Ухвала від 22.09.2025 по справі 440/12796/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі

22 вересня 2025 рокум. ПолтаваСправа № 440/12796/25

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С., перевіривши матеріали адміністративного позову заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Старо-Троїцька, буд. 13, м. Лубни, 37500) в інтересах держави до Гребінківської міської ради (провулок Олексія Припутня, буд. 1, м. Гребінка, Полтавська область, 37400) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави до Полтавської міської ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гребінківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність Гребінківської міської ради щодо неоформлення та непроведення державної реєстрації права комунальної власності на приміщення Гребінківського міського будинку культури, розташований за адресою: вул. Євгена Гребінки, 13 м. Гребінка, Лубенський район, 37400, загальною площею 3089,7 кв.м.;

- зобов'язати Гребінківську міську раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на приміщення Гребінківського міського будинку культури, яке розташоване за адресою: вул. Євгена Гребінки, 13 м. Гребінка, Лубенський район, 37400, загальною площею 3089,7 кв.м.

Прокурор у позовній заяві просить про дату, час та місце розгляду справи повідомити Лубенську окружну прокуратуру, Полтавську обласну прокуратуру.

Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, а також поданий у строк, встановлений законом.

Отже, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.

Відповідно до частини другої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи, а відповідно до частини другої статті 257 вказаного Кодексу - за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Оскільки справа за поданим позовом не підпадає під винятки, передбачені частиною четвертою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України для розгляду справ у спрощеному позовному провадженні, суд, керуючись пунктом 10 частини шостої статті 12, частиною другою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне розглядати цю справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Суд також зазначає, що призначення розгляду справи за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи є правом суду, яким останній користується, виходячи із характеру спірних правовідносин та предмета доказування у справі.

Таким чином, у задоволенні клопотання прокурора про розгляд справи з викликом учасників справи слід відмовити.

Також позивачем у позові заявлені клопотання про залучення в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: відділ культури і туризму Гребінківської міської ради Полтавської області та Гребінківський міський будинок культури Гребінківської міської ради.

В обґрунтування вказаного клопотання прокурор зазначає, що відповідно до інформації, яка міститься в Інтернет-ресурсі Міністерства юстиції України, за адресою вул. Євгена Гребінка, 13 м. Гребінка, Лубенський район зареєстровані і фактично розташовані наступні комунальні установи: Відділ культури і туризму Гребінківської міської ради Полтавської області, Гребінківський міський будинок культури Гребінківської міської ради.

Крім того, згідно з рішенням 14 сесії восьмого скликання Гребінківської міської ради від 28.10.2021 №1277 "Про затвердження Переліку об'єктів нерухомого майна комунальної власності Гребінківської міської територіальної громади" було затверджено Перелік об'єктів нерухомого майна комунальної власності Гребінківської міської територіальної громади в особі Гребінківської міської ради код згідно з додатком. У пункті 375 додатку до вказаного рішення балансоутримувачем міського будинку культури є Відділ культури і туризму Гребінківської міської ради.

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Положення про відділ культури і туризму Гребінківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Гребінківської міської ради сьомого скликання від 19.12.2017 №321 (у редакції рішення 38 сесії Гребінківської міської ради восьмого скликання від 22.12.2023 №2400) (далі - Положення від 19.12.2017) відділ культури і туризму Гребінківської міської ради є виконавчим органом міської ради, що нею утворюється. Відділ є підзвітним і підконтрольним Гребінківській міській раді, виконавчому комітету, міському голові та заступнику міського голови з питань виконавчих органів ради, а з питань здійснення делегованих йому повноважень підконтрольний Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації та іншим органами виконавчої влади.

Згідно з підпунктом 1.4. пункту 1 Положення від 19.12.2017 відділ є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, має право у межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними і фізичними особами, мати майнові і немайнові права, нести зобов'язання, бути позивачем і відповідачем у судах.

Відповідно до підпункту 1.5 пункту 1 Положення від 19.12.2017 відділ є неприбутковою організацією та фінансується за рахунок коштів Гребінківської міської територіальної громади.

Частинами четвертою, п'ятою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Таким чином, підставою для залучення до участі у справі особи, яка не є стороною у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: відділ культури і туризму Гребінківської міської ради та Гребінківський міський будинок культури Гребінківської міської ради Полтавської області, оскільки судове рішення може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки таких осіб.

Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

З огляду на викладене, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача додаткові докази у справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 80, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/12796/25 за позовом заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської територіальної громади до Гребінківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - відділ культури і туризму Гребінківської міської ради та Гребінківський міський будинок культури Гребінківської міської ради Полтавської області.

Встановити відділу культури і туризму Гребінківської міської ради та Гребінківському міському будинку культури Гребінківської міської ради Полтавської області п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання пояснень з приводу позовної заяви.

Витребувати від Гребінківської міської ради засвідчені належним чином копії всіх документів, що слугували підставою виникненню спірних правовідносин, зокрема, документи щодо оформлення та проведення державної реєстрації права комунальної власності на приміщення Гребінківського міського будинку культуриГребінківської міської ради Полтавської області, розташований за адресою: вул. Євгена Гребінки, 13 м. Гребінка, Лубенський район, 37400, загальною площею 3089,7 кв.м., документи на підтвердження знаходження спірного майна у комунальній власності.

Витребувані документи надати до суду у строк для подання відзиву.

Роз'яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України. Згідно частини першої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Повідомити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Надіслати відповідачу копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Т.С. Канигіна