Рішення від 22.09.2025 по справі 240/2454/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року м. Житомир справа №240/2454/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови йому у нарахуванні та виплаті з 01.09.2024 доплати до пенсії згідно постанови Кабінет Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити йому пенсію з 01.09.2024, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн в повному обсязі, а саме 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, з основним розміром 76 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що після здійснення перерахунку його пенсії на виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно не виплачує йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», чим порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду провадження у даній справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти задоволення заявлених позовних вимог. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 у випадку, коли пенсія переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата в розмірі 2000,00 гривень не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Оскільки, після 01.03.2018 на виконання рішення суду позивачу було здійснено перерахунок пенсії і її розмір після цього перерахунку збільшився на понад 2000,00 гривень, то передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 доплата до пенсії в розмірі 2000,00 гривень йому не виплачується. У зв'язку із тим, що положення Постанови №713 пов'язують припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн з переглядом (перерахунком) пенсії, але не вказують при цьому правову та фактичну підставу такого перегляду, однак визначають мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що має наслідком зміну розміру грошового забезпечення (посадового окладу) військовослужбовців, є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом. З огляду на вищезазначене, відповідач стверджує, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України, а тому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.10.2020 у справі №640/1055/20 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії при проведенні перерахунку з 76 % до 70 % сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року; а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням розміру 76 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених виплат.

На виконання вказаного рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснило в січні 2021 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 . В результаті цього перерахунку основний розмір пенсій позивача збільшився на 1020,91 гривень.

У зв'язку із цим, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, керуючись абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, призначило ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 979,09 гривень (2000,00 грн - 1020,91 грн = 979,09 грн), тобто в сумі, якої, з урахуванням збільшення пенсії після перерахунку на 1020,91 грн, не вистачало до розміру 2000,00 грн.

В подальшому, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 01.05.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої державною установою Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України довідки від 15.05.2023 №49/8432 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 46 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2005 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.05.2022 року по день проведення перерахунку.

На виконання вказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві області здійснило в жовтні 2024 року перерахунок пенсії позивача. Однак, у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача після цього перерахунку збільшився на понад 2000,00 гривень, відповідач, керуючись абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, припинив з 01.10.2024 виплату йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої вказаною постановою.

Не погоджуючись із такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві області щодо припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 4 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).

В пункті 1 Постанови №713 Кабінет Міністрів України установив, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови №713 доручено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Однак, в абзаці третьому пункту 1 Постанови №713 Уряд визначив, що особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Таким чином, Постановою №713 для осіб, яким до 1 березня 2018 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено щомісячну доплату у сумі 2000 гривень. Одночасно з цим передбачено, що така доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалась (перераховувалась) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Матеріалами справи підтверджується, що після 01 березня 2018 року на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23 позивачу було проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого його пенсія збільшилась більше ніж на 2000,00 гривень, у зв'язку з чим відповідач припинив з 01.10.2024 виплату йому доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої Постановою №713.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам щодо того, чи впливає проведений позивачу перерахунок пенсії на його право на отримання щомісячної доплати, встановленої Постановою №713, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

У вищезазначеній постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, розглядаючи спір у подібних правовідносинах, Верховний Суд зазначив:

«Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00 - 2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.»

Аналогічна правова позиція була підтримана Верховним Судом у постановах від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі №380/25987/21, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22, від 26.04.2023 у справі №380/14122/22, від 26.04.2023 у справі №380/4510/22, від 26.04.2023 у справі №140/10795/21 та від 26.04.2023 у справі №160/14146/22.

Відповідно до частин 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

З матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивача, здійснений на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, був пов'язаний з усуненням порушення права позивача на належний розмір пенсії.

