22 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/16329/25
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення призначення (перерахунку) пенсії з 25.03.2024 по 31.03.2025 та щодо виплати індексації з 01.03.2025 не в повному розмірі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату пенсії з урахуванням перерахунку пенсії з 25.03.2024 та нарахувати та виплатити індексацію пенсії 11,5% з 01.03.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити різницю між призначеною та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 25 березня 2024 року.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії, з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.03.2025 №203 за період з 01.07.1992 по 30.06.1997 (оптимальний варіант) згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.04.2025, а не з дати первинного звернення із відповідною заявою, тобто з 25.03.2024. Такі дії відповідачів позивач вважає незаконними, тому звернувся до суду за захистом порушених прав.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.
23.07.2025 через систему "Електронний суд" представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначено, що 13.03.2025 управлінням контрольно-перевірочної роботи службовою запискою №924/09-16 до управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг направлено акт від 04.03.2025 № 0600-0904-1/893 та № 0600-0904-1/892 про результати перевірки документів про заробітну плату, які видані позивачу архівним сектором Звягельської міської ради. За результатами перевірки даних, які зазначені у архівних довідках №37 та №681, встановлено розбіжність та архівні довідки від 27.12.2023 №681 і від 19.01.2024 №37 відкликані та надані нові довідки для обчислення пенсії. Відповідно до поданої заяви 27.03.2025 №1475 та нових довідок про заробітну плату від 10.03.2025 №203 та від 10.03.2025 №204 позивачу за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги звернень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.04.2025 здійснено перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.03.2025 № 203 за період з 01.07.1992 по 30.06.1997 (оптимальний варіант) згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки довідки №37 та №681, подані до заяви від 23.05.2024, визнано недійсними та надані нові довідки від 10.03.2025, тому перерахунок пенсії позивача проведено з 01.04.2025.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 26.03.2024 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачка 23.05.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою №2339 про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року №37 від 19.01.2024 за період з 01.02.1985 по 31.12.1990, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради та архівну довідку №681 від 27.12.2023 за період з 01.04.1992 по 30.04.1998, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради.
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та 30.05.2024 прийнято рішення №064450009752 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
В зазначеному рішенні вказано, що до заяви від 23.05.2024 заявницею долучено розрахункові відомості. Оскільки у справі відсутній акт перевірки відповідності змісту довідки первинними документами. Враховуючи вищевикладене відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В подальшому, 13.03.2025 управлінням контрольно-перевірочної роботи службовою запискою №924/09-16 до управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг направлено акт від 04.03.2025 №0600-0904-1/893 і № 0600-0904-1/892 про результати перевірки документів про заробітну плату, які видані позивачці архівним сектором Звягельської міської ради. За результатами перевірки даних, які зазначені у архівних довідках № 37 та №681. встановлено розбіжність та архівні довідки від 27.12.2023 №681 і від 19.01.2024 №37 відкликані та надані нові довідки для обчислення пенсії.
27.03.2025 позивачка повторно звернулась Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала нові довідки про заробітну плату від 10.03.2025 №203 та від 10.03.2025 №204.
Позивачу за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги звернень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.04.2025 здійснено перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.03.2025 № 203 за період з 01.07.1992 по 30.06.1997 (оптимальний варіант) згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Судом встановлено, що позивачка 23.05.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою №2339 про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року №37 від 19.01.2024 за період з 01.02.1985 по 31.12.1990, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради та архівну довідку №681 від 27.12.2023 за період з 01.04.1992 по 30.04.1998, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради.
З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та 30.05.2024 прийнято рішення №064450009752 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
В зазначеному рішенні вказано, що до заяви від 23.05.2024 заявницею долучено розрахункові відомості. Оскільки у справі відсутній акт перевірки відповідності змісту довідки первинними документами, відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В подальшому, 13.03.2025 управлінням контрольно-перевірочної роботи службовою запискою №924/09-16 до управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг направлено акт від 04.03.2025 №0600-0904-1/893 та № 0600-0904-1/892 про результати перевірки документів про заробітну плату, які видані позивачу архівним сектором Звягельської міської ради. За результатами перевірки даних, які зазначені у архівних довідках №37 та №681, встановлено розбіжність та архівні довідки від 27.12.2023 №681 і від 19.01.2024 №37 відкликані та надані нові довідки для обчислення пенсії.
Вказані довідки не скасована та є чинними, інформація, що наявна в них, не визнана недостовірною, відсутня.
Стосовно дати, з якої слід здійснити такий перерахунок, слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як наполягає позивачка, із відповідною заявою про перерахунок пенсії вона звернулась до органу Пенсійного фонду 25.03.2024, проте, зауважує, що перерахунок пенсії протиправно проведено, починаючи з 01.04.2025.
Однак, суд враховує те, що довідки №37 та №681, подані до заяви від 23.05.2024, визнано недійсними та надані нові довідки від 10.03.2025, тому перерахунок пенсії позивача проведено з 01.04.2025.
Слід відмітити, що 27.03.2025 позивачка повторно звернулась Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала нові довідки про заробітну плату від 10.03.2025 №203 та від 10.03.2025 №204.
Позивачці за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги звернень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.04.2025 здійснено перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.03.2025 №203 за період з 01.07.1992 по 30.06.1997 (оптимальний варіант) згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, перерахунок пенсії позивачки проведено відповідачем за наявними у пенсійній справі матеріалами.
Частиною 2 статті 40 Закону 1058 передбачено, що при призначенні пенсій розмір заробітної плати для їх обчислення визначається із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Для обчислення пенсії Позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 роки, а саме 13559,41 грн
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії
З 01.03.2025 відбулася індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (надалі - Постанова КМУ № 209).
Відповідно до пункту 6 Постанови №209 з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.
На виконання п. 6 Постанови №209 позивачці проведено перерахунок пенсії
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з ч.2ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б доводили наявність порушеного права в частині здійснення перерахунку з урахуванням довідок про складові заробітної плати для державного службовця, а тому у задоволенні позову у вказаній частині слід відмовити.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 90, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя О.Г. Попова
22 вересня 2025 р.
22.09.25