Справа № 677/1748/25
Провадження № 3/677/760/25
24.09.2025 року м. Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Шовкун В.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ГУНП в Хмельницькій області ХРУП ВнП № 4, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, реєстраційний номер облікової картки платника податків в матеріалах справи відсутній, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 173-2 ст. 1 КУпАП,-
До Красилівського районного суду Хмельницької області з ГУНП в Хмельницькій області ХРУП ВнД № 4 надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 173-2 ст. 1 КУпАП, щодо ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи, вважаю за необхідне повернути їх начальнику ВнП № 4 ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання з наступних підстав.
Згідно до ст. 256 КУпАП «У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак, у вказаному протоколі, в порушення вимог закону, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 173-2 ст. 1 КУпАП, тобто не уснуючу норму закону.
Крім того, до матеріалів справи не додано копії паспорту (з пропискою), коду, або іншого документу, що посвідчує особу відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого можна ідентифікувати особу та встановити її місце реєстрації та проживання.
Оскільки дані обставини унеможливлюють розгляд справи, відповідно до ст.ст. 256, 278 КУпАП, матеріали справи підлягають поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
При доопрацюванні матеріалів справи необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 256, 276 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 173-2 ст. 1 КУпАП - повернути до відділення поліції № 4 Хмельницького РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.О. Шовкун