Справа № 420/20385/25
22 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення третіх осіб до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє адвокат Шумілова Наталя Ігорівна, звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а також повідомити відповідний орган Національної поліції України про виключення даних про порушення та необхідність припинення розшуку.
Ухвалою від 30.06.2025 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22.07.2025 (документ сформований в системі «Електронний суд» 21.07.2025) до суду від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла заява про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Кабінет Міністрів України та Міністерство оборони України. В обґрунтування клопотання зазначає, що Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), … Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Держатель Реєстру: 1) забезпечує технологічне функціонування Реєстру, для чого утворює уповноважений орган адміністрування Держателя Реєстру; 2) вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У випадку, якщо суд задовольнить вимоги позивача, це буде означати, що встановлений Кабінетом Міністрів України порядок ведення Реєстру, якого дотримується відповідач суперечить чинному законодавству та потребує змін. Тобто у Міністерства оброни України виникне обов'язок внести на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію щодо змін до порядку ведення Реєстру, а відповідно в Кабінету Міністрів України обов'язок із розгляд таких змін.
Викладене свідчить про необхідність залучення Міністерства оборони України та КМУ в якості третіх осіб на стороні відповідача.
При вирішенні даного клопотання суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За приписами ч. 4, 5 ст.49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Відтак, обов'язковою умовою залучення особи до участі у справі в якості третьої особи є доведення можливості впливу рішення у справі на права та обов'язки такої особи.
У заяві відповідача про залучення третіх осіб не вказано на які конкретні права та обов'язки Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України і яким чином може вплинути рішення у даній справі, враховуючи предмет спору у ній. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для залучення Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, а тому клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 49, 236, 243, 248 КАС України, суд
ухвалив:
Клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.С. Пекний