Справа № 560/10169/25
іменем України
23 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відповідачем безпідставно не включено у довідку №155 від 15.05.2015 премію, оплату праці у понаднормові години, у святкові та вихідні дні.
Позивач вважає, що такі дії відповідача необґрунтованими, протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, а тому, просить позов задовольнити.
Ухвалою відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити.
Вказує, що у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області не було законних підстав для проведення розрахунку грошового забезпечення із врахуванням грошової винагороди, яка позивачем не отримувалась, як і відсутні підстави для видачі нової довідки з урахуванням таких виплат.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
06 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області із заявою про надання довідки про заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Листом від 20 травня 2025 року №6702-2995/6709 надано відповідь про відсутність підстав для надання інших довідок, оскільки довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 15.05.2015 №155 було вже надано.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до ст. 10 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, позивач у період з 09 по 23 травня 1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в м. Чорнобиль та отримував заробіток за відповідний період у 3-х кратному розмірі, що підтверджується наданою ним довідкою.
В позові позивач просить провести розрахунок годинної тарифної ставки та оплати за робочі години в зоні за період ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та роботи в зоні відчуження з 09 по 23 травня 1986 року, та посилається на Закон України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці».
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що в преамбулі вказаного закону вказано, що він визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати.
Таким чином, особи рядового і начальницького складу внутрішньої служби не перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а проходять службу. Внутрішня служба в органах МВС є державною службою особливого характеру. Порядок проходження служби регулювався спеціальними законами та нормативно - правовими актами.
Отже, Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР є не релевантним до даних правовідносин.
Щодо умовного розрахунку, наведеного у позовній заяві то суд зазначає, що такий розрахунок не може бути застосований до даних правовідносин, оскільки позивач не був працівником, робітником або службовцем і відповідно норми тривалості робочого часу по трудовому законодавству не розповсюджувалися.
Крім того, на момент проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ діяв наказ Міністерства внутрішніх справ СРСР від 19 березня 1984 року №090 «Про затвердження Положення про грошове утримання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».
Положенням про грошове утримання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом МВС СРСР від 19 березня 1984 року №090 не передбачалося преміювання осіб рядового і начальницького складу, а також виплати у вихідні, святкові дні та нічний час.
Розрахункова ж денна тарифна ставка для оплати праці і, зокрема, для оплати праці за роботу в зоні відчуження розраховувалася шляхом ділення місячного окладу, а для осіб офіцерського і начальницького складу також і окладів за військове або спеціальне звання на кількість календарних днів за відповідний місяць роботи в зоні відчуження.
Наведене свідчить, що будь-якого іншого способу розрахунку середньоденної тарифної ставки для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, крім Положення про грошове утримання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ від 19 березня 1984 року №090, іншими законодавчими нормативними актами не передбачалось.
Довідкою №155 від 15.05.2015, яка видана позивачу за період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 09 травня по 23 травня 1986 року підтверджується отримання заробітної плати в розмірі 198,00 крб. із застосуванням кратності 3.
При цьому, докази отримання позивачем інших виплат матеріали справи не містять.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з'ясувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29008 , код ЄДРПОУ - 38662200)
Головуючий суддя Я.В. Драновський