Рішення від 22.09.2025 по справі 620/6793/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року Чернігів Справа № 620/6793/25

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області про визнання протиправною відмови,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, в якому просить:

визнати протиправною відмову Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області, що прийнята у формі листа №01-18/776/25 від 14.05.2025 року, щодо невиплати ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01 грудня 2024 року до 10 лютого 2025 року включно з врахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану»;

стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації України Чернігівській області 24154,54 грн недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу за період з 01 грудня 2024 року до 10 лютого 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що м. Сновськ Сновської міської територіальної громади з 01.12.2024 року наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 віднесено до території активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, тому саме з цієї дати посадовий оклад позивача повинен визначатися з урахуванням коефіцієнта 2.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Вказаною ухвалою також встановлено строк для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області подало відзив на позовну заяву, в якому просило відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що з огляду на норму статті 57 Закону України «Про правотворчу діяльність» дія нормативно-правового акта поширюється на суспільні відносини, що виникли (тривають) після набрання ним чинності, а тому вимоги позивача щодо перерахунку заробітної плати за період з 01.12.2024 до 19.03.2025, тобто до моменту набрання законної сили наказом від 28 лютого 2025 року № 376 не відповідають нормам чинного законодавства. Вказує, що у період з 01.12.2024 до 19.03.2025 до посадового окладу позивача застосовувався коефіцієнт 1,5.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій вказав на безпідставність аргументів відповідача та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 до 10.02.2025 працював на посаді помічника голови суду Щорського районного суду Чернігівської області.

Наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 31.03.2025 № 24-о було наказано встановити з 20.03.2025 посадові оклади працівникам апаратів Новгород-Сівсрського, Семенівського, Корюківського та Щорського районних судів Чернігівської області з урахуванням коефіцієнта 2.

Наказом голови Щорського районного суду Чернігівської області від 04.04.2025 № 11 «Про затвердження та введення в дію змін до штатного розпису Щорського районного суду Чернігівської області на 2025 рік» було наказано затверджені Територiальним управлiнням ДСА України у Чернігівській областi змiни до штатного розпису Щорського районного суду Чернiгiвської областi на 2025 piк, ввести в дiю з 20.03.2025. Зокрема, виведено посаду помічника голови суду з окладом 21438,00 грн, введено посаду помічника голови суду з окладом 28584,00 грн.

Згідно розрахункових листів позивача, в грудні 2024 року, січні 2025 року та лютому 2025 року заробітна плата позивачу виплачувалась з розрахунку посадового окладу - 21438,00 грн.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та невиплати за період з 01.12.2024 по 10.02.2025 заробітної плати з урахуванням коефіцієнта 2 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається Кодексом законів про працю України, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частин першої та третьої статті 94 Кодексу законів про працю України (далі -КЗпП України) передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно частини першої статті 1Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 введено в Україні воєнний стан, строк дії якого продовжено по сьогоднішній день включно.

25.04.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» (далі - Постанова № 391).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови № 391 на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження, зокрема:

- на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій (далі - перелік територій), для яких не визначена дата завершення бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок),визначаються з урахуванням коефіцієнта 2;

на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок),визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 391 передбачено, що підвищення розмірів посадових окладів з урахуванням коефіцієнтів, передбачених підпунктом 1 цього пункту, здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця; заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абзацу першого цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 3 пункту 1 Постанови № 391 визначено, що для цілей Постанови № 391 розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, зокрема, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством розвитку громад та територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Так, наказом Міністерства розвитку громад та територій України

28.02.2025 № 376, який прийнятий на заміну наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі Перелік № 376).

Відповідно до пунктів 1.10, 3.7 Переліку № 376, Сновська міська територіальна громада Корюківського району Чернігівської області у період з 22.06.2022 до 30.11.2024 відносилася до Території можливих бойових дій, а з 01.12.2024 відноситься до Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Таким чином, нормативний акт, що встановив застосування до посадового окладу, визначеного відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок) коефіцієнт 2, є: постанова Кабінету Міністрів України № 391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану».

У ході судового розгляду встановлено, що в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, з 01.12.2024 Сновську міську територіальну громаду віднесено до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Так, в Переліку № 376 визначено дату віднесення до території активних бойових дій, а постанова Кабінету Міністрів України № 391 пов'язує застосування коефіцієнта 2 до посадового окладу для працівників державних органів саме з датою віднесення громади до території активних бойових дій.

Отже, враховуючи те, що Сновську міську територіальну громаду до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, віднесено з 01.12.2024, то саме з цієї дати посадовий оклад позивача повинен визначатися з урахуванням коефіцієнта 2.

Щодо грудня 2024 року, то суд зазначає, що заробітна плата, розрахована з врахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу, повинна становити: оплата згідно з окладом 20788,36 грн (28584/22*16); надбавка за вислугу років 5197,09 грн (28584*25%/22*16), премія 33261,38 грн (28584*160%/22*16); відпускні за 8 днів 10127,84 грн, компенсація за невикористану відпустку 5063,92 грн, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань 39551,94 грн, індексація з 06/12. 171,77 грн, разом 114162,30 грн.

Відповідачем за вказаний період нараховано 99350,60 грн.

Різниця складає 14811,70 грн.

Щодо розрахунку заробітної плати, то суд погоджується з проведеним позивачем розрахунком різниці між фактично виплаченою сумою заробітної плати та сумою заробітної плати, розрахованої з врахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану», за січень 2025 та лютий 2025 року, яка складає 5856,60 грн та 3486,24 грн відповідно.

При цьому відповідачем не висловлено жодних заперечень щодо помилковості проведеного позивачем розрахунку.

Таким чином, всього за спірний період різниця між фактично виплаченою сумою заробітної плати та сумою заробітної плати, розрахованої з врахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» становить 24154,54 грн.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати позивачу заробітної плати за період з 01.12.2024 до 10.02.2025 включно з врахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» та стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області на користь позивача суму недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу за період з 01.12.2024 до 10.02.2025 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» у розмірі 24154,54 грн.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області про визнання протиправною відмови та стягнення коштів - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.12.2024 до 10.02.2025 включно з врахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану».

Стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 2 до посадового окладу за період з 01.12.2024 до 10.02.2025 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» у розмірі 24154,54 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області ( вул. Княжа, 16, м. Чернігів, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 14000, код ЄДРПОУ 26295412 ).

Повне судове рішення складено 22.09.2025.

Суддя Олена ЛУКАШОВА