23 вересня 2025 року м. ЧернівціСправа № 926/1802/25
Суддя Господарського суду Чернівецької області Миронюк Сергій Олександрович, за участю секретаря судового засідання Косован А.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький
до приватного підприємства “Алекс Промбуд», м. Чернівці
про стягнення пені в сумі 952000,00 грн
представники сторін:
від позивача - Рудь В.В.
від відповідача - не з'явився
Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до приватного підприємства “Алекс Промбуд» про стягнення не сплаченої у добровільному порядку пені в сумі 952000,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21, згідно абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", на приватне підприємство “Алекс Промбуд» накладено штраф у загальному розмірі 952000,00 грн.
Оскільки відповідач штраф у визначені строки не сплатив, позивачем нараховано відповідачу пеню відповідно до частини 5 статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» в розмірі 952000,00 грн., яку просить стягнути в судовому порядку.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2025 справу №926/1802/25 передано на розгляд судді Миронюку С.О.
Ухвалою від 02.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 25.06.2025.
Ухвалою від 25.06.2025 відкладено підготовче засідання на 10.07.2025.
Ухвалою від 10.07.2025 відкладено підготовче засідання на 22.07.2025.
Ухвалою від 22.07.2025 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 23.09.2025.
В судовому засіданні 23.09.2025 представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача у судове засідання не з'явився.
В силу приписів ч. 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи (п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно довідки про доставку електронного листа ухвала від 22.07.2025 з повідомленням про дату, час і місце судового засідання 22.07.2025 доставлена до електронного кабінету відповідача.
Довідка про доставку документа в електронному вигляді до “Електронного кабінету» є достовірним доказом отримання адресатом судового рішення (правова позиція, викладена в постановах Верховного Суду від 30.08.2022 по справі № 459/3660/21, від 23.08.2023 по справі № 380/24487/21).
Оскільки скаржник має зареєстрований "Електронний кабінет" у підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС і судом апеляційної інстанції копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху було направлено саме до такого "Електронного кабінету", колегія суддів Верховного Суду вважає, що порушень норм процесуального права, якими регулюється питання вручення судового рішення при такому направленні не відбулося (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.02.2024 у справі №904/4199/20).
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Пунктом 1, 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Крім того, за змістом статті 2 Закону України “Про доступ до судових рішень», кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвали суду у даній справі оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, відтак, відповідач мав можливість ознайомитися з текстом цих ухвал.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі “Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, відповідач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України" зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірнова проти України").
Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, враховуючи належне повідомлення сторін про дату, час і місце проведення судового засідання, з метою дотримання балансу прав та інтересів сторін у справі, дотримання розумності строку розгляду справи та за умови достатності наявних у справі матеріалів для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, суд дійшов висновку про те, що неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши думку представника позивача щодо суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Рішенням адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21 визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю ''ЛК Машинері'' та приватне підприємство ''Алекс Промбуд'' вчинили порушення, що передбачене п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України ''Про захист економічної конкуренції'', у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю робіт:
- капітальний ремонт лікувального корпусу КМУ "Міська лікарня №1" по вул. Героїв Майдану, 226 в м. Чернівці (операційний блок) (ідентифікатор закупівлі UA-2016-11-08-000047-b);
- капітальний ремонт - благоустрій території ДНЗ №22 (ідентифікатор закупівлі UA-2016-11-17-001505-a);
- капітальний ремонт міжбудинкового проїзду на вул. Героїв Майдану, 107 в м. Чернівцях (ідентифікатор закупівлі UA-2017-12-20-000072-c);
- капітальний ремонт вул. Переяслівської у м. Чернівцях (ідентифікатор закупівлі UA-2018-03-02-000267-c);
- капітальний ремонт вул. Січових Стрільців (з сторони вул. Руської (напливи) у м. Чернівцях (ідентифікатор закупівлі UA-2018-03-02-000295-c);
- будівництво водопровідної та каналізаційної мережі по вул. Букшованого Осипа, 1,2,3 пров. Букшованого Осипа та прилеглих до них вулиць і провулків в м. Чернівцях, I черга - водовідведення (каналізування). коригування (ідентифікатор закупівлі UA-2018-05-17-000866-a);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26183 Данківці - Круглик - Ярівка на ділянці км 7+200 - км 8+800 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-08-29-001953-a);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26140 Негринці - Щербинці - Ставчани на ділянці км 21 + 500 -км 23+000 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-08-30-001908-a);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26139 Строїнці - Перебиківці на ділянці км 4+000 - км 5+000 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-08-30-002021-a);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С260703 Бояни - /Рідківці - Слобода - Зелений Гай/ на ділянці км 5+000 - км 7+000 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-09-03-001132-b);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26127 Маршинці - Форосна - Довжок - /Н-03/ на ділянці км 14+500 - км 16+100 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-09-03-001216-b);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26024 Герца - Тарашани - /М-19/ на ділянці км 7+600 - км 8+900 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-09-03-001169-b);
- поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О26019 Валя Кузьмина - Круп'янське - Велика Буда на ділянці км 2+200 - км 3+200 в Чернівецькій області (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (ідентифікатор закупівлі UA-2019-10-25-001274-b);
- капітальний ремонт вулиці Л. Бетховена у м. Чернівцях (ідентифікатор закупівлі UA-2020-05-22-004848-c).
