22 вересня 2025 року Чернігів Справа № 620/8032/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом Прилуцької окружної прокуратури до Ічнянської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Прилуцька окружна прокуратура звернулась до суду з позовом до Ічнянської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:.
-визнати протиправною бездіяльність Ічнянської міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради, орієнтовною площею 4,0 га, нормативна грошова оцінка якої становить 5 840 000,00 грн., яка розташована за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка Прилуцького району Чернігівської області, 16721;
-зобов'язати Ічнянську міську раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради, орієнтовною площею 4,0 га, нормативна грошова оцінка якої становить 5 840 000,00 грн, яка розташована за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка, Прилуцького району Чернігівської області, 16721.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 23.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.
Відповідачем в межах встановленого ухвалою суду строку подано до суду відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, зазначає, що Ічнянською міською радою належним чином вживаються заходи щодо виготовлення проекту землеустрою і, у подальшому, реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку.
Від третьої особи пояснення по суті спору не надійшли.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Рішенням Ічнянської міської ради 9 сесії 7 скликання №554-VII від 05.07.2018 «Про прийняття до комунальної власності Ічнянської міської територіальної громади закладів освіти та майна» прийнято безоплатно заклади освіти, майно та транспортні засоби із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Ічнянського району у комунальну власність Ічнянської міської територіальної громади, у тому числі й Дорогинську ЗОШ 1-3 ст. №3 (на даний час - Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради).
У подальшому Ічнянською міською радою на підставі рішення 9 сесії 7 скликання №577-VII від 05.07.2018 «Про передачу Відділу освіти Ічнянської міської ради Чернігівської області в оперативне управління закладів освіти та майна» передано в оперативне управління та на баланс Відділу освіти Ічнянської міської ради Чернігівської області майно закладів освіти, у тому числі й Дорогинського закладу загальної середньої освіти 1-3 ст. Ічнянської міської ради, за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка, 16721.
У подальшому рішенням 11 сесії 7 скликання №709-VII від 22.08.2018 «Про затвердження акту приймання-передачі активів та пасивів закладів освіти» затверджено Перелік нерухомого майна, яке передається із комунальної власності Ічнянської міської територіальної громади в оперативне управління відділу освіти Ічнянської міської ради, згідно з яким передано в оперативне управління і проінвентаризоване майно Дорогинської ЗОШ 1-3 ст. Ічнянської міської ради, за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка, 16721: будинок шкільний - 2, котельня, сарай господарський, паркан, ігровий майданчик, сарай, погріб, скважина.
Згідно з рішенням 21 (позачергової) сесії 8 скликання Ічнянської міської ради №577- VIII від 26 серпня 2022 «Про зміну найменування юридичної особи «освітній комплекс «Дорогинський заклад загальної середньої освіти 1-3 ст. - заклад дошкільної освіти» Ічнянської міської ради» змінено найменування юридичної особи «освітній комплекс «Дорогинський заклад загальної середньої освіти 1-3 ст. - заклад дошкільної освіти» Ічнянської міської ради» (ЄДРПОУ 26320653) на «Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради». Згідно з рішенням 9 сесії 7 скликання Ічнянської міської ради №574-VII від 05 липня 2018 «Про включення Ічнянської міської ради до складу засновників комплексу «Дорогинський заклад загальної середньої освіти 1-3 ст. - заклад дошкільної освіти» Ічнянської міської ради» Ічнянську міську раду.
Відповідно до інформації Ічнянської міської ради від 03.07.2025 вих.№02-04/2836 встановлено, що під Дорогинським ліцеєм Ічнянської міської ради, що знаходиться за адресою: с. Дорогинка, вул. Набережна, 3, Прилуцький район, Чернігівська область, правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні у зв'язку з відсутністю коштів. Проектно-технічна документація на земельну ділянку під Ліцеєм не розроблялась та на затвердження сесії міської ради не передавалась, кошти місцевого бюджету на вказані цілі не передбачені. Фінансування навчального закладу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та державної субвенції на заробітну плату педагогічним працівникам.
