Рішення від 22.09.2025 по справі 280/5541/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року Справа № 280/5541/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати незаконними та протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з 02.07.2024 року, на підставі ст.ст. 2, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відповідно до заяви від 25.05.2025 року та доданих до неї оригіналів документів військової частини НОМЕР_2 та військової частини НОМЕР_3 , а саме довідки про додаткові види грошового забезпечення військової частини НОМЕР_2 від 08.04.2023 року за №26 та військової частини НОМЕР_3 від 02.07.2024 року за №126, де позивач проходив службу за мобілізацією з 07.04.2022 року по 02.07.2024 року, з урахуванням доходу у вигляді додаткових видів грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний соціальний внесок, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію по інвалідності ОСОБА_1 на підставі довідки військової частини НОМЕР_2 за №26 від 08.04.2023 року та довідки військової частини НОМЕР_3 за № 126 від 02.07.2024, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, фактично виплачених сум з 02.07.2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на пенсійному обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ) з 17.01.2017. З 25.02.2022 по 02.07.2024 позивач проходив військову службу за мобілізацією, у зв'язку з чим звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі додаткових документів внаслідок підвищення грошового забезпечення та збільшення вислуги років, однак відповідач у здійсненні такого перерахунку відмовив. Позивач вважає, що пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ, та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом права на пенсійне забезпечення. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 02.07.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; витребувано докази по справі.

28.07.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що для здійснення перерахунку пенсії необхідні довідки, видані саме територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП), а не довідки, видані військовою частиною, а тому підстав для перерахунку немає. Крім того, для перегляду розміру пенсії органам Пенсійного фонду України уповноваженим органом мають бути надані грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років. Тому для вирішення зазначеного у заяві питання, у разі звільнення зі служби, позивачу необхідно звернутись до уповноваженого структурного підрозділу державного органу де він проходив службу. Щодо позовних вимог в частині виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Так, максимальний розмір обмеженої пенсії складає 23610,00 грн, розмір пенсії позивача 13070,25 грн. Розмір пенсії позивача менший ніж максимально встановлений при розрахунку пенсії, обмеження не застосовувалось. Також з посиланням на постанови Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом Просить позов задовольнити.

11.08.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з доводами, викладеними у відзиві на позовну заяву, та зазначає, що ТЦК та СП не може оформлювати довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця, який не проходив службу у цьому підрозділі, і лише робить запити до військової частини де пенсіонер проходив військову службу. Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, є Закон № 2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Отже, пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення. Також, позивач зазначає, що після 20.12.2016 стаття 43 Закону № 2262-XII не передбачала і не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, а отже, внесені Законом № 1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження. Отже, відповідач безпідставно застосовує норму закону, яка втратила чинність, з огляду на що вважає дії відповідача такими, що порушують права позивача. Просить позов задовольнити.

12.09.2025 представник відповідача подав клопотання про долучення доказів.

У період з 25.08.2025 по 19.09.2025 головуючий суддя по справі перебував у відпустці, що підтверджується відповідною довідкою Запорізького окружного адміністративного суду, долученою до матеріалів справи.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні, з 17.01.2017 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-XII.

З 25.02.2022 позивач призваний на військову службу по мобілізації на підставі Указу Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року, та проходив військову службу у період з 25.02.2022 по 17.04.2022 у ВЧ НОМЕР_4 , у період з 17.04.2022 по 11.04.2023 у ВЧ НОМЕР_2 , у період з 11.04.2023 по 02.07.2024 у ВЧ НОМЕР_3 , що підтверджується записами у військовому квитку серія НОМЕР_5 .

Відповідно до витягу з наказу начальника підрозділу персоналу ВЧ НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 02.07.2024 №126, позивач звільнений з військової служби у відставку відповідно до пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (за наявності інвалідності - якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Військова частина НОМЕР_2 видала позивачу Довідку від 08.04.2023 № 26 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону № 2262-XII та абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період квітень 2022 року - квітень 2023 року.

Також військова частина НОМЕР_3 видала позивачу Довідку від 02.07.2024 № 126 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону № 2262-XII та абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період квітень 2023 року - липень 2024 року.

Крім того, військова частина НОМЕР_3 надала позивачу грошовий атестат від 02.07.2024 № 126, відповідно до якого грошове забезпечення сержанта ОСОБА_1 становить: оклад за військовим званням - 740,00 грн, до 02.07.2024 у сумі 49,33 грн; посадовий оклад за 40 тарифним розрядом - 7 330,00 грн, до 02.07.2024 у сумі 488,66 грн; надбавка за вислугу років 30%, до 02.07.2024 у сумі 161,40 грн; обчислена на 08.04.2023 вислуга років становить : 8 років, 3 місяці 2 дні, в тому числі пільгова вислуга 2 роки 4 місяці 10 днів; премія 400%, до 02.07.2024 у сумі 1 954,66 грн; НОПС 65%, до 02.07.2024 у сумі 454,61 грн; НзТ 60%, до 02.07.2024 у сумі 293,20 грн: НсССО 100% прожитковий мінімум «5», до 02.07.2024 у сумі 1 009,33 грн.

Позивач звернувся до Управління із заявою від 16.05.2025, в якій вказував, що 02.05.2025 ним була подана заява про перерахунок військової пенсії відповідно до ст.63 Закону № 2262-XII у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення та вислуги років.

До матеріалів справи також надано копію заяви позивача від 25.05.2025 про призначення/перерахунок пенсії, з якою він звернувся до Управління, в якій просив здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.63 Закону № 2262-XII, до якої крім іншого, додав копію військового квитка, наказ про виключення зі списків особового складу, грошовий атестат, довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з квітня 2022 року по липень 2024 року..

За наслідками розгляду звернень позивача щодо пенсійного забезпечення, Управління листом від 17.06.2025 №10204-8918/Л-02/8-0800/25 повідомило, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №2262-XII, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (зі змінами), на уповноважені підрозділи міністерств (відомств), з яких звільнені військовослужбовці, покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України, необхідних для перерахунку пенсії документів. Таким чином, з питань перерахунку пенсії позивача, з урахуванням повторного проходження військової служби (абзац 3 статті 2 Закону №2262-XII), запропоновано звернутися до уповноваженого органу Міністерства оборони України.

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо твердження відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, посилання відповідача на постанови Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а є нерелевантними до цієї справи з огляду на відмінності у змісті спірних правовідносин.

Зважаючи на те, що відповідач звернувся за перерахунком пенсії у травні 2025 року, а відповідь, якою в перерахунку пенсії позивачу відмовлено, надана Управлінням 17.06.2025, суд дійшов висновку, що на дату звернення до суду з позовом 26.06.2025 встановлений статтею 122 КАС України процесуальний строк звернення до адміністративного суду позивачем не пропущений.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частин першої - третьої статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Зідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Тобто даними нормами Закону № 2262-XII визначено, що пенсіонери з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, після звільнення зі служби мають право на право виплату пенсій з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу до дня фактичного звільнення. Крім того, пенсія виплачується з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Підставою для перерахунку пенсії слугують документи, які підтверджують відповідні обставини, які додатково подаються пенсіонером.

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з частиною першою статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" однією із функцій Пенсійного фонду є здійснення перерахунку пенсій.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача, оскільки таку функцію прямо покладено на цей державний орган Законом.

Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №3-1 заява про перерахунок пенсії подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Порядок №3-1 не містить чіткого переліку документів, які необхідно подати для перерахунку призначеної пенсії по інвалідності з підстав, визначених частиною 3 статтею 2 Закону № 2262-XII, проте, загальний перелік документів для призначення пенсії по інвалідності визначений пунктом 2 розділу ІІ Порядку 3-1, та включає витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку).

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 17.01.2017 перебував на обліку в Управління як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону № 2262-XII. У період з 25.02.2022 по 02.07.2024 позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період (під час воєнного стану), отже, в силу положень статті 2 Закону № 2262-XII після звільнення з військової служби отримав право на виплату пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу до дня фактичного звільнення. Кріцм того, з урахуванням статтей 43 та 63 Закону № 2262-XII позивач мав право на обчислення його пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом також встановлено, що позивач подав до Управління додаткові документи, що підтверджують проходження ним військової служби у період з 25.02.2022 по 02.07.2024 за призовом під час мобілізації на особливий період (під час воєнного стану), в установленому порядку визначають загальну та пільгову вислугу років позивача, а також містять інформацію про складові та розміри грошового забезпечення, яке отримувалось позивачем у зазначений період під час проходження військової служби, утому числі, на дату звільнення з військової служби.

Посилання відповідача на те, що відповідні документи мають бути підготовлені саме ТЦК та СП не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, проте, надані позивачем документи складені уповноваженими органами за місцем проходження позивачем військової служби, доказів їх недостовірності суду не надано.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в перерахунку пенсії внаслідок підвищення грошового забезпечення та збільшення вислуги років у зв'язку з повторним проходження військової служби, а тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача по інвалідності з урахуванням вислуги років та складових грошового забезпечення відповідно до грошового атестату та довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, виготовлених військовою частиною НОМЕР_2 та військовою частиною НОМЕР_3 , є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Як зазначалось раніше, відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача, виникли з моменту його звільнення з військової служби, а тому порушене право позивача підлягає захисту саме з цієї дати - з 02.07.2024, що перебуває в межах 12 місячного строку до дня подання позивачем заяви про перерахунок пенсії.

При цьому, суд зазначає, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, оскільки відповідно до встановлених обставин справи, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії виключно з мотивів відсутності правових підстав для перерахунку пенсії на підставі поданих ним додаткових документів.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Крім того, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права за встановленими обставинами у даній справі є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 2, статтей 43 та 63 Закону № 2262-XII, з урахуванням довідки військової частини НОМЕР_2 №26 від 08.04.2023, довідки військової частини НОМЕР_3 №126 від 02.07.2024 та грошового атестату від 02.07.2024 №126, та зобов'язання відповідача здійснити з 02.07.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням вказаних документів, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору в силу положень статті 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інших судових витрат не заявив, а тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 2, статтей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII з урахуванням грошового атестату від 02.07.2024 №126, довідки військової частини НОМЕР_3 №126 від 02.07.2024 та довідки військової частини НОМЕР_2 №26 від 08.04.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 02.07.2024 перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 2, статтей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII з урахуванням грошового атестату від 02.07.2024 №126, довідки військової частини НОМЕР_3 №126 від 02.07.2024 та довідки військової частини НОМЕР_2 №26 від 08.04.2023, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 22.09.2025.

Суддя М.О. Семененко