Рішення від 23.09.2025 по справі 520/24276/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 р. cправа № 520/24276/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ширант А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Харківської районної державної (військової) адміністрації Харківської області (шосе Григорівське, буд.52, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61097, код ЄДРПОУ 04058775) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м.Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), третя особа: Відділ освіти Харківської районної державної адміністрації (вул. Гагаріна, буд. 82, м.Південне, Харківський р-н, Харківська обл., 62461, код ЄДРПОУ 02146191) про скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- cкасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 00340092411 від 17.06.2024 про застосування штрафних санкцій до Відділу освіти Харківської РДА у розмірі 703951, 58 грн.;

- cкасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 00339802411 від 17.06.2024 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені до Відділу освіти Харківської РДА штрафу у розмірі 28 грн. 59 коп.

Процесуальні дії у справі, заяви та клопотання

Ухвалою суду від 09.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

20.09.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Оскільки у період з 18.09.2024 по 20.09.2024, 25.09.2024 по 28.09.2024, з 14.11.2024 по 15.11.2024 суддя перебувала у відрядженні, з 23.09.2024 по 24.09.2024, 13.11.2024, 31.12.2024, з 24.02.2024 по 09.03.2025, з 11.03.2025 по 16.03.2025, з 31.03.2025 по 02.04.2025, з 07.04.2025 по 18.04.2025, з 02.06.2025 по 10.06.2025, з 21.07.2025 по 25.07.2025 суддя перебувала у щорічній відпустці, з 07.10.2024 по 11.10.2024, 27.01.2025, з 10.02.2025 по 14.02.2025, 28.02.2025 суддя перебувала на навчанні, у період з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 25.02.2025 по 28.02.2025 та з 01.03.2025 по 10.03.2025, 17.03.2025 по 19.03.2025, з 07.04.2025 по 25.04.2025 суддя перебувала на лікуванні, у відпустці з 02.06.2025-10.06.2025, 03.07.2025-04.07.2025, 21.07.2025-25.07.2025, 06.08.2025-08.08.2025, 25.08.2025-27.08.2025 - розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відрядження, відпустки, навчання та лікування.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст.229 КАС України.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Позиція позивача

Позивач не погоджується із оскаржуваними рішеннями в частині порушення ним Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 цього ж Закону).

Зазначає, що оплата праці педагогічних працівників закладів освіти провадиться відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.05.1993 за № 56. Підприємство після звільнення працівника не несе обов'язку страхувальника, а відповідно і платника страхових внесків.

Отже, особам, яким після звільнення з роботи нараховано компенсацію за невикористану відпустку, єдиний внесок на зазначені суми не нараховується. До бази нарахування ЄСВ включаються лише нараховані після звільнення виплати за відпрацьований час (абз. 2 ч. 2 ст. 7 Закону № 2464). Також зазначає, що під час воєнного стану не можливо застосовувати податкові санкції до платника. З вказаних підстав просить скасувати оскаржувані рішення.

Заперечення відповідача

ГУ ДПС, у зв'язку з отриманням відомостей від державного реєстратора щодо припинення Відділу освіти ХРДА, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відділу освіти ХРДА, з питань, зокрема, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 01.01.2011 року по 19.05.2024 року.

За результатами перевірки встановлено порушення:

1) пункт 1 частини другої статті 6, пункт 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI із змінами та доповненнями, а саме - несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період 2014 - 2020р.р. у загальній сумі 3 411 716,99 гривень;

2) абзацу 1 п.2 ст.6 , абзацу 1 ч.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 року №2464- VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями несвоєчасно сплачено єдиний внесок, а саме: - за грудень 2019 року в сумі 142,97 грн по терміну сплати 20.01.2020 фактично сплачено 21.01.2020; - за грудень 2020 року в сумі 620,80 грн по терміну сплати 20.01.2021 фактично сплачено 12.03.2021.

За встановленими порушеннями були винесені рішення про застосування штрафних санкцій, які є предметом оскарження у даній справі.

