Постанова від 11.09.2025 по справі 914/410/25

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" вересня 2025 р. Справа №914/410/25

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Орищин Г.В.

суддів Галушко Н.А.

Желіка М.Б.,

секретар судового засідання Хом'як Х.А.

розглянув апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “БІНП ЛТД»

на рішення Господарського суду Львівської області від 13.05.2025 (повне рішення складено 22.05.2025, суддя Козак І.Б.)

у справі № 914/410/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БІНП ЛТД», м.Львів,

до відповідача Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал», м. Львів,

про спонукання виконати певні дії

за участю представників:

від позивача - Репецький В.В.

від відповідача - Козловський А.В.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БІНП ЛТД» звернулося до Господарського суду Львівської області із позовом про зобов'язання Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (ЄДРПОУ 03348471) відновити водопостачання до об'єкту, який використовується Товариством з обмеженою відповідальністю «БІНП ЛТД» (ЄДРПОУ 19329381) за адресою: м. Львів, пр.Свободи, 16-18 шляхом зняття пломби реєстрації ЛВКРС 72698531 та відкриття вентиля (із врахуванням заяви про зміну предмета позову (а.с. 160-161).

Рішенням Господарського суду Львівської області від 13.05.2025 у справі № 914/410/25 у задоволені позову відмовлено повністю.

Ухвалюючи дане рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що позивачем всупереч Правилам користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затв. наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі Правила №190) не подано доказів розроблення технічних умов для приєднання до систем централізованого питного водопостачання та укладення з відповідачем договору на водопостачання на спірний літній майданчик. А відтак, встановивши факт споживання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення вищевказаним літнім майданчиком (прибудови до ресторану) самовільним та бездоговірним, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно було відключено позивача від водопостачання. Зазначене слугувало підставою для відмови у задоволенні позову.

Не погоджуючись з даним судовим рішенням, ТзОВ “БІНП ЛТД» подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, не враховано надані ним докази і аргументи, судове рішення винесено з неповним з'ясуванням усіх обставин справи, відтак просить його скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити. Зокрема, на думку скаржника, судом безпідставно до спірних правовідносин застосовано положення розділу 4 Правил №190, який регулює відключення від водопостачання у разі самовільного приєднання до системи централізованого водопостачання та водовідведення. Натомість, матеріали справи не містять належних доказів про встановлення факту самовільного підключення чи позаоблікового споживання води позивачем, а Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не передбачено право виконавця послуг припинити водопостачання у разі непереукладення споживачем договору. Відтак, апелянт вважає, що дії відповідача по відключенню позивача від водопостачання є протиправними.

Представник скаржника в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти доводів скаржника заперечив, з підстав викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просить суд оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Зокрема зауважив, що безпідставне посилання позивача на долучений до матеріалів справи договір на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційного мережі № 305878 від 19.08.2015, який на його думку підтверджує подачу води до спірного літнього майданчика, оскільки загальна площа літнього майданчика 738,0 м.кв., в той час як відповідно до договору № 305878 від 19.08.2015, загальна площа об'єкта за адресою м. Львів, пр. Свободи, 16-18 становить 389 кв.м., а згідно з долученими до позовної заяви позивачем документами площа забудови об'єкта за адресою м. Львів, пр.Свободи 16-18 становить 316 м.кв. Доказів, які би свідчили про розроблення технічних умов для приєднання до систем централізованого питного водопостачання та укладення з відповідачем договору на водопостачання саме на спірний літній майданчик площею 738,0 м.кв. позивачем не надано.

Встановивши обставини справи, вивчивши апеляційну скаргу, здійснивши оцінку доказів, що містяться в матеріалах справи, заслухавши учасників справи, Західний апеляційний господарський суд встановив таке:

ТзОВ «БІНП ЛТД» є власником будівлі кафе-бару (в технічному паспорті під літ. «А-3») загальною площею 682,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Львів, пр. Свободи, 16-18, що підтверджується свідоцтвом про право власності №Г-04438 від 04.05.2012 та технічним паспортом від 28.05.20024, в якому вказана площа забудови в розмірі 316 м.кв (а.с. 21-35).

Згідно з Державним актом про право власності на земельну ділянку, серії ЯГ№053138 площа ділянки становить 265 м.кв, яка належить ТзОВ «БІНП ЛТД» (а.с. 43-44).

13.05.2015 позивачу видано паспорт № 65-2015 відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства загальною площею 738 м.кв., термін дії якого з 09.04.2015 до 08.04.2020 (а.с. 45).

Надалі 30.01.2020 позивачу видано паспорт №10-2020 відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства загальною площею 738 м.кв., термін дії якого з 09.04.2020 до 08.04.2024 (а.с. 122).

19.08.2015 між ЛМКП «Львівводоканал» (далі - водоканал) та ТзОВ «БІНП ЛТД» (далі - абонент) укладено договір №305878 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (а.с. 12-15).

Пунктом 1.1 договору передбачено, що водоканал надає послуги по забезпеченню питною водою та прийманні стічних вод до міської мережі каналізації, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, котрі визначені договором та чинним законодавством України.

Відповідно до п.2.1.1 договору передбачено приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації та забезпечення лімітів постачання питної води/приймання стічних вод на рівні 1400 куб.м./міс., та дощових (талих) стічних вод 108 куб.м./міс.

У п.2.2.3 договору вказано, що абонент зобов'язаний надати перелік своїх об'єктів (структурних підрозділів), які використовують воду від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, за формою, що відповідає додатку №1 до договору, повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.

Абонент зобов'язується забезпечувати можливість безперешкодного доступу уповноважених працівників Львівводоканалу до мереж та обладнання абонента для використання службових обов'язків (п. 22.8 договору).

Точки розподілу, в яких відбувається передача послуг постачання питної води та приймання стічних вод, визначаються у відповідності до Технічних умов на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, отриманих у Львівводоканалі, на умовах та в порядку, передбаченому чинним законодавством (п.6.1 договору).

19.08.2015 між ЛМКП «Львівводоканал» та «БІНП ЛТД» було укладено додаток № 1 до договору №305878 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, в п.10 якого, зокрема, зазначено: назва підрозділу «ресторан», адреса Свободи, 16-18, кількість вводів (не зазначено), кількість водолічильників на вводах (не зазначено), заг.площа території 389 м.кв., площа покрівель будинків і споруд 389 м.кв (а.с. 16).

19.08.2015 складено анкету споживача до договору №305878, в якій зазначено: адреса об'єкта - пр. Свободи 16-18, профіль діяльності - ресторан (а.с. 46).

На підставі укладеного договір № 305878 від 19.08.2015 ТзОВ «БіНП ЛТД» було підключено у встановленому порядку до централізованого водопостачання, відповідно облаштовано прилади обліку води SE № SUS-20, №112500823, метрологія І кв. 2022 року, реєстр пломби ЛВК С71454884, який обліковує водопостачання ТзОВ «БіНП ЛТД» за адресою м. Львів, пр. Свободи, 16-18.

Як вбачається з матеріалів справи, 22.05.2024 працівниками ЛМКП «Львівводоканал» було здійснено перевірку стану систем водопроводу та каналізації ТзОВ «БіНП ЛТД» за адресою м. Львів, пр. Свободи, 16 (договір № 305878) та встановлено відсутність чинної документації локальної системи водовідведення та чинні умови скиду стічних вод у міську каналізацію, за наслідками чого складено акт № 12205241. Зобов'язано усунути вказані недоліки до 22.07.2024 (а.с. 48).

24.01.2025 працівниками ЛМКП «Львівводоканал» повторно здійснено перевірку стану систем водопроводу та каналізації ТзОВ «БіНП ЛТД» за адресою м. Львів, пр. Свободи, 16-18 (договір № 305878) та встановлено, що товариством не виконано вимоги акту перевірки № 12205241 від 22.05.2024, про що складено акт № 12401251 (а.с. 47).

Окрім того, 22.01.2025 працівники ЛМКП «Львівводоканал», здійснюючи перевірку стану систем водопроводу та каналізації мережі на пр. Свободи, 16-18 у м. Львові, на об'єкті належному абоненту ТзОВ «БіНП ЛТД» кафе «Княжий келих», виявили, що водопостачання ТзОВ «БІНП ЛТД» здійснюється окремим водопроводом з вулиці Театральної, який прокладено через підвальне приміщення СШ №62. Дані обставини зафіксовано відповідачем в акті №0020325 (а.с. 49).

24.01.2025 ЛМКП «Львівводоканал» звернулося до ТзОВ «БІНП ЛТД» з вимогою за №ДВ-1479 в п'ятиденний термін забезпечити доступ працівників ЛМКП «Львівводоканал» до мереж водопостачання та обладнання ресторану на пр. Свободи, 16-18 для виконання функціональних обов'язків (обмеження водопостачання). Вказана вимога мотивована посиланням на п.2 розд. IV наказу Міністерства з питань ЖКГ України від 27.06.2008 №190 «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України та п.3.1.2 договору №305878 від 19.08.2015 та обґрунтовується наступними суб'єктивними висновками відповідача, котрі викладені в даному листі: «В додатку №1 до вищевказаного договору (перелік адрес, за якими надаються послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення), вказано в т.ч. ресторан по пр. Свободи, 16-18 та зазначено площу забудови ресторану. Літній майданчик (прибудова до ресторану) по пр. Свободи, 16-18 не долучено до договору №305878 від 19.08.2015. Відтак споживання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення вищевказаного літнього майданчика (прибудови до ресторану) є самовільним та бездоговірним» (а.с. 11).

03.02.2025 представниками ЛМКУ «Львіводоканал» обмежено водопостачання позивачу, а саме перекрито вентиль в закритому стані, встановлено пломбу реєстрації ЛВКРС 72698531, що відображено в акті №0020326 від 03.02.2025 (а.с. 60). Зокрема, в акті зазначено, що обмеження водопостачання здійснено у зв'язку з тим, що споживачем ТзОВ БіНП ЛТД» не долучено до договору №305878 підрозділ «літній майданчик по пр. Свободи, 16-18». Абоненту необхідно переукласти договір з долученням всіх підрозділів ТзОВ «БіНП ЛТД».

