Справа № 420/16059/25
22 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача - адвоката Тарасенко О.Ю., представники відповідачів - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з визначення військовозобов'язаних, які підлягають мобілізації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 16 від 06.03.2025 року про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на особливий період на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтвердженням чого слугує військовий квиток серії НОМЕР_1 . 04 березня 2025 року позивач особисто скерував на ім'я ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з тим, що він зарахований на І курс студентом-аспірантом на контрактній основі за денною формою навчання до Університету політичних та економічних наук «Константін Стере» Республіки Молдова. До заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 04.03.2025 року, яка була зареєстрована відповідачем за вхідним номером Я-2055, позивачем було надано необхідні документи.
За результатами розгляду заяви позивача, протоколом від 06.03.2025 № 16 ІНФОРМАЦІЯ_4 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: 1) відсутність довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти; 2) відсутність апостилю на довідці про навчання № 28 від 02.12.2024 року та інших документах про навчання в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере».
Позивач вважає, що рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 16 від 06.03.2025 року, про відмову у наданні відстрочки позивачу є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач вказав, що студенти, які навчаються на денній формі у передвищому або професійно-технічному, або вищому закладі освіти мають право на відстрочку під час мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави.
Кодексом Республіки Молдова про освіту (доступний у загальному доступі за посиланням: https://www.legis.md/cautare/getResults? doc_id=146666&lang=ru), як і статтею 10 Закону України “Про освіту» встановлено рівні освіти, найвищим з яких є аспірантура/докторантура.
Таким чином, особа, яка має ступінь “магістр», здобуваючи освітній ступінь “аспірант» або “докторант», є здобувачем рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту".
Водночас, останній здобутий рівень освіти позивача це “магістр», що підтверджується випискою з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та даних про навчання особи.
Для військовозобов'язаних, які претендують на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачено обов'язок подання до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - Довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку № 560.
Однак, важливо звернути увагу на те, що пунктом 5 Розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року № 620, регламентовано, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником Єдиної державної електронної бази з питань освіти (скорочено - ЄДЕБО) є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Також відповідно до пункту 3 Розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року № 620, ЄДЕБО є інтегрованою інформаційно-телекомунікаційною системою, технічні засоби якої перебувають в межах території України, яка складається з комплексу автоматизованих робочих місць, об'єднаних в єдину інформаційну систему захищеними каналами зв'язку з використанням технології віддаленого доступу, має підключення до мереж зв'язку загального користування з розмежуванням прав доступу, забезпечує захист від порушень цілісності інформації, забезпечує різні види доступності (блокування) відкритої інформації та інформації з обмеженим доступом, вимогу щодо захисту якої встановлено законами. Захист інформації в ЄДЕБО забезпечується шляхом створення комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
Тобто, іноземні навчальні заклади фактично не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України, а тому не можуть сформувати Довідку про здобувача освіти, визначену в Додатку 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
Позивач стверджує, що чинне законодавство України, зокрема Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чітко передбачає право на відстрочку від призову під час мобілізації для студентів, які навчаються у будь-яких українських або іноземних вищих навчальних закладах, за умови перебування таких осіб на денній формі навчання.
При цьому, той факт, що особа, яка навчається у закордонному вищому навчальному закладі на денній формі навчання, не може надати довідку про здобувача освіти, передбачену Додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, через відсутність у закордонних вищих навчальних закладів доступу до ЄДЕБО, не може бути причиною для відмови такій особі у отриманні відстрочки від мобілізації, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 не може скасовувати право на відстрочку, яке прямо передбачене пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач є здобувачем третього рівня (аспірантура) вищої освіти на денній формі навчання в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “ Константін Стере» м. Кишинів, Республіка Молдова.
Ухвалою від 27.05.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 16.06.2025 року ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про розгляд справи колегіально у складі трьох суддів.
У підготовчому засіданні 03.07.2025 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з визначення військовозобов'язаних, які підлягають мобілізації, у зв'язку з чим розгляд справи розпочато спочатку.
Ухвалою від 23.07.2025 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 23.07.2025 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 11.09.2025 року об 11 год. 30 хв., з'явився представник позивача.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
12.06.2025 року від представника відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, зокрема, наступне.
Позивач посилається на частину 2 статті 10 Закону України «Про освіту», яким встановлено рівні освіти в Україні. Разом з тим, позивачем не надано доказів, що рівень освіти, який він здобуває відповідає будь-якому з рівнів освіти, визначених ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту».
Відповідач вказав, що законодавство України поширюється на територію України, і підстав його поширення на правовідносини, які виникли в Республіці Молдова між позивачем та юридичною особою Республіки Молдова немає, позивачем таких підстав не вказано.
Відповідач не заперечує права осіб, які навчаються на відстрочку від призову на військову службу, але саме на військовозобов'язаних покладено обов'язок з надання належних та допустимих доказів навчання.
Позивач посилається на договір між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, проте посилання позивача на вказаний договір є не релевантним оскільки зазначеним договором не врегульовується питання навчання та питання визнання документів про навчання.
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_4 з визначення військовозобов'язаних, які підлягають мобілізації відзив на позовну заяву не подала.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтвердженням чого є військовий квиток серії НОМЕР_1 (а.с. 30-38).
04 березня 2025 року позивач особисто скерував на ім'я ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з тим, що він зарахований на І курс студентом-аспірантом на контрактній основі за денною формою навчання до Університету політичних та економічних наук « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Республіки Молдова (а.с. 26).
До заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 04.03.2025 року, яка була зареєстрована відповідачем за вхідним номером Я-2055, позивачем додано такі документи:
засвідчена копія паспорту громадянина України ОСОБА_1 ;
засвідчена копія картки фізичної особи-платника податків від 30.03.2005 року;
засвідчена копія довідки про реєстрацію місця проживання особи від 25.06.2020 року;
засвідчена копія військового квитка серії НОМЕР_1 ;
засвідчена копія контракту на навчання в аспірантурі № 2413Д від 01.11.2024 року в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере» (румунською та українською мовами); засвідчена копія студентського квитка № 2413Д в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере» (румунською та українською мовами;
засвідчена копія довідки № 28 від 02.12.2024 року (румунською та українською мовами);
виписка з ЄДЕБО щодо документів про освіту та інформації про навчання ОСОБА_1 ;
пояснення поважності причини відсутності довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.
За результатами розгляду заяви позивача Протоколом від 06.03.2025 № 16 Комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Причини відмови: 1) відсутність довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти; 2) відсутність апостилю на довідці про навчання № 28 від 02.12.2024 року та інших документах про навчання в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере».
Вважаючи рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 16 від 06.03.2025 року, про відмову у наданні відстрочки протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.92 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Пунктом 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, передбачено, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.
За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Закон України від 21.10.93 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно з абз. 4 ст. 1 Закону №3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до ч. 2, 3, 5 ст. 4 Закону №3543-XII організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент розгляду цієї справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.
Згідно з частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154(далі - Положення №154), визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 11 Положення №154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Норми статті 23 Закону №3543-ХІІ передбачають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, згідно з пунктом 1 частини третьої цієї статті, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Згідно з частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII Кабінет Міністрів України постановою від 16 травня 2024 року №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Підпунктами 56, 57 Порядку №560 установлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до п. 59 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у Додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у Додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.
Проаналізувавши наведені норми Порядку №560, суд дійшов до висновку, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Як встановлено судом, 04.03.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відповідача оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі Порядку №560, однак комісія протоколом від 06.03.2025 №16 ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах та обґрунтувала таке своє рішення тим, що відсутні законні підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а саме: відсутність довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти; відсутність апостилю на довідці про навчання № 28 від 02.12.2024 року та інших документах про навчання в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере».