Вказане порушення прав позивача було допущене при здійсненні з 01.01.2016 перерахунку його пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у зв'язку з підвищення грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Зокрема, на виконання нормам пункту 3 Постанови №103 при здійснені позивачу з 01.01.2016 перерахунку пенсій враховувалась розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також премії, виплачені за прирівняною посадою поліцейського у січні 2016 року. Однак фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських». Таким чином, пункт 3 Постанови КМУ №103, яким керувався пенсійний орган при здійсненні позивачу з 01.01.2016 перерахунку пенсії, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та всупереч вимогам статей 13, 43, частини четвертої статті 63 та частини третьої статті 11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", змінював умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців. У зв'язку з цим, 14 травня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв рішення у справі №826/12704/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, яким визнав протиправним та скасував пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки у відсотковому співставленні вказана норма (п. 3 Постанови №103) встановлювала зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужувала складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужувала зміст вже існуючих прав таких осіб. Відтак, після прийняття судового рішення у справі №826/12704/18 та визнання протиправним п.3 Постанови №103 виникли підстави для перерахунку моєї пенсій з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, встановлених Постановою №988 та наказом МВС України від 06.04.2016 №260 за прирівняною посадою поліцейського.

У зв'язку з цим, державна установа Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України видала ОСОБА_1 нову довідку від 15.05.2023 №49/8432 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року, яка вже містила відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, встановлені Постановою №988 та наказом МВС України від 06.04.2016 №260, а рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві було зобов'язано здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі цієї довідки.

З наведеного вбачається, що перерахунок пенсії позивача, який був проведений на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, був спрямований на усунення порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення, яке полягало у неврахуванні передбачених Постановою №988 та наказом МВС України щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за прирівняною посадою поліцейського при здійсненні йому з 01.01.2016 перерахунку пенсії на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Таким чином, перерахунок пенсії позивача, що був здійснений на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23 не був обумовлений зміною складових грошового забезпечення (підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців) на підставі відповідного нормативно-правого акта, прийнятого Урядом. Вказаний перерахунок пов'язаний з усуненням порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якої винило до 01.03.2018. Цей перерахунок не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, що обумовлений підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців на підставі нормативно-правого акта компетентного органу.

Відтак, враховуючи правові висновки Верховного Суду у справах щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивача, здійснений на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, не позбавляє позивача права на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до Постанови №713.

Щодо посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24, суд зазначає, що вказана позиція не є релевантною до обставин даної справи, адже вона стосується наявності права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, після здійснення перерахунку пенсії, обумовленого підвищенням грошового забезпечення (посадового окладу та окладу за військовим званням) відповідної категорії військовослужбовців через зростання з 01 січня відповідного календарного року прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В той час, як у спірних правовідносинах, перерахунок пенсії позивача, після якого пенсійний орган припинив виплату йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень, не був обумовлений зміною складових грошового забезпечення (підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців) на підставі відповідного нормативно-правого акта, прийнятого Урядом.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно з 01.10.2024, після здійснення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, не виплачувало йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.

Застосовуючи механізм захисту права позивача, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відновити позивачу з 01.10.2024 нарахування та виплату вказаної щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень.

При цьому, періодом за який суд задовольняє заявлені позовні вимоги є період з 01.10.2024, а не з 01.09.2024, як просить позивач в прохальній частині позовної заяви, оскільки під час розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача, що саме з 01.10.2024 позивачу було припинено виплату спірної доплати.

Вирішуючи спірні правовідносини в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, та з основним розміром 76 % грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи дійсно щодо особи має місце факт порушення права, свободи чи інтересу, та це право, свобода або інтерес порушені відповідачем. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача. Тобто, судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Аналогічна позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 01.12.2015 у справі №800/134/15 та постанові Верховного Суду від 07.11.2018 у справі №820/3327/16.

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що на момент прийняття судом рішення по даній справі розмір пенсії позивача визначений виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, як і не заперечується те, що основний розмір його пенсії становить 76 % грошового забезпечення. Відтак, спору в цій частині на даний час між сторонами не існує.

За таких обставин, вимога позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому виплату спірної доплати, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23, та з урахуванням основного розмір пенсії 76% грошового забезпечення, є передчасною, адже спору в цій частині фактично не існує, вказані права позивача на момент прийняття судом рішення по даній справі відповідачем не порушуються.

Задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам, а отже, зазначена позовна вимога є передчасною та не підлягає задоволенню.

Відтак, суд, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з даним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір 1211,20 гривень, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

З огляду на положення ч. 1, 3 ст. 139 КАС України, та враховуючи розмір задоволених позовних вимог і сплату позивачем судового збору в мінімальному розмірі, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір належить стягнути з відповідача у повному розмірі.

Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо припинення з 01.10.2024 виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", після здійснення перерахунку його пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 у справі №320/25629/23.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві поновити з 01.10.2024 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович