Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 вересня 2025 року Справа№200/6361/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 20 серпня 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, з урахуванням проведених раніше виплат.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
01 вересня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Позивач вказував на те, що пенсійний орган відмовив йому в перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), чим порушив його право на належне пенсійне забезпечення, а саме на обчислення основного розміру пенсії із суми грошового забезпечення, у складі якого враховані його додаткові види та премія.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Відповідач покликався на норми ст. 63 Закону № 2262, п. п. 2, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійний забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, (далі - Порядок № 45), постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) та постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103) і наголошував на тому, що п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 Порядку № 45, додатка 2 до цього Порядку визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року.
Після визнання протиправним та скасування п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Кабінет Міністрів України не приймав, асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, а тому пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.
На цих підставах відповідач стверджував, що на теперішний час на законодавчому рівні не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій у зв'язку із скасуванням п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідач наголосив, що на виконання Постанови КМУ № 103 та Постанови КМУ № 704 вже здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено відповідною довідкою від 01 червня 2022 року № 3226-7041248644.
Фактичне місце проживання позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 05 грудня 2001 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № ФС-91898 (Міноборони).
Згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС-91898 (Міноборони) від 14 червня 2007 року пенсія позивача була обчислена виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 05 грудня 2001 року;
умови призначення - вислуга років - 20 (календарна - 20) у розмірі 50% грошового забезпечення;
військове звання - підполковник;
посада - заступник командира полку по тилу - начальник тилу 78 гвардійського механізованого полку 254 механізованої дивізії;
дата і причина звільнення - 04 грудня 2001 року, ст. 65 п. «в-1», запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 170,00 грн;
- оклад за військове звання - 130,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 90,00 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 390,00 грн;
- секретність 10% - 17,00 грн;
- за безперервну службу 70% - 557,90 грн;
- премія 33,3% - 451,18 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 806,08 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 903,04 грн;
всього призначено - 903,04 грн;
загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 903,04 грн з 14 червня 2007 року довічно.
Отже, пенсія позивача при її призначенні була обчислена, виходячи з грошового забезпечення за посадою «заступник командира полку по тилу - начальник тилу гвардійського механізованого полку механізованої дивізії» з урахуванням військового звання «підполковник». При цьому у складі грошового забезпечення враховані його додаткові види, які позивач щомісячно отримував впродовж 24 місяців, а саме: ОУС офіцерам МО, секретність, за безперервну службу, а також премія.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС91898-Міноброни, з 01 травня 2018 року пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 920,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 298,50 грн;
всього - 10 628,50 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 5 314,25 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 5 314,25 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 1 819,58 грн та підвищення 1 747,34 (50% від 3 494,67 грн) - 3 566,92 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 3 494,67 грн, з них виплачується - 1 747,34 грн;
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1 747,34 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 2 621,00 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 3 494,67 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103, п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року;
з 01 травня 2018 року - 3 566,92 грн.
Таким чином, на підставі п. 1 Постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачеві пенсії з 01 січня 2018 року із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого були враховані лише основні види (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років). Додаткові види грошового забезпечення та премія при цьому перерахунку у складі грошового забезпечення не враховувались.
В червні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
04 вересня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/4345/24, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 28 грудня 2023 року № ФС-91898/09/01/4070, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахуванням довідки від 28 грудня 2023 року № ФС-91898/09/01/4070, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.
В решті заявлених вимог суд відмовив.
Під час розгляду справи № 200/4345/24 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшло відображення в рішенні від 04 вересня 2024 року:
«[…]
Позивач, ОСОБА_1 , […], перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
Суд зазначає, що 28 грудня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовив та направив оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача № ФС-91898/09/01/4070 від 28 грудня 2023 року.
Відповідно до вказаної довідки № ФС-91898/09/01/4070 від 28 грудня 2023 року грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії становить:
посадовий оклад - 5 920,00 грн;
оклад за військовим званням - 1 410,00 грн;
надбавка за вислугу років (45%) - 3 298,50 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 908,53 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 592,00 грн;
премія (35%) - 2 072, 00 грн;
всього: 20 201,03 грн.
26 березня 2024 року позивач, […], звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.
Разом з тим, ГУ ПФУ в Донецькій області не було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищевказаної довідки, про що свідчить лист відповідача від 08 травня 2024 року.
Не погоджуючись із нездійсненням перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2025 року.
