Ухвала від 23.09.2025 по справі 380/29580/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/29580/23

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

23 вересня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/29580/23 позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає у нездійсненні ОСОБА_1 розрахунку грошового забезпечення за період із 01 січня 2020 року по 27 вересня 2023 року із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення за період із 01 січня 2020 року по 27 вересня 2023 року із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії та здійснити їх виплату із врахуванням раніше проведених виплат; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру матеріальної допомоги для оздоровлення за 2020-2023 року, виходячи із грошового забезпечення, визначеного станом на день підписання наказу про виплату такої допомоги, із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення), премії і індексації грошового забезпечення, та здійснити їх виплату із врахуванням раніше проведених виплат; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру грошової компенсації невикористаної щорічної основної відпустки, виходячи із грошового забезпечення, визначеного станом на день підписання наказу про виплату такої допомоги, із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення), премії і індексації грошового забезпечення, та здійснити її виплату із врахуванням раніше проведених виплат; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби місячного грошового забезпечення за останньою займаною посадою за кожний повний календарний рік служби, із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії, та здійснити її виплату із врахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 листопада 2024 року у справі №380/29580/23 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 в адміністративній справі № 380/29580/23 залишено без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Рішення суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/29580/23 набрало законної сили 1 листопада 2024 року.

Позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/29580/23. В обґрунтування заяви зазначив, що після набрання законної сили рішенням суду, відповідач не виконує та не вживає будь-яких заходів, спрямованих на виконання судового рішення. Вказує, що неодноразово звертався до військової частини щодо виконання рішення суду. Однак, військова частина так і не виконала рішення суду, у зв'язку з чим просить встановити судовий контроль за виконанням цього судового рішення.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 7 травня 2025 року зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/29580/23 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили..

На адресу суду від військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання рішення, у якому зазначено, що військова частина у межах своїх можливостей намагається виконати рішення суду. Зазначає, що не може свавільно розпоряджатися коштами, які мають цільове призначення. 11.03.2025 на рахунок військової частини НОМЕР_1 надійшли кошти за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення, однак коштів, замовлених на виконання судових рішень не надходило. Вказує, що після отримання коштів, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі № 380/29580/23 буде виконане в повному обсязі.

Позивач подав до суду заяву про розгляд звіту на виконання судового рішення. Вказує про те, що посилання відповідача на відсутність асигнувань є необґрунтованим, оскільки відповідно до п. 5 доручень Міністра оборони України від 16.01.2024 № 183/уд та від 01.01.2025 виплати за судовими рішеннями, які набрали законної сили, здійснюються першочергово за рахунок виділених коштів на грошове забезпечення. Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі № 380/29580/23 не виконано, що свідчить про порушення відповідачем вимог закону.

При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення суд керується наступним.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з положеннями статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Частинами 4, 7 ст. 13 Закону № 1402-VIII визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У рішенні № 16-рп/2009 від 30.06.2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам «Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права», обов'язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.

Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

На підтвердження виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/29580/23 відповідач до звіту додав копії:

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на листопад 2024 року ( вих. № 2003 від 08.11.2024);

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на листопад 2024 року від 08.11.2024;

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на грудень 2024 року ( вих. № 2407 від 09.12.2024 );

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на грудень 2024 року від 09.12.2024;

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на січень 2025 року (вих. № 78 від 04.01.2025 );

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на січень 2025 року від 03.01.2025;

додаткової заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на січень 2025 року ( вих. № 361 від 21.01.2025);

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на січень 2025 року від 21.01.2025;

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на лютий 2025 року ( вих. № 0 від 08.02.2025 );

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на лютий 2025 року від 17.02.2025;

додаткової заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на лютий 2025 року ( від 20.02.2025);

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на лютий 2025 року від 19.02.2025;

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на березень 2025 року ( вих. № 906 від 08.03.2025);

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на березень 2025 року;

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на квітень 2025 року (вих. № 1315 від 07.04.2025);

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на квітень 2025 року;

основної заявки - розрахунку для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на травень 2025 року (вих. № 1723 від 08.05.2025);

розрахунку потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби ( переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на травень 2025 року.

Суд зазначає, що відповідно до статті 15 Закону України “Про Збройні Сили України» фінансування діяльності Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законодавством, що фактично ставить в залежність виконання рішення львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №380/29580/23.

З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку, що Військова частина НОМЕР_1 вжила всіх належних заходів та виконала всі залежні від неї дії, спрямовані на належне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/29580/23. Відтак звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання зазначеного рішення є обґрунтованим та підлягає прийняттю.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, КАС України, суд -

ухвалив:

звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року у справі № 380/ 29580/23, за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - прийняти.

Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали.

Суддя Брильовський Р.М.