справа №380/19956/24
провадження №
з питань встановлення нового строку для подання звіту
22 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду від 28.10.2024 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням від 28.10.2024, яке набрало законної сили 25.03.2025, позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення з 01.07.2021 перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.07.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою від 25.06.2025 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 28.10.2025 у справі №380/19956/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановлено строк для його подання.
24.07.2025 на адресу суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення від 28.10.2024 у справі №380/19956/24.
Звіт про виконання судового рішення відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України.
Суд розглянув звіт ГУ ПФУ у Львівській області про виконання судового рішення та доповнення до звіту відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у справі №380/19956/24 та інші докази, надані органом Пенсійного фонду, суд встановив та врахував таке.
Рішенням суду у справі №380/19956/24 підтверджено порушення права позивача, яке одночасно було відновлене таким рішенням шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.07.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
З рішення про перерахунок пенсії від 15.04.2025 №913070808627 суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено нарахування позивачу основного розміру пенсії з 01.07.2021 довічно в сумі 11124,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно зі статтею 7 Законів України “Про Державний бюджет України на 2021-2025 роки» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, станом на: 01.07.2021 становить 1854 гривні; 01.01.2022 - 1934 гривні; з 01.01.2023 - 2093 гривні; 01.01.2024 - 2361 гривня; 01.01.2025 - 2361 гривня.
Отже, розмір пенсії позивача по інвалідності, перерахований на виконання судового рішення у справі №380/19956/24, з 01.07.2021 в сумі 11124,00 грн (1854 х 6) обчислений відповідачем правильно.
Разом з тим, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України про державний бюджет на відповідний рік, розмір пенсії позивача повинен становити:
з 01.01.2022 - 11604,00 грн (1934 х 6);
з 01.01.2023 - 12558,00 грн (2093 х 6);
з 01.01.2024 - 14166,00 грн (2361 х 6).
з 01.01.2025 - 14166,00 грн (2361 х 6).
У звіті орган Пенсійного фонду зазначив, що для виконання рішення суду було застосовано показник мінімальної пенсії у розмірі 1854 грн, встановлений статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік, оскільки рішенням суду зобов'язано провести перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021.
У зв'язку з цим суд зазначає, що стаття 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» не поширюється на 2022, 2023, 2024, 2025 роки, а тому наведені доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області суд відхиляє як необґрунтовані.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі статтею 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі “Шмалько проти України» від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Встановлені обставини дають суду підстави вважати, що судове рішення в цій справі відповідачем виконано частково.
Суд зазначає, що судовий контроль за виконанням судового рішення має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами його застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність поведінки суб'єкта владних повноважень, пов'язані з невиконанням судового рішення в цій справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд вважає необхідним встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання судового рішення.
У зв'язку із перебуванням головуючого судді Гулкевич І.З. у період з 28.07.2025 по 07.09.2025 у щорічній основній відпустці, а з 08.09.2025 по 19.09.2025 на листку непрацездатності, ухвала приймається в перший робочий день судді 22.09.2025.
Керуючись статтями 248,294,295,382-2, 382-3 КАС України, суд
ухвалив:
Відмовити в прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.07.2025 про виконання рішення суду від 28.04.2024 у справі №380/19956/24.
Встановити Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 28.10.2024 у справі №380/19956/24 до 22.10.2025.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя Гулкевич І.З.