Рішення від 22.09.2025 по справі 400/2960/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 р. № 400/2960/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв,54005,

до відповідачаОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

простягнення податкового боргу у сумі 13 855,11 грн,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Миколаївській області (надалі - позивач) звернулось з позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача в дохід держави податковий борг в сумі 13 855,11 грн.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач має узгоджений податковий борг, проте всупереч вимогам чинного законодавства його не сплатив.

Ухвалою від 14.04.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позовну заяву.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до п. 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, у разі якщо податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, а до суду позивач звернувся з позовом лише 01.04.2025 року, позовні вимоги охоплюють період починаючи з 2018 року.

Позивачем на адресу суду29.05.2025 року подано відповідь на відзив, в якому посилається на те, що відповідачем до відзиву надано квитанції про сплату податкового боргу, однак всі сплати були відображені в ІКП, та були зараховані у рахунок погашення податкового боргу за попередні періоди.

За даними Інформаційно-комунікаційної системи ГУ ДПС у Миколаївській області ОСОБА_1 , станом на 28.05.2025 обліковується заборгованість за кодом бюджетної класифікації (далі - КБК) 11010500 Податок на доходи фіз осіб, що сплачується фіз особами за результатами річного декларування у сумі 73 621,48 грн. та переплата за КБК 71040000 для фіз.осіб - підпр, у т.ч. які обрали спр.сист. оподаткування та осіб, які проводять незалежн. проф.діяльн у сумі 33 980,89 грн. ОСОБА_1 регулярно помилково було сплачено податок на доходи фізичних осіб (КБК 11010500) на рахунок для фіз.осіб. підпр., у тому числі, які обрали спр. сист. оподаткуваня та осіб які проводять незалежну проф. діяльність, що підтверджується доданими до відзиву відповідачем квитанціями та ІКП.

Повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється відповідно до п. 5 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.07.2021 № 147, та на підстав Заяви про повернення коштів, яка подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, за формою визначеною п. 1 вищевказаного Порядку, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідачем 29.05.2025 подано заперечення на відповідь на відзив, відповідачка не погоджується з викладеними обставинами, та вказує на те, що позивач помилково зараховує оплати податкового боргу у рахунок погашення податкового боргу за попередні періоди, також посилається на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 суду, якою скасовано рішення першої інстанції з приводу стягнення податкового боргу з відповідачки.

09.07.2025 року представником відповідача надано до суду письмові пояснення, та зазначено, що за період 01.12.2012 по 31.12.2015 був укладений договір про добровільну участь у системі загального обов'язкового державного страхування за №28 (КБК71050000) по якому були частково сплачені суми відповідно до поданих звітів. Станом на 25 січня 2021 року залишилася заборгованість в сумі 6714,47, по якому прийнято рішення про зняття з обліку по КБК 71050000 та збільшено боргу (об'єднання IКП) нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно №1513066733 від 01.12.2014) по КБК 71040000, яка була закрита переплатою по даному КБК.

На протязі 2021 були щомісяця внесені авансові платежі, що привело до переплати на 01 січня 2022 року в сумі 23521,88 грн. У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану від 15.03.2022№2120-ІХ, із 01 березня 2022 року по 31.12.2024 відповідачка використала можливість не сплачувати ЄСВ.Тому переплату , яка виникла на 01 січня 2025 року в сумі 20748,78 та суму по ВП в розмірі 13232,11 (сплачена 10.04.2025року)буде врахована у сплату ЄСВ майбутніх платежів. 1010500 Податок на доходи фіз.осіб, що спл.фіз особами за результатами річного декларування.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

ОСОБА_1 відповідно до приписів Податкового кодексу України (далі - ПК України) є платником податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПК України.

ГУ ДПС у Миколаївській області пред'являється до стягнення податковий борг в загальній сумі 13 855,11 грн., з яких: (85 11010500) податок на доходи фізичних осіб - 13 855,11 грн., а саме: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (85 11010500 рахунок розмежування казначейства), сума боргу 13 855,11 грн., а саме: нараховано платником самостійно, податкова декларація про майновий стан і доходи № 9433951683 вiд 20.07.2022, за період 2021 рік, строк сплати 01.08.2022, нараховано 4288,76 грн., сплачено 0,00 грн., суму боргу 4288,76 грн.; нараховано платником самостійно, податкова декларація про майновий стан і доходи №9310843824 вiд 30.04.2023, за період 2022 рік, строк сплати 31.07.2023, нараховано 686,79 грн., сплачено 0,00 грн., суму боргу 686,79 грн.; нараховано платником самостійно, податкова декларація про майновий стан і доходи №9386146994 вiд 25.04.2024, за період 2023 рік, строк сплати 31.07.2024, нараховано 5593,99грн., сплачено 0,00 грн., суму боргу 5 593,99 грн.; нараховано пенi (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення

коронавiрусної хвороби (COVID 19)) на податкова декларацiя про майновий стан i доходи, податкове повідомлення - рішення №26103 вiд 26.04.2018, за період з 30.10.2018 по 02.08.2022, строк сплати 02.08.2022, нараховано 947,58 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 947,58 грн.; нараховано пенi (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) на податкова декларацiя про майновий стан i доходи, податкове повідомлення - рішення №26103 вiд 26.04.2018, за період з 30.10.2018 по 04.05.2023, строк сплати 04.05.2023, нараховано 151,74 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 151,74 грн.; нараховано пенi (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) на податкова декларацiя про майновий стан i доходи, податкове повідомлення - рішення №26103 вiд 26.04.2018, за період з 30.10.2018 по 28.06.2024, строк сплати 28.06.2024, нараховано 2186,25 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 2186,25 грн.

Підпунктом «а» підпункту 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПК України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак: заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п.54.1 ст.54 ПК України Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Згідно з п.59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Відповідно до підпункту 129.1.1. пункту 129.1 статті 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

При цьому, згідно пункту 95.1. статті 95 ПК України (в редакції на час звернення позивача до суду), контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення

коштів, які перебувають у його власності.

Відповідно до пункту 87.11. статті 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Відповідно до приписів статті 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Під терміном «безнадійний» розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (підпункт 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 ПК України).

Контролюючі органи, згідно з пунктом 101.5 статті 101 ПК України, щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу.Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.Так, наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577 затверджений Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок № 577), у пункті 2.1 якого визначено, що безнадійним податковим боргом є, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 ПК України (підпункт 3 пункту 2.1 Порядку № 577). Відповідно до пункту 3.1 Порядку № 577 визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Пунктом 3.2 Порядку № 577 визначено, що днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.

Згідно з приписами пунктів 4.3-4.5 Порядку № 577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Таким чином, зі змісту вищенаведених норм Порядку № 577 вбачається, що списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пункт 4.1 Порядку №577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.Як зазначено в пункті 101.2 цієї статті, під терміном «безнадійний податковий борг» розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.

Пунктом 102.1 статті 102 ПК України визначено строк давності - 1095 календарних днів, а пунктом 102.4 цієї статті передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Таким чином, в разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні

санкції, а відтак з того часу в податкового органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу.

Як вбачається з матеріалів справи, сума боргу, яка увійшла до предмету стягнення у даній справі складається з нарахованої пені на несвоєчасно сплачені відповідачем вищезазначені податкові зобов'язання, що самостійно визначені платником податку в деклараціях та набули статусу податкового боргу ще у 2018 році.

При цьому, строк звернення позивача з позовом про стягнення суми цього боргу у відповідності до статті 102 КАС України сплив у 2021 році, а тому контролюючий орган не мав права у 2025 році звертатись до суду з вимогами про стягнення пені, нарахованої на суми податкового боргу, не погашеного протягом 1095 денного строку з дня його виникнення.

Податковим кодексом України пеня визначена, як спосіб забезпечення погашення податкового боргу, самі норми щодо порядку нарахування та сплати пені встановлені окремою Главою 12, у той час як штрафні (фінансові) санкції, штрафи передбачені Главою 11 «Відповідальність». Пеня, як спосіб забезпечення податкового боргу нараховується на суму податкового боргу, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання (при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків) або від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні (при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами) та закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Таким чином, обов'язок сплати пені пов'язаний з обов'язком погашення податкового боргу. Оскільки в межах спірних відносин сплата податку не була здійснена протягом 1095 днів, а сам борг набув статусу безнадійного, нарахування пені на безнадійний борг не здійснюється.

Суд бере до уваги пояснення відповідача з приводу сплати протягом 2022- 2024 роках податкових зобов'язань, що підтверджується квитанціями про оплату.Позивач помилково зараховує оплати відповідача в рахунок погашення податкового боргу за попередні періоди. На протязі 2021 відповідачем щомісяця було внесено авансові платежі, що привело до переплати на 01 січня 2022 року в сумі 23521,88 грн. У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану від 15.03.2022№2120-ІХ, із 01 березня 2022 року по 31.12.2024 відповідачка використала можливість не сплачувати ЄСВ. Переплату, яка виникла на 01 січня 2025 року в сумі 20748,78 та суму по ВП в розмірі 13232,11(сплачена 10.04.2025року) буде враховано у сплату ЄСВ майбутніх платежів. 1010500 Податок на доходи фіз.осіб, що спл. фіз особами за результатами річного декларування.

На підставі вказаного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 код ЄДРПОУ 44104027) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.М. Мельник