Відповідно до п. 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у Додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з Додатком 5.
Додатком 5 до Порядку №560 також зазначено, що документами, що підтверджують право на відстрочку відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України №3543-XII для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Отже, військовозобов'язаний, який претендує на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України №3543-XII, зобов'язаний подати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зокрема довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною в додатку 9 до Порядку №560.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 №752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» визначено забезпечити створення та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Єдина державна електронна база з питань освіти є автоматизованою системою збирання, реєстрації, оброблення, зберігання та захисту відомостей та даних з питань освіти. Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти є держава Україна, розпорядником - Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - Державне підприємство «Інфоресурс».
Однак іноземні навчальні заклади не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та відповідно не можуть сформувати таку довідку.
Суд звертає увагу на те, що за приписами частини 1 статті 53 Конституції України кожен має право на освіту, а відповідно до частин першої, другої статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є здобувачем третього рівня (аспірантура) вищої освіти на денній формі навчання в Університеті європейських політичних та економічних досліджень “ Константін Стере» м. Кишинів, Республіка Молдова.
Підтвердженням того, що він є аспірантом 1 (першого) року навчання в аспірантурі у Школі аспірантури з права, політичних та адміністративних наук Національного консорціуму навчальних закладів Академії Економічних наук Молдови та Університету європейських політичних та економічних наук «Константін Стере» за науковою спеціальністю: 553.01 Цивільне право, денна форма навчання, терміном навчання з 01.11.2024 до 31.10.2027 є:
- Контракт на навчання в аспірантурі № 2413Д від 01.11.2024, укладений між Позивачем та Університетом європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере»;
- Студентський квиток на ім'я Позивача №2413Д від 18.11.2024;
- Довідка № 28 від 02.12.2024 року, видана Університетом європейських політичних та економічних досліджень “Константін Стере».
Суд звертає увагу на те, що вищезазначена довідка містить відомості, які містить довідка про здобувача освіти (додаток 9 Порядку №560), а можливість сформувати довідку в ЄДЕБО за встановленою формою іноземний заклад освіти не має можливості. Однак, неможливість навчального закладу сформувати довідку в ЄДЕБО не може позбавляти позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку, що матеріали справи підтверджують факт здобування позивачем вищої освіти в іноземному вищому навчальному закладі, і водночас у матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач здійснив належну перевірку поданих позивачем документів, як це визначає абз. 1 п. 60 Порядку №560, оскільки відсутні будь-які докази на підтвердження того, що відповідач звертався із запитом до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використав інформацію з публічних електронних реєстрів з метою перевірки інформації, наявної в поданих документах для отримання відстрочки.
Стосовно доводів відповідача про те, що позивач не міг вступити до Університету політичних та економічних наук «Константін Стере» Республіки Молдова, не перетинаючи державний кордон України слід зазначити, що АТ “Укрпошта» є членом Всесвітнього поштового союзу та співпрацює зі 192 національними поштовими операторами.
Тобто, перебуваючи в Україні, позивач за допомогою єдиного національного оператора поштового зв'язку України може безперешкодно обмінюватись кореспонденцією з міжнародними освітніми установами, зокрема з Університетом політичних та економічних наук «Константін Стере» Республіки Молдова.
Суд бере до уваги доводи позивача, що за допомогою АТ “Укрпошта» позивач отримав на ознайомлення обидва примірники Контракту на навчання в аспірантурі № 2413D від 01.11.2024 року з підписами Університету, а після ознайомлення та проставлення підпису позивачем один з примірників було відправлено назад до Республіки Молдова.
Пунктами 2-1 - 2-21 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), визначено виключний перелік осіб, які мають право перетинати державний кордон у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану.
З огляду на те, що позивач не належить до жодної із категорій осіб, які мають право перетинати державний кордон у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, єдиним способом навчатись в Університеті політичних та економічних наук «Константін Стере» Республіки Молдова є використання технологій дистанційного навчання.
