Іменем України
23 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/787/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Гребенара Олексія Володимировича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач І), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач ІІ), в якій, з урахуванням уточнених вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем за списком № 1 періодів роботи з 22.09.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014, з 01.01.2017 по 28.02.2017 при призначенні пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем за Списком № 1 періодів роботи з 22.09.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014, з 01.01.2017 по 28.02.2017 та здійснити з 12.01.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 12.01.2024, з урахуванням виплачених сум пенсії за віком за вказаний період.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області № 1900-0202-8/5400 від 03.02.2025 повідомлено, що за результатами повторного розгляду позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV із врахуванням норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та висновків суду, викладених у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 по справі № 360/474/24.
З метою з'ясування питань щодо призначення позивачу пенсії представник позивача звернувся з адвокатським запитом № 17 від 24.03.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке безпосередньо здійснює виплату пенсії.
У відповідь на адвокатський запит Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 28.03.2025 № 1900-0305-8/15366 повідомило, що розмір пенсійної виплати визначено з урахуванням страхового стажу 24 роки 03 місяців 23 дні (з врахуванням додатково врахованих 10 років за стаж роботи за Списком №1 - 34 роки 03 місяці 23 дні). До страхового стажу, заробітної плати та до стажу роботи за списком № 1 не зараховано періоди роботи з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків. Пільговий стаж за 2004 рік враховано відповідно до визначеної страхувальниками тривалості за даними Реєстру застрахованих осіб. Зазначено, що Реєстр застрахованих осіб не містить інформації про страховий стаж ОСОБА_2 , починаючи з 01.01.2017 року. Відтак, відсутні правові підстави для врахування періодів роботи після цієї дати до страхового стажу за даними трудової книжки. Також зазначено, що до стажу роботи за списком № 1 не зараховано період роботи з 22.09.1997 по 31.12.1997, оскільки не надано уточнюючої довідки. Також до пільгового стажу за списком № 1 не підлягають зарахуванню періоди роботи в ТОВ «Плутон», в Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Космонавтів» ДП «Ровенькиантрацит» та в ДХК «Ровенькиантрацит» шахта ім. Фрунзе, оскільки, відповідно до даних ІКІС ПФУ підсистеми «Реєстр страхувальників» вказані підприємства зняті з обліку. Отже, періоди роботи на них можуть бути зараховані до пільгового стажу на підставі рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (у разі наявності в ЄДРПОУ інформації про ліквідацію підприємств). За даними Реєстру застрахованих осіб (інформація по проведення атестації робочого місця відповідно до наказу по підприємству від 01.02.2008 року № 64) до пільгового стажу роботи зараховано період по 31.01.2013. Враховуючи викладене, пільговий стаж роботи за списком № 1 станов
Представник позивача вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства не здійснено зарахування до пільгового стажу зазначених періодів роботи.
Ухвалою суду від 22.04.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків.
Ухвалою суду від 05.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 18.08.2025 залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Розгляд справи № 360/787/25 розпочато спочатку.
Відповідач І подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує з огляду на таке.
На виконання рішення суду №360/474/24 прийнято рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 30.03.2024 та зараховано до загального страхового стажу позивача період роботи з 12.05.1995 по 26.08.1997.
Відповідач І зазначає, що рішення суду №360/474/24 виконано в межах покладених судом зобов'язань і призначено пенсію з 12.01.2024.
До пільгового стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем за Списком № 1 не зараховано періоди роботи:
- з 22.09.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 31.12.2003, з 01.01.2017 по 28.02.2017, оскільки документально не підтверджено повної зайнятості (роботи на умовах повного робочого дня) за відповідними професіями, відсутня уточнююча довідка з підприємства про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до Порядку № 637 від 12 серпня 1993 року, та відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування коду страхувальника не відповідає коду у відбитку печатки згідно записів трудової книжки;
- з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014, оскільки відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування дата наказу атестації робочих місць про підтвердження пільгової роботи.