Не погоджуючись з такими діями ЛМКУ «Львіводоканал», позивач звернувся до суду із даним позовом.

При винесенні постанови колегія суддів керувалася таким:

Спір між сторонами виник з приводу обмеження відповідачем водопостачання до літнього майданчика на проспекті Свободи, 16-18, у м. Львові, що належить позивачу.

Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг з водопостачання та водовідведення між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами № 190.

Предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (ч.1, ч.3 ст. 2 цього Закону).

Відповідно до положень ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

У статтях 23, 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Колегія суддів зазначає, що порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами №190 від 27.06.2008.

Ці Правила є обов'язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб'єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (п.2 Правил №190).

Як зазначалося вище, 19.08.2015 між сторонами був укладений договір №305878 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, додаток № 1 до договору №305878 від 19.08.2015 та анкета споживача до договору №305878 від 19.08.2015.

Проаналізувавши наведені документи, суд зауважує, що договір стосується об'єкта «ресторан» (заг.площа території 389 м.кв., площа покрівель будинків і споруд 389 м.кв), який знаходиться за адресою: м. Львів, пр. Свободи, 16-18.

У п.2.2.3 договору №305878 вказано, що абонент зобов'язаний надати перелік своїх об'єктів (структурних підрозділів), які використовують воду, від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, за формою, що відповідає додатку №1 до договору.

Однак, ні додаток №1 до договору, ні анкета споживача не містить в переліку такого об'єкту як «відкритий літній майданчик біля об'єкту ресторанного господарства загальною площею 738 м.кв. на пр. Свободи, 16-18» згідно паспортів від 13.05.2015 та від 30.01.2020, які містяться в матеріалах справи.

А відтак, твердження позивача, що договір №305878 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі від 19.08.2015 поширює свою дію на «відкритий літній майданчик біля об'єкту ресторанного господарства загальною площею 738 м.кв. на пр. Свободи, 16-18» є безпідставним та спростовується вищенаведеним.

Позивачем не надано суду договору щодо отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення саме по об'єкту «відкритий літній майданчик біля об'єкту ресторанного господарства загальною площею 738 м.кв. по пр. Свободи, 16-18».

Пунктом 1 Розділу III Правил № 190 передбачено, що приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов (додаток 2), виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проєкту на приєднання.

Однак, позивачем не надано суду технічних умов на приєднання «відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства загальною площею 738 м.кв. на пр. Свободи, 16-18, м. Львів» до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення.

Розділом IV Правил № 190 унормовано, що не допускається будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).

Самовільним приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вважається:

приєднання до водорозбірної колонки за відсутності технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене за відсутності технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене із порушенням наданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення технічних умов;

приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, виконане без участі представників виконавця послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення або із порушенням вимог розділу III цих Правил;

користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення без укладання із виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення договору про надання таких послуг;

самостійне приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення;

відсутність або невідповідність нормам розміщення споживачем засобів комерційного обліку води;

зафіксовані виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення факти пошкодження пломб, індикаторів впливу магнітного поля, втручання у роботу та виведення з ладу вузлів комерційного обліку води;

використання води для господарських потреб з самостійних протипожежних систем, що живляться від спільних мереж;

недопущення чи перешкоджання виконавцю послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення у встановленні чи опломбуванні вузла комерційного обліку чи його елементів, проведенні обстеження мереж водопостачання та водовідведення споживача та їх обладнання, знятті показників засобу обліку.

Споживачі, у яких виявлено порушення, відповідно до цього пункту, підлягають відключенню від системи централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення, а витрати на від'єднання/приєднання оплачуються цими споживачами.

Враховуючи відсутність дозвільної документації на користування спірним літнім майданчиком послугами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, а також факт самовільного підключення до системи централізованого водопостачання/водовідведення, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача з відключення позивача від водопостачання були правомірними, а для його відновлення позивач не навів жодних правових підстав.

Відповідно до частин 3, 4 статті 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони.

Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК кодексу України).

Зважаючи на викладене, за результатами дослідження та оцінки за правилами статті 86 ГПК України зібраних у справі доказів та обставин у сукупності, з урахуванням ст.ст. 2, 13, 14, 76-79 ГПК України, колегія суддів вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, відповідно до задоволення не підлягають.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

У відповідності до ст. 129 ГПК України судовий збір у разі відмови у задоволенні позовних вимог покладається на позивача.

Керуючись, ст.ст. 129, 269, 270, 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

Рішення Господарського суду Львівської області від 13.05.2025 у справі № 914/410/25 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Судові витрати покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 20 днів з дня її проголошення.

Справу повернути в місцевий господарський суд.

Повний текст складено 23.09.2025.

Головуючий суддя Г.В. Орищин

судді Н.А. Галушко

М.Б. Желік