Справа № 560/952/25
іменем України
22 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Лісовогринівецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Лісогринівецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Лісогринівецька сільська рада протиправно не розглядає заяви позивачів про внесення змін до рішень від 02.12.2016 №10, від 05.09.2017 №78.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Рішенням від 02.12.2016 №10 "Про заключення договору оренди земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 з гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства" передана в користування на умовах оренди ОСОБА_4 земельна ділянка (кадастровий номер 6825086400:04:009:0050) площею 6,9999 га із земель комунальної власності (категорія земель сільськогосподарського призначення) для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням від 05.09.2017 №78 Лісогринівецька сільська рада внесла зміни в рішення від 02.12.2016 №10, виклавши пункт 1 рішення в новій редакції: "Передати в користування на умовах оренди гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_2 земельну ділянку (кадастровий номер 6825086400:04:009:0050) площею 6,9999 га із земель комунальної власності (категорія земель сільськогосподарського призначення) для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою АДРЕСА_1 ".
28.08.2024 позивачі звернулись до Лісогринівецької сільської ради із заявою про внесення змін в рішення від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №78 в частині цільового призначення земельної ділянки, а саме замінити слова "для ведення особистого селянського господарства" на "для товарного сільськогосподарського виробництва" у зв'язку із приведенням у відповідність до відомостей, що містять в Державному земельному кадастрі.
Листом від 04.11.2024 №0211-03/1083/2024 Лісогринівецька сільська рада повідомила позивачів про те, що їх заява розглядалась на засіданні постійної комісії містобудування, будівництва, питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, земельних відносин та охорони природи, благоустрою та в подальшому 46 сесією, але за результатами голосування депутатів, які були присутні на сесійному засіданні рішення по цьому питанню не було прийняте через ненабрання відповідної кількості голосів для його прийняття.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення за результатом розгляду заяви, позивачі звернулись до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.
За змістом пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.
Нормами частини 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до частин першої та другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Як слідує з матеріалів справи, рішенням від 02.12.2016 №10 "Про заключення договору оренди земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 з гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства" передана в користування на умовах оренди ОСОБА_4 земельна ділянка (кадастровий номер 6825086400:04:009:0050) площею 6,9999 га із земель комунальної власності (категорія земель сільськогосподарського призначення) для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням від 05.09.2017 №78 Лісогринівецька сільська рада внесла зміни в рішення від 02.12.2016 №10, виклавши пункт 1 рішення в новій редакції: "Передати в користування на умовах оренди гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_2 земельну ділянку (кадастровий номер 6825086400:04:009:0050) площею 6,9999 га із земель комунальної власності (категорія земель сільськогосподарського призначення) для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою АДРЕСА_1 ".
При цьому відповідно до витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 6825086400:04:009:0050 відноситься до земель сільськогосподарського призначення із цільовим призначення "01.01 Для введення товарного сільськогосподарського виробництва". Реєстрація вказаної земельної ділянки здійснена Управлінням Держкомзему у Хмельницькому районі Хмельницької області на підставі проєкту землеустрою від 17.11.2008.
Із метою приведення у відповідність рішень від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №18 до відомостей, що містять в Державному земельному кадастрі, позивачі звернулись до ради із заявою, в якій просили замінити слова "для ведення особистого селянського господарства" на "для товарного сільськогосподарського виробництва".
Суд зазначає, за результатом розгляду заяви позивачів Лісогринівецька сільська рада має прийняти рішення про внесення змін до рішень від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №18 або обгрунтовану відмову у внесенні таких змін.
У той же час, у спірному випадку, відповідач одне із передбачених законодавцем рішень у спосіб передбачений законом (питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях ради) не прийняв.
Тобто, має місце факт ухилення суб'єкта владних повноважень від виконання покладених на нього законодавством обов'язків.
Подібні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах наведені у постановах Верховного Суду від 22.01.2020 у справі №346/5791/16-а, від 05.05.2020 у справі №826/8858/16, від 24.06.2020 у справі №555/872/17, від 09.10.2020 у справі №1840/3664/18, від 30.06.2021 у справі №344/5822/17.
Суд зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 та враховується судом на підставі частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відсутність належним чином оформленого рішення свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Суд враховує, що спірні правовідносини мають певну процедуру, яка законодавчо визначена і потребує дотримання.
Правова процедура встановлює межі вчинення повноважень органом публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження таких дій особою, чиї інтереси вона зачіпає, до суду.
Встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.
Ця правова процедура спрямована на забезпечення загального принципу юридичної визначеності, складовою якої є принцип легітимних очікувань як один з елементів принципу верховенства права, тобто особа правомірно очікує отримати у передбачений законом спосіб відповідь на порушене перед суб'єктом, якому адресовано звернення, питання відповідно та у спосіб, передбачений законом.
Принципи правової процедури вже стали універсальними через рішення Європейського суду з прав людини і поширюються як на процесуальне судочинство, так і на правові процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень під час прийняття відповідних актів стосовно прав, свобод та законних інтересів людини.
Таким чином, дотримання процедурних норм, є юридичною вимогою, згідно з якою держава, яка керується принципом верховенства права, повинна поважати і враховувати права особи, а також визначати процедурні межі здійснення повноважень органами публічної влади.
При цьому, застосована правова процедура органом місцевого самоврядування щодо розгляду заяви позивачів не має нівелювати обов'язку суб'єкта владних повноважень у дотриманні норм Земельного кодексу України щодо прийнятих рішень.
Лист від 04.11.2024 №0211-03/1083/2024 Лісогринівецької сільської ради не є тим рішенням, яке рада мала прийняти за результатами розгляду заяви позивачів про внесення змін до рішень від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №18.
Таким чином, у спірних відносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність не розглянувши заяву позивачів від 28.08.2024 у передбачений законом спосіб.
Відповідно до частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, встановивши протиправну бездіяльність Лісогринівецької сільської ради стосовно нерозгляду у передбачений законодавством порядок і спосіб заяви позивачів від 28.08.2024 про внесення змін до рішень від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №18, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивачів є зобов'язання Лісогринівецької сільської ради у передбаченому законом порядку розглянути заяву позивачів від 28.08.2024 й прийняти за наслідками її розгляду відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог сплачений ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 судовий збір відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути на їх користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Оскільки ОСОБА_4 звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат на його користь відсутні.
Вимога про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду не підлягає задоволенню, оскільки суд не вбачає підстав для окремого встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, наголошуючи при цьому, що, відповідно до частини другої та третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Лісогринівецької сільської ради щодо неприйняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 28.08.2024 про внесення змін до рішень Лісогринівецької сільської ради від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №18 в частині цільового призначення земельної ділянки.
Зобов'язати Лісогринівецьку сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 28.08.2024 про внесення змін до рішень Лісогринівецької сільської ради від 02.12.2016 №10 та від 05.09.2017 №18 в частині цільового призначення земельної ділянки, а саме замінити слова "для ведення особистого селянського господарства" на "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", та прийняти обґрунтоване рішення на пленарному засіданні сесії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Лісогринівецької сільської ради.
Стягнути на користь ОСОБА_2 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Лісогринівецької сільської ради.
Стягнути на користь ОСОБА_3 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Лісогринівецької сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 (с. Скаржинці (Ярмолинецький),Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,32120 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:Лісовогринівецька сільська рада (вул. Хмельницька, 29,с. Лісові Гринівці,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,31340 , код ЄДРПОУ - 04403717)
Головуючий суддя О.Л. Польовий