Іменем України
22 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/18996/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва 04 жовтня 2019 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУПФУ в м. Києві) з такими позовними вимогами:
визнати протиправними дій відповідача, що полягають у неправильному обрахуванні суми, яка належить до виплати позивачу з 01 січня 2018 року у зв'язку із перерахунком раніше призначеної пенсії, що відбувався на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 № 103;
зобов'язати відповідача провести і здійснювати у подальшому до дня прийняття нового рішення про перерахунок пенсії, нарахування та виплату пенсії позивачці із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, окрім іншого, надбавок за особливості проходження військової служби, за режимні обмеження та премії, згідно з довідкою від 28 травня 2012 року № ФА147391 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, та у розмірі 54 % від по новому нарахованого грошового забезпечення;
стягнути з відповідача кошти на відшкодування збитків, завданих правам позивача, внаслідок його протиправних дій у розмірі 92598,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 30 жовтня 2008 року позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Позивач отримала повідомлення від відповідача про здійснення перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) з 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом.
Також в повідомленні наведено відомості про те, що перерахована пенсія дорівнює сумі з попередньої пенсії у розмірі 1452,00 грн та підвищення пенсії у розмірі 1361,94 грн, що разом складає 2814,00 грн, однак виплаті підлягає не одразу вся сума підвищення пенсії, а її відсотки за встановленим графіком, а саме: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків підвищення пенсії - 680,97 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків підвищення пенсії - 1021,46 грн; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків підвищення пенсії - 1361,94 грн.
На думку позивачки, дії ГУПФУ в м. Києві порушуються її права, зокрема право на перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до статей 13, 43, 51, 63 Закону 2262-ХІІ.
Представник позивача вважає, що з 01 січня 2018 року перерахунок пенсій особам, яким раніше її призначено за Законом № 2262-ХІ, повинен проводитись без врахування норм Постанови № 103, що звужують чи обмежують їх права.
Згідно з довідкою від 28 травня 2012 року № ФА147391 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 до відповідача, станом на 01 квітня 2012 року, розмір грошового забезпечення для обрахування пенсії позивачки, складається з посадового окладу (ПО) - 685,00 грн, окладу за військовим званням (ОЗВ) - 60,00 грн, надбавка за вислугу років (НВРХ25% від ПО + ОЗВ) - 186,25 грн, надбавки за особливості проходження в/с (50% від ПО+ОЗВ+НВР) - 465,63 грн, надбавка за режимні обмеження (10 % від ПО) - 68,50 грн, премія (125% від ПО) - 856,25 грн.
Згідно з довідкою від 17 березня 2018 року № ФА147391 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 до відповідача станом на 01 березня 2018 року, розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою становлять: посадового окладу - 2910,00 грн, окладу за військовим званням - 950,00 грн, надбавка за вислугу років 35 % - 1351,00 грн.
Представник позивачки зазначає, що станом на 01 березня 2018 року збільшення грошового забезпечення, з якого належить обраховувати розмір пенсійних виплат позивачці, відбулося лише відносно трьох його складових, а саме посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років. Стосовно же інших складових грошового забезпечення змін не відбулося, відтак, відповідно до статті 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ, вони повинні нараховуватись у раніше призначених розмірах.
З огляду на вище зазначене, представник позивача вважає, що перерахунок пенсії позивачки повинен проводитись виходячи із грошового забезпечення, що складається з посадового окладу (ПО) - 2910,00 грн, окладу за військовим званням (ОЗВ) - 950,00 грн, надбавка за вислугу років (НВР) (35 % від ПО + ОЗВ) - 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження в/с (50 % від ПО+ОЗВ+НВР) - 2605,00 грн, надбавка за режимні обмеження (10 % від ПО) - 291,00 грн, премія (125 % від ПО) - 3637,00 грн.
Представник позивача вважає, що відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ розмір пенсії позивачки повинен складати 54 % від суми по новому обрахованого грошового утримання і дорівнювати 6342,00 грн.
На думку позивачки, відповідачем неправильно обраховано розмір її пенсії станом на 01 січня 2018 року, внаслідок чого, протиправно зменшено розмір пенсії на суму 6342 - 2814 = 3528,00 грн. У 2018 році позивачці протиправно невиплачено суму, що дорівнює (3528,00 х 12) + (681,00 х 12) = 50508,00 грн. У 2019 році, станом на жовтень місяць, позивачці протиправно не виплачено суму, що дорівнює (3528,00 х 10) + (681,00 х 10) = 42090,00 грн. Отже, позивачка вважає, що розмір матеріальної шкоди, завданої їй внаслідок неправильного проведення відповідачем перерахунку її пенсії, що проводився з 01 січня 2018 року, дорівнює сумі у 92598,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2020 року клопотання ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали залишено без задоволення.
