Рішення від 22.09.2025 по справі 200/4218/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року Справа№200/4218/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства цифрової трансформації України (м. Київ, вул. Ділова, 24, ЄДРПОУ 43220851), Державного підприємства "ДІЯ" (місто Київ, вул. Ділова, 24 ЄДРПОУ 43395033) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства цифрової трансформації України (м. Київ, вул. Ділова, 24, ЄДРПОУ 43220851), Державного підприємства "ДІЯ" (місто Київ, вул. Ділова, 24 ЄДРПОУ 43395033).

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є власником нерухомості, розташованої в м. Маріуполь (квартира АДРЕСА_2 та частка знищеної квартири АДРЕСА_3 ), що є окупованим. Зазначена нерухомість є знищеною, що підтверджується інформацією з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

З метою реалізації положень Закону України № 2923-IX, позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Тульчинської міської ради із заявами про надання компенсації за знищені квартири, проте з прийнятті заяв було відмовлено, що спричинило звернення до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.10.2024р. у справі № 120/5317/24 позовні вимоги позивача було захищено, визнано протиправною бездіяльність Тульчинської міської ради щодо неприйняття від ОСОБА_1 заяв від 28.03.2024р. про надання компенсації за знищену квартиру АДРЕСА_2 та частки знищеної квартири АДРЕСА_3 . Зобов'язано Тульчинську міську раду прийняти від ОСОБА_1 заяви у паперовій формі від 28.03.2024 про надання компенсації за знищену квартиру АДРЕСА_2 та частки знищеної квартири АДРЕСА_3 .

29 листопада 2024 року рішення суду набрало законної сили.

Після набрання законної сили рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.10.2024р. у справі № 120/5317/24, позивач звернулася до Тульчинської міської ради з заявою про виконання рішення суду, та прийняття від позивача заяв про надання компенсації за знищене внаслідок бойових дій житло.

Проте, Тульчинською міською радою рішення суду не було виконано через неможливість прийняття заяви про надання компенсації за знищене житло внаслідок блокування такої заяви на порталі «Дія».

Позивач наголошує, що положення Закону України № 2923-IX не встановлюють жодного обмеження стосовно прийняття заяв про надання компенсації за знищене майно у випадку знаходження такого майна на тимчасово окупованій території. Натомість практична реалізація права позивача на отримання компенсації за нерухоме майно не може бути здійснена через те, що портал «ДІЯ», через який здійснюється реєстрація заяви про отримання компенсації, вимагає внесення до бази даних Акту обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку.

Позивач наголошує, що внаслідок зазначеної технічної проблеми, його позбавлено законного права на подання заяви про компенсацію за знищене житло, вважає свої права порушеними та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства цифрової трансформації України та державного підприємства «ДІЯ» щодо не забезпечення технічної можливості прийняття від ОСОБА_1 у паперовій формі заяви від 28.03.2024р. про надання компенсації за знищену кватиру № 13, розташовану у м. Маріуполь по вулиці Лавицького, 24 через Центр надання адміністративних послуг на порталі «ДІЯ»;

визнати протиправною бездіяльність Міністерства цифрової трансформації України та державного підприємства «ДІЯ» щодо не забезпечення технічної можливості прийняття від ОСОБА_1 у паперовій формі заяви від 28.03.2024р. про надання компенсації за знищену кватиру № 26, розташовану у м. Маріуполь по вулиці Зелінського, 7 через Центр надання адміністративних послуг на порталі «ДІЯ»;

зобов'язати Міністерство цифрової трансформації України та державне підприємство «ДІЯ» забезпечити технічну можливість прийняття через Центр надання адміністративних послуг на порталі «ДІЯ» від ОСОБА_1 у паперовій формі заяв від 28.03.2024р. про надання компенсації за знищену кватиру № 13, розташовану у м. Маріуполь по вулиці Лавицького, 24, та за знищену кватиру № 26, розташовану у АДРЕСА_4 .

Ухвалою суду від 02.07.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

18.07.2025 року відповідачем 2 надано відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначено, що наразі відсутній нормативно-правовий акт, що передбачає обстеження об'єктів нерухомого майна на тимчасово окупованих територіях, тому такі об'єкти не можуть бути зареєстровані в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.