Відповідно до пункту 3.2. Контракту на навчання в аспірантурі № 2413D від 01.11.2024 року Університет європейських політичних та економічних наук “Константін Стере» зобов'язується створити необхідні умови для виконання аспірантом заходів, передбачених планом підготовки здобувача вищої освіти в аспірантури та надавати аспіранту, у разі необхідності, навчальні приміщення, бібліотеку та інші засоби, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
З урахуванням відсутності у позивача в період дії правового режиму воєнного стану можливості особисто прибути в приміщення Університету європейських політичних та економічних наук “Константін Стере», позивачу надано можливість брати участь в освітньому процесі за допомогою дистанційних засобів навчання.
Частиною 2 статті 49 Закону України “Про вище освіту» передбачено, що очна (денна, вечірня) форма здобуття вищої освіти - це спосіб організації навчання здобувачів вищої освіти, що передбачає проведення навчальних занять та практичної підготовки не менше 30 тижнів упродовж навчального року.
Згідно із абзацом 4 пункту 2 Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 08 вересня 2020 року № 1115 дистанційне навчання - організація освітнього процесу (за дистанційною формою здобуття освіти або шляхом використання технологій дистанційного навчання в різних формах здобуття освіти) в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх як правило опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій;
Тобто, чинне законодавство України про освіту не містить будь-якої заборони використовувати технології дистанційного навчання при будь-якій формі здобуття освіти.
Більше того, очна форма навчання за чинним Законом України “Про вищу освіту» не прив'язана до факту особистого відвідування чи невідвідування студентом приміщення вищого навчального закладу.
Окрім того, пункт 2.1. Розділу 2 Положення про дистанційне навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25.04.2013 № 466 передбачав, що дистанційне навчання реалізовується шляхом: 1) застосування дистанційної форми як окремої форми навчання; 2) використання технологій дистанційного навчання для забезпечення навчання в різних формах.
Втім, вказане Положення про дистанційне навчання № 466 втратило чинність на підставі Наказу Міністерства освіти і науки № 345 від 18.03.2024 року, а на даний момент Міністерством освіти і науки не прийнято нового документу, який би регулював процедурні питання по організації дистанційного навчання у ВНЗ.
Отже, підзаконні нормативні акти наразі також не виключають можливість дистанційного навчання за денною формою навчання у вищих навчальних закладах.
Таким чином, чинне законодавство не містить заборони укладати договори з іноземними вищими навчальними закладами з використанням засобів поштового зв'язку, а також при навчанні в іноземних вищих навчальних закладах використовувати технології дистанційного навчання при денній формі навчання, зокрема використовувати програми “Zoom» або “Google Meet» для прослуховування лекцій або участі в семінарських заняттях.
За викладених обсатвин, на переконання суду, комісія при прийнятті рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період діяла неправомірно, оскільки не дослідила усіх обставин, що мають значення для вирішення питання про наявність або відсутність у позивача права на відстрочку, що є підставою для визнання протиправним та скасування рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що оформлене протоколом комісії відповідача № 16 від 06.03.2025 року.
Наведені відповідачем доводи у відзиві на позов фактично підтверджують неповне з'ясування Комісією усіх обставин, що мають значення для вирішення питання про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі викладеного також підлягає задоволенню вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», і такий розгляд відповідачу слід здійснити з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Разом з тим, вимога про зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на особливий період на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» задоволенню не підлягає, оскільки це є дискреційними повноваженнями відповідача.
Решта доводів і заперечень учасників справи висновків суду не спростовують, а тому не беруться судом до уваги.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 968,96 грн. (1937,92 грн. / 2).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з визначення військовозобов'язаних, які підлягають мобілізації (адреса: АДРЕСА_2 ) - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 16 від 06.03.2025 року, про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 22 вересня 2025 року.
Суддя В.В. Андрухів