справа №380/15007/24
провадження №
за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення
22 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду від 25.09.2024 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024, яке набрало законної сили, у цій справі позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплаченої суми індексації.
Ухвалою від 16.07.2025 встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 25.09.2024 по справі 380/15007/24. Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 надати у двохмісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання.
17.09.2025 на адресу суду надійшов звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24.
Звіт про виконання судового рішення відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України.
Суд розглянув звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.
Як установлено статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Як установлено частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За приписами частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Частиною п'ятою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що суд може застосувати заходи реагування у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду (керівника суб'єкта владних повноважень). Такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
У звіті від 17.09.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24 відповідач (боржник) повідомив, що на виконання рішення суду у цій справі командиром Військової частини НОМЕР_1 скеровано клопотання № 676/2126 від 15.03.2025 щодо не оскарження рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №380/15007/24. Листом за вих. № 154/181/1-686 ІНФОРМАЦІЯ_1 було погоджено таке клопотання та надано згоду на виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у розмірі 83625,23 грн. В подальшому, начальником фінансово-економічної служби Військової частини НОМЕР_1 підготовлено та направлено заяву - розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішення судів та видатків за КЕВ 2800 “Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2802 вих. № 5939/ОКП від 10.06.2025. Одночасно зауважено, що Військова частина НОМЕР_1 гарантує здійснення виплат на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24 на користь ОСОБА_1 при отриманні відповідних коштів за видатками по КЕВ 2800 “Інші поточні видатки».
Із доданих до звіту документів слідує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у цій справі Військова частина НОМЕР_1 нарахувала ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у загальному розмірі 83625,23 грн. Після погодження Фінансово-економічним управлінням клопотання відповідача щодо неоскарження рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24, Військовою частиною НОМЕР_1 скеровано начальнику забезпечувального фінансового органу основну заявку-розрахунок на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення на червень 2025 року та розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 на червень 2025 року.
Відповідно до розрахунку потреби в коштах на червень 2025 року потреба в коштах для проведення виплати позивачу становить 83626,00 грн.
Докази про фактичну виплату ОСОБА_1 коштів суду не надано.
Отже, вчинені Військовою частиною НОМЕР_1 дії, спрямовані на фактичне виконання судового рішення, не призвели до його повного виконання, а тому відсутні правові та фактичні підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду.
За встановлених обставин суд відмовляє у прийнятті звіту. При цьому оскільки Військовою частиною НОМЕР_1 в межах компетенції (зокрема у фінансовому напрямку) вчинялися дії щодо виконання рішення суду у справі №380/15007/24, виконання якого залежить від фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня, то недостатнє фінансування не може бути підставою для накладення на керівника штрафу у цьому разі. Натомість суд дійшов висновку про необхідність встановлення додатково відповідачу (боржнику) нового строку для надання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24 - два місяці з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись статтями 248,294,295,382-2, 382-3 КАС України, суд
постановив:
Відмовити в прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 від 17.09.2025 про виконання рішення суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк - два місяці з дня вручення цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі №380/15007/24, який має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України, а у разі невиконання рішення суду - надання повних відомостей про керівника Військової частини НОМЕР_1 , відповідального за виконання рішення суду (прізвище, ім'я, по батькові, посада, РНОКПП).
Попередити керівника Військової частини НОМЕР_1 про відповідальність, передбачену статтею 382-3 КАС України, у вигляді накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гулкевич І.З.