вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"23" вересня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/574/25
Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бережнюк В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
до відповідача Жовклого Володимира Миколайовича
про стягнення заборгованості в сумі 302 477 грн. 59 коп.
Секретар судового засідання Мамчур А.Ю.
Представники:
від позивача Мовчанець О.В.
від відповідача не з'явився.
Суть спору.
Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Жовклого Володимира Миколайовича про стягнення заборгованості в сумі 302 477 грн. 59 коп., з яких 283 443,38 грн. вартість необлікованої електроенергії, 19 034,21 грн. - витрати на проведення експертних досліджень.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Згідно із позовною заявою, 03 липня 2024 року представниками ПрАТ “Рівнеобленерго» на об'єкті Відповідача - Кафе-бар з магазином за адресою вул. Шевченківська, буд. 51, с.Переброди, Сарненський район, Рівненська область, виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме п.п. 3, п.8.4.2 Правил: інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (Електролічильника №15053547), а саме встановлення генератора радіочастот, що зупиняв роботу даного електролічильника. Генератор радіочастот знаходився в підсобному приміщенні, а антенний фідер був протягнутий в отвір в стіні до ввіднорозподільчої шафи з вузлом обліку розташований на стіні приміщення. Про що складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №11012952 від 03.07.2024 у присутності іншої особи, яка допустила представників оператора системи розподілу на об'єкт територію) споживача. 09.01.2025 комісією по розгляду актів про порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії Дубровицького відділення ПрАТ “Рівнеобленерго» розглянуло зазначений акт про порушення та складено Протокол № 61 засідання комісії, за результатом розгляду якого вирішила провести нарахування Споживачу збитків завданих ПрАТ “Рівнеобленерго» за період з 03.07.2023 по 02.07.2024 відповідно до п.п.З, п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що складено Протокол комісії з розгляду Актів про порушення №61 від 09.01.2025. Згідно Протоколу №61 обсяг необлікованої електричної енергії становить 35659 кВт*год, що в грошовому еквіваленті становить 283 443, 38 грн. Зважаючи, що відповідач вартості необлікованої електричної енергії добровільно не оплатив, позивач звернувся до суду з відповідним позовом. Також позивач просить стягнути з Відповідача 19 034,21 грн. витрат на проведення експертних досліджень.
У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на Закон України "Про ринок електричної енергії", Кодекс комерційного обліку, Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312.
Відповідач своїм правом на відзив у порядку та строки, визначені ухвалою суду від 24.07.2025 та ГПК України, не скористався, відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами справи.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 10.07.2025 відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи призначено на 12 серпня 2025 р. на 11:30 год.
Ухвалою від 12.08.2025 відкладено розгляд справи на 16 вересня 2025 року на 11:15 год.
Ухвалою від 16.09.2025 розгляд справи відкладено на 23 вересня 2025 р. на 09:30 год.
У судове засідання 23.09.2025 представник відповідача не прибув. Повідомлений про дату та час судового засідання належним чином. Явка учасників не визнавалася обов'язковою.
Слід звернути увагу, що ухвали про відкриття провадження у справі та про відкладення розгляду справи були надіслані Жовклому Володимиру Миколайовичу на адресу, вказану позивачем у позовній заяві: вул. Зарічна, буд. 46, с.Переброди, Сарненський район, Рівненська область. Ухвали були ним отримані, про що свідчать наявні у справі поштові повідомлення. Також ухвали надсилалися адвокату відповідача Нікольченку Б.Б. у його електронний кабінет.
При цьому, господарським судом врахована правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, відповідно до якої направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даного спору, останній не скористався своїм процесуальними правом на подачу відзиву або будь-яких інших пояснень, тому суд вважає можливим здійснювати розгляд справи по суті за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні 23 вересня 2025 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Суд дослідив письмові докази, які містяться у справі.
23.09.2025 проголошено скорочене рішення.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13.11.2018 року №1413 Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" з 01 січня 2019 року здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії.
24.07.2020 року між Приватним акціонерним товариством "Рівнеобленерго" (оператор системи розподілу) та Фізичною особою-підприємцем Жовклим Володимиром Миколайовичем (Споживач) було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №270012934 за об'єктом: Кафе-бар з магазином, що знаходиться за адресою: вул. Шевченківська, буд. 51, с.Переброди, Сарненський район, Рівненська область. (арк.с. 27-55).
За п. 6.2. договору споживач зобов'язується забезпечити доступ представників Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження звузла вимірювання, електроустановок, електропроводки. А за п. 7.1. Оператор системи має право безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до елктричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору.
Пунктом 8.9. договору передбачено, що у разі виявлення однією із Сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень, Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу Сторону про необхідність складання акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання відповідного акту.
Відповідно до умов договору об'єкти споживача облаштовані розрахунковими засобами обліку активної та реактивної електричної енергії.
03 липня 2024 року представниками ПрАТ “Рівнеобленерго» на об'єкті Відповідача - Кафе-бар з магазином за адресою вул. Шевченківська, буд. 51, с.Переброди, Сарненський район, Рівненська область, виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме п.п. 3, п.8.4.2 Правил: інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (Електролічильника №15053547), а саме встановлення генератора радіочастот, що зупиняв роботу даного електролічильника. Генератор радіочастот знаходився в підсобному приміщенні, а антенний фідер був протягнутий в отвір в стіні до ввіднорозподільчої шафи з вузлом обліку розташований на стіні приміщення.
В підтвердження даних обставин було складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №R012952 від 03.07.2024 у присутності іншої особи, яка допустила представників оператора системи розподілу на об'єкт територію) споживача. (арк.с. 70-72).
Акт про порушення підписано представниками Позивача у складі шести уповноважених осіб та іншою особою, що допустила оператора системи розподілу на об'єкт споживача дочка Домантович Аліна Володимирівна, яка з актом про порушення ознайомилась, про що свідчить її підпис в акті про порушення, однак від підпису про отримання екземпляру акта відмовилась.
У Акті про порушення зазначено, що засідання комісії по розгляду даного Акту буде проводитись 22.08.2024.
05.07.2024 року зазначений акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії та повідомлення №68-05/462 від 05.07.2024 про запрошення споживача на засідання комісії по розгляду акту про порушення із зазначенням дати та часу було надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу Відповідача (поштове відправлення №3410004950016). (арк.с. 73-74).
Відповідно до п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється Оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Від так, 22.08.2024 на засіданні комісії Дубровицького відділення ПрАТ “Рівнеобленерго» з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в присутності Споживача складено Протокол № 49 засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ яким було прийнято рішення про направлення на експертизу лічильника №15053547 та генератор радіочастотний. (арк.с. 75).
Копію Протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ №49 від 22.08.2024 Споживач отримав особисто, про що свідчить його підпис на даному протоколі.
Справжність підпису Споживача засвідчили своїм підписом Клюйко І.В., Прихода М,0. та Бугайов П.О. (арк.с. 76).
30.08.2024 ПрАТ "Рівнеобленерго" направило до Рівненського НДЕКЦ МВС заяву на проведення експертизи за вих №34/6103. Разом із заявою ПрАТ "Рівнеобленерго" направило прилад, а саме високочастотний генератор, який разом з випромінюючою антеною знаходились в пломбувальному пакеті №0415034. (арк.с. 77-78).
На вирішення експертного дослідження були поставлені наступні питання :
1. Чи був одним цілим до розділення провід випромінюючої антени з проводом, який залишився на приладі?
2. Якщо відповідь на перше питання позитивна, то яким чином, чи під дією чого, відбулося його розділення?
12.09.2024 року року ПрАТ "Рівнеобленерго" направило до Рівненського НДЕКЦ МВС уточнюючу заяву на проведення дослідження за вих. №34/6433 (Додаток до заяви ПрАТ "Рівнеобленерго" від 30.08.2024 року №34/6103) де повідомило, що ПрАТ "Рівнеобленерго" надає дозвіл на пошкодження об'єктів що досліджуються, а саме розрізання кабелю випромінюючої антени в місцях біля розриву.
18 вересня 2024 року ПрАТ "Рівнеобленерго" отримало висновок експертного трасологічного дослідження від 16.09.2024 №ЕД-19/118-24/10494-ТР. За результатами експертного трасологічного дослідження було зроблено висновок, а саме: (арк.с. 79-90)
1. Провід (кабель) випромінюючої антени та провід (кабель), який лишився на приладі (високочастотному генераторі) - до розділення між собою складали єдине ціле.
2. Даний кабель міг бути розділений в результаті прикладання фізичних зусиль до нього, направлених в протилежні сторони, що призвело до його розділення (розриву).
24.09.2024 року ПрАТ "Рівнеобленерго" направило до Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" заяву на проведення експертизи за вих №34/6684. Разом із заявою ПрАТ "Рівнеобленерго" направило Електролічильник типу ЛТЕ 1.03ТУ завод. №15052547, який знаходиться в пломбувальному пакеті №0415035, прилад, а також високочастотний генератор, який знаходиться в пломбувальному пакеті №3079626, копію висновку експертного дослідження від 16.09.2024 року №ЕД-19/118- 24/10494-ТР, щодо дослідження проводу антени високочастотного генератора, що знаходиться в пломбувальному пакеті №3079626, на предмет з'ясування чи був він один цілим до розділення, На вирішення експертного дослідження були поставлені наступні питання :
1. Чи впливає робота високочастотного генератора при підключенні його до мережі 220В, та розміщення його антени біля корпусу електролічильника ЛТЕ 1.03ТУ завод. №15052547, на правильність обрахунку електричної енергії вищевказаним приладом обліку?
