Рішення від 22.09.2025 по справі 240/12978/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/12978/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Головного управління пенсійного України фонду в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління пенсійного України фонду в Донецькій області про відмову у переході з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії і перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років з 04.04.2025 року.

Позивач зазначає, що являється інвалідом третьої групи і з 2018 року отримує пенсію по інвалідності. 04.04.2025 року Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років. Його заява була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. За результатами розгляду звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 11.04.2025 року прийняло оскаржуване рішення №064450000977 про відмову у переході з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років. Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як Відповідачем безпідставно зроблено висновок про "недоцільність" такого переходу на пенсію за вислугу років, так як за підрахунками Відповідача загальний страховий стаж Позивача становить 33 роки 4 місяці 22 дні, в тому числі 13 років 6 місяців 25 днів стажу, що дає право виходу на пільгову пенсію.

Ухвалою суду від 15.05.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача-1 по справі, направив суду письмові заперечення проти позову (відзив), у якому визнається перебування Позивача на обліку та отримання з 01.04.2019року пенсії по інвалідності. Зазначається, що відповідно до принципу екстериторіальності заява Позивача від 04.04.2025 року була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. За результатами розгляду звернення Позивача було встановлено, що розмір пенсії Позивача становить 3 323,00 грн., а після перерахунку буде становити лише 2 865,65 грн., а тому такий перехід визнано недоцільним.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Відповідача-2 по справі, направив суду письмові заперечення проти позову (відзив), у якому визнається, що страховий стаж Позивача становить 33 роки 4 місяці 22 дні, в тому числі стаж роботи на посадах, що дає право на пенсію за вислугу років - 13 років 6 місяців 25 днів. Разом з тим, як зазначається у відзиві, розмір пенсії Позивача становить 3 323,00 грн., а після перерахунку буде становити лише 2 865,65 грн., а тому такий перехід визнано недоцільним.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (надалі - Закон №1788-XI) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Як зазначено в пункті "в" статті 55 цього ж Закону, право на пенсію за вислугу років мають, окрім інших, робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі роботи:

для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі;

для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.

Список професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. №583.

Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача від 04.04.2025року до Відповідача щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" після досягнення 55-річного віку.

Судом встановлено, що вказане звернення Позивача за принципом екстериторіальності було передано на розгляд Відповідачу-2 і за результатами розгляду такого звернення Відповідач-2 прийняв рішення №064450000977 від 11.04.2025 року про відмову у переході з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років..

Як зазначено в оскаржуваному рішенні Відповідача-2 від 11.04.2025 року та у відзиві Відповідача-2 на позов, у Позивача загальний страховий стаж становить 33 роки 4 місяці 22 дні, в тому числі стаж роботи на посадах, що дає право на пенсію за вислугу років - 13 років 6 місяців 25 днів. Тобто, Відповідачами визнається наявність у Позивача права на перехід на пенсію з вислугу років відповідно до пункті "в" статті 55 Закону №1788-XI.

Разом з тим, як зазначається у відзиві, розмір пенсії Позивача становить 3323,00 грн., а після перерахунку буде становити лише 2865,65грн., а тому такий перехід визнано "недоцільним".

Судом встановлено та визнається Відповідачами, що Позивач з 01.04.2019 року перебуває на обліку в територіальному органу Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

Судом встановлено та визнається Відповідачами, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто станом на 04.04.2025 року на час звернення про перехід на пенсію за вислугу років був особою, якій виповнилося 55 років.

Судом встановлено та визнається Відповідачами, що загальний страховий стаж Позивача становить 33 роки 4 місяці 22 дні, в тому числі стаж роботи на посадах, що дає право на пенсію за вислугу років - 13 років 6 місяців 25 днів. Тобто, Відповідачами визнається наявність у Позивача права на перехід на пенсію з вислугу років відповідно до пункті "в" статті 55 Закону №1788-XI.

Разом з тим, в оскаржуваному рішенні Відповідача-2 №064450000977 від 11.04.2025 року зазначено - "відмовити ОСОБА_1 в переході на пенсію за вислугу років у зв'язку із недоцільністю.

Як вже зазначалося судом, відповідно до доводів Відповідачів, наведених у відзивах на позов, розмір пенсії Позивача становить 3323,00 грн., а після перерахунку буде становити лише 2865,65 грн., а тому такий перехід визнано "недоцільним".

Такі доводи Відповідачів не в повній мірі ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.

Безспірно, з приписами статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до вимог частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Суд звертає уваги, що ні правові норми Закону №1058-IV ні правові норми Закону №1788-XI не передбачають "недоцільність" як самостійну підставу для відмови у призначенні пенсії з вислугу років чи для переведення на пенсію за вислугу років та не наділяють територіальні органи Пенсійного фонду України повноваженнями на відмову призначенні пенсії з вислугу років чи на переведення на пенсію за вислугу років "за недоцільністю".

Наявність у Позивача загального страхового та пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності відповідно до пункту "в" статті 55 Закону № 1788-XI, Відповідачами не заперечується і відповідно до вимог ч.1 ст.78 КАС України перед судом не доказувалися.

Відповідно до вимог ч.1 ст.45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Зазначене свідчить, що на день звернення (04.04.2025 року) Позивача до територіального відділення Управління Пенсійного фонду України із заявою про переведення за пенсії по інвалідності на пенсію за віком у відповідності до вимог пункту "в" статті 55 Закону № 1788-XI Позивач мав право на призначення такої пенсії на пільгових умовах при досягненні 50 річного віку, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.04.2025 року №064450000977 про відмову у переході з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років є протиправним та підлягає скасуванню.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити (перевести) з 04.04.2025 року ОСОБА_1 на пільгову пенсію за віком відповідно до вимог пункту "в" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

При вирішенні питання про розподіл судових витрат у справі суд враховує, що відповідно до вимог частини 8 статті 139 КАС України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, так як спірні відносини зумовлені протиправним рішенням вказаного суб'єкта владних повноважень.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головногое управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна,3 м.Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.04.2025 року №064450000977 про відмову ОСОБА_1 у переході (призначенні) з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити (перевести) з 04.04.2025 року ОСОБА_1 на пільгову пенсію за віком відповідно до вимог пункту "в" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

22.09.25