Загальний пільговий стаж роботи за частиною 3 статті 114 Закону №1058 на провідних підземних професіях відсутній, оскільки не підтверджений в порядку визначеному законодавством, що не дає право на призначення пенсії за віком незалежно від віку.
Пільговий стаж роботи за Списком №1 становить 10 років 08 місяців 27 днів, оскільки згідно реєстру застрахованих осіб пільговий стаж в розділі «Відомості по спеціальному стажу» зазначений роботодавцем як «ЗПЗ013А1» - пільговий стаж за Списком №1.
Відповідач І зазначає, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років, однак заявником не дотримано цих норм.
На підставі зазначеного відповідач І вважає, що діяв у відповідності до норм чинного законодавства та просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач ІІ подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує з огляду на таке.
На виконання судового рішення у справі №360/474/24 прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 30.03.2024 та зараховано до загального страхового стажу позивача період роботи з 12.05.1995 по 26.08.1997.
До страхового стажу, заробітної плати та до стажу роботи за списком № 1 не зараховано періоди роботи з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків. Пільговий стаж за 2004 рік враховано відповідно до визначеної страхувальниками тривалості за даними Реєстру застрахованих осіб. Реєстр застрахованих осіб не містить інформації про страховий стаж ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2017. Відтак, відсутні правові підстави для врахування періодів роботи після цієї дати до страхового стажу за даними трудової книжки. До стажу роботи за списком № 1 не зараховано період роботи з 22.09.1997 по 31.12.1997, оскільки не надано уточнюючої довідки відповідно до додатку № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Відповідно до наданих документів до пільгового стажу за списком № 1 не підлягають зарахуванню періоди роботи в ТОВ ''Плутон'' (код ЄДРПОУ страхувальника 25368422), в Відокремленому підрозділі ''Шахта ім. Космонавтів'' ДП ''Ровенькиантрацит'' (код ЄДРПОУ страхувальника 00177684) та в ДХК ''Ровенькиантрацит'' шахта ім. Фрунзе (код ЄДРПОУ страхувальника - 00177572), оскільки, відповідно до даних ІКІС ПФУ підсистеми «Реєстр страхувальників» вказані підприємства зняті з обліку. Отже, періоди роботи на них можуть бути зараховані до пільгового стажу на підставі рішення Комісії, з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії яка діє при Головних управліннях Пенсійного фонду України в областях та м. Києві (у разі наявності в ЄДРПОУ інформації про ліквідацію підприємств).
За даними Реєстру застрахованих осіб (інформація по проведення атестації робочого місця відповідно до наказу по підприємству від 01.02.2008 № 64) до пільгового стажу роботи зараховано період по 31.01.2013.
Відповідач ІІ зазначає, що враховуючи викладене, пільговий стаж роботи за списком № 1 позивача становить 10 років 08 місяці 27 днів, який визначений для призначення пенсії на виконання покладених судом зобов'язань. Відповідач ІІ не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 30.03.2024 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На виконання рішень Луганського окружного адміністративного суду та Першого апеляційного адміністративного суду у справі № 360/474/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 30.03.2024 та зараховано до загального страхового стажу позивача період роботи з 12.05.1995 по 26.08.1997.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
З рішення відповідача № 191950024936 від 05.08.2024 про призначення пенсії вбачається, що позивачу до стажу за Списком № 1 зараховано 10 років 8 місяців 27 днів.
У відповідь на адвокатський запит від 24.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 28.03.2025 №1900-0305-8115366 повідомило, що на виконання судових рішень у справі № 360/474/24 Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначено пенсію за віком у відповідності до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір пенсійної виплати визначено з урахуванням страхового стажу 24 роки 03 місяців 23 дні (з врахуванням додатково врахованих 10 років за стаж роботи за Списком №1 - 34 роки 03 місяці 23 дні). До страхового стажу, заробітної плати та стажу роботи за Списком №1 не зараховано періоди роботи з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків. Відповідно до наданих документів до пільгового стажу за Списком №1 не підлягають зарахуванню періоди роботи в ТОВ «Плутон», в Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Космонавтів» ДП «Ровенькиантрацит» та в ДХК «Ровенькиантрацит» шахта ім. Фрунзе, оскільки, відповідно до даних ІКІС ПФУ підсистеми «Реєстр страхувальників» вказані підприємства зняті з обліку. Отже, періоди роботи на них можуть бути зараховані до пільгового стажу на підставі рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (у разі наявності в ЄДРПОУ інформації про ліквідацію підприємств).