Від ГУПФУ в м. Києві 18 грудня 2019 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що позивач просить включити при обрахуванні пенсії види грошового забезпечення, на які не має вказівки в чинних нормативно-правових актах, та всупереч нормативним положенням пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
ГУПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до Постанови № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом, з урахування передбачених видів грошового забезпечення.
Представник відповідача зазначає, що попередній перерахунок пенсії позивача був здійснений на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) установлено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та скасовано умови грошового забезпечення, встановлені Постановою № 1294.
Вказані позивачкою додаткові види грошового забезпечення на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії були вже не актуальні у зв'язку з втратою чинності Постановою № 1294.
Також представник відповідача вважає, що до зазначеного перерахунку пенсії позивачка не мала права на включення у розрахунок своєї пенсії таких надбавок як надбавка за особливості проходження військової служби та надбавка за режимні обмеження та премії, відповідно до попередніх перерахунків пенсії позивачки.
Прийнятою постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 355) передбачено підвищення з 01 липня 2012 року до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Зі змісту абзацу першого пункту 1 Постанови № 355, можна встановити, що у викладеній правовій нормі не встановлено підстави перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII.
Представник відповідача зазначає, що як вбачається з поданої позивачкою довідки від 28 травня 2012 року № 147391, даний документ виданий відповідно до Постанови № 355 та не стосується перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII.
ГУПФУ в м. Києві, не виявивши порушень у складеній довідці, не мало інших правових підстав не використовувати довідку для перерахунку. Крім того, функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі компетенції органів Пенсійного фонду України.
Щодо порядку виплати пенсії представник відповідача зазначив, що пунктом 2 Постанови № 103 встановлюється виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
З метою встановлення порядку виплати підвищення до пенсій, перерахованих відповідно до Постанови № 103, у 2019 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». У зазначеній постанові встановлено, що виплата пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01 січня 2018 року відповідно до Постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.
Отже, компетенція Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри пенсії, яка підлягає перерахунку, передбачена частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII.
Представник відповідача зазначає, що існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови № 704, а запропоноване позивачем власне тлумачення зазначених правових норм у випадку перерахування його пенсії порушить однакове застосування правових норм про перерахунок пенсії.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року прийнято адміністративну справу до провадження та вирішено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив та витребувано від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для розгляду справи.
Ухвалами суду від 22 вересня 2025 року вирішено клопотання представника позивача, які подані до Окружного адміністративного суду м. Києва 14 червня, 30 червня, 05 серпня, 01 листопада 2020 року.
Дослідивши матеріали справи у змішаній формі та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 20 листопада 2008 року перебуває на обліку в ГУПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується копіями матеріалів з пенсійної справи позивачки.
Згідно із протоколом ГУПФУ в м. Києві про призначення пенсії за пенсійною справою № 2601005472 (Міноборони) від 21 листопада 2008 року пенсія ОСОБА_1 за вислугу років обчислена з грошового забезпечення: посадовий оклад - 685,00 грн, оклад за військове звання - 60,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 25% - 186,25 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 602,63 грн, у т.ч. робота з таємн. виробами, носіями, док. 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%, всього - 1533,88 грн. Основний розмір пенсії (54% ГЗ) - 828,30 грн. Всього призначено - 828,30 грн.
ІНФОРМАЦІЯ_3 видано ОСОБА_1 довідку від 28 травня 2012 року № 147391 про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 для нарахування (перерахунку) пенсії, підстава: перерахунок пенсії з 01.07.12 ПКМУ від 23.04.2012 № 355, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою відповідальний виконавчої комендатури ГШ становить: посадовий оклад - 685,00 грн, оклад за військовим званням прапорщик - 50,00 грн, надбавка за вислугу років 25,00 % - 186,25 грн, виконання особливо важливих завдань 50,00% - 465,63 грн, служба в умовах режимних обмежень 10,00 % - 68,50 грн, премія 125,00% - 856,25 грн, всього - 2321,63 грн.
Згідно із перерахунком ГУПФУ в м. Києві за пенсійною справою № 2601005472 (Міноборони) від 01 липня 2012 року ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року здійснено перерахунок пенсії, пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 685,00 грн, оклад за військове звання - 60,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 25 % - 186,25 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 602,63 грн, у т.ч. робота з таємн. виробами, носіями, док. 10 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 10 %, всього - 1533,88 грн. Основний розмір пенсії (54 % грошового забезпечення вислуга років 29, з урахуванням трудового стажу) - 828,30 грн. З урахуванням мінімального розміру пенсії - 844,00 грн. Надбавка за пост. КМУ 2012 № 355 - 91,11 грн. Всього призначено - 935,11 грн.
