про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
23 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/4655/24
Суддя Закарпатського окружного адмінсуду Плеханова З.Б. розглянувши клопотання представника позивача у справі за заявою ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 адміністративний позов задоволено у повному обсязі та вирішено:
- У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24, апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково.
Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 по справі № 260/4655/24 - скасовано.
Ухвалено нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 16 січня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 16 січня 2024 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2022 року по 15 січня 2024 року (включно) залишити без розгляду.
15.09.2025 року до суду надійшла заява представника позивача, якою останній просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
- зобов'язати ГУ ПФУ у Закарпатській області надати звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025 у справі 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
- за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Свою заяву обґрунтовує тим, що представник позивача звернувся з адвокатським запитом до відповідача щодо надання інформації про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у відповідь на запит щодо надання інформації про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі № 260/4655/24 листом від 08.08.2025 №0700-0306-8/46702 повідомив представника позивача, що рішення суду виконано.
Розмір пенсії позивача з 15.01.2024 року складав - 8628,26 грн.
3 16.01.2024 року після перерахунку здійсненого на виконання постанови від 02 квітня 2025 року у справі № 260/4655/24, прийняту Восьмим апеляційним адміністративним судом, на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду розмір пенсії складає - 11143,30 грн. 3 01.03.2024 року розмір пенсії позивача - 9048,69 грн.
3 01.03.2025 року розмір пенсії - 8866,72 грн.
3 01.04.2025 року по теперішній час розмір пенсії становить - 9493,61 грн.
Представник позивача зазначає, що відповідно до наданої відповідачем інформації про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду, а також наданих ним протоколів перерахунку пенсії позивача вбачається, що станом на сьогодні Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду не виконується.
За вказаних умов відповідачем відмовлено позивачу у виконанні рішення суду. Таким чином, станом на день подання цієї заяви відповідач взагалі не виконує постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
Представник відповідача правом надати пояснення на заяву не скористався.
Дослідивши заяву представника позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 381 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-1 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24 головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято рішення виплату пенсії залишити в старому розмірі.
Тобто фактично відповідачем не виконано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
А відтак, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву представника позивача та встановити судовий контроль за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, протягом 30 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили, подати до Закарпатського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
У період з 15 вересня 2025 року по 19 вересня 2025 року головуюча суддя перебувала у відпустці.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача Хомича І.О. про встановлення судового контролю за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24 в порядку ст. 382 КАС України - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області код ЄДРПОУ 20453063 (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008)
протягом 30 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили,
подати до Закарпатського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/4655/24.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя З.Б.Плеханова