2. Якщо відповідь на перше запитання позитивна, то при якому діапазоні частот відбувається вплив і яка при цьому похибка обліку електроенергії електролічильника типу ЛТЕ 1.03ТУ завод. №15052547? (арк.с. 93)
29 листопада 2024 року ПрАТ "Рівнеобленерго" отримало висновок експерта за результатами проведення електротехнічного дослідження №10469. (арк.с. 94-107).
Результати проведених експертних електротехнічних досліджень дозволяють зробити наступні висновки:
1. Робота високочастотного генератора при підключенні його до мережі 220В, та розміщенні його робочій антені біля корпусу лічильника електричної енергії типу "МЕРИДІАН ЛТЕ-1.03ТУ зав. №15053547 2015 року випуску, впливає на правильність обрахунку електричної енергії вищевказаним приладом обліку.
2. Діапазон зміни вихідної частоти високочастотного генератора при якому відбувається вплив на облік електроенергії лічильника електричної енергії типу "МЕРИДІАН ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №1505354 2015 року випуску складає (545,617-545,615 МГц). У вказаному діапазоні частот відбувається повне блокування обліку (100 %) лічильника електричної енергії типу "МЕРИДІАН ЛТЕ-1 .03ТУ" зав. №15053547.
Таким чином висновком експерта за результатами проведення електротехнічного дослідження №10469 було підтверджено несанкціоноване втручання Споживача в роботу електролічильника типу "МЕРИДІАН ЛТЕ-1.03ТУ" зав. №15053547 2015 року випуску за допомогою високочастотного генератора, що є порушенням Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
03.12.2024 Позивачем на адресу Відповідача було направлено повідомлення-виклик на засідання комісії по розгляду акта про порушення №68-05/854 від 02.12.2024 року, копію висновку експерта за результатами проведення електротехнічного дослідження №10469 від 25.11.2024 рекомендованим листом з описом вкладення (поштове відправлення №0505206437019). (арк.с. 112-116).
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №0505206437019 з АТ Укрпошта встановлено, що Відповідач отримав вищевказані документи особисто 11.12.2024.
Споживач був належним чином повідомлений про час та місце проведення засідання комісії, однак на засідання комісії 09.01.2025 не з'явився.
09.01.2025 комісією по розгляду актів про порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії Дубровицького відділення ПрАТ “Рівнеобленерго» розглянуло зазначений акт про порушення та складено Протокол № 61 засідання комісії, за результатом розгляду якого вирішила провести нарахування Споживачу збитків завданих ПрАТ “Рівнеобленерго» за період з 03.07.2023 по 02.07.2024 відповідно до п.п.3, п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що складено Протокол комісії з розгляду Актів про порушення №61 від 09.01.2025. (арк.с. 117).
Згідно Протоколу №61 обсяг необлікованої електричної енергії становить 35659 кВт*год, що в грошовому еквіваленті становить 283 443, 38 грн. (арк.с. 118).
Згідно розрахунку проведених нарахувань від 09.01.2025 до протоколу засідання комісії №61 від 09.01.2025 загальний розмір вартості необлікованої електричної енергії без врахування ПДВ становить 236 202,82 грн., що із врахуванням ПДВ становить 283 443,38 грн.
З повідомленням № 68-05/73 від 10.01.2025 року Відповідачу було надіслано: копію протоколу комісії №61, розрахунок проведених нарахувань до акта про порушення та повідомлення про оплату за січень 2025 року рекомендованим листом на адресу Відповідача (поштове відправлення №0505232834379). (арк.с. 121-122).
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №0505232834379 з АТ Укрпошта встановлено, що Відповідач отримав вищевказані документи особисто 16.01.2025.
Повідомлення про оплату відповідачем неоплачене, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов'язані із стягненням вартості необлікованої електроенергії, регулювання яких здійснюється ЦК України, Законом України “Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Приписами ст. 714 ЦК України унормовано, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно з п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 терміни вживаються у такому значені: акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил; експертиза засобу комерційного обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб комерційного обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу комерційного обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації; необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
У п. 5.5.5.Правил визначені обов'язки споживача електричної енергії, серед яких останній зобов'язаний, зокрема: 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування тощо.