За даними Реєстру застрахованих осіб (інформація по проведення атестації робочого місця відповідно до наказу по підприємству від 01.02.2008 № 64) до пільгового стажу роботи зараховано період по 31.01.2013.
Враховуючи викладене, пільговий стаж роботи за списком № 1 становить 10 років 08 місяці 27 днів, який визначений для призначення пенсії на виконання покладених судом зобов'язань. Отже, відсутні підстави для визначення розміру призначеної пенсії з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, з матеріалів справи встановлено, що до стажу роботи позивача на підземних роботах з повним робочим днем за Списком № 1 не зараховано такі періоди роботи: з 22.09.1997 по 29.12.1997, з 30.12.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 20.05.1998, з 21.05.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 10.08.1999, з 11.08.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 28.12.2003, з 29.12.2003 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 , дата заповнення 27.06.1991, містить такі записи щодо вказаних періодів роботи позивача:
«ДВАТ шахта «Комсомольська»»:
- 22.09.1997 прийнято учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею (запис № 6, наказ № 152-ок від 22.09.1997);
- 29.12.1997 переведено гірником з повним робочим днем під землею (запис № 7, наказ № 191-ок від 29.12.1997);
- звільнено за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (запис № 8, наказ № 1-ок від 04.01.1998);
- 11.02.1998 прийнято гірником підземним з повним робочим днем під землею (запис № 9, наказ № 5к від 09.02.1998);
- 20.05.1998 звільнено за ст. 36 КЗпП України за переводом в ТОВ «Плутон» (запис № 10, наказ № 36к від 20.05.1998);
ТОВ «Плутон»:
- 20.05.1998 прийнято гірником підземним з повним робочим днем під землею (запис № 11, наказ № 6к від 20.05.1998);
- 01.06.1998 звільнено за п.5 ст. 36 КЗпП України за переводом на шахту ім. Космонавтів (запис № 12, наказ № 7к від 01.06.1998);
Шахта ім. Космонавтів» ВАТ ДКХ «Ровенькиантрацит» №1:
- 01.06.1998 прийнято за переводом гірником підземним з повним робочим днем під землею (запис № 13, наказ № 119/к від 03.06.1998);
- 22.09.1998 звільнено за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (запис № 14, наказ № 208/к від 23.09.1998);
ТОВ «Плутон»:
- 08.10.1998 прийнято гірником підземним з повним робочим днем (запис № 15, наказ № 32к від 08.10.1998);
- 06.04.1999 звільнено за п. 8 ст. 36 КЗпП України за умовою визначеною контрактом (запис № 16, наказ № 21 від 06.0.1999);
Шахта ім. Космонавтів» ВАТ ДКХ «Ровенькиантрацит» №1:
- 20.04.1999 прийнято гірником підземним з повним робочим днем під землею (запис № 17, наказ № 89к від 20.04.1999);
- 01.06.1999 - 10.08.1999 навчання на курсах УКК м. Ровеньки (запис №18, наказ № 867/к від 18.08.1999);
- 11.08.1999 переведено підземним гірником очисного забою з повним робочим днем під землею (запис № 1, наказ № 867/к від 18.08.1999);
- 30.01.2022 звільнено за ст. 36 п. 5 КЗпП України за переводом на шахту ім. Фрунзе (запис № 20, наказ № 148/к від 31.01.2002);
Шахта імені М.В. Фрунзе «Ровенькиантрацит»:
- 08.02.2002 прийнято за переводом гірником очисного забою четвертого розряду з повним робочим днем під землею (запис № 21, наказ № 145к від 08.02.2002);
- 25.03.2002 переведено гірником очисного забою п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (запис № 22, наказ № 315к від 25.03.2002);
- 05.06.2002 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (запис № 23, наказ № 984 від 05.06.2002);
- 17.03.2004 звільнено за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (запис № 25, наказ № 378к від 17.3.2004);
Відокремлений підрозділ шахта «Комсомольська» Державного підприємства «Антрацит»:
- 22.03.2004 прийнято гірником очисного забою з повним робочим днем під землею (запис № 26, наказ № 38-ок від 22.03.2002);
у записі № 26 міститься виправлення у році, а саме: виправлено «2002» на «2004» та засвідчено підписом відповідальної особи;
за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (записи № 27 та 28, наказ № 3 від 17.03.2003, наказ № 64 від 01.02.2008 та наказ № 117 від 04.02.2013);
Записи трудової книжки серії НОМЕР_2 , дата заповнення 29.09.2014:
- 29.09.2014 звільнено за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України (запис № 29, наказ № 594-ОК від 28.09.2014);
ТОВ «ДТЗК «Ровенькианрацит» Відокремлений підрозділ Шахтоуправліня «Ясеновське»:
- 21.04.2015 прийнято гірником очисного забою п'ятого розряду з повним робочим днем під землею (запис № 33, наказ № 611/к від 21.04.2015);
- 20.03.2017 звільнено за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України (запис № 34, наказ № 451-к від 20.03.2017).
Зазначені записи засвідчені підписами відповідальних осіб та печатками підприємств.
Сторони визнають, що пенсію позивачу було призначено без врахування положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Пунктом 2 Розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383.
Пункт 3 цього Порядку визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 10 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Так, відповідно до приписів пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Крім того, відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Судом встановлено, що записи трудової книжки позивача, наданої під час звернення з заявою про призначення пенсії щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, а також зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював підземним гірником та гірником підземним очисного забою з повним робочим днем під землею. Також зазначені записи трудової книжки позивача містять відомості про атестацію робочих місць за умовами праці позивача та підтверджують право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Суд звертає увагу відповідача, що трудова книжка позивача також містить записи про проведення атестації робочих місць позивача, якими підтверджено право позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 за вказані періоди.
При цьому, відповідачем зовсім не зазначено в чому полягає неповнота або невідповідність записів трудової книжки.
Щодо доводів відповідачів про ненадання уточнюючих довідок, суд зазначає, що нормами Порядку № 637 додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
При цьому, суд повторно зауважує, що записи у трудовій книжці про спірні періоди проведені у відповідності до вимог чинного законодавства та містять всі необхідні відомості (дати призначення/звільнення з посади, назви посад та підприємств, номери та дати наказів про призначення/звільнення з посади тощо).
Більш того, відповідачем в оскаржуваному рішенні взагалі не зазначено, з яких підстав не взято до уваги зазначені записи.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно з пунком 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що рішення щодо призначення пенсії приймається пенсійним органом за наявності усіх документів про призначення пенсії. Органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями збирати необхідні для розгляду заяви особи (у тому числі щодо призначення пенсії) документи.
Отже, у випадку виявленої відсутності необхідних документів для призначення позивачу пенсії чи їх уточнення відповідач мав можливість вчинити дії, спрямовані на їх отримання від відповідних органів (осіб).
Відповідачем не надано жодних доказів виконання ним вимог положень статті 44 Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 щодо вчинення дій, спрямованих на отримання необхідних документів для з'ясування та перевірки спірних періодів від відповідних органів (осіб).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
Враховуючи вищезазначене нормативне регулювання спірних відносин та встановлені обставини, суд вважає, що наданої позивачем трудової книжки було цілком достатньо для зарахування періодів роботи позивача з 22.09.1997 по 29.12.1997, з 30.12.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 20.05.1998, з 21.05.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 10.08.1999, з 11.08.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 28.12.2003, з 29.12.2003 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014 до стажу за Списком №1.
Щодо не врахування періодів роботи з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017 у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків, суд зазначає таке.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.