Дослідивши матеріали адміністративної справи № 200/4345/24, з-поміж іншого, суд встановив, що довідка ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28 грудня 2023 року № ФС-91898/09/01/4070 для перерахунку пенсії позивача містить інформацію про грошове забезпечення за посадою - «заступник командира полку по тилу - начальника тилу гвардійського механізованого полку механізованої дивізії».
На виконання рішення суду у справі № 200/4345/24 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачеві пенсії.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС91898-Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 червня 2025 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 920,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 298,50 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, Ф.3 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 9 572,53 грн;
всього - 2 0201,03 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 20 201,03 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 10 100,52 грн;
з урахуванням індексації - 15 550,55 грн;
базовий розмір пенсії (20 201,03*50%) - 10 100,52 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (10 100,52*0,1400) - 1 414,07 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (11 514,59*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (13 014,59*0,0796) - 1 035,96 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (14 050,55*0,1150) - 1 500,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 15 550,55 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 червня 2025 року - 15 550,55 грн.
Також ГУ ПФУ в Донецькій області при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/4345/24 здійснило розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою № ФС 91898 за період з квітня 2019 року по травень 2025 року включно на загальну суму 292 503,52 грн.
В грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
17 лютого 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/8586/24, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо відмови у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. ст. 8, 10, 43 та 63 Закону № 2262, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Постанова КМУ № 45), з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою КМУ № 704;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Постанови КМУ № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 та 63 Закону № 2262 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Під час розгляду справи № 200/8586/24 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшло відображення в рішенні від 17 лютого 2025 року:
«[…]
Представник позивача - адвокат Єрьоміна В.А. звернулась в інтересах позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою від 09 вересня 2024 року, де просила видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач листом № 09/01/3227 від 28 вересня 2024 року відмовив у задоволенні заяви представника позивача, зазначивши, що включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення зазначеною Постановою не передбачено.
Предметом спору у даній справі є довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2018 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року.
16 квітня 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/8586/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-91898/09/01/1486 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704, розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року за посадою - технік-начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків вузла зв'язку та РТХ авіакомендатури, для проведення з 01 січня 2018 року перерахунку основного розміру пенсії, становить:
посадовий оклад - 5 920,00 грн;
оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1 410,00 грн;
надбавка за вислугу років (45%) - 3 298,50 грн;
премія (10%) - 592,00 грн.
16 травня 2025 року позивач, від імені якого діяла його представник - адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив здійснити проведення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року перерахунку та виплати пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої Постановою КМУ № 103, без обмеження пенсії максимальним розміром, застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії, з урахуванням виплачених сум, та виплатити заборгованість.
У відповідь на заяву від 16 травня 2025 року, яка зареєстрована 20 травня 2025 року за № 15643/К-0500-25, листом від 13 червня 2025 року № 18556-15643/К-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Пенсійний орган покликався на норми ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, (далі - Порядок № 45) і наголошував на тому, що Кабінет Міністрів України не приймав постанов про перерахунок пенсій цій категорії осіб; повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від Пенсійного фонду та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходили; інших підстав для перерахунку пенсії законодавством не передбачено.
При цьому докази прийняття пенсійним органом рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, виходячи із грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, суду не надані.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначений ст. 43 Закону № 2262.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262, згідно із ч. ч. 1 і 2 ст. 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
П. 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).
Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 та 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 380/1907/23 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:
«[…]
60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
[…]».
Суд зауважує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.
Правовідносини щодо видачі уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704 для перерахунку пенсії, призначених за Законом № 2262, з 01 січня 2018 року були предметом розгляду Верховного Суду.
В постанові від 11 квітня 2024 року у справі № 380/11528/22 Верховний Суд, серед іншого, вказав таке:
«[…]
28. […]
Як уже зазначалось, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, з преамбули якої вбачається постановлення останньої на виконання ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
29. П. 1 Постанови КМУ № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до Постанови КМУ № 704.
30. П. 2 Постанови КМУ № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
31. Постановою КМУ № 103 внесено також зміни до Порядку № 45, а саме:
- п. 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
32. Ст. 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
33. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262.
Перерахунок раніше призначених пенсій визначено ч. 4 ст. 63 цього Закону, за якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
34. Таким чином, перерахунок раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону № 2262, а Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.
35. При цьому обчислення пенсії встановлюється ст. 43 Закону № 2262, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.
36. Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.
37. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
38. Абз. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
39. Конституційний Суд України у Рішенні від 13 травня 2015 року за № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_6 щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
40. Ч. 2 ст. 6 КАС передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
[…]
43. Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
44. Право на пенсію підпадає під сферу дії ст. 1 Протоколу першого до Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
45. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом № 2262, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
46. Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
47. У справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10, № 71378/10) ЄСПЛ вказав, що якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя: наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (п. 35).
48. У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні ст. 1 Першого протоколу.
49. Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
50. З огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
51. Аналогічну правову позицію неодноразово висловлювала Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20), від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19.
52. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року № 160/1088/19).
53. Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема, від 10 лютого 2016 року у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у ч. 4 ст. 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень), загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.
54. З урахуванням вимог ст. 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
[…]
56. Враховуючи викладене, Верховний Суд не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що в разі коли спеціальним Законом № 2262 передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розміру й видів складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для такого перерахунку до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов'язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
57. Верховний Суд дійшов висновку, що відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 у підготовці і наданні до ГУ ПФУ у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 і 63 Закону № 2262 з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою КМУ № 704 є протиправною. Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та, відповідно, підлягають задоволенню.
[…]».
З огляду на правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, а також виходячи з встановлених фактичних обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , як колишній військовослужбовець, пенсія якого призначена на підставі Закону № 2262 до 01 березня 2018 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців набув право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та п. 1 Постанови КМУ № 103. Такий перерахунок мав проводитись із грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного згідно з Постановою КМУ № 704 за нормами, чинними станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням у складі такого грошового забезпечення не лише основних, а й щомісячних додаткових видів (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Суд встановив, що пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262 призначена позивачеві з 05 грудня 2001 року в розмірі 50% грошового забезпечення за посадою «заступник командира полку по тилу - начальник тилу гвардійського механізованого полку механізованої бригади», з урахуванням військового звання «підполковник». У складі грошового забезпечення, з якого обчислений основний розмір пенсії позивача при її призначенні, враховані посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, а також середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі: ОУС офіцерам МО, секретність, за безперервну службу, а також премія, про що свідчить протокол пенсійною справою № ФС-91898 (Міноборони) від 14 червня 2007 року.
На виконання п. 1 Постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 січня 2018 року провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного згідно з Постановою КМУ № 704. У складі грошового забезпечення, виходячи з якого проводився цей перерахунок, були враховані лише основні види (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років), що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС91898-Міноброни з 01 травня 2018 року. Щомісячні додаткові грошового забезпечення та премія при цьому перерахунку у складі грошового забезпечення не враховувались.
В подальшому на виконання рішення суду у справі № 200/4345/24 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачеві пенсії з 01 квітня 2019 року згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28 грудня 2023 року № ФС-91898/09/01/4070 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704 за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року, за посадою - заступник командира полку по тилу - начальник тилу гвардійського механізованого полку механізованої дивізії, у складі якого враховані такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС91898-Міноборони з 01 червня 2025 року та розрахунком на доплату пенсії за період з квітня 2019 року по травень 2025 року включно.
Отже, ГУ ПФУ в Донецькій області не проводило перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно із грошового забезпечення, визначеного згідно з Постановою КМУ № 704, у складі якого враховані не лише основні, а й щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Рішенням суду у справі № 200/8586/24 на ІНФОРМАЦІЯ_3 покладений обов'язок скласти та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Постанови КМУ № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 та 63 Закону № 2262 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
16 квітня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-91898/09/01/1486 про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ № 704 станом на 01 березня 2018 року за посадою - технік-начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків вузла зв'язку та РТЗ авіакомендатури, для проведення з 01 січня 2018 року перерахунку основного розміру пенсії, у складі якого враховані посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та премія.
В примітці до довідки від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486 ІНФОРМАЦІЯ_3 вказав, що «довідка складена на підставі рішення суду від 17 лютого 2025 року у справі № 200/8586/24, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01 січня 2018 року».
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486 та зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, з урахуванням проведених раніше виплат.
Передусім суд вважає за необхідне відзначити, що вимоги позивача в частині, яка стосується перерахунку пенсії за 01 квітня 2019 року є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Такий висновок ґрунтується на тому, що з 01 квітня 2019 року пенсія позивача вже перерахована відповідачем на виконання рішення суду у справі № 200/4345/24 згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28 грудня 2023 року № ФС-91898/09/01/4070 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704 за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року, за посадою - заступник командира полку по тилу - начальник тилу гвардійського механізованого полку механізованої дивізії, у складі якого враховані такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.
При цьому законодавство не передбачає можливості проведення перерахунку пенсії за один і той самий період, (в даному випадку йдеться про 01 квітня 2019 року), за однією правовою підставою (ст. ст. 43, 63 Закону № 2262, п. 1 Постанови КМУ № 103, Постанова КМУ № 704), проте із грошового забезпечення, визначеного станом на різні дати (на 05 березня 2019 року та на 01 березня 2018 року).
Щодо періоду з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно суд зазначає наступне.
З мотивів, наведених вище, суд не ставить під сумнів право позивача на перерахунок пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 та п. 1 Постанови КМУ № 103 із грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного згідно з Постановою КМУ № 704 за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, з урахуванням у складі такого грошового забезпечення не лише основних, а й щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
З огляду на це суд відхиляє заперечення відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за цей період із грошового забезпечення, визначеного за Постановою КМУ № 704 за відповідною посадою, у складі якого враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія.
При розгляді цієї справи суд не вдається до оцінки належності і повноти виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 рішення суду у справі № 200/8586/24, яким на останнього покладений обов'язок скласти та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Постанови КМУ № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі ст. ст. 8, 10, 43 та 63 Закону № 2262 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, позаяк такі питання мають вирішуватися в порядку судового контролю за нормами ст. ст. 381-1 - 383 КАС в межах справи № 200/8586/24.
Разом з цим суд відзначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно не може проводитись виходячи із грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486 про грошове забезпечення, оскільки ця довідка не може вважатися такою, що видана з дотриманням вимог ст. ст. 43, 63 Закону № 2262, Постанови КМУ № 704 та Порядку № 45.
Цей висновок суду ґрунтується на такому.
Аналіз норм ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 і п. п. 5, 6 Порядку № 45 зумовлює висновок про те, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою. При цьому відповідною вважається посада, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Суд встановив, що ОСОБА_1 був звільнений з військової служби з посади заступника командира полку по тилу - начальника тилу 78 гвардійського механізованого полку НОМЕР_3 механізованої бригади; саме за цією посадою було визначено грошове забезпечення, з якого обчислений основний розмір пенсії позивача при її призначенні; за цією ж посадою визначено грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.
В той же час довідка ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486 містить інформацію про грошове забезпечення, визначене відповідно до Постанови КМУ № 704 за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, не за посадою «заступник командира полку по тилу - начальника тилу гвардійського механізованого полку механізованої бригади», а за посадою «технік-начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків вузла зв'язку та РТЗ авіакомендатури», тобто за іншою посадою.
Об'єктивні підстави для висновку про те, що посада «технік-начальник зміни радіолокаційної системи посадки літаків вузла зв'язку та РТЗ авіакомендатури» є посадою, яка відповідна посаді «заступник командира полку по тилу - начальник тилу гвардійського механізованого полку механізованої бригади», у суду відсутні.
Крім того, звертаючись до суду з цим позовом, по суті ОСОБА_1 прагне захистити своє право на отримання пенсії, обчисленої із грошового забезпечення за відповідною посадою, у складі якого враховані не лише основні, а й щомісячні додаткові види та премія.
Водночас в довідці від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486 ІНФОРМАЦІЯ_3 у складі грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, яке має враховуватися для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, взагалі не врахував щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
При тому, що як при призначенні пенсії ОСОБА_1 , та і при її перерахунку з 01 квітня 2019 року, основний розмір пенсії був обчислений із грошового забезпечення за відповідною посадою, у складі якого враховані щомісячні додаткові види.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що правові підстави для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486 та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, з урахуванням проведених раніше виплат, відсутні.
Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Те, що ГУ ПФУ в Донецькій області, відмовляючи позивачеві в перерахунку пенсії, безпідставно покликалося на відсутність правових підстав для такого перерахунку, не спростовує висновку суду по суті позовних вимог.
Суд відзначає, що судовий захист за своєю сутністю має бути ефективним і призводити до відновлення порушеного права позивача, за захистом якого він звертається до суду.
Однак за встановлених фактичних обставин визнання протиправними дій пенсійного органу щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16 квітня 2025 року № ФС-91898/09/01/1486, зважаючи на помилковість визначених відповідачем підстав відмови у такому перерахунку, не призведе до відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно, обчисленої із грошового забезпечення за відповідною посадою, у складі якого враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія, про що суд зазначив вище.
Разом з цим суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що його порушене право на отримання пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно, обчисленої із грошового забезпечення, визначеного згідно з Постановою КМУ № 704 за нормами, чинними станом на 01 березня 2018 року, за відповідною посадою, у складі якого враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія, може бути відновлено лише за умови складання ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідної довідки з дотриманням вимог ст. ст. 43, 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та Постанови КМУ № 704.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
З огляду на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для присудження на користь позивача на рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
4. Повне судове рішення складено 18 вересня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко