23 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4331/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в особі судді Дегтярьової С.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області
до відповідача Кропивницької районної ради Кіровоградської області
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Соколівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області
Первозванівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області
Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Кропивницька міська рада
про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Кропивницької районної ради від 28.03.2025 р. №382 “Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області».
В обґрунтування позову вказує, що Катеринівській територіальній громаді, до складу якої увійшли такі сільські ради як Обознівська, Володимирівська, Грузьківська, Могутненська, Овсяниківська та Олексіївська, належать на праві власності наступні земельні ділянки з кадастровими номерами:
- 3522582800:02:000:0136 площею 1,1888 га
- 3522582800:02:000:8002 площею 3,3415 га
- 3522582800:02:000:0131 площею 1.1429 га
- 3522582800:02:000:8516 площею 4,822 га
- 3522582800:02:000:0158 площею 2,00 га
- 3522582800:02:000:8102 площею 3,8824 га
- 3522582800:02:000:7502 площею 2,9349 га
- 3522582800:02:000:0133 площею 0,252 га
- 3522582800:02:000:7505 площею 7,2552 га
- 3522582800:02:000:3051 площею 6,7986 га
- 3522582800:02:000:7506 площею 0,2325 га
- 3522582800:02:000:3089 площею 0,6061 га
- 3522582800:02:000:9125 площею 0,999 га
- 3522582800:02:000:7553 площею 0,9814 га.
Кропивницька районна рада в процедурі формування територій погодила проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області ухваливши оскаржуване рішення рішення від 28.03.2025 р. №382.
Позивач стверджує, що Кропивницька районна рада, приймаючи рішення від 28.03.2025 р. №382, не врахувала тієї обставини, що таке погодження проекту повинна була здійснити саме Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в силу норм ст.186 Земельного кодексу України, а не Кропивницька районна рада.
Позивач вважає, що порушені його права на реалізацію компетенції в цій галузі, а тому вважає із цих підстав наявним право на позов про визнання протиправним та скасування рішення Кіровоградської районної ради.
Ухвалою від 09.07.2025 відкрите провадження у справі. Цією ухвалою до участі у справі залучені треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Соколівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, Первозванівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, а також третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницька міська рада.
24.07.2025 Кропивницька районна рада подала відзив на позов та вказала, що 13.03.2025 листом №1868/15 Кропивницька міська рада звернулася до відповідача із повторним проханням розглянути проект землеустрою та прийняти відповідне рішення.
28.03.2025 відповідач прийняв рішення №382 про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, яким погодив проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11 334,3072 га. Погоджена відповідачем документація із землеустрою, на думку позивача має невідповідності її положень вимогам чинного законодавства України. Позивач вважає, що згідно проекту землеустрою розширення меж міста Кропивницького було здійснено не за рахунок території відповідача, що не зобов'язувало відповідача вчиняти погоджувальні дії проекту землеустрою.
Кропивницька районна рада заперечує проти позовних вимог та вважає, що позовні вимоги Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області є безпідставними та необґрунтованими, ґрунтуються на хибному тлумаченні та неправильному розумінні норм чинного законодавства. Кропивницька районна рада вважає, що прийняла оскаржуване рішення у відповідності до норм чинного законодавства, в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом, а позивачем в свою чергу не доведено порушення оскаржуваним рішенням прав Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
29.07.2025 до суду надійшла відповідь на відзив від позивача, в якій він вказує, що саме Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області є належною особою для погодження проекту.
Оскаржуване рішення відповідача порушує права позивача як суб'єкта владних повноважень на здійснення ним своїх владних повноважень, визначених ч. 8 ст. 46 Закону України «Про землеустрій», а саме, повноважень на погодження проекту землеустрою щодо зміни меж населеного пункту за рахунок земель, що перебувають у комунальній власності саме позивача як органу місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також іншими законами.
Позивач вказує, що той факт, що саме по собі оскаржуване рішення відповідача не є остаточним або фінальним етапом процедури погодження проектної документації щодо зміни межі міста Кропивницького, в жоден спосіб не свідчить про те, що воно не може порушувати права та законні інтереси позивача.
Позивач вважає, що своїм рішенням відповідач свідомо ввів в оману державні органи, уповноважені на прийняття остаточного рішення з названого питання, щодо належності перерахованих вище земельних ділянок до сфери саме його, а не позивача, компетенції. При цьому позивач посилається на те, що він не зобов'язаний очікувати на можливе ухвалення Верховною Радою Україні відповідного рішення на підставі незаконного рішення відповідача, для того, щоб потім звертатися за захистом своїх прав та законних інтересів до суду.
01.08.2025 від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому вказано, що беручи до уваги те, що розширення меж міста Кропивницького відбувається в межах Кропивницького району, повноваження Кропивницької районної ради Кіровоградської області розповсюджується на Кропивницький район Кіровоградської області, тому, у відповідності до частини 3 статті 186 Земельного кодексу України та статті 46 Закону України «Про землеустрій» Кропивницька районна рада Кіровоградської області мала повноваження на погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, а тому позов Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в цій частині є безпідставним.
При цьому, реалізація Кропивницькою районною радою Кіровоградської області під час прийняття рішення від 28 березня 2025 року №382 «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області» своїх повноважень, визначених частиною 3 статті 186 Земельного кодексу України, а також статтею 46 Закону України «Про землеустрій» щодо погодження проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж, адміністративно-територіальних одиниць, не є формою розпорядження землями Кропивницької міської територіальної громади, зокрема селища Нового, а є виключно виконанням вимог частини 3 статті 186 Земельного кодексу України та статті 46 Закону України «Про землеустрій», що прямо підтверджується висновками щодо застосування зазначених норм права, викладених в постанові Верховного суду від 03 грудня 2024 року у справі №560/18940/23, а тому твердження Катеринівської районної ради Кропивницького району Кіровоградської області, що у Кропивницької районної ради Кіровоградської області відсутні повноваження на прийняття оскаржуваного рішення є безпідставними, оскільки вони суперечать вищезазначеним нормам земельного законодавства України.
Додатково відповідач вказав, що пунктами 1, 2 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст у межах повноважень, визначених Конституцією та законами України, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
За змістом статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Таким чином, функція представництва спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст відповідного району (території юрисдикції) закріплена за районними радами на законодавчому рівні і не залежить від бажання та волі позивача, який, таким чином, заперечує законодавчо встановлені основи державного та суспільного ладу України. Катеринівська сільська рада представляє інтереси виключно Соколівської територіальної громади, а Кропивницька районна рада, виконуючи законодавчі вимоги, представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Кропивницького району з метою забезпечення його збалансованого розвитку та задоволення прав та свобод його жителів, чим спростовується відповідна аргументація позивача, крім того, слід вкотре наголосити на тому, що позивач не надав суду жодних доказів, що місто Кропивницький розширяється за рахунок території позивача.
Беручи до уваги те, що розширення меж міста Кропивницького відбувається в межах Кропивницького району, повноваження Кропивницької районної ради Кіровоградської області розповсюджується на Кропивницький район Кіровоградської області, тому, у відповідності до частини 3 статті 186 Земельного кодексу України та статті 46 Закону України «Про землеустрій» Кропивницька районна рада Кіровоградської області мала повноваження на прийняття рішення дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Кропивницької районної ради від 28 березня 2025 року №382 «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області», а тому позов Катеринівської сільської ради є безпідставним.
21.07.2025 третя особа, Кропивницька міська рада, подала свої пояснення та вказала, що згідно із висновками Верховного Суду (постанова від 03 грудня 2024 року у справі №560/18940/23), проект землеустрою у всіх випадках встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці має погоджуватися: якщо розширення відбувається зі рахунок території в межах одного району - з місцевими радами та районними державними адміністраціями, території яких залучаються для розширення меж; якщо розширення відбувається за рахунок території, що не входить до відповідного району, або якщо не утворено районної ради - з Радою міністрів Автономної Республіки Крим або обласною державною адміністрацією.
Згідно із зауважень Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру до проекту Постанови Верховної ради України «Про зміну і становлення меж міста Кропивницького району Кіровоградської області», проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області потребує доопрацювання в частині погодження з районною радою (якщо районна рада не утворена - з обласною державною адміністрацією) та районною державною адміністрацією.
Беручи до уваги те, що розширення меж міста Кропивницького відбувається в межах Кропивницького району, повноваження Кропивницької районної ради Кіровоградської області розповсюджується на Кропивницький район Кіровоградської області, тому, у відповідності до частини 3 статті 186 Земельного кодексу України, статті 46 Закону України «Про землеустрій» Кропивницька районна рада Кіровоградської області мала повноваження на прийняття рішення дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Кропивницької районної ради від 28 березня 2025 року №382, тобто оскаржуваного рішення.
Додатково вказує, що беручи до уваги те, що оспорюване рішення Кропивницької районної ради Кіровоградської області про погодження проекту ще не створює для позивача будь яких негативних наслідків, оскільки є лише складовою процедури погодження проекту землеустрою щодо зміни меж населеного пункту м. Кропивницького, Катеринівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області будь-яких належних доказів розширення між міста Кропивницького за рахунок земель Катеринівської сільської територіальної громади до матеріалів справи не надано, тому можна однозначно стверджувати про те, що рішення від 28 березня 2025 року №382 жодним чином не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, що є самостійною підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази у встановленому порядку, суд встановив наступне.
Рішенням сімнадцятої сесії двадцять третього скликання Кіровоградської міської ради від 12.09.2000 №627 затверджено генеральний план міста Кіровограда з визначенням загальної площі міста 12103,6 га, у тому числі 1772,0 га земель, що пропонуються до передачі від суміжних сільських рад (а.с.39 т.1).
Рішенням сімнадцятої сесії двадцять третього скликання Кіровоградської міської ради від 12.09.2000 №628 погоджено проект межі міста Кіровограда (а.с.31 т.1).
Рішенням першої сесії сьомого скликання від 14.11.2017 №12-1/2017 Катеринівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області вирішено створити Катеринівську сільську раду Кіровоградського району Кіровоградської області внаслідок добровільного об'єднання територіальних громад сіл Обознівка, Катеринівка Обознівської сільської ради, сіл Олексіївка, Лісне, Мальовниче, Осикувате Олексіївської сільської ради та сіл Володимирівка, Миронівка, Олександрівка Володимирівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області. Катеринівська сільська рада є правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) органів місцевого самоврядування територіальних громад, що об'єдналися (а.с.6 т.1).
Рішенням п'ятнадцятої сесії сьомого скликання від 11.06.2019 №2673 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького. Контроль за виконанням даного рішення контроль покладено на постійну комісію міської ради з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища та заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О.Мосіна (а.с.9 т.1).
Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Міської ради міста Кропивницького від 14.02.2020 №3098 добровільно приєднано Новенську селищну територіальну громаду міста Кропивницького Кіровоградської області (смт Нове) до Кропивницької міської територіальної громади Кіровоградської області (а.с.29зв.).
Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Міської ради міста Кропивницького від 14.02.2020 №3099 припинено Новенську селищну ради шляхом приєднання до Міської ради міста Кропивницького, яка стала правонаступником всього майна, прав та обов'язків Новенської селищної ради.
Рішенням двадцять другої сесії сьомого скликання Міської ради міста Кропивницького від 08.09.2020 №3444 визнано межі Фортечного району у місті Кропивницькому, а саме, доповнено його територією Новенською селищною територіальною громадою міста Кропивницького (а.с.27зв.).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №593-р відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" затверджено перспективний план формування територій громад Кіровоградської області, що додається. Визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України:
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 1159 "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області";
- пункт 2 змін, що вносяться до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 938 і від 11 листопада 2015 р. № 1159, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. № 718;
- пункт 6 змін, що вносяться до розпоряджень Кабінету Міністрів України, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 р. № 491;
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 р. № 438 "Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області" (а.с.106-107 т.1).
Відповідно до Перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області, до Катеринівської територіальної громади з адміністративним центром в с.Катеринівка повинні ввійти Обознівська, Володимирівська, Грузьківська, Могутненська, Овсяниківська та Олексіївська територіальні громади. Адміністративний центр Катеринівської територіальної громади - до Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.108-113).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 № 716-р відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Кіровоградської області згідно з додатком (а.с.97 т.1).
Так, до Катеринівської територіальної громади з адміністративним центром в с.Катеринівка ввійшли Обознівська, Володимирівська, Грузьківська, Могутненська, Овсяниківська та Олексіївська територіальні громади. Адміністративний центр Катеринівської територіальної громади входить до Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.99-104).