Так, зокрема, статтею 113 Закону № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 1058 застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (пункт 6 частини другої статті 17 Закону № 1058) незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 20 Закону № 1058).
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у частині десятій статті 20 Закону № 1058 зазначено, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень статті 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Також, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016, внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI та виключено положення п. 2 ч. 1 ст. 4 зазначеного закону, яка передбачала, що до платників єдиного внеску віднесено працівників - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють.
Тобто, за змістом наведених норм вбачається, що обов'язок щодо сплати страхових внесків та відповідальність за їх несвоєчасну або не в повному обсязі сплату законом покладено на страхувальника (роботодавця).
Судом встановлено, що у період з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017 позивач працював гірником очисного забою з повним робочим днем під землею у Відокремленому підрозділу шахта «Комсомольська» Державного підприємства «Антрацит» та ТОВ «ДТЗК «Ровенькианрацит» Відокремлений підрозділ Шахтоуправліня «Ясеновське».
При цьому, відповідачі зазначають, що у вказані періоди підприємствами не були сплачені страхові внески щодо позивача та у зв'язку з цим ці періоди не зарахований до страхового стажу та відповідно до стажу за Списком № 1 позивача.
Тобто, внаслідок невиконання Відокремленим підрозділом шахта «Комсомольська» Державного підприємства «Антрацит» та ТОВ «ДТЗК «Ровенькианрацит» Відокремлений підрозділ Шахтоуправліня «Ясеновське» обов'язків по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаних підприємствах.
На підставі викладеного, суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості (не сплати) у зазначеному підприємстві по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до стажу позивача періоду роботи з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017.
Вищезазначений висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеному у справі справа № 208/6680/16-а (2а/208/245/16) від 27.03.2018 року.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправної бездіяльності відповідача І, яка полягає у не зарахуванні під час призначення позивачу пенсії до його стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем за списком № 1 періодів: з 22.09.1997 по 29.12.1997, з 30.12.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 20.05.1998, з 21.05.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 10.08.1999, з 11.08.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 28.12.2003, з 29.12.2003 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017, а тому суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльності відповідача І щодо не зарахування до пільгового стажу на підземних роботах зазначених періодів, а також зобов'язати відповідача ІІ зарахувати вказані періоди до стажу роботи позивача на підземних роботах з повним робочим днем за списком № 1 та здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 12.01.2024, тобто з моменту
Суд зазначає, що оскільки позивач перебуває на обліку у відповідача ІІ, то у відповідності до Розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, саме відповідач ІІ має здійснювати зарахування вищевказаних періодів до стажу позивача та відповідно здійснювати перерахунок пенсії позивача.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню з обранням належного способу захисту порушеного права.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вже зазначено, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з обранням належного способу захисту порушеного права.
З огляду на те, що судом встановлено порушення саме відповідачем І прав позивача під час призначення йому пенсії, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача І на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Ольжича, будинок 7, код ЄДРПОУ: 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, майдан Волі, будинок 3, код ЄДРПОУ: 14035769) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 під час призначення пенсії періодів його роботи: з 22.09.1997 по 29.12.1997, з 30.12.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 20.05.1998, з 21.05.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 10.08.1999, з 11.08.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 28.12.2003, з 29.12.2003 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 ОСОБА_1 періоди його роботи: з 22.09.1997 по 29.12.1997, з 30.12.1997 по 31.12.1997, з 11.02.1998 по 20.05.1998, з 21.05.1998 по 01.06.1998, з 02.06.1998 по 22.09.1998, з 08.10.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 06.04.1999, з 20.04.1999 по 10.08.1999, з 11.08.1999 по 30.01.2002, з 08.02.2002 по 28.12.2003, з 29.12.2003 по 31.12.2003, з 01.02.2013 по 31.05.2014, з 01.06.2014 по 29.09.2014 та з 01.01.2017 по 28.02.2017 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 12 січня 2024 року, з виплатою заборгованості за цей період, враховуючи раніше виплачені суми.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.В. Борзаниця