Окрім того, рішенням від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21, згідно абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за вчинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції на приватне підприємство “Алекс Промбуд» накладено штраф у загальному розмірі 952000,00 грн.
Супровідним листом від 28.08.2024 №72-02/2229е на адресу відповідача було направлено копію рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к.
Зазначений лист повернувся без вручення позивачу з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
У разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслідок відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача) (ч. 1 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції»).
У зв'язку з зазначеним, керуючись статтею 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», позивачем оприлюднено інформацію про прийняте рішення в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» від 19.09.2024 №190 (7850).
Отже, датою вручення відповідачу рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21 вважається 29.09.2024.
Особа, на яку накладено штраф рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Встановлені у рішенні органу Антимонопольного комітету України зобов'язання, передбачені статтею 48 цього Закону, підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Антимонопольного комітету України, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням (ч. 3 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції»).
Згідно з частиною 2 ст. 62 Закону України “Про захист економічної конкуренції» перебіг строку, який обчислюється роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок: строк який обчислюється місяцями закінчується у відповідне число останнього місяця строку. У разі коли останній день припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.
Таким чином, строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції закінчився 29.11.2024.
Відповідно до пункту 19-1 частини першої статті 17 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», частини 8, 9 статті 56 Закону України «Про захист голова територіального відділення економічної конкуренції» Антимонопольного комітету України має повноваження видавати накази про примусове виконання рішень адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України, прийнятих за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу; у разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу; Наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом.
05 грудня 2024 року було видано наказ голови Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №72/35/ю у справі №72/76-21 про примусове виконання рішення щодо стягнення з Приватного підприємства «АЛЕКС ПРОМБУД» (вул. Головна, 200, корпус Б, офіс 2/1, м. Чернівці, 58000, код ЄДРПОУ - 39737643) штрафу у розмірі 952000,00 грн. та надіслано на виконання до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Станом на 30.05.2025 (дата звернення з позовом) та станом на час розгляду справи штраф не сплачено.
Окрім того, заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення, розпорядження органу Антимонопольного комітету України, передбачені статтями 36 і 48 цього Закону, до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, розпорядження. Зазначений строк не підлягає поновленню (ч. 1 ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції»).
Відповідач скористався своїм правом, передбаченим ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та оскаржив рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к до Господарського суду Хмельницької області.
Рішенням суду від 22.05.2025 року у справі №924/111/25 відмовлено у задоволенні позовних вимог приватного підприємства ''Алекс Промбуд'' до Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсними та скасування пунктів 1, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 30, 31, 33, 34, 3и6, 37, 39, 40, 42 рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2024р. №72/74-р/к ''Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу'', яке винесено у справі №72/76-21.
В Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація щодо подальшого оскарження рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21.
Відтак, зазначене рішення є чинним, а отже, у відповідача є зобов'язання сплатити штраф в розмірі 952000,00 грн.
Відповідно до частини 13 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», протягом п'яти днів з дня сплати штрафу та пені, необхідно надіслати до Відділення документи, що підтверджують сплату штрафу, пені.
Відповідач не сплатив штраф, що накладений згідно з рішенням (не надіслав позивачу документ, що підтверджує сплату відповідачем штрафу, що накладений згідно з рішенням).
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу (ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду (ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції»).
У зв'язку з несплатою суми штрафу у відповідності до вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції" позивач нарахував відповідачу пеню за період з 30.11.2024 року (строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції закінчився 29.11.2024) по 16.02.2025 року (17.02.2025 Господарським судом Хмельницької області відкрито провадження у справі №924/111/25) (79 днів прострочення), яка складає 1128120,00 грн, проте, за приписами ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням від 23.08.2024 №72/74-р/к, а відтак, позивач розрахував пеню у сумі 952000,00 грн.
У зв'язку із ухиленням відповідача від виконання рішенням адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2024 №72/74-р/к в частині сплати штрафу позивач звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою про стягнення пені в сумі 952000,00 грн.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. При цьому, особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.
Положеннями ст. 3 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» визначено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Статтею 7 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» визначені повноваження Антимонопольного комітету у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
У відповідності до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність (ч. 2 ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний Комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку із порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в т.ч. про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.