Державне підприємство "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" виготовило проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області.
Рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Кропивницької міської ради від 28.05.2024 №1938 погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області з включенням в межі міста земель селища Нового, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11334,3072 га. Прийнято рішення щодо направлення Департаментом містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної ради для його погодження, а також підготувати звернення про встановлення (зміну) меж міста Кропивницького та разом з проектом землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області направити до Кабінету Міністрів України для подальшого подання до Верховної Ради України. Після встановлення Верховною Радою України меж міста Кропивницького направити подання до Кабінету Міністрів України щодо ліквідації селища Нового у зв'язку з включенням всієї території селища Нового до складу міста Кропивницького та за необхідності вжити інших, передбачених чинним законодавством України, заходів щодо виключення селища Нового з облікових даних (а.с.7-8 т.1).
Позивач оскаржив рішення дев'ятої сесії восьмого скликання Кропивницької міської ради від 28.05.2024 №1938. Кіровоградським окружним адміністративним судом 11.03.2025 відкрите провадження у справі №340/1286/25. Ухвалою від 03.09.2025 Кіровоградський окружний адміністративний суд позовну заяву Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області залишив без розгляду.
Кропивницька міська рада листом від 20.08.2024 №5915/15 направила до Кропивницької районної військової адміністрації Кіровоградської області проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області для надання зауважень та пропозицій до проекту.
Кропивницька районна військова адміністрація Кіровоградської області листом від 29.08.2024 вих.№01-22/373/4 повідомила про відсутність повноважень щодо надання пропозицій та зауважень стосовно проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (а.с.115 т.1).
Кропивницька міська рада 30.08.2024 направила звернення до Кропивницької районної ради про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (а.с.128 т.1).
Кропивницька районна рада повідомила, що оскільки проект не передбачає встановлення (зміну) меж міста Кропивницький за рахунок території, що не входить до складу Кропивницького району Кіровоградської області (суміжні Олександрійський, Новоукраїнський Кіровоградської області), то відповідного погодження Кропивницькою районною радою він не потребує (а.с.118-119 т.1).
Кропивницька міська рада направила проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної ради для погодження.
Кіровоградська обласна рада 15.11.2024 листом повернула проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної ради та запропонувала звернутися до Кіровоградської обласної військової адміністрації (а.с.11-12 т.2).
Виконавчим комітетом Кропивницької міської ради від 22.11.2024 вих.№8406/15 направлено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної військової адміністрації для надання до Кабінету Міністрів України для подальшого подання до Верховної Ради України для його розгляду та прийняття відповідного рішення.
Кіровоградська обласна військова адміністрація листом від 13.12.2024 вих.№01-18/1657/0.3 повідомила, що встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області здійснюється Верховною Радою України на підставі звернення сільської, селищної, міської ради, в межах територій територіальної громади якої розташоване місто (а.с.10зв. т.1).
Виконавчий комітет Кропивницької міської ради направив Кабінету Міністрів України 24.12.2024 (вих.№9237/15) проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області. 10.01.2025 (вих.№ 284/15) додатково направив ще карту-схему встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (а.с.116-117 т.1).
Міністерство розвитку громад та територій України на виконання резолюції Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій України від 13 січня 2025 р. № 132/2/1-25, листів виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 24 грудня 2024 р. № 9237/15 і від 10 січня 2025 р. № 284/15 щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області повідомило, що Мінрозвитку на основі отриманих матеріалів листом від 22 січня 2025 р. № 64/33/63-25 направило на погодження заінтересованих органів проект Постанови Верховної Ради України «Про зміну і встановлення меж міста Кропивницького Кропивницького району Кіровоградської області».
Мінрозвитку вказало, що абзацом першим частини другої статті 173 Земельного кодексу України передбачено, що межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.
Відповідно до частин першої, десятої статті 46 Закону України «Про землеустрій» для встановлення або зміни меж адміністративно-територіальних одиниць розробляються проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл, селищ, міст розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради. Рішення про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць є одночасно рішенням про затвердження проектів землеустрою щодо їх встановлення (зміни).
Мінрозвитку повідомило, що за результатами опрацювання проекту акту Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру висловлено зауваження до проекту землеустрою, а тому проект належить доопрацювати (а.с.120-121 т.1).
Так, до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 05.02.2025 вих.№5-28-0.134-925/2-25 додані зауваження, в яких, зокрема, вказано, що у пояснювальній записці, долученій до проекту землеустрою, зазначено, що згідно із статтею 186 Кодексу проект землеустрою погоджується сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж.
Відповідно до долучених до проекту землеустрою матеріалів, проект погоджений рішенням Кропивницької міської ради від 28.05.2024 № 1938.
Водночас згідно з описом меж місто Кропивницький межує з населеними пунктами Катеринівської, Великосеверинівської, Аджамської, Первозванівської та Соколівської територіальних громад.
Слід зазначити, що наведена в пояснювальній записці інформація не дає змоги визначити, чи здійснюється розширення меж міста Кропивницький за рахунок земель суміжних територіальних громад.
Крім того, відповідно до вимог пункту 1 частини третьої статті 186 Кодексу проект землеустрою потребує доопрацювання в частині погодження з районною радою (якщо районна рада не утворена - з обласною державною адміністрацією) та районною державною адміністрацією (а.с.123 т.1).
На виконання вказівки Мінрозвитку, 13.03.2025 Кропивницька міська рада направила проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області на погодження до Кропивницької районної ради (а.с.126 т.1).
Рішенням дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Кропивницької районної ради від 28.03.2025 №382 (оскаржуване рішення) погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11334,3072 га.
Розпорядженням Голови Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 01.04.2025 №65-р погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11334,3072 га (а.с.10).
Судом встановлено, що до меж міста Кропивницького Кіровоградської області ввійшли наступні земельні ділянки з кадастровими номерами:
1) 3522582800:02:000:0136 площею 1,1888 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 04.07.2024;
2) 3522582800:02:000:8002 площею 3,3415 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 09.04.2025;
3) 3522582800:02:000:0131 площею 1.1429 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є 1/2 ОСОБА_1 та 1/2 ОСОБА_2 ;
4) 3522582800:02:000:8516 площею 4,822 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 08.04.2025;
5) 3522582800:02:000:0158 площею 2,00 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 14.10.2024;
6) 3522582800:02:000:8102 площею 3,8824 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 08.04.2025;
7) 3522582800:02:000:7502 площею 2,9349 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 07.04.2025;
8) 3522582800:02:000:0133 площею 0,252 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 25.03.2024;
9) 3522582800:02:000:7505 площею 7,2552 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 07.04.2025;
10) 3522582800:02:000:3051 площею 6,7986 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є ТОВ "Агроресурс-А", право власності зареєстрованв реєстрі прав 30.01.2025;
11) 3522582800:02:000:7506 площею 0,2325 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 08.04.2025;
12) 3522582800:02:000:3089 площею 0,6061 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 07.04.2025;
13) 3522582800:02:000:9125 площею 0,999 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є ПАТ "Агропромтехпостач", право власності зареєстроване в реєстрі прав 30.01.2025;
14) 3522582800:02:000:7553 площею 0,9814 га - згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, право власності зареєстроване в реєстрі прав 04.04.2025.
Таким чином, право власності на земельні ділянки за позивачем зареєстровано після прийняття оскаржуваного рішення.
Соколівська сільска рада, Катринівська сільська рада та Первозванівська сільська рада звернулись до Мінрозвитку з приводу встановлення меж міста Кропивницького Кіровоградської області.
Міністерство розвитку громад та територій України листом від 03.05.2025 вих.№10599/33/10-25 повідомило наступне:
"Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 716-р, на основі Перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 р. № 593-р, визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Кіровоградської області, зокрема Кропивницької, Соколівської, Катеринівської та Первозванівської територіальних громад.
Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. №716-р визначено умовні (орієнтовні) межі територій територіальних громад (графічна частина). Графічна частина розпоряджень не встановлює межі територій відповідних територіальних громад, а є лише схематичним відображенням територій територіальних громад та призначена для візуального виокремлення різних територіальних громад.
Відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України встановлення і зміна меж міст належить до повноважень Верховної Ради України.
Особливості та порядок встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць визначені Земельним кодексом України, законами України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» та «Про землеустрій» (далі - Закон).
Згідно з частинами першою і другою статті 6 Закону України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» встановлення (зміна) меж міста здійснюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України на підставі звернення сільської, селищної, міської ради, в межах території територіальної громади якої розташоване місто.
Межі міста встановлюються (змінюються) за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.
Відповідно до частини другої статті 173 Земельного кодексу України межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.
Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
Склад проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць визначено частиною третьою статті 46 Закону.
Відповідно до частин першої, шостої статті 46 Закону для встановлення або зміни меж адміністративно-територіальних одиниць розробляються проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл, селищ, міст розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Абзацами першим і другим пункту 1 частини третьої, частиною восьмою статті 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць погоджуються сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж. У разі розширення меж адміністративно-територіальної одиниці за рахунок території, що не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.
У разі встановлення меж міст проект також погоджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою.
Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Частиною другою статті 158 Земельного кодексу України встановлено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Звертаємо увагу, що відповідно до частини першої статті 16 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Частинами другою і четвертою статті 71 Закону № 280/97-ВР передбачено, що органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.
Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Беручи до уваги викладене, питання встановлення меж адміністративних територіальних одиниць врегульовано законодавством України."
Вважаючи оскаржуване рішення Кропивницької районної ради від 28.03.2025 р. №382 “Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області» таким, що порушує права позивача та є протиправним, Катеринівська сільська рада просить суд його скасувати.
Конституція України визначає повноваження органу місцевого самоврядування вчиняти дії лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19), приймати рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (стаття 144).
Отже, Основний Закон України встановлює право органу місцевого самоврядування приймати обов'язкові до виконання рішення на їхній території, водночас обмеженість компетенції такого органу межами, визначеними законом.
Аналогічні положення передбачені у частині третій статті 24 Законом України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
Встановлення та зміна меж адміністративно-територіальних одиниць (районів, сіл, селищ, міст, районів у містах) регулюється главою 29 розділу VII ЗК України.
Практика Верховного Суду стосовно застосування положень ЗК України сформована зокрема у постановах від 14 серпня 2023 року у справі № 480/279/21, від 08 листопада 2023 року у справі № 300/3232/22, від 12 грудня 2023 року у справі № 640/19905/21, від 10 січня 2024 року у справі № 120/1829/23, від 29 лютого 2024 року у справі № 420/7471/20, від 04 квітня 2024 року у справі № 320/2796/23, від 19 вересня 2024 року у справі № 120/10413/22 та від 02 жовтня 2024 року у справі № 400/4760/21.
З огляду на положення частини першої статті 173 ЗК України межа адміністративно-територіальної одиниці - це умовна лінія на поверхні землі, яка відокремлює її територію від інших територій.
Відповідно до частини другої статті 173 ЗК України межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.
Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
Необхідність розроблення проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних одиниць передбачено також частиною першою статті 46 Закону № 858-IV.
Порядок прийняття рішень про встановлення (зміна) меж адміністративно- територіальних одиниць залежить від адміністративно-територіальної одиниці.
Практика Верховного Суду стосовно застосування положень Закону № 858-VI сформована зокрема у постановах від 30 серпня 2018 року у справі № 707/437/16-а, від 19 вересня 2018 року у справі № 389/2063/16-а(2-а/389/47/16), від 19 вересня 2018 року у справі № П/811/7/18, від 31 жовтня 2018 року у справі № 509/1187/14-а, від 23 листопада 2018 року у справі № 815/1960/18, від 23 квітня 2020 року у справі № 2а/426/41/12 та від 16 липня 2020 року у справі № 459/1713/16-а.
На момент виникнення спірних правовідносин статтею 174 ЗК України визначалося, що для районів і міст такі рішення приймає Верховна Рада України за поданням Кабінету Міністрів України (частина перша), а для сіл, селищ - відповідні сільські, селищні, міські ради. При цьому, у разі якщо встановлення і зміна меж сіл, селищ призводить до зміни меж території територіальної громади, рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймається Кабінетом Міністрів України на підставі подання відповідних сільських, селищних, міських рад (абзац другий частини другої).
Відповідно до частини восьмої статті 46 Закону № 858-IV проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці підлягає погодженню сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення її меж. У разі розширення меж населеного пункту за рахунок території, яка не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.
У разі встановлення меж міст проект також погоджується з Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою.
Тобто, проєкт землеустрою у всіх випадках встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці має погоджуватися:
- якщо розширення відбувається за рахунок території в межах одного району - з місцевими радами та районними державними адміністраціями, території яких залучаються для розширення меж;
- якщо розширення відбувається за рахунок території, що не входить до відповідного району, або якщо не утворено районної ради - з Радою міністрів Автономної Республіки Крим або обласною державною адміністрацією;
- межі міст додатково погоджуються з Верховною Радою Автономної Республіки Крим або обласною радою.
Аналогічний висновок Верховний Суд викладав у постанові від 03 грудня 2024 року у справі № 560/18940/23 та постанові від 03 листопада 2021 року у справі №810/3401/17.
У справі, що розглядається, позивач стверджує, що Кропивницька міська рада встановила (змінила) межі міста Кропивницького за рахунок частини території Катеринівської територіальної громади, без погодження проекту землеустрою з позивачем, натомість позовних вимог з цього приводу до Кропивницької міської ради не заявлено, відповідачем у даному провадженні вона не є.
Натомість позивач стверджує про протиправність рішення Кропивницької районної ради, яким вона погодила проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, посилаючись на те, що таке погодження повинна була здійснити Катеринівська сільська рада, а не відповідач.
В даній ситуації, не заперечуючи права Кропивницької районної ради на погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, позивач наполягає на тому, що і він повинен таке погодження надати.
Судом встановлено, що частина 3 ст.186 ЗКУ може бути протлумачена двозначно. Однак, належить звернути увагу на фразу «за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж». Ця частина речення відноситься і до сільських, селищних, міських рад, і до районних рад та державних адміністрацій. Отже, погоджувати проект землеустрою потрібно тільки з тією сільською, селищною чи міською радою, за рахунок території якої розширюються межі адміністративно-територіальної одиниці.
Позивач в позові зазначає, що "у погодженому Кропивницькою міською радою проекті землеустрою перераховані вище належні до меж позивача земельні ділянки безпідставно зазначені як землі, нібито «надані в постійне користування Службі автомобільних доріг Кіровоградській області (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), дорога М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка та землі для автотранспорту та зв'язку», що не відповідає дійсності. Через це Кропивницька міська рада вирішила, що проект землеустрою погодження з позивачем не потребує, а натомість звернулась з даного питання до Кропивницької районної військової адміністрації".
Суд вважає, що ці обставини свідчать про наявність відповідного спору в цій частині між позивачем та Кропивницькою міської радою, а тому ці аргументи не можуть бути досліджені у даному провадженні, оскільки знаходяться поза межами предмету даного спору.
Що стосується погодження з районною радою, належить звернутися до статті 122 Земельного кодексу України, яка визначає повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування:… районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності …
Зважаючи на те, що вказані земельні ділянки є землями спільної власності територіальних громад, погодження Кропивницької районної ради є необхідним, а тому оскаржуване рішення є реалізацією повноважень відповідача.
Позивач не заявив позовних вимог з приводу компетенційного питання в частині розпорядження відповідними землями та з приводу бездіяльності Кропивницької міської ради по відношенню до позивача в частині ненадання йому на погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області.
Таким чином, саме ж по собі рішення Кропивницької районної ради від 28.03.2025 р. №382 “Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області» прав позивача не порушує. Заявлені в позові спірні питання належало позивачеві порушити перед судом у інший спосіб та у іншому суб'єктному складі, чого зроблено не було.
Згідно ч.2 та 3 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на те, що оскаржуване рішення прав позивача не порушує, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повне судове рішення складене 23.09.2025.
Сторони:
позивач Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (27631, с. Катеринівка, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., вул. Південна, 12, ЄДРПОУ 41744542),
відповідач Кропивницька районна рада Кіровоградської області (25014, м. Кропивницький, вул. Дарвіна, 25, ЄДРПОУ 24715502),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Соколівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (27641, с. Соколівське, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., вул. Шевченка, 23, ЄДРПОУ 41744542),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Первозванівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (27652, с. Первозванівка, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., вул. Гагаріна, 1, ЄДРПОУ 04365098),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (27631, с. Велика Северинка, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., вул. Миру, 1, ЄДРПОУ 04365164),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницька міська рада (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ЄДРПОУ 26241020).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА