Постанова від 23.09.2025 по справі 199/12130/25

Справа № 199/12130/25

(3/199/6293/25)

ПОСТАНОВА

іменем України

23 вересня 2025 року м. Дніпро

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра Сенчишин Ф.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , фізичної особи - підприємця,

за ч. 4 ст. 156 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 18 липня 2025 року близько 16 год. 50 хв. ОСОБА_2 , в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , здійснила продаж алкогольних напоїв на території Покровського району, де це заборонено законом, а саме пива «Львівське 1715», 2,25 л., вміст спирту 4,5 % за ціною 140 грн. ОСОБА_3 , чим порушила п. 13 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», п. 3 постанови КМУ № 1457 від 29.12.2021, п. 1 Наказу Командира оперативно-тактичного угрупування «Донецьк» № 73 від 15 березня 2023 року, пп. 1 п. Розпорядження голови ОДА начальника ОВА № 36515-22 від 11 червня 2022 року, повторно, протягом року.

ОСОБА_2 , належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи, до суду не з'явилася. Її захисник Сахно Д.І. направив клопотання, в якому просив справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши докази та оцінивши їх за внутрішнім переконанням в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 підлягає закриттю з наступних підстав:

Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 4 ст. 156 КУпАП, яка передбачає відповідальність за, зокрема, повторну протягом року, торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Положеннями ч. 1 ст. 11 Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року та ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 01 листопада 1950 року, рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23 рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.

За вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

ЄСПЛ у справі «Малофєєв проти Росії» та «Карелін проти Росії» сформулював позицію, за якою у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). Отже в такому разі справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 600094 від 18 липня 2025 року, відповідно до якого ОСОБА_2 ставиться у провину продаж алкогольних напоїв на території, забороненій законом, в порушення п. 13 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», п. 3 постанови КМУ № 1457 від 29.12.2021, п. 1 Наказу Командира оперативно-тактичного угрупування «Донецьк» № 73 від 15 березня 2023 року, пп. 1 п. Розпорядження голови ОДА начальника ОВА № 36515-22 від 11 червня 2022 року.

Оцінюючи вказану обставину, суд виходить з того, що термін «територія, заборонена законом» фактично є банкетною нормою.

На підтвердження того, що територія м. Білозерське, Покровського району, Донецької області, є територією забороненою законом, в розумінні ч.ч. 3, 4 ст. 156 КУпАП, працівники поліції посилаються на п. 13 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», п. 3 постанови КМУ № 1457 від 29.12.2021, та інші нормативні акти та накази, які витікають з них.

Так, за наданою суду копією наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Міністерства оборони України № 13 від 15 березня 2023 року заборонено з 20 березня 2023 року на території Покровського та Волноваського районів Донецької області на період дії правового режиму воєнного стан торгівлю алкогольними напоями.

Такі повноваження командуванню ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Міністерства оборони України буд надані чиною на той час редакцією п. 13 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», за якою в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану … забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі

Разом, пунктом 5 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-IX 18 червня 2024 року, з пункту 13 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» виключено слова «а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», в той же час, статтю 15 доповнено частиною 4 наступного змісту: «У разі введення правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях обласні державні адміністрації (обласні військові адміністрації - у разі їх утворення) за погодженням та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, можуть запроваджувати та здійснювати захід правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений такими органами період доби».

Зазначені зміни набули чинності 27 липня 2024 року і станом на 18 липня 2025 року заборона командування ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Міністерства оборони України на продаж на території Покровського району Донецької області алкогольних напоїв втратила чинність.

Згідно з чинною редакції ч. 4 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запровадження та здійснення заходу правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, віднесено до обласних державних адміністрацій (обласних військових адміністрацій - у разі їх утворення).

Суд враховує наявність в матеріалах справи розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації - начальника Донецької обласної військової адміністрації № 365/5-22 від 11 серпня 2022 року «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області», яким окрема заборона на продаж алкогольних напоїв не встановлюється а лише визначається комплекс заходів з реалізації вищевказаного наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Міністерства оборони України № 13 від 15 березня 2023 року.

Пошуком в загальнодоступних джерелах судом не виявлено видане на виконання ч. 4 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації - начальника Донецької обласної військової адміністрації про запровадження та здійснення заходу правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, на території Покровського району Донецької області і таке розпорядження до матеріалів справи не додане.

Таким чином, м. Білозерське Покровського району Донецької області не може бути визнане судом територією, де станом на 18 липня 2025 року законом заборонено продаж пива та алкогольних напоїв, що в межах складеного у відношення ОСОБА_2 протоколу про адміністративне правопорушення виключає наявність в її діях складу відповідного адміністративного правопорушення.

За наведених обставин, провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 156 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 38, 247, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 156 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя:

23.09.2025