Пунктами 8.2.4., 8.2.5. Правил врегульовано, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у п. 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки. У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Згідно з підп.7 п.8.4.2 Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 8.4.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
У разі необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення, оператор системи має зняти, упакувати (з наступним опломбуванням упаковки) пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), та протягом 30 календарних днів від дня складення акта про порушення або прийняття на засіданні комісії з розгляду акта про порушення рішення щодо необхідності проведення експертизи/обстеження направити їх на експертизу/обстеження (про що повідомити споживача) або, якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, за відповідною заявою власника засобів вимірювальної техніки передати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу/обстеження. Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.
Відповідно до п.п.3 п.8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, лю призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі встановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення.
За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у п. 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (п. 8.2.6. Правил).
Згідно з матеріалами справи, 09.01.2025 комісією по розгляду актів про порушення споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії Дубровицького відділення ПрАТ “Рівнеобленерго» розглянуло акт про порушення та складено Протокол № 61 засідання комісії, за результатом розгляду якого вирішила провести нарахування Споживачу збитків завданих ПрАТ “Рівнеобленерго» за період з 03.07.2023 по 02.07.2024 відповідно до п.п.3, п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Згідно Протоколу №61 обсяг необлікованої електричної енергії становить 35659 кВт*год, що в грошовому еквіваленті становить 283 443, 38 грн.
Рзрахунок проводився за формулою, наведеною у п. 8.4.10 Правил.
За умовами п. 8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою W доб. = P*t доб. * Кв , де Р - потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;
Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
За п. 8.2.7. Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Позивач направив на адресу відповідача повідомлення про оплату на підставі акту про порушення, однак доказів оплати в матеріалах справи станом на дату розгляду вказаного спору немає, так само як і відсутні докази оспорювання відповідачем факту безоблікового споживання електричної енергії.
Ураховуючи встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії на суму 283 443,38 грн є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача витрат на проведення експертного дослідження в сумі 19 034,21 грн суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За змістом п. 2 ч. 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.
Отже витрати, понесені стороною на проведення експертного дослідження відносяться до інших судових витрат, пов'язаних із розглядом справи.
Частиною 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що у разі задоволення позову інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.
За правилами ч. 4-7 ст. 127 ГПК України, розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів. Розмір витрат на оплату робіт залученого стороною експерта, спеціаліста, перекладача має бути співмірним із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. У разі недотримання вимог щодо співмірності витрат суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на оплату послуг експерта, спеціаліста, перекладача, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з абзацом 12 п. 8.4.4 ПРРЕЕ, якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22.11.2023 у справі № 712/4126/22 виснувала, що відшкодування витрат за проведення експертизи не обмежується випадком її призначення та проведення після відкриття провадження у справі. Відтак сторона, на користь якої ухвалено рішення, має право на відшкодування витрат за експертизу, проведену до подання позову, якщо такі витрати пов'язані з розглядом справи, зокрема якщо судом враховано відповідний висновок експерта як доказ.
На підтвердження понесених витрат позивачем надано копії: висновок Рівненського НДЕКЦ МВС експертного дослідження від 16.09.2024 №ЕД-19/118-24/10494-ТР; рахунок-фактура №161 від 09.09.2024; платіжної інструкції №2004896753 від 16.09.2024 про оплату за експертизу в сумі 2726,21 грн.; висновок експерта Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" за результатами проведення електротехнічного дослідження №10469 від 25.11.2024.; рахунок-фактура №0410242 від 04.10.2024; платіжної інструкції №2004905937 від 11.10.2024 про оплату за експертизу в сумі 16 308,00 грн.; акту надання послуг №177 від 25.11.2024.
Приймаючи до уваги, що відповідачем не надано доказів оплати вартості експертного дослідження, враховуючи положення п. 8.2.7, п. 8.4.4 ПРРЕЕ, суд дійшов висновку про правомірність покладення вартості проведеного експертного дослідження на відповідача в загальній сумі 19 034,21 грн.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні судом, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача та про наявність підстав для задоволення позову.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 4 537,16 грн.
Згідно з правилами ч. 9 ст. 129 ГПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, згідно ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 4 537,16 підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Жовклого Володимира Миколайовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, вул. Князя Володимира, 71, м. Рівне, ідентифікаційний код 05424874) вартість необлікованої електричної енергії у сумі 283 443, 38 грн. (двісті вісімдесят три тисячі чотириста сорок три гривні 38 коп.), витрати на проведення експертних досліджень у сумі 19 034,21 (дев'ятнадцять тисяч тридцять чотири гривні 21 коп.), витрати по сплаті судового збору у сумі 4 537,16 грн. (чотири тисячі п'ятсот тридцять сім гривень 16 коп.) на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 у Філії - РОУ АТ "Ощадбанк" МФО 333368, код ЄДРПОУ 05424874.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 24 вересня 2025 року.
Суддя Бережнюк В.В.