23 вересня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/3004/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Начачальника Херсонської міської військової адміністрації (проспект Незалежності, 37, м. Херсон, 73003), Виконавчого комітету Херсонської міської ради (проспект Незалежності, 37, м. Херсон, 73003) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Херсонської міської військової адміністрації, третя особа на стороні відповідача Комісія з обстеження та надання компенсації за пошкоджені і знищені об'єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 18.08.2025, за клопотанням представник позивача здійснено заміну первісного відповідача - Херсонську міську військову адміністрацію на Начальника Херсонської міської військової адміністрації, а також залучено до участі у справі в якості другого відповідача Виконавчий комітет Херсонської міської ради.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської військової адміністрації, яка полягає у залишенні без розгляду Заяви ОСОБА_1 від 08.02.2025 щодо не затвердження рішення Комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені і знищені об'єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади - від 19.12.2023 року № 265 «Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 »;
- зобов'язати Херсонську міську військову адміністрацію розглянути Заяву ОСОБА_1 від 08.02.2025 та прийняти відповідне Рішення про затвердження Рішення комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені і знищені об'єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади від 19.12.2023 року № 265 «Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 » з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що 08 лютого 2025 року звернулася до Херсонської військової адміністрації із заявою про затвердження рішення Комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені і знищені об'єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади - № 265 «Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 ». Комісією з обстеження та надання компенсації за пошкоджені і знищені об'єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади призначено, компенсацію за знищений об'єкт нерухомого майна (житловий будинок), що розташований за адресою: АДРЕСА_2 у розмірі 4 685 745,22 грн (чотири мільйони шістсот вісімдесят п'ять тисяч сімсот сорок п'ять грн.« 22 коп.) шляхом видачі двох житлових сертифікатів. Про що також було направлено повідомлення в додатку дія.
Позивач вказує, що 21.12.2023 року було отримано повідомлення через додаток Дія, що рішення комісії тепер має затвердити громада, (тобто Херсонська Міська Військова адміністрація), але вже 29 грудня 2023 року було направлено через сервіс ДІЯ повідомлення про те що розгляд заяви по програмі Євідновлення призупинено. Причину припинення розгляду заяви роз'яснено у відповіді Херсонської міської військової адміністрації, від 13.05.2024 року № 01-01-13/2597 з чого походило, що комісії стало відомо з інтернет видання, про пошкодження будинку від підпалу, що на думку Херсонської МВА виключає можливість участі у Програмі Є-відновлення і тому потребує додаткової інформації.
Вважаючи вказані дії протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Заперечуючи проти позову, відповідач наполягає на тому, що під час розгляду питання порушеного позивачем щодо компенсації за пошкоджене майно питання було виявлено нові обставини (пошкодження частини будинку по АДРЕСА_2 внаслідок підпалу), у зв'язку із чим, враховуючи вимоги постанови № 600 (компенсація надається за майно, знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України), заяву повернуто на доопрацювання, що зафіксовано у протоколі Комісії від 23.12.2023 № 18 (додається).
У подальшому комісією направлено запити до Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області, Головного управління ДСНС України в Херсонській області, слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Херсонській області, Херсонської окружної прокуратури стосовно даного факту, у тому числі причин руйнації.
ГУ ДСНС України у Херсонській області 25.12.2023 підтверджено факт пожежі, яка виникла 13.03.2022 в двоповерховому житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 (акт про пожежу від 13.03.2022) та повідомлено, що вищевказана пожежа не відноситься до такої, що зумовлена збройною агресією російської федерації, оскільки ймовірною причиною її виникнення є підпал. З огляду на викладене, для прийняття об'єктивного рішення, після отримання висновків експертиз, Комісія планує повернутися до розгляду питання надання компенсації за знищений житловий будинок по АДРЕСА_2 .
Відповідачем, Виконавчим комітетом Херсонської міської ради 29.08.2025 надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з підстав наведених у відзиві.
В період з 01.07.2025 по 18.08.2025 справа не розглядалась у зв'язку з перебуванням судді у відпустці.
16.09.2025 суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, унормовані Законом України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" від 23 лютого 2023 року № 2923-IX (далі - Закон №2923-IX).
Крім того, Постановою КМУ від 30.06.2023 №600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі - Порядок №600).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-ІХ знищені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним:
- квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
- об'єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент знищення були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
- складові частини об'єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об'єктами нерухомого майна, за умови що на момент знищення в об'єкта будівництва були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону №2923-ІХ отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є:
фізичні особи - громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 3 Закону №2923-ІХ для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
З матеріалів справи, яка наразі розглядається судом вбачається, що Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 30.11.202 №5-р створено Комісію з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна на території Херсонської міської територіальної громади та затверджено Положення про комісію (а.с.100-103).
