. 1 КК України завдань закону про кримінальну відповідальність - правового забезпечення охорони від злочинних посягань прав і свобод людини і громадянина, власності та інших охоронюваних законом цінностей, а також запобігання злочинам. Призначене покарання має відповідати характеру протиправного діяння, його небезпечності, даним, що всебічно характеризують особу винного, адже така співмірність є критерієм справедливості кримінальної відповідальності.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчиненого обвинуваченою злочину проти основ національної безпеки України, який посягає на захист в першу чергу життєво важливих інтересів суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави, суд дійшов висновку, що конкретні обставини кримінального провадження та наведені вище дані про особу обвинуваченої, дають підстави для призначення обвинуваченій, покарання у верхніх межах санкції зазначеної статті, обмежень для призначення якого з огляду на вимоги ст. 63 КК України згідно матеріалів кримінального провадження не вбачається, що відповідатиме завданням та цілям кримінального покарання, та сприятиме виправленню обвинуваченої та буде достатнім для попередження вчинення нею нових злочинів.

Позбавлення права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю є обов'язковим додатковим покаранням, передбаченим санкцією частини 5 статті 111-1 КК України.

Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу. Санкцією частини 5 статті 111-1 КК України передбачено застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.

VIІІ. Інші питання, які вирішуються судом при ухваленні вироку.

Потерпілі відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Шкода відсутня.

Викривачі у кримінальному провадженні відсутні.

Речові докази відсутні.

Заходи забезпечення у вигляді арештів не застосовувались.

У резолютивній частині вироку серед іншого у разі визнання особи винуватою зазначається рішення про відшкодування процесуальних витрат (ч. 4 ст. 374 КПК України). Процесуальні витрати складаються із витрат, пов'язаних із залученням експертів (ст. 118 КПК України). Залучення стороною обвинувачення спеціалістів, експертів спеціалізованих державних установ, проведення експертизи (обстежень і досліджень) за дорученням слідчого судді або суду здійснюються за рахунок коштів, що за цільовим призначенням виділяються таким установам із Державного бюджету України (ч. 2 ст. 122 КПК України). У разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта (ч. 2 ст. 124 КПК України).

З огляду на викладене з обвинуваченої підлягають стягненню документально підтверджені витрати на залучення експерта в даному кримінальному провадженні.

Керуючись ст. ст. 100, 124, 297-1, 323, 369-371, 373, 374 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг на строк 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.

Строк відбування призначеного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання рахувати з моменту затримання в порядку приведення даного вироку до виконання.

Строк додаткового покарання призначеного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виді позбавлення права обіймати будь-які посади, в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний на підставі ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 12.09.2023 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.

Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави витрати на залучення експерта, а саме: за проведення експертизи № СЕ-19/115-23/1222-ПЧ від 02.02.2023 у розмірі 1510 (однієї тисячі п'ятсот десяти) гривень 24 (двадцяти чотирьох) копійок.

На вирок може бути подана апеляційна скарга протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області з урахуванням обмежень.

Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції, з дотриманням правил, передбачених ст. 399 КПК України.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Обвинувачена та захисник мають право на ознайомлення з журналом судового засідання та подання на нього письмових зауважень.

Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику обвинуваченої, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

СуддяОСОБА_1