Справа № 574/749/25
Провадження 3/574/374/2025
24 вересня 2025 року м. Буринь
Суддя Буринського районного суду Сумської області Гук Т.Р., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, реєстраційний номер облікової картки платника податків в матеріалах справи відсутній,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
15.08.2025 року о 20 год. 11 хв. по вул. Незалежності в м. Буринь, Конотопського району, Сумської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем «Chevrolet Tacuma» з д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що 15.08.2025 близько 17 год. він разом з іншими військовослужбовцем будучи за кермом автомобіля "Шевроле Такума" приїхав до магазину АТБ в м. Буринь, де вони купили пиво, щоб відсвяткувати його день народження. В подальшому вони поїхали до виїзду з м. Буринь та зупинившись біля заводу почали пити пиво в машині і чекали ще одного військовослужбовця, який мав сісти за кермо автомобіля і відвезти їх до місця дислокації їхнього підрозділу. Однак, приблизно через дві години до них під'їхали працівники поліції, запитали хто водій і він сказав, що він, після чого поліцейський запропонував йому проти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу "Драгер", на що він погодився та прошов такий огляд. Який саме результат показав вказаний прилад не пам'ятає, однак з ним був згідний, оскільки не заперечував, що вживав алкогольні напої після керування транспортним засобом. Не зважаючи на його пояснення, що перед керуванням автомобілем він спитрні напої не вживав, поліцейські склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Частина 1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. п. "а" п.2.9 Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п.3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я (п.6 розділу І Інструкції).
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Не зважаючи на не визнання своєї вини ОСОБА_1 , вина останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, при вище викладених обставинах повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та взаємозв'язку для ухвалення даного рішення.
Зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 424293 від 15.08.2025 року, згідно якого цього ж дня, 20:11:00 м. Буринь, вулиця Незалежності (Леніна) водій військовослужбовець вч НОМЕР_2 , посада солдат - водій, гр. ОСОБА_1 , керував автомобілем Chevrolet Tacuma, н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу з застосуванням газоаналізатора Drager alcotest 6820. Результат огляду 1.90 проміле. Тест номер 533. З результатом огляду гр. ОСОБА_1 згоден (а.с.2).
Відповідно роздруківки тестування на алкоголь з приладу "Drager alcotest 6820" результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння становить 1,90 проміле (а.с.3).
Помилкове зазначення у вказаній роздруківці датою огляду 14.08.2025 року не свідчить про її недопустимість як доказу, оскільки вона містить підпис ОСОБА_1 , а зазначені в ній номер тестування та його результат повністю відповідають тим, що зазначені в протоколі.
Крім того, аналогічні покази вказаного технічного засобу зафіксовано в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, проведеного у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння за допомогою Аlcotest Drager 6820 (а.с.4).
З відеозаписів, які містяться на долученому до матеріалів справи DVD-R диску, вбачається, що 15.08.2025 року ОСОБА_1 , який перебував на місці водія в автомобілі «Chevrolet Tacuma», на вимогу поліцейського пройшов на місці зупинки транспортного засобу огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу "Drager Аlcotest 6820", який показав результат 1,90 проміле та з яким ОСОБА_1 погодився, вказавши, що в цей день випив 1 л. пива.
Пояснення ОСОБА_1 , надані в судовому засіданні, про вживання ним алкогольних напоїв вже після керування транспортним засобом, про шо він нібито повідомляв поліцейським, суд оцінює критично, як намагання уникнути притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки вони спростовуються вищевказаними відеозаписами, згідно яких, ні ОСОБА_1 , ні особа, яка перебувала з ним в автомобілі, жодних заперечень щодо керування ним транспортним засобом, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, поліцейським не висловлювали, а навпаки просили їх домовитись без складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази зібрані у порядку, встановленому КУпАП, містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки останній керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, що повністю підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
ОСОБА_1 є військовослужбовцем, має право керування транспортними засобами, дані про те, що він раніше притягувався до адміністративної відповідальності в матеріалах справи відсутні.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку, що до порушника слід застосувати адміністративне стягнення, в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП, у вигляді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП з порушника підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст.283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення, у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь спеціального фонду Державного бюджету 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Гук Т.Р.