Частиною 1 статті 36 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що органи Антимонопольного комітету України розпочинають розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за: заявами суб'єктів господарювання, громадян, об'єднань, установ, організацій про порушення їх прав внаслідок дій чи бездіяльності, визначених цим Законом як порушення законодавства про захист економічної конкуренції; поданнями органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; власною ініціативою органів Антимонопольного комітету України. У разі надходження від заявника клопотання про можливість настання негативних наслідків, пов'язаних із поданням заяви, та з метою захисту його інтересів розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції розпочинається за власною ініціативою органів Антимонопольного комітету України.
Згідно із ч. 1 ст. 37 Закону України "Про захист економічної конкуренції" разі виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі наслідків такого порушення, органи Антимонопольного комітету України приймають розпорядження про початок розгляду справи.
У частині першій статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зазначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Відповідно до частин першої - третьої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
У разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслідок: відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації); відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України “Голос України», газета Кабінету Міністрів України “Урядовий кур'єр», “Офіційний вісник України», друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу (ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Згідно з частиною восьмою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Судом встановлено, що рішенням від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21, згідно абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за вчинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції на приватне підприємство “Алекс Промбуд» накладено штраф у загальному розмірі 952000,00 грн.
Супровідним листом від 28.08.2024 №72-02/2229е на адресу відповідача було направлено копію рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к.
Зазначений лист повернувся без вручення позивачу з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
У зв'язку з зазначеним, керуючись статтею 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», позивачем оприлюднено інформацію про прийняте рішення в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» від 19.09.2024 №190 (7850).
Отже, датою вручення відповідачу рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21 вважається 29.09.2024.
Таким чином, строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції закінчився 29.11.2024.
05 грудня 2024 року було видано наказ голови Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №72/35/ю у справі №72/76-21 про примусове виконання рішення щодо стягнення з Приватного підприємства «АЛЕКС ПРОМБУД» (вул. Головна, 200, корпус Б, офіс 2/1, м. Чернівці, 58000, код ЄДРПОУ - 39737643) штрафу у розмірі 952 000,00 (дев'ятсот п'ятдесят дві тисячі) гривень та надіслано на виконання до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Станом на 30.05.2025 (дата звернення з позовом) та станом на час розгляду справи штраф не сплачено.
Окрім того, відповідач скористався своїм правом, передбаченим ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та оскаржив рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к до Господарського суду Хмельницької області.
Рішенням суду від 22.05.2025 року у справі №924/111/25 відмовлено у задоволенні позовних вимог приватного підприємства ''Алекс Промбуд'' до Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсними та скасування пунктів 1, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 30, 31, 33, 34, 3и6, 37, 39, 40, 42 рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2024р. №72/74-р/к ''Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу'', яке винесено у справі №72/76-21.
В Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація щодо подальшого оскарження рішення від 23.08.2024 №72/74-р/к у справі №72/76-21.
Відтак, зазначене рішення є чинним, а отже, у відповідача є зобов'язання сплатити штраф в розмірі 952000,00 грн.
Відповідач не сплатив штраф, що накладений згідно з рішенням (не надіслав позивачу документ, що підтверджує сплату відповідачем штрафу, що накладений згідно з рішенням).
У зв'язку з несплатою суми штрафу у відповідності до вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції" позивач нарахував відповідачу пеню за період з 30.11.2024 року (строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції закінчився 29.11.2024) по 16.02.2025 року (17.02.2025 Господарським судом Хмельницької області відкрито провадження у справі №924/111/25) (79 днів прострочення), яка складає 1128120,00 грн, проте, за приписами ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням від 23.08.2024 №72/74-р/к, а відтак, позивач розрахував пеню у сумі 952000,00 грн.
Судом перевірено нарахування пені та встановлено, з урахуванням того, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням, нарахована позивачем пеня в сумі 952000,00 грн є такою, що розрахована в межах строків та у відповідності до вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції", а відтак, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Як визначено ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно із статтею 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Приписами статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд вважає за необхідне вказати, що Європейський суд з прав людини у рішенні в справі “Руїз Торіха проти Іспанії» вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
На підставі викладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позову, стягнення з відповідача пені в сумі 952000,00 грн.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 статті 129 ГПК України покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст. 2, 3, 4, 20, 46, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства “Алекс Промбуд» (58000, м. Чернівці, вул. Головна, 200, корпус Б, офіс 2/1, код ЄДРПОУ 39737643) пеню в сумі 952000,00 грн. і зарахувати зазначену суму в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок УК у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ 37971775, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок UA098999980313070106000022775, код класифікації доходів бюджету 21081100 (символ звітності 106).
3. Стягнути з приватного підприємства “Алекс Промбуд» (58000, м. Чернівці, вул. Головна, 200, корпус Б, офіс 2/1, код ЄДРПОУ 39737643) на користь Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України (29005, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 12, 8 поверх, код ЄДРПОУ 21312821) судовий збір в сумі 11424,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 24.09.2025.
Суддя С.О.Миронюк