Відповідно до частин 1, 2 ст. 4 Закону №2923-ІХ заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:
- в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
- у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є власником житлового будинку та була в ньому зареєстрована як за місцем проживання, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (частка в розмірі 16/25 належить на підставі свідоцтва про право на спадщину № 2479 від 31.08.2021 року, що видане приватним нотаріусом Довгань О.І. та частка 9/25 належить позивачу на підставі договору довічного утримання від 17.05.2013 року, виданий приватним нотаріусом Комаренко Т.М.), що підтверджується витягом з ДРРП № 3568809, № 3573092 та витягом № 405880964 від 29.11.2024 p. (а.с.18-21).
Як зазначає позивачка та не заперечується відповідачем селище Антонівка, де розташовано житловий будинок було окуповано з перших днів повномасштабного вторгнення, та деокуповано з 11.11.2022 року. Протягом періоду окупації майно було знищено, а саме 13 березня 2022 року невстановлені особи у військовій формі з розпізнавальними знаками зс рф, із застосуванням засобів ведення війни заборонених міжнародним правом, в порушення законів і звичаїв війни, шляхом підпалу знищили належний мені житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
За вказаним фактом було порушено кримінальне провадження № 12022231030000156 від 14.03.2022 року за ч.2 ст.194 КК України за фактом підпалу будинку (а.с.16).
Крім того, слідчим відділом СБУ в Херсонській області розслідується кримінальне провадження № 12023231030000875 від 11.05.2023 року за ч. 1 статті 438 КК України щодо здійснення 10.05.2023 року військовослужбовцями рф обстрілу м. Херсона за результатами якого пошкоджено та знищено приватні будинки громадян, у тому числі і будинок по АДРЕСА_2 (а.с.15).
Позивачка засобами порталу ДІЯ подала заяву про надання компенсації за знищене майно за № ЗВ-30.11.2003-68213 від 06.12.2023 року (а.с.17).
Вказана інформація внесена до Реєстру майна пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (а.с.33-35).
14.07.2023 Комісією з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна на території Херсонської міської територіальної громади складено Акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, а саме: приватний житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 , власником якого є позивачка (а.с.26-28).
Згідно висновків Акту житловий будинок внаслідок ворожого обстрілу та пожежі не придатний до подальшої експлуатації та проживання. Рекомендовано проведення демонтажу зруйнованих несучих та огороджувальних конструкцій.
19.12.2023 Комісією з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна на території Херсонської міської територіальної громади прийнято рішення №265 "Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухового майна ОСОБА_1 " (а.с.25).
Вказаним рішенням визначено компенсацію за знищений об'єкт нерухомого майна у розмірі 4685745,22 грн.
Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону №2923-ІХ рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення.
Копія рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна завантажується посадовою особою виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту до Реєстру пошкодженого та знищеного майна протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Доказів розгляду Виконавчим комітетом Херсонської міської ради рішення №265 "Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухового майна ОСОБА_1 " від 19.12.2023 суду не надано.
Крім того, суд враховує, що позивачка зверталась до Херсонської міської військової адміністрації з приводу затвердження рішення №265 "Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухового майна ОСОБА_1 " від 19.12.2023.
Станом на дату вирішення та розгляду судом даної справи, доказів вирішення вищевказаної заяви не надано.
Суд враховує, що відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону №2923-ІХ містить вичерпний перелік підстав для відмови у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна:
1) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Закону або не має повноважень для подання заяви;
2) виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
3) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна після спливу строку, визначеного частиною першою статті 4 цього Закону.
Жодної із вказаних підстав судом в ході розгляду справи не встановлено.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем вжито усіх залежних від нього заходів спрямованих на реалізацію права на отримання компенсації за знищене майно внаслідок бойових дій спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а тому бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про затвердження рішення №265 "Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухового майна ОСОБА_1 " від 19.12.2023 суду є протиправною.
Належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Виконавчого комітету Херсонської міської ради протягом 30-ти днів з дня набрання рішенням суду законної сили, розглянути питання щодо затвердження рішення Комісії з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна на території Херсонської міської територіальної громади №265 "Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухового майна ОСОБА_1 " від 19.12.2023.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Херсонської міської ради.
Керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246 КАС України суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Начальника Херсонської міської військової адміністрації (73003, м. Херсон, вул. Незалежності, 37), Виконавчого комітету Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 04059958) - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської військової адміністрації, яка полягає у залишенні без розгляду Заяви ОСОБА_1 від 08.02.2025 щодо не затвердження рішення Комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені і знищені об'єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади - від 19.12.2023 року № 265 «Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 ».
Зобов'язати Виконавчий комітет Херсонської міської ради протягом 30-ти днів з дня набрання рішенням суду законної сили, розглянути питання щодо затвердження рішення Комісії з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна на території Херсонської міської територіальної громади №265 "Про надання компенсації за знищений об'єкт нерухового майна ОСОБА_1 " від 19.12.2023.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Херсонської міської ради.
Рішення суду направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 23.09.2025.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК