Справа № 740/5520/25
Провадження № 3/740/1612/25
24 вересня 2025 року м. Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Карпусь І.М., ознайомившись з матеріалами, які надійшли з Ніжинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований, по АДРЕСА_1 , проживає по АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 773727 від 17.09.2025, ОСОБА_1 17.09.2025 о 18 годині 37 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно доньки ОСОБА_2 , що виразилося в образах нецензурною лайкою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 ним не підписаний. Міститься підпис поліцейського, який склав протокол. У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 відмовився підписувати протокол, надавати пояснення, ознайомлюватися з місцем і часом розгляду справи, отримувати примірник протоколу.
Однак, таку відмову не засвідчено жодним чином. Відсутні підписи понятих чи матеріали відеозапису, або ж інші докази цього.
При цьому, поліцейський повинен включити портативний відеореєстратор з моменту початку виконання службових обов'язків та вести відеозйомку безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (п. 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом МВС України від 18.12.2018 № 1026).
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до вимог глави 19 КУпАП протокол складається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Присутність особи при складанні протоколу є обов'язковою.
КУпАП не передбачає можливість складання протоколу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Матеріалами справи не підтверджується обізнаність ОСОБА_1 про складення стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення, що протокол складався в його присутності чи йому пропонувалося отримати його примірник, що йому було роз'яснено передбачені ст. 268 КУпАП права, оскільки таке не засвідчено ні понятими, ні іншим чином, відсутній і відеозапис.
Суд не може собою підміняти органи, що зобов'язані довести провину особи у вчиненні адміністративного правопорушення належними доказами, одним з яких є протокол про адміністративне правопорушення, котрий відповідатиме критеріям допустимості у разі дотримання процедури його складення.
З огляду на викладене, без доопрацювання та усунення недоліків протоколу про адміністративне правопорушення, розгляд справи у суворій відповідності із законом неможливий, а тому матеріали справи щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП слід повернути для доопрацювання та усунення недоліків.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14), а також позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Відтак, адміністративні матеріали підлягають поверненню до органу, який порушив адміністративне провадження.
Керуючись ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Протокол серії ВАД № 773727 від 17.09.2025 з доданими матеріалами про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП повернути до Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Карпусь