Також 22.12.2023 прийнято рішення №879-VIII «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування відділу освіти Ічнянської міської ради», проте до цього часу з грудня 2023 року ніякі заходи щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування під Ліцеєм не вживались.
Таким чином, правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Дорогинським ліцеєм Ічнянської міської ради, фактично відсутні.
Аналогічна інформація до окружної прокуратури надійшла із Відділу освіти Ічнянської міської ради за вих№01-15/405 від 17.06.2025.
Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради (далі-ліцей) згідно Статуту (далі - Статуту), затвердженого рішенням 21 (позачергової) сесії 8 скликання Ічнянської міської ради від 26.08.2022 №577-VIII в новій редакції, є діючим закладом комунальної власності.
Засновником Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради є Ічнянська міська рада, яка здійснює фінансування, матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, інженерні комунікації, обладнання, транспортні засоби, тощо (пункт 1.4 Статуту). Органом управління є Відділ освіти Ічнянської міської ради Чернігівської області.
Головним завданням Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради є забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту (пункт 1.6 Статуту).
Згідно з пункту 1.3 Статуту ліцей є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер. Юридична адреса: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка, Прилуцький район, Чернігівська область, 16721.
Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради надає початкову освіту, базову середню освіту, профільну середню освіту, керується у своїй діяльності Конституцією України, Законами України «Про освіти», «Про повну загальну середню освіту», постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями, розпорядженнями міського голови, цим Статутом (пункт 1.7 Розділу I Статуту).
Управління ліцеєм здійснюється уповноваженим органом та засновником (пункт 4.1 Розділу IV Статуту).
У відповідності до пункту 5.1, 5.2 Розділу V Статуту матеріально-технічна база Ліцею включає будівлі, споруди, земельну ділянку, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності. Майно Ліцею належить до комунальної власності Ічнянської територіальної громади та перебуває в оперативному управлінні Відділу освіти Ічнянської міської ради.
Згідно пункту 6.1, 6.2 Розділу VI Статуту фінансово-господарська діяльність Ліцею здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України, Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та іншими нормативно-правовими актами. Джерелами формування кошторису Ліцею є: кошти місцевого бюджету Ічнянської міської ради, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування; - кошти державного бюджету; кошти місцевого бюджету; кошти інших територіальних громад шляхом передачі коштів між місцевими бюджетами; доходи від надання платних та освітніх послуг; благодійна допомога; інші джерела надходження коштів, не заборонені законодавством України.
Згідно пункту 6.5 Розділу VI звітність про діяльність Ліцею встановлюється відповідно до законодавства. Таким чином, Ічнянська міська рада, яка є засновником Ліцею, розташованим на території територіальної громади, відповідає за його матеріально - технічне забезпечення.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, інформація про реєстрацію права власності (користування) на земельну ділянку під Дорогинським ліцеєм Ічнянської міської ради, за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка Прилуцького району Чернігівської області, відсутня. Власником є Ічнянська міська рада.
Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 10-25-0.5-3497/2-25 від 19.06.2025, правовстановлюючі документи на земельну ділянку за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, с. Дорогинка, вул. Набережна, 3, на якій розташований Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради, відсутні.
Враховуючи показники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі, затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 24.06.2022 №376 «Про затвердження усереднених показників нормативної грошової оцінки земель», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.07.2022 року за №771/38107 - усереднена нормативно грошова оцінка земельної ділянки, площею 4,0 га, на якій розташований Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради становить 5 840 000,00 грн., а саме, виходячи з усереднених показників нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі для земель житлової та громадської забудови, земель рекреаційного призначення, земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а також для земельних ділянок, які не віднесені до категорії земель за основним цільовим призначенням, за чисельністю населення від 5 до 20 тис. осіб становить 146 грн. за один квадратний метр (усереднені показники нормативної грошової оцінки). Отже, виходячи з того, що 4,0000 га=40 000 кв.м., тоді 40 000 га = 4,0000 га x10 000=40 000 кв.м., тоді 40 000x146= 5 840 000,00 грн.
Таким чином, прокуратурою встановлено, що на земельну ділянку, орієнтовною площею 4,0000 га, на якій розташовані будівлі та споруди Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради, за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка Чернігівської області, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування закладу освіти та здійснення освітнього процесу, що може призвести до негативних наслідків.
Прилуцька окружна прокуратура вважаючи таку бездіяльність Ічнянської міської ради по відношенню до питання оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради, звернулась до суду з цим позовом для захисту інтересів держави.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII) прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм Закону №1697-VII прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia («суд знає закони») під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні також послалася на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, згідно з яким Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, зокрема зазначив, що за змістом частини третьої статті 23 Закону № 1697-VІІ прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.
Враховуючи, що інтереси держави до цього часу залишаються не захищеними, наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 КАС України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Суд зазначає, що Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, частиною першою статті 10 якого сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Підпунктом 1 пункту «а» статті 29 Закону №280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, власні (самоврядні) повноваження, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
У силу вимог статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Враховуючи наведене, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Прилуцької територіальної громади, щодо неоформлення права комунальної власності на яке виник спір у цій справі (а саме захисна споруда цивільного захисту-протирадіаційне укриття з обліковим номером №95894), на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді, є Прилуцька міськрада .
Згідно частини першої статті 10 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон № 2145-VIII) невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Частиною третьою статті 66 Закону № 2145-VIII передбачено, що сільські, селищні ради, серед іншого: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 80 Закону № 2145-VIII до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать, зокрема, нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктами «а», «ґ» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; заклади освіти незалежно від форми власності.
Відповідно до частина 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
У відповідності до частини 2 статті 83, частини 1 статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності (до яких відносять усі землі в межах населених пунктів, крім приватної та державної власності), відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Приписи статтей 125, 126 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Разом з тим згідно з частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За приписами частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
Пунктами 6, 7 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 передбачено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
Статтею 327 Цивільного кодексу України передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно з частиною другою статті 324 Цивільного кодексу України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Враховуючи, що відповідач, згідно вказаних норм, є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на нього покладено обов'язок щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради.
Окрім того в постанові Верховного Суду України від 14.02.2023 у справі № 580/1374/22 викладена чітка позиція, згідно якої, незважаючи на те, що заклад освіти є юридичною особою та має адміністративну процесуальну правосуб'єктність, вирішення питань, пов'язаних з виділенням земельної ділянки комунальної власності та передачею її закладу освіти комунальної власності, а також оформлення правовстановлюючих документів за цим закладом освіти на майно та земельну ділянку комунальної власності, належить до власних повноважень органу місцевого самоврядування самостійно.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов Виконуючого обов'язки керівника Козелецької окружної прокуратури підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ічнянської міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради, орієнтовною площею 4,0 га, нормативна грошова оцінка якої становить 5 840 000,00 грн., яка розташована за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка Прилуцького району Чернігівської області, 16721.
Зобов'язати Ічнянську міську раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на земельну ділянку під будівлями та спорудами Дорогинського ліцею Ічнянської міської ради, орієнтовною площею 4,0 га, нормативна грошова оцінка якої становить 5 840 000,00 грн, яка розташована за адресою: вул. Набережна, 3, с. Дорогинка, Прилуцького району Чернігівської області, 16721.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Прилуцька окружна прокуратура (вул. В'ячеслава Чорновола, буд. 50-а, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ - 02910114).
Відповідач: Ічнянська міська рада (вул. Шевченка, буд. 1, м. Ічня, Чернігівська область, Прилуцький район, 16700, код ЄДРПОУ - 04061748).
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дорогинський ліцей Ічнянської міської ради (вул. Набережна, буд. 3, с. Дорогинка, Прилуцький район, Чернігівська область, 16721, код ЄДРПОУ - 26320653).
Суддя В.В. Падій