Рішення від 19.09.2025 по справі 380/2208/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/2208/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої- судді Потабенко В.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головною управління Пенсійною фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головною управління Пенсійною фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області ((далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 2), у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головною управління Пенсійною фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії № 134850014052 від 01.01.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , періоди проходження військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 01.01.2025 за №134850014052 відмовлено в призначенні йому пенсії за віком та не зараховано період проходження строкової військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985. Такі дії відповідача 1 вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді від 10.02.2024 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення та виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідача 2 подав відзив на позовну заяву (вх. №2608ел від 14.02.2025), в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Згідно поданих документів загальний (страховий) стаж ОСОБА_1 складає 27 років 06 місяців 26 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком. При вивченні поданих документів до страхового стажу не зараховано період військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985, оскільки прізвище ( ОСОБА_2 ) не відповідає свідоцтву про переміну прізвища ( ОСОБА_3 ) та згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки відсутня дата видачі військового квитка, на підставі якого зроблено запис. Для зарахування до страхового стажу вищезазначеного періоду служби, необхідно надати належним чином оформлену довідку, видану територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі первинних документів та довідки про реорганізацію(за необхідністю). Оскільки страховий стаж позивача складає 27 років 06 місяці 26 днів, що є недостатньо для призначення пенсії за віком, ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії.

13.02.2025 представником ГУ ПФУ в Кіровоградській області також подано відзив вх. № 12054, в якому зазначено таке. За принципом екстериторіальності документи позивача розглядалися ГУ ПФУ в Кіровоградській області та відповідно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №134850014052 від 01.01.2025 за результатами розгляду поданих документів. Рішення мотивоване тим, що страховий стаж особи становить 27 років 06 місяців 26 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано період проходження військової строкової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985, згідно військового квитка ( НОМЕР_2 від 25.10.1983), оскільки прізвище ( ОСОБА_4 ) не відповідає свідоцтву про переміну прізвища ( ОСОБА_5 ) та згідно трудової книжки ( НОМЕР_1 від 22.09.1983), оскільки відсутня дата видачі військового квитка, на підставі якого зроблено запис. Також до страхового стажу не зараховано період отримання допомоги по безробіттю з 16.02.2002 по 04.08.2002 згідно довідки № 09-1959/24 від 31.12.2024, оскільки заявнику призначено допомогу по безробіттю, при цьому, припинено виплату матеріальної допомоги по безробіттю. Крім того, згідно із ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (діяв до 01.01.2004) та п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Записи про прийняття на роботу та звільнення з роботи здійснюється відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Міністерством праці України, Міністерством юстиції України та Міністерством соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 (далі Інструкція № 58). Стверджує, що записи у трудовій книзі позивача не відповідають вимогам, що встановлені законом. Відтак, у задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З 09.11.1983р по 29.11.1985 позивач проходив військову службу, що підтверджується військом квитком, записами в трудовій книжці. Такі документи було надано відповідачу для призначення пенсії по віку.

Позивач вернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком у зв'язку з досягненням 60-річного віку.

За принципом екстериторіальності на підставі заяви та наданих документів ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийнято рішення № 134850014052 від 01.01.2025, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії з причин, що до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985, оскільки прізвище ( ОСОБА_4 ) не відповідає свідоцтву про переміну прізвища ( ОСОБА_6 ) та згідно трудової книжки.

Вважаючи рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії за віком протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), який був прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно із ст. 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 4 ст. 24 Закону №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

До стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби (п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Таким чином, час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так у п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637, також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За правилами п. 3 Порядку №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п. 6 Порядку №637 в редакції на час виникнення спірних відносин для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються:

військові квитки;

довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;

довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань).

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток №2).

В спірному випадку, як встановлено судом вище, відповідачем до страхового стажу не зараховано час проходження військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985, оскільки є невідповідність у прізвища та у трудовій книжці містяться виправлення.

Судом встановлено, що проходження військової служби в період з 09.11.1983 по 29.11.1985 підтверджується записами трудової книжки НОМЕР_3 , а щодо внесення виправлень до прізвища позивача, то таке справді присутнє і підтверджується штампом, який проставлено згідно свідоцтва про переміну прізвища 1-СГ від 23.04.2004. Прізвище змінено на ОСОБА_7 .

За таких обставин відповідачем 1 протиправно не зарахований вказаний період до страхового стажу позивача.

Таким чином, період строкової військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985 підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача.

Відтак, рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії № 134850014052 від 01.01.2025 про відмову в призначенні пенсії позивачу є протиправним, оскільки відповідач при його прийнятті не врахував наведені вище норми матеріального права та не зарахував спірний період військової служби до страхового стажу позивача, що дає право на пенсію за віком.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 періоди проходження військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985, то суд зазначає наступне.

30.03.2021 набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №339/35961 (далі - Постанова правління №25-1).

Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, процедура передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення (перерахунок) пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3. розділу ІV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

За приписами п. 10 розділу ІV Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії

Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про наступне:

- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Враховуючи вимоги Порядку №22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивача про переведення (перерахунок) пенсії визначено ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Отже, з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку №22-1, належним відповідачем у правовідносинах щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії є ГУ ПФУ в Кіровоградській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про переведення (перерахунок) пенсії та прийняв рішення про відмову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання саме ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу позивача період проходження строкової військової служби з 09.01.1983 по 29.11.1985.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 цього ж Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову частково.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Водночас, позивач за подання цього позову сплатив 2422,40 грн., а мав - 1211,20 грн. Отже, надміру сплачена сума судового збору може бути повернута позивачу за його заявою.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головною управління Пенсійною фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 № 134850014052 від 01.01.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802, адреса: 25009, м. Кіровоград, вул. Соборна, 7А) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) період проходження військової служби з 09.11.1983 по 29.11.1985.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802, адреса: 25009, м. Кіровоград, вул. Соборна, 7А) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 19.09.2025.

Суддя Потабенко В.А.