ІНФОРМАЦІЯ_3 видано ОСОБА_1 довідку від 17 березня 2018 року № ФА147391 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою відповідальний виконавчої комендатури ГШ становить: посадовий оклад - 2910,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 1351,00 грн, усього - 5211,00 грн.
Згідно із розрахунком ГУПФУ в м. Києві за пенсійною справою № 2601005472 (Міноборони) від 01 квітня 2018 року ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року здійснено перерахунок пенсії, пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2910,00 грн, оклад за військове звання - 950,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1351,00 грн, всього - 5211,00 грн. Основний розмір пенсії: 54 % грошового забезпечення (вислуга років 29, з урахуванням трудового стажу) у розмірі - 2813,94 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 2813,94 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 1452 та підвищення 680,97 (50% від 1361,94) - 2132,97 грн. Згідно з постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 підвищення складає - 1361,94 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення: 680,97 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення - 1021,46 грн; з 01.01.2020 100 % щомісячно 100 % від підвищення: 1361,94 грн. Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
Вважаючи дії відповідача щодо виплати пенсії в зменшеному розмірі протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Частиною першою статі 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За змістом частини першої статті 15 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Законом № 2262-ХІІ визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Окрім того, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з вимогами пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Отже, положеннями профільного нормативно-правового акта передбачено, що пенсії обчислюються із вираховуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення. Аналогічні за змістом положення містяться і в підзаконних нормативно-правових актах.
Обчислення розміру пенсії позивача із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення підтверджено розрахунком за пенсійною справою № 2601005472 (Міноборони) від 21 листопада 2008 року.
За правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
Пунктом 2 постанови № 103 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Порядок № 45), пунктом 2 якого (в редакції, чинній станом на момент проведення позивачу пенсії) визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45, в редакції, що діяла на момент проведення позивачу перерахунку пенсії, визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Окрім того, пунктом 7 Порядку № 45 визначено, що особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
В той же час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» абзац перший пункту 2 Порядку № 45 викладено в наступній редакції: «Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).».
При цьому, пункти 3 та 7 вказаного Порядку № 45 залишились чинними в редакції, як і на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії станом на 01.01.2018.
Так, судом встановлено та не спростовано позивачем, що уповноважений орган ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням окладів за посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, що визначені станом на 01 березня 2018 року.
В той же час, суд зауважує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульоване Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
У відповідності до пунктів 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Як вже зазначалось судом, Порядком № 45 визначено певну процедуру направлення довідок про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії у разі збільшення розміру такого грошового забезпечення відповідно до постанови Уряду та лише після отримання такої довідки територіальні органи Пенсійного фонду України здійснюють відповідний перерахунок пенсії.
При цьому, згідно з висновком Верховного Суду України, викладеному у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, про правильне застосування статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Разом з цим, відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Аналіз наведених норм законодавства України дозволяє суду дійти висновку про те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Так, суд наголошує, що за наведених вище вимог Порядку № 45 до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Аналогічні висновки, наведені у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року, які прийняті за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19.
Під час розгляду вказаної справи суду не надано доказів отримання позивачем відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року, яка б містила відомості про такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження військової служби, надбавка за режимні обмеження та премія.
Отже, суд дійшов висновку про правомірність здійснення відповідачем перерахунку пенсії, виходячи з видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про грошове забезпечення, яка надіслана останньому ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до встановленої законодавством процедури, оскільки підстав для включення інших видів грошового забезпечення до такого перерахунку у відповідача, з урахуванням зазначеного вище, не було.
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що Верховний Суд у своїй постанові від 13 березня 2019 року у справі № 240/6263/18 висловив правову позицію стосовно відсутності у територіальних органів Пенсійного фонду України повноважень самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям при здійсненні їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення, тому, суд у даній адміністративній справі, не визнаючи вказану справу типовою, не відступає від правової позиції Верховного Суду щодо встановлення у органів Пенсійного фонду України відсутності повноважень самостійного визначення складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії позивачу.
Щодо стягнення з відповідача коштів на відшкодування збитків, завданих правам позивача внаслідок його протиправних дій, пов'язаних із перерахунком пенсії позивача, суд зазначає, що ця вимога є похідною від вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо проведеного перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення згідно з довідкою від 28 травня 2012 року № ФА147391. Тобто задоволення цієї вимоги у повній мірі залежить від задоволення основних вимог.
Оскільки суд вважає основні вимоги позивача безпідставними та відмовляє в їх задоволенні, то, відповідно, відсутні підстави й для задоволення похідної вимоги.
Більш того, звертаючись із даною вимогою позивачка посилається на розрахунки недоплачених пенсійних коштів здійснених самостійно, без належного підтвердження та посилання на достовірні та достатні докази, що також вказує на безпідставність цієї вимоги.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на встановлені обставини, з урахуванням нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні вимог позивача, розподіл понесених ним витрат зі сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код за ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова