вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
23 вересня 2025 р. м. Ужгород Справа № 907/657/25
Господарський суд Закарпатської області в складі судді Пригузи П.Д.,
за участю секретаря судового засідання Повідайчик Т.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ44907200 в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Володимира Погорєлова (Євгена Коновальця), 2,
до відповідача Акціонерного товариства "Укрпошта", код ЄДРПОУ - 21560045, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22,
про стягнення заборгованості,
без виклику учасників справи,
Зміст позовних вимог позивача.
У червні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ44907200 в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Володимира Погорєлова (Євгена Коновальця), 2, (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Укрпошта", код ЄДРПОУ - 21560045, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22 (далі - відповідач).
У позовній заяві позивач просить:
- стягнути з відповідача на свою користь суму в розмірі 142 585.87 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також суму сплаченого судового збору у розмірі 2422.40 грн.
Обґрунтування позовних вимог:
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на таке.
1. Пункт 1 глави 1 Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог кодексу та укладення договору розподілу природного газу. На виконання вимог статей 12 та 40 закону постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу. Такий договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 ЦКУ на невизначений строк. Згідно зі ст. 40 ЗУ "Про ринок природного газу" за договором розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
2. Умови приєднання до договору розподілу природного газу відповідачем виконано. АТ "Укрпошта" надіслало на адресу позивача заяву - приєднання від 01.01.2024 №42Об-1910-П-24 до умов публічного договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим). Відтак, за цим договором, відповідач зобов'язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов'язків.
3. Пунктом 2.3. договору передбачено, що окрім договору сторони зобов'язуються керуватись Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. 19.06.2024 споживачу АТ "Укрпошта" на об'єкті, що розташований за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корпус 1, під час демонтажу ЗВТ на періодичну повірку припинено розподіл природного газу, шляхом опломбування вхідного крану пломбою С 78848769 складено відповідний документ (Протокол щодо направлення ЗВТ на періодичну повірку від 19.06.2024 №288). 25.09.2024 після проведення періодичної повірки ЗВТ, споживачу встановлено прилад обліку газу, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785 з показником 13 404.96, вхідний кран опломбовано раніше. 27.11.2024 представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціоноване відновлення газопостачання. Цього ж дня, представниками Оператора ГРМ складено Акт про припинення газопостачання, опломбовано кран вводу пломбою №R42089432, фактичний показник - 13 498.215.
4. Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, за участю споживача (його представника), що знаходиться за адресою м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1 зафіксовано актом про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 року, який підписано без жодних зауважень.
5. Позивач зазначає, що акт про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 року у відповідності до положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ 07.01.2025 року, за участю представника споживача, розглянуто та задоволено комісією Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення.
6. Оператором ГРМ визначено об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 25.09.2024 (акт встановлення лічильника газу №520 від 25.09.2024) до 26.11.2024 (день, що передував усуненню порушення). Розрахований до сплати об'єм природного газу складає 7335 м. куб., а його вартість, яку відповідач має сплатити позивачу становить 142 585.87 грн.
7. Позивач стверджує, що у відповідності до положень п. 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначена вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлена до сплати відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання йому рекомендованим поштовим відправленням разом із вимогою від 07.05.2025 року.
8. У відповіді на відзив (вх. №02.3.1-02/6102/25 від 01.07.2025 року) позивач вказує, що 27.11.2024 представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціоноване відновлення газоспоживання. В описовій частині акту про порушення зазначено, що самопоновлення після опломбування, несанкціоноване відновлення газопостачання. Об'єкт користується газом. У пункті 3.1. акту про порушення зафіксовано фактичний показник 13 498.215 м. куб. Позивач зазначає, що здійснивши неправомірні дії по несанкціонованому відновленню газоспоживання АТ "Укрпошта", не перевіривши на герметичність встановлений засіб вимірювальної техніки, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785 у порушення вимог чинного законодавства, здійснило дії по втручанню в роботу газорозподільної системи внаслідок чого здійснено несанкціонований відбір природного газу на об'єкті споживача, що підтверджується зміною показників лічильника.
Обґрунтування позиції відповідача.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача у справі (вх. №02.3.1-02/6007/25 від 26.06.2025 року), в якому він просив за результатами розгляду справи в задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю.
1. Так відповідач зокрема зазначає, у своєму відзиві, що актом про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 працівниками Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" зафіксовано цілісність пломби якою опломбований вхід та вихід лічильника, що у свою чергу унеможливлює споживання природного газу без здійснення його обліку газовим лічильником. Таким чином відсутній факт необлікованого споживання газу на думку відповідача.
2. За вищевикладених обставин відповідач вважає неправомірним застосування позивачем підпункту 1 п. 11 Гл. 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, оскільки він передбачає розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму газу, в той час як весь спожитий АТ "Укрпошта" газ був облікований.
3. У запереченнях на відповідь на відзив (вх. №02.3.1-02/6112/25 від 02.07.2025) відповідач зазначає, що в даній ситуації не відбувалось припинення газопостачання в порядку глави 7 КРС, зокрема у вказаних позивачем випадках. Вхідний кран було опломбовано на прохання АТ "Укрпошта": зокрема у зв'язку із закінченням опалювального сезону та через повірку лічильника.
4. Відповідач вважає ключовим у даній справі розмежування несанкціонованого відновлення газу і не обліковане споживання газу, чого відповідач, за його переконанням не здійснював.
Стислий виклад обставин справи, встановлених судом.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі Закон) Постановою від 30.09.2015 N 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Пункт 1 глави 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
На виконання вимог статей 12 та 40 Закону постановою НКРЕКП від 30.09.2015 N2498 НКРЕКП (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за N1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), - який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1.Договору);
- умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону і Кодексу (п.1.2.);
- Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (1.3.).
- за умовами договору Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначенні цим договором (п.2.1);
- облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.5.1).
Умови приєднання до Договору розподілу природного газу Відповідачем виконано. АТ "Укрпошта" підписало з ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Закарпатської філії заяву - приєднання №42Об-1910-П-24 до умов публічного договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), тобто договір розподілу природного газу.
Відтак, за цим Договором Відповідач зобов'язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи не належне виконання своїх обов'язків (Розділ VIII Договору).
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору Сторони зобов'язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ).
Пунктами 5.2., 5.4 Договору сторони погодили, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРМ та цим Договором. Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРМ та з урахуванням вимог цього Договору.
Умовами Договору передбачено обов'язки Споживача: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем. (пункт 7.4 Договору).
Відповідно до пп. 8 п. 7.1. Договору, Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема, здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 8.1 Договору, Сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України.
Порядок експлуатації комерційного вузла обліку визначений Главою 6 Розділу X Кодексу ГРМ.
Власник комерційного вузла обліку газу (далі «ВОГ») забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема і засобу вимірювальної техніки «ЗВТ»), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до п.1 глави 7 Розділу Х власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: 1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.
Пунктом 8 Глави 7 Розділу Х кодексу ГРМ встановлено відповідальність за пропущення терміну повірки ЗВТ зокрема, у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.
Натомість Відповідачем допущено порушення зазначених норм за наступних обставин.
Так, 19.06.2024 споживачу АТ "Укрпошта" на об'єкті, що розташований за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корпус 1, під час демонтажу ЗВТ на періодичну повірку припинено розподіл природного газу, шляхом опломбування вхідного крану пломбою С 78848769 складено відповідний документ (Протокол щодо направлення ЗВТ на періодичну повірку від 19.06.2024 №288). 25.09.2024 після проведення періодичної повірки ЗВТ, споживачу встановлено прилад обліку газу, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785 з показником 13 404.96, вхідний кран опломбовано раніше. 27.11.2024 представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціоноване відновлення газопостачання. Цього ж дня, представниками Оператора ГРМ складено Акт про припинення газопостачання, опломбовано кран вводу пломбою №R42089432, фактичний показник - 13 498.215.
Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, за участю споживача (його представника), що знаходиться за адресою м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1 зафіксовано актом про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 року, який підписано без жодних зауважень.
Позивач зазначає, що акт про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 року у відповідності до положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ 07.01.2025 року, за участю представника споживача, розглянуто та задоволено комісією Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення.
Оператором ГРМ визначено об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 25.09.2024 (акт встановлення лічильника газу №520 від 25.09.2024) до 26.11.2024 (день, що передував усуненню порушення). Розрахований до сплати об'єм природного газу складає 7335 м. куб., а його вартість, яку відповідач має сплатити позивачу становить 142 585.87 грн.
У відповідності до положень п. 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначена вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком шляхом надіслання йому рекомендованим поштовим відправленням разом із Вимогою від 07.05.2025 за №ЗкФ/100/26.1-ВИХ-8047-25.
Мотивувальна частина.
Дослідивши матеріали справи, фактичні обставини справи, обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог заперечень, та давши їм правову оцінку, перед судом постало таке ключове питання, як всебічне, повне, об'єктивне та безпосереднє дослідження наявних у справі доказів на предмет наявності факту несанкціонованого відновлення газоспоживання на об'єкті відповідача та існування правомірної непогашеної заборгованості відповідача перед позивачем у заявленому ним розмірі у вигляді необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, з метою наступного примусового її стягнення.
Правове обґрунтування і оцінка (висновки) суду.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Згідно з пунктом 35 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою її фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За своєю правовою природою між сторонами був укладений договір розподілу природного газу.
Відповідно до пунктів 1.3, 2.1, 2.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 (далі - договір), цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору.
За цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу», приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У главі 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.
Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №374 від 04.06.2015р., лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці та на які поширюється сфера дії Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Відповідно до частин 1 та 3 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Згідно з пунктом 5.9 Правил обліку природного газу, під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005р., власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Відповідно до пункту 7.4 Типового договору, до умов якого споживач приєднався згідно із заявою-приєднанням, останній зобов'язується дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу ГРМ.
Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу, відповідач, як споживач, що не є побутовим, зобов'язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.
Так, 19.06.2024 споживачу АТ "Укрпошта" на об'єкті, що розташований за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корпус 1, під час демонтажу ЗВТ на періодичну повірку припинено розподіл природного газу, шляхом опломбування вхідного крану пломбою С 78848769 складено відповідний документ (Протокол щодо направлення ЗВТ на періодичну повірку від 19.06.2024 №288). 25.09.2024 після проведення періодичної повірки ЗВТ, споживачу встановлено прилад обліку газу, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785 з показником 13 404.96, вхідний кран опломбовано раніше. 27.11.2024 представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціоноване відновлення газопостачання. Цього ж дня, представниками Оператора ГРМ складено Акт про припинення газопостачання, опломбовано кран вводу пломбою №R42089432, фактичний показник - 13 498.215.
Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ, за участю споживача (його представника), що знаходиться за адресою м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1 зафіксовано актом про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 року, який підписано без жодних зауважень.
Позивач зазначає, що акт про порушення №ZK 003393 від 27.11.2024 року у відповідності до положень глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРМ 07.01.2025 року, за участю представника споживача, розглянуто та задоволено комісією Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення.
Оператором ГРМ визначено об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 25.09.2024 (акт встановлення лічильника газу №520 від 25.09.2024) до 26.11.2024 (день, що передував усуненню порушення). Розрахований до сплати об'єм природного газу складає 7335 м. куб., а його вартість, яку відповідач має сплатити позивачу становить 142 585.87 грн.
Твердження відповідача, що він не здійснював необлікованого споживання газу спростовується тим, що належними і допустимими доказами, які містяться в матеріалах справи, підтверджується, що 25.09.2024 в Акті на встановлення лічильника газу №520 від 25.09.2024 зафіксовано показник 13 404.96 м. куб. та зазначено: "Вхідний кран опмломбований раніше. Перед пуском перевірити на герметичність". Вже 27.11.2024 представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціоноване відновлення газоспоживання. В описовій частині акту про порушення зазначено, що відбулося самопоновлення після опломбування, несанкціоноване відновлення газопостачання. Об'єкт користується газом. У пункті 3.1. акту про порушення зафіксовано фактичний показник 13 498.215 м. куб.
Суд зазначає, що здійснивши неправомірні дії по несанкціонованому відновленню газоспоживання АТ Укрпошта", не перевіривши на герметичність встановлений засіб вимірювальної техніки, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785 у порушення вимог чинного законодавства, здійснило дії по втручанню в роботу газорозподільної системи внаслідок чого здійснено несанкціонований відбір природного газу на об'єкті споживача, що підтверджується зміною показників лічильника.
Крім того, суд зазначає, що такий акт про порушення №ZK №003393 від 27.11.2024 підписаний уповноваженим представником відповідача, який не заперечував даний акт. Матеріали справи не містять доказів, що відповідач оскаржував чи виявляв незгоду з даним актом в хоч якийсь спосіб.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем також підписано і акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу №574 від 27.11.2024 року. В такому акті вказано, що згідно глави 7 Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем України споживачу припинено/обмежено газопостачання через несанкціоноване відновлення газоспоживання (підпункт 7 пункту 1 глави 7 розділу 6).
Аналогічно матеріали справи не містять і доказів, що відповідач був незгодний з таким припиненням газопостачання через попереднє несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Таким чином, суд погоджується з висновками позивача про наявність факту несанкціонованого відновлення відповідачем газопостачання, внаслідок чого відбулось несанкціоноване споживання газу.
Висновку суду.
Таким чином, суд висновує, що відповідачем було здійснено неправомірні дії по несанкціонованому відновленню газоспоживання після проведеної повірки. АТ "Укрпошта", не перевіривши на герметичність встановлений засіб вимірювальної техніки після здійсненої повірки, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785, у порушення вимог чинного законодавства, здійснило дії по втручанню в роботу газорозподільної системи внаслідок чого здійснено несанкціонований відбір природного газу на об'єкті споживача, що підтверджується зміною показників лічильника.
25.09.2024 після проведення періодичної повірки ЗВТ, споживачу встановлено прилад обліку газу, а саме лічильник виробництва Premagaz заводський номер 1717785 з показником 13 404.96, вхідний кран опломбовано раніше.
27.11.2024 представниками Оператора ГРМ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. Петефі, буд. 12, корп. 1, під час проведення обстеження вузла обліку виявлено порушення на ринку природного газу, яке кваліфікується як несанкціоноване відновлення газопостачання. Цього ж дня, представниками Оператора ГРМ складено Акт про припинення газопостачання, опломбовано кран вводу пломбою №R42089432, фактичний показник - 13 498.215.
Оператором ГРМ визначено об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з 25.09.2024 (акт встановлення лічильника газу №520 від 25.09.2024) до 26.11.2024 (день, що передував усуненню порушення). Розрахований до сплати об'єм природного газу складає 7335 м. куб., а його вартість, яку відповідач має сплатити позивачу становить 142 585.87 грн.
Перевіривши вказані розрахунки, суд погоджується з правомірністю таких розрахунків.
Відповідно, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами, а загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем, яка підтверджена матеріалами справи та підлягає до задоволення, становить 142 585.87 грн., яка являє собою вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Згідно ч.2, 3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.
Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 ГПК України сторонами доказів.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини у справі “Проніна проти України», зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись, як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відтак з урахуванням усіх встановлених обставин та зроблених правових висновків, враховуючи аргументи позивача та подані ним докази, суд вказує, що існують підстави для задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.
Сторонами у справі не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження наявності інших обставин ніж ті, що досліджені судом, а відтак, зважаючи на зазначене вище, позовні вимоги як обґрунтовано заявлені, підтверджені належними та допустимими доказами підлягають до повного задоволення судом.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (ч. 9 ст. 129 ГПК України).
Відтак, оскільки спір виник через правопорушення Відповідача, на Відповідача покладаються витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422.40 грн. повністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного товариства "Укрпошта", код ЄДРПОУ - 21560045, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ44907200 в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Володимира Погорєлова (Євгена Коновальця), 2, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 142 585.87 грн (сто сорок дві тисячі п'ятсот вісімдесят п'ять гривень 87 копійок).
3. Судові витрати покласти на відповідача.
4. Стягнути з Акціонерного товариства "Укрпошта", код ЄДРПОУ - 21560045, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ44907200 в особі Закарпатської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ - 45365917, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Володимира Погорєлова (Євгена Коновальця), 2, сплачений судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 2422.40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.
Повне судове рішення складено та підписано 24.09.2025 року.
Суддя Пригуза П.Д.