про повернення заяви про забезпечення позову без розгляду
23 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/7372/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, а саме:
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо оголошення мене в розшук 06.02.2025, примусового проходження ВЛК 05.06.2025 з підробленням висновку, утримання та переміщення 05- 09.06.2025 та 09- 12.07.2025, бездіяльності щодо розгляду моїх заяв від 13.08.2025 та 26.08.2025;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 скасувати висновок ВЛК від 05.06.2025 як підроблений завідомо фіктивний та виданий внаслідок попереднього зговору групою посадових осіб і направити мене на обласну військово-лікарську комісію для повного та об'єктивного медичного обстеження відповідно до Наказу МОУ № 402;
Вжити заходів забезпечення позову: заборонити ТЦК вчиняти будь-які дії з призову чи мобілізації щодо мене до винесення рішення по суті (відповідно до практики Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2025).
Як вбачається із позовних вимог, позивач з поданням позовної заяви заявив клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, а саме заборонити ТЦК вчиняти будь-які дії з призову чи мобілізації щодо мене до винесення рішення по суті.
Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, подану одночасно із позовною заявою, та додані до неї матеріали, суддя вважає, що заяву про забезпечення адміністративного позову належить повернути заявнику без розгляду, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 150 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до ст. 152 КАС України, визначено зміст і форма заяви про забезпечення позову. Так, заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити, зокрема: предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 152 КАС України, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову судовий збір становить 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.
Положеннями ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 3028,00 грн.
З аналізу зазначених норм вбачається, що за подання заяви про забезпечення позовної заяви станом на момент подачі вказаної заяви позивачу необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 908,40 грн.
В свою чергу, матеріали справи не містять квитанції про сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позовної заяви у вказаному розмірі.
Отже, встановлено, що позивачем не сплачено судовий збір за подання заяви про забезпечення адміністративного позову на рахунок Закарпатського окружного адміністративного суду у встановленому законом розмірі, а відтак не дотримано положень ст. 152 КАС України.
Згідно з ч. 7 ст. 154 КАС України, суддя, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
За вказаних обставин, суддя вважає за необхідне повернути заяву про забезпечення позову заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 150-154, 243, 248 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.А. Гебеш