21.07.2025 року відповідачем 1 надано відзив на позовну заяву, згідно змісту якого Міністерство цифрової трансформації України не забезпечує ведення та функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна, а державне підприємство «ДІЯ», що належить до сфери управління Мінцифри, є адміністратором, до компетенції якого належить здійснення адміністрування Реєстру відповідно до статті 36 Закону України «Про публічні електронні реєстри». Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2022 р. № 885 «Про внесення змін до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» Мінцифри визначалось завдання виключно щодо забезпечення технічної можливість подання через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно з 19 лютого 2014 р. Нормами постанови передбачено, що Реєстр пошкодженого та знищеного майна містить інформацію про пошкоджене та знищене майно з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації Російської Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» до дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Отже Мінцифри наголошує, що не наділено повноваженнями щодо забезпечення можливості подання заяв про надання компенсації у паперовій формі через центри надання адміністративних послуг, а відтак позов задоволенню не підлягає.

28.07.2025 року надано відповідь на відзив, згідно змісту якої представник позивача на задоволенні вимог наполягав.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , є громадянкою України, внутрішньо переміщеною особою з 14.04.2022р., що підтверджується довідкою № 522-7000759798 від 14.04.2022р., яка перемістилася з м. Маріуполь Донецької області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є власником квартири АДРЕСА_2 , та власником частки квартири АДРЕСА_5 , яку розташовано у АДРЕСА_4 .

28 березня 2024 року позивач звернулася до Центру надання адміністративних послуг Тульчинської міської ради з двома окремими заявами про надання компенсації за знищені квартири.

Як вбачається з листа Тульчинської міської ради № 02-14-С-138 від 08.04.2024р. позивачу було відмовлено у прийнятті цих заяв, оскільки зазначені квартири знаходяться на тимчасово окупованій території, стосовно якої не визначено дату закінчення бойових дій, що відповідно до умов абзацу 2 пункту 6постанови КМ України № 858 від 21.07.2023р. робить неможливим надання компенсації за пошкоджений об'єкт майна.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.10.2024р. у справі № 120/5317/24 позовні вимоги позивача було захищено, визнано протиправною бездіяльність Тульчинської міської ради щодо неприйняття від ОСОБА_1 заяв від 28.03.2024р. про надання компенсації за знищену квартиру АДРЕСА_2 та частки знищеної квартири АДРЕСА_3 . Зобов'язано Тульчинську міську раду прийняти від ОСОБА_1 заяви у паперовій формі від 28.03.2024 про надання компенсації за знищену квартиру АДРЕСА_2 та частки знищеної квартири АДРЕСА_3 .

29 листопада 2024 року рішення суду набрало законної сили, проте зазначене рішення виконано не було.

Спірні правовідносини по даній справі полягають у тому, що технічними умовами порталу «ДІЯ» не встановлено можливості прийняття заяви про отримання компенсації за знищене нерухоме майно, яке знаходиться на окупованій території.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Згідно із частинами 1, 2 ст. 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23 лютого 2023 року № 2923-IX (далі - Закон №2923-IX), заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території.

Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Відповідно до частин 15-17 ст. 4 Закону №2923-IX, адміністратор центру надання адміністративних послуг, посадова особа органу соціального захисту населення або нотаріус у день звернення особи з метою подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у паперовій формі:

1) встановлює особу заявника та перевіряє повноваження представника такої особи (у разі подання заяви представником);

2) заповнює заяву (з переліком документів, які додаються до заяви) з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;

3) роздруковує заяву та забезпечує її підписання отримувачем компенсації;

4) видає заявнику примірник заяви, зареєстрованої у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, із зазначенням реєстраційного номера заяви в цьому Реєстрі та цифрового коду;

5) засвідчує вірність копій документів, що додаються до заяви, - у разі пред'явлення оригіналів відповідних документів. У разі відсутності у заявника оригіналів документів, які додаються до заяви, робить про це відмітку в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна;

6) виготовляє електронні копії поданих документів (у тому числі документа, що засвідчує повноваження представника), завантажує їх до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та підтверджує їх відповідність поданим документам електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Реєстрація заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна здійснюється автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна з присвоєнням реєстраційного номера в цьому Реєстрі.

Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Відповідно до абзацу 3 пункту 46 Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 624 (далі - Порядок № 624), програмні засоби ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна повинні забезпечувати можливість отримання та/або передачі даних в процесі електронної інформаційної взаємодії з Єдиним державним веб-порталом електронних послуг з метою забезпечення надання послуг щодо подання інформаційного повідомлення та заяв про надання компенсації за пошкоджене та знищене майно з подальшою їх передачею до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та отримання витягів з Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Водночас відповідно до підпункту 2 пункту 18 Порядку № 624, об'єктами Реєстру пошкодженого та знищеного майна є інформація (відомості) та документи про пошкоджене та знищене майно всіх форм власності - об'єкти рухомого та нерухомого майна, зокрема лінійні об'єкти інженерно-транспортної та енергетичної інфраструктури, а також пошкодження земель, пошкодження та знищення надр, лісових, водних та інших природних ресурсів, біологічного різноманіття незалежно від того, чи передбачається компенсація за пошкодження або знищення такого майна.

Пункт 19-20 Порядку № 624 передбачають, що під час перенесення публічним реєстратором інформації про об'єкти з паперових чи інших носіїв до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, для збереження цілісності, повноти, достовірності реєстрових даних обов'язковим є попередній аналіз наявних даних та їх валідація (перевірка достовірності) до моменту внесення їх до Реєстру пошкодженого та знищеного майна як реєстрових даних або як архівних даних. Валідація (перевірка достовірності) даних може здійснюватися, зокрема, шляхом надсилання запитів до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших установ, підприємств, організацій.

Після перенесення інформації публічним реєстратором про об'єкти з паперових чи інших носіїв до Реєстру пошкодженого та знищеного майна може проводитись процедура верифікації чи співставлення реєстрових даних.

Інформація про об'єкти Реєстру пошкодженого та знищеного майна, яка на момент перенесення не належить до реєстрових даних, створених згідно із законодавством, не включається до складу реєстрових даних, а зберігається в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна як архівна інформація.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд» документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування» і Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» є акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку.

Однак, пунктом 1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473, встановлено, що Порядок визначає механізм оперативного реагування виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій, центральних органів виконавчої влади, органів управління та сил цивільного захисту, спрямований на ліквідацію наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку.

Таким чином суд констатує, що на момент вирішення справи по суті нормативно-правовий акт, що передбачає обстеження об'єктів нерухомого майна на тимчасово окупованих територіях, - відсутній, тому такі об'єкти наразі не можуть бути зареєстровані в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.

Для законодавчого врегулювання цього питання 19 грудня 2024 року Верховною Радою України було прийнято проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією від 10.04.2024 № 11161. Однак, після його прийняття цей проект закону не підписаний та не набув чинності.

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги визначаються виключно законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг», електронна публічна послуга - послуга, що надається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, які перебувають в їх управлінні, у тому числі адміністративна послуга (у тому числі в автоматичному режимі), яка надається з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем на підставі заяви (звернення, запиту), поданої в електронній формі з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем (у тому числі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг), або без подання такої заяви (звернення, запиту).

Відповідно до стаття 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Резюмуючи вказане суд вважає, що бездіяльність, яку позивач вважає протиправною та яка полягає в не забезпеченні технічної можливості прийняття у паперовій формі заяви про надання компенсації, ґрунтується на відсутності законодавчих положень, що встановлюють порядок дії та компетенцію суб'єкта владних повноважень в межах спірного питання.

А відтак, за умови відсутності Закону, який визначає порядок дії, бездіяльність, яка не охоплюється та не регламентується нормами цього Закону, не може бути визнана протиправною.

Суд ураховує, що відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі вказаного суд вважає, що відповідачами було доведено правомірність своїх дій, а відтак позов задоволенню не підлягає.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства цифрової трансформації України (м. Київ, вул. Ділова, 24, ЄДРПОУ 43220851), Державного підприємства "ДІЯ" (місто Київ, вул. Ділова, 24 ЄДРПОУ 43395033) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка