Рішення від 22.09.2025 по справі 300/6661/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2025 р. справа № 300/6661/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

суддя Остап'юк С.В.

за участю секретаря Будзан Ю.В.,

представника заявника: Довган О.В., Шмігеля В.П.,

представника відповідача Тихонова О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за заявою Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Оберіг 106А" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, -

ВСТАНОВИВ:

18.09.2025 о 14 год. 26 хв. Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області звернулося в суд із заявою в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Оберіг 106А" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, накладеного рішенням від 17.09.2025.

Заява мотивована тим, що позивачем видано наказ від 15.09.2025 №2327-п та виписано направлення №№4288, 4289 від 17.09.2025 на проведення документальної виїзної позапланової перевірки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А», відповідно до якого начальником відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області Володимиром Павловичем Шмігалем, головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області Христиною Ростиславівною Котик здійснено вихід за юридичною адресою ОСББ «ОБЕРІГ 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) - вул. Яблунева, буд.4, село Угринів, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77423, з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, однак були недопущені посадовими особами відповідача до її здійснення.

Вказаний факт відмовив допуску до перевірки працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області задокументовано в акті №1858/09-19-07-02/44540900 від 17.09.2025. Із врахуванням вищезазначеного заявник аргументує обґрунтованість застосованого 17.09.2025 адміністративного арешту майна відповідача наявністю обставин, визначених підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, а сам - відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення 17.09.2025 документальної позапланової виїзної перевірки відповідача при наявності законних підстав для її проведення.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 відкрито провадження за даною справою з особливостями, визначеними статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України та призначено розгляд заяви в судовому засіданні.

У судовому засіданні представник заявника підтримала вимоги, зазначені в заяві, просила їх задоволити з наведених у ній підстав. Пояснила, що прибувши за адресою місцезнаходження юридичної особи ОСББ «ОБЕРІГ 106А», посадовими особами ГУ ДПС в Івано-Франківській області ознайомлено посадову особу платника податків - директора ОСББ «ОБЕРІГ 106А» ОСОБА_1 - зі змістом наказу від 15.09.2025 №2327-п та направленнями №№4288, 4289 від 17.09.2025 на проведення документальної виїзної позапланової перевірки, однак були недопущені посадовими особами відповідача до її здійснення.

Представник відповідача заяву не визнав, факт власної відповідальності від допуску до перевірки заперечив.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази та фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини, суд зазначає наступне.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А» зареєстроване як юридична особа 13.09.2021,код ЄДРПОУ 44540900, за адресою: Україна, 77423, Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, село Угринів, вул. Яблунева, буд.4. ОСББ «ОБЕРІГ 106А» перебуває на обліку в ГУ ДПС в Івано-Франківській області, Івано-Франківська ДПІ, вид діяльності: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктiв.

Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області відповідно п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20, п.п. 75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1. п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами і доповненнями (надалі - ПК України), наказу від 15.09.2025 №2327-п на підставі направлень про проведення документальної позапланової виїзної перевірки №4288, №4289 від 17.09.2025 здійснено вихід за адресою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А», код ЄДРПОУ 44540900: вул. Яблунева, буд.4, село Угринів, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77423, - з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності визначення, повноти нарахування та своєчасності сплати за період з 13.09.2021 до 31.08.2025.

Посадовими особами Головного управління ДПС в Івано-Франківській області були виконані передбачені статтею 81 ПК України умови допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, зокрема, директора ОСББ «ОБЕРІГ 106А» ОСОБА_1 повідомлено та ознайомлено з копією наказу про проведення перевірки від 15.09.2025 року №2327-п, завіреної належним чином, було пред'явлено направлення на проведення перевірки від 17.09.2025 року № 4288, службове посвідчення ДПС України серія ІВ № 000444 від 20.05.2024 року ОСОБА_2 та направлення на проведення перевірки від 17.09.2025 року №4289, службове посвідчення ДПС України серія ІВ № 000450 від 12.09.2024 ОСОБА_3 .

В порушення абзацу шостого пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України директором ОСББ «ОБЕРІГ 106А» ОСОБА_1 17.09.2025 відмовив у допуску до проведення/відмовився від проведення перевірки та залишив посадових осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на вулиці.

Вказані обставини задокументовано Актом відмови в допуску до проведення/відмову від проведення документальної позапланової виїзної перевірки №1855/09-19-07-02/44540900 від 17.09.2025, складеного на підставі п.81.2 ст.81 ПК України.

Посадова особа об'єкта перевірки - директор Тихонов Олександр Борисович - відмовився від підписання та отримання другого примірника акта відмови у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, що засвідчується Актом відмови від підписання та отримання посадовою особою ОСББ «Оберіг 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) акта від 17.09.2025 року №1855/09-19-07-02/44540900 «Про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОСББ «Оберіг 106А».

Зважаючи на неможливість здійснення документальної позапланової виїзної перевірки, за наслідками розгляду звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків та доданих до нього матеріалів управління податкового аудиту начальником ГУ ДПС в Івано- Франківській області 17.09.2025 о 16 год. 25 хв. прийнято рішення №200/09-19-07-02-06 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А», код ЄДРПОУ 44540900.

Вищевказані акти та рішення про застосування адміністративного арешту направлено розпоряднику майна Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А» супровідним листом ГУ ДПС в Івано-Франківській області №13358/09-19-07-02-06 від 18.09.2025, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта».

Для підтвердження обґрунтованості застосування адміністративного арешту майна платника податків заявник звернувся до суду 17 вересня 2025 року.

Надаючи правову оцінку обставинам, які зумовили звернення заявника до суду у порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд керується наступними приписами норм чинного процесуального та податкового законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755- IV (далі - ПК України).

Підпунктом 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.п. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Статтею 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У відповідності до п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Підпунктом 78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється якщо, зокрема, отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Згідно з п.78.5 ст.78 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Стаття 81 Податкового кодексу України встановлює умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних і фактичних перевірок.

Пункт 81.1 вказаної статті Податкового кодексу України передбачає, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Пунктом 81.2 ст.81 ПК України передбачено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.

У разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Як вже встановлено судом, актом від 17.09.2025 №1855/09-19-07-02/44540900 зафіксовано відмову посадової особи відповідача у допуску до проведення перевірки.

Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 16.1.9 пункту 16.1 статті 16 ПК України - платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи, а відповідно до пункту 16.1.13 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту контролюючими органами визначені у статті 94 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 94.1 ПКУ адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Згідно з пп.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України у разі коли платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу, може бути застосовано адміністративний арешт майна платника податків.

Арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті ПК України.

Арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків (п. 94.4 ст. ПК України).

Відповідно до п. 94.5 статті 94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним.

Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Пунктом 94.6 статі 94 Податкового кодексу України передбачено, що керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити відчуження.

Підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, є універсальними та визначені пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав і розрізняються лише процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).

Відповідно до пункту 94.10 ст. 94 ПК арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено). У цих випадках таке майно перебуває під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законом для визнання його безхазяйним, або у разі якщо майно є таким, що швидко псується, - протягом граничного строку, визначеного законодавством. Порядок операцій з майном, власника якого не встановлено, визначається законодавством з питань поводження з безхазяйним майном.

Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

Відтак, визначення адміністративного арешту, за своїм змістом однаково охоплює як арешт коштів, так і арешт іншого майна.

Положення статті 94 Податкового кодексу України не визначає послідовності процедур застосування адміністративного арешту майна та адміністративного арешту коштів.

Отже, за нормами пунктів 94.3 - 94.6 статті 94 Податкового кодексу України, арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків. Арешт майна може бути повним або умовним. Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.

Аналіз вищевказаних норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що застосування адміністративного арешту можливе у разі, по-перше, відмови платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, по-друге, наявності законних підстав для проведення перевірки.

Суд встановив, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки ОСББ «ОБЕРІГ 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) є норми п. п. 78.1 ст. 78 ПК України, а саме - контролюючим органом отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства.

На адресу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшов лист №6-25 від 17.07.2025 ОК ЖБК «Радислав», в якому заявник звертається з вимогою проведення документальної перевірки, зокрема, ОСББ «ОБЕРІГ 106А» щодо невідповідності діяльності ОСББ «ОБЕРІГ 106А» умовам, визначеним пунктом 133.4 статті 133 ПК України.

Крім того, у відповідь на запит ГУ ДПС в Івано-Франківській області №1067/5/09-19-07-09-05 від 30.07.2025 отримано лист Івано-Франківського районного управління поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області №14496-2025 від 14.08.2025 щодо розслідування ймовірного нераціонального використання коштів посадовими особами ОСББ «ОБЕРІГ 106А» (код ЄДРПОУ 44540900), не пов'язаним із господарською діяльністю підприємства. З матеріалів справи встановлено, що сектором дізнання відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у об'єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020090250000061 від 04.02.2020 за фактами протиправної діяльності ОСОБА_1 , посадових осіб ОСББ «ОБЕРІГ 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.358 (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів), ст.356 (Самоправство) Кримінального кодексу України.

Під час досудового розслідування проведено тимчасовий доступ до речей і документів, які стосуються події кримінального правопорушення, у ході якого вилучено інформацію про рух коштів по банківських рахунках ОСББ «ОБЕРІГ 106А», із аналізу яких вбачається, що на рахунки вказаного суб'єкта господарювання у безготівковій формі щомісячно зараховувались (надходили) кошти від власників квартир МЖПК «Західний», в тому числі в якості оплати за електроенергію.

У відповідності до отриманого листа ОК ЖБК «РАДИСЛАВ» (код ЄДРПОУ 38275961) від 17.07.2025 № 6-25 (вх. ГУ ДПС від 18.07.2025 № 33527/6) Управлінням податкового аудиту ГУ ДПС проводиться опрацювання отриманої інформації про порушення законодавства посадовими особами ОСББ «ОБЕРІГ 106А». ОСББ «ОБЕРІГ 106А» зареєстроване як неприбуткова організація, однак, в порушення вимог п. 133.4 ст. 133 ПК України, за 2021 - 2024 роки неприбутковою організацією на подавались звіти про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

За результатами вжитих контролюючим органом заходів на адресу ОСББ «ОБЕРІГ 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) направлено запит від 30.07.2025 №10618/6/09-19-07-09-06 про надання пояснень та їх документального, в тому числі копії укладених Договорів та/або рішень про надання послуги з управління багатоквартирним будинком з співвласниками багатоквартирного будинку; інформацію щодо порядку здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, встановлення розмірів і сплати внесків членами, та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; копію статуту об'єднання та/або копії установчих документів; копії документів, що підтверджують витрати на управління та утримання багатоквартирного будинку, оплату комунальних послуг стосовно спільного майна, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку та ін.; інформацію щодо обліку доходів та обліку витрат окремо за кожним будинком, що перебуває в управлінні; документи, що підтверджують повноваження осіб підписувати вищевказані документи на момент їх укладання (наприклад, угода, наказ, реєстраційні і дозвільні документи) та інше.

ОСББ «ОБЕРІГ 106А» направлено запит 30.07.2025 року рекомендованим листом з повідомлення про вручення №76018 00958813 на юридичну адресу відповідача, який повернувся оператором поштового зв'язку «Укрпошта» 16.08.2025 року з причини «за закінченням терміну зберігання».

У зв'язку з відсутністю пояснень та звітних документів з боку ОСББ «ОБЕРІГ 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) на запит контролюючого органу від 30.07.2025 №10618/6/09-19-07-09-06, на підставі п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України ГУ ДПС в Івано-Франківської області видано наказ від 15.09.2025 №2327-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ОСББ «Оберіг 106А» (код ЄДРПОУ 44540900) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності визначення, повноти нарахування та своєчасності сплати за період 13.09.2021 до 31.08.2025.

Отже, під час розгляду справи, судом встановлено наявність 17.09.2025 законних підстав для проведення перевірки відповідача, а відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки, є такою, що утворює підстави для застосування адміністративного арешту майна відповідача.

У зв'язку із вищенаведеним суд дійшов висновку, що, приймаючи рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків №200/09-19-07-02-06 від 17.09.2025, Заявник діяв в межах вимог податкового законодавства, маючи на це правові підстави, а умовний адміністративний арешт майна відповідача застосовано обґрунтовано та за наявності підстав, встановлених підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.

При встановленні обставин справ та ухваленні судового рішення відповідно до п. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує висновки щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, сформованих у постановах Верховного Суду. Так, відповідно до зазначеної норми судом враховано висновки Верховного Суду в аналогічних справах №820/2454/18, №640/17091/21, №520/3517/19, відповідно до яких системний аналіз статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України у взаємозв'язку із положеннями статті 94 Податкового кодексу України свідчить про те, що метою впровадженого статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України інституту термінових справ є необхідність оперативного реагування на правовідносини, що виникли, зокрема, у питанні реалізації контролюючим органом своєї компетенції у сфері податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків є способом забезпечення збереження поточного майнового становища платника податків і не є ані способом притягнення платника податків до відповідальності, ані способом вчинення контролюючим органом дій, направлених на реалізацію арештованого майна.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити про відсутність на час розгляду вказаної справи спору про право. Так, спір про право у контексті статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України має місце у разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів, перелічених у цій нормі. Зокрема, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням контролюючого органу, що було підставою для виникнення обставин для внесення відповідного подання. Однак, така незгода має втілюватись у вчиненні учасником процесу об'єктивно необхідних дій для відновлення порушеного права.

Станом на час прийняття рішення у даній справі, у суду відсутні докази оскарження відповідачем наказу про проведення перевірки від 15.09.2025 №2327-п, дій чи рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків №200/09-19-07-02-06 від 17.09.2025 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А» (код ЄДРПОУ 36731785).

Враховуючи вищенаведене, вимога заявника про підтвердження обґрунтованості адміністративного умовного арешту майна платника податків підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до комунального підприємства Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А» (код ЄДРПОУ 36731785) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків - задовольнити.

Підтвердити обґрунтованість застосування умовного адміністративного арешту майна Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Оберіг 106 А» (код ЄДРПОУ 44540900), адреса: вул. Яблунева, буд.4, село Угринів, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77423, застосованого рішенням начальника Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області №200/09-19-07-02-06 від 17.09.2025.

Рішення суду підлягає негайному виконанню відповідно до частини восьмої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративного суду.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня його проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду не перешкоджає його виконанню.

Суддя Остап'юк С.В.