Обставини, встановлені судом та зміст правовідносин

Позивач є місцевим органом виконавчої влади, яка в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2024 № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», іншими нормативно-правовими актами.

Відділ освіти Харківської районної державної адміністрації (далі - Відділ освіти ХРДА) є структурним підрозділом позивача, який на даний час перебуває у стані припинення (відповідно до розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 05.11.2020 № 358 «Про ліквідацію відділу освіти Харківської районної державної адміністрації»).

Згідно з наказом відповідача від 09.05.2024 №1877-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації проводилась перевірка з питання правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 19.05.2024. Перевірка проводилася в межах ліквідаційної процедури з 20.05.2024 року по 24.05.2024 року.

Як вбачається із запиту відповідача від 20.05.2024 про надання позивачем копій документів, відповідач попросив позивача надати йому низку документів в тому числі й звітність з єдиного внеску з 01.01.2011 по 19.05.2024, Т.1. а.с. 163-164.

Відповідач 22.05.2024 склав акт № 4757/20-40-07-06-05/02146191 про ненадання частини документів до позапланової виїзної документальної перевірки відділу освіти позивача, Т.1 а.с. 121-122.

За результатами перевірки складено акт від 31.05.2024 № 17271/20-40-07-02- 05/43315445 в якому було встановлено несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період 2014-2020 у загальній сумі 3411716,99 грн. Т.1., а.с. 71,149.

В Акті вказано, що відповідно до даних ГУ ДПС у Харківської області ІС "Податковий блок" (ІКП) по платежу 71010000 (єдиний внесок) встановлено, що в порушення абз.1 п. 2 ст. 6, абз. 1 ч.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» несвоєчасно сплачений єдиний внесок - за грудень 2019 в сумі 142,97 по терміну сплати 20.01.2020 фактично сплачено 21.01.2020, Т.1, а.с. 69, при цьому вказана необхідна штрафна санкція за несвоєчасну сплату - 28,59 грн, нарахована пеня 0, 14 грн.

Відповідач 17.06.2024 виніс рішення № 00340092411 про застосування штрафних санкцій за донарахування податковим органом або платником своєчасно нарахованого єдиного внеску, в якому зазначив, що "за наслідками перевірки донараховано 0 грн єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі п.3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 703951 грн 58 коп. (Т. 1, а.с. 123).

Відповідач 17.06.2024 виніс рішення № 00339802411 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату(неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 28,59 гривень.

Позивач із зазначеними рішеннями не погодився та в порядку досудового врегулювання спору оскаржив їх до Державної податкової служби України (скарга від 05.07.2024 № 01-41/3239).

Рішенням Державної податкової служби України від 23.07.2024 № 9318/5/99-00-06-02-01-05 скаргу позивача залишено без розгляду. (Відповідь отримана 06.08.2024).

Правовідносини виникли у зв'язку із незгодою позивача із застосованими до нього штрафними санкціями у зв'язку із не нарахуванням та несвоєчасною сплатою єдиного внеску.

Норми права, які застосовує суд: процесуальні та процедурні положення

У Кодексі адміністративного судочинства України визначені завдання та основні засади адміністративного судочинства, зокрема вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ст. 2 КАС України).

У ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У ч.1 ст. 90 КАС України зазначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Норми права, які застосовує суд та висновки суду

Згідно з п.1.ч.2.ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

У п.1 ч.1. ст. 7 вказаного закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого), ч.1 ст. 4 цього Закону - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно з п.3 ч.11 ст. 25 податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

У ч.10 ст. 25 закону зазначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно з п.2 ч.11 ст.25 податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

У наказі Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, за формою згідно з додатком 14 до цієї Інструкції.

Підставою для прийняття відповідного рішення є акт документальної перевірки платника єдиного внеску: за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат (авансових платежів), на які нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат (авансових платежів), на які нараховується єдиний внесок, за формою згідно з додатком 15 до цієї Інструкції.

Розрахунок зазначеної штрафної санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки платника єдиного внеску за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905 (зі змінами), податковим органом здійснюється накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом, за формою згідно з додатком 16 до цієї Інструкції.

Факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені в підпункті 2 пункту 2 цього розділу, посадова особа податкового органу оформлює актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт про порушення надсилається (вручається) платнику разом із рішенням про застосування штрафних санкцій.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документи, які є підставою для нарахування пені:

документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати,- звіт платника, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску (з додатним значенням);

вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком;

рішення суду.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону, зобов'язані самостійно обчислити ці внески, і сплатити їх з нарахуванням пені.

Самостійно обчислені внески та сума самостійно розрахованої пені відображаються у звітності, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску.

За несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунки податкових органів сум єдиного внеску, фінансових санкцій, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 2 цього розділу, банкам, небанківським надавачам платіжних послуг нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожен день прострочення їх перерахування (зарахування).

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем списання з рахунку платника відповідних коштів (внесення відповідного платежу готівкою), до дня його фактичного перерахування (зарахування) банками, небанківськими надавачами платіжних послуг на рахунки податкових органів або на єдиний рахунок з дотриманням строків, передбачених Законом України «Про платіжні послуги».

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа податкового органу.

За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках.

Перший примірник рішення, одночасно з розрахунком такого рішення, протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику в порядку, встановленому для надсилання вимог, чи вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку, небанківському надавачу платіжних послуг чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в податковому органі. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень про застосування фінансових санкцій за формою згідно з додатком 19 до цієї Інструкції.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Отже, згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підставою для прийняття відповідного рішення про нарахування штрафних санкцій є акт перевірки платника єдиного внеску.

Судом встановлено, що оскаржуване рішення № 00340092411 (про застосування штрафних санкцій за донарахування податковим органом або платником своєчасно нарахованого єдиного внеску) є внутрішньо неузгодженим, а також не відповідає акту перевірки від 31.05.2024 № 24300/20-40-07-06-05/02146191 в частині даних щодо донарахування єдиного внеску, зокрема в рішенні вказано, що "за наслідками перевірки донараховано 0 грн єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі п.3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в той час як застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 703951 грн 58 коп. (Т. 1, а.с. 123).

Водночас в акті від 31.05.2024 № 17271/20-40-07-02- 05/43315445 було встановлено несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період 2014-2020 у загальній сумі 3411716,99 грн. Т.1., а.с. 71.

Враховуючи очевидну неузгодженість даних акту та оскаржуваного рішення №00340092411, суд вважає, що рішення відповідача не відповідає вимога ст. 2 КАС України в частині його обґрунтованості та врахування всіх обставин справи.

Водночас оскаржуване рішення № 00339802411 відповідає даним вказаного акту перевірки, оскільки містять підстави його прийняття.

При цьому матеріали справи не містять документів, на підставі яких можливо спростувати оскаржуване рішення № 00339802411, оскільки позивач не надав до суду будь яких доказів на підтвердження своїх позовних вимог в цій частині.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити у частково.

Судові витрати

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір, який сплачений позивачем у розмірі 10 560,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією.

Згідно з п. 4 ст. 139 КАС України суд розподіляє судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Харківської районної державної (військової) адміністрації Харківської області (шосе Григорівське, буд.52, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61097, код ЄДРПОУ 04058775) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Григорія Сковороди, буд. 46, м.Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), третя особа: Відділ освіти Харківської районної державної адміністрації (вул. Гагаріна, буд. 82, м.Південне, Харківський р-н, Харківська обл., 62461, код ЄДРПОУ 02146191) про скасування рішень - задовольнити частково.

2. Скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 00340092411 від 17.06.2024 про застосування штрафних санкцій до Відділу освіти Харківської РДА у розмірі 70 3951, 58 грн.

3. Стягнути на користь Харківської районної державної (військової) адміністрації Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області судові витрати у вигляді судового збору, а саме 5 280 (п'ять тисяч двісті вісімдесят) грн. 27 коп.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України (протягом 30 днів з дати складання повного судового рішення) та набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.

Cуддя А.А. Ширант