Рішення від 22.09.2025 по справі 200/4201/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року Справа№200/4201/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Аляб'єва І.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області зарахувати з 01.05.2025 року до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 звернувся 15.04.2025 із заявою на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069271, яка зареєстрована за № 9561/К-0500-25 в якій просив управління зарахувати до пільгового стажу період роботи на шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року.

Листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 13.05.2025 12049-9561/ К-02/8-0500/25 повідомлено його про те, що перерахунок згідно ч.4 ст.42 Закону №1058 не проводився, оскільки на дату звернення враховано весь стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу від 11.09.2024. Рішення про часткову відмову управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не приймалось. Додатково повідомляємо, що період роботи на ВП шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.05.2010 по 31.12.2010 зараховано до пільгового стажу. Страховий стаж зараховано по 28.02.2021 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу. Пенсія нараховується та виплачується згідно чинного законодавства. У разі незгоди з відповіддю органів Пенсійного фонду України Ви маєте право оскаржити їх дії або бездіяльність до вищого органу або у судовому порядку.

Відповіді щодо зарахування чи не зарахування до пільгового стажу періоду роботи на шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року не надано.

Позивач просить зарахувати до його страхового та пільгового стажу періоди роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 та здійснити перерахунок пенсії.

Ухвалою суду від 16.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження (без виклику сторін). Витребувано у відповідача усі матеріали за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії, розрахунок стажу, письмові пояснення стосовно того, які періоди не зараховані до пільгового та страхового стажу з зазначенням підстав не зарахування таких періодів, надати довідку форми ОК-5, РС-право.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області від 11.09.2024 за № 7289 «про перерахунок пенсії відповідно частини 4 статті 42 Закону № 1058 + звільнення». Заява опрацьовувалася за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Автоматизованим способом ОСОБА_1 проведено перерахунки пенсії відповідно до чинного законодавства, в тому числі відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу отриманого після призначення пенсії з 01.04.2020, з 01.04.2022 та з 01.04.2024. Страховий стаж для розрахунку пенсії, з 01.04.2020 враховано з 01.12.2016 по 31.01.2018, з 01.04.2022 враховано з 01.02.2018 по 31.07.2019, з 01.04.2024 враховано з 01.08.2019 по 28.02.2021 (по сплаті страхових внесків в Пенсійний фонд України на час проведення автоматичних перерахунків) та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058.

За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням. Рішення про часткову відмову Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не приймалось. Право на перерахунок пенсії з 01.09.2024 (згідно заяви від 11.09.2024 № 7289) відповідно до частини 4 статті 42 в ОСОБА_1 відсутнє, так як не пройшло два роки після попереднього перерахунку пенсії (01.04.2024).

Враховуючи вищезазначене, відсутнє право на:

- зарахування до страхового стажу періоду з 26.08.2021 по 14.08.2024 (сплата страхових внесків в Пенсійний фонд України відсутня, право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 виникає з 01.04.2026);

- зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 26.08.2021 по 14.08.2024 на ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» (право на перерахунок виникне після проведеного автоматизованим способом перерахунку відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 з 01.04.2026, з зарахуванням періодів роботи за які буде сплачено страхові внесків в Пенсійний фонд України та за умови надання заяви встановленої форми).

З заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка з 01.05.2025 ОСОБА_1 не звертався.

Додатково повідомляємо що період роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 на ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» ОСОБА_1 зараховано до страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії.

Звернення ОСОБА_1 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України від 15.04.2025 № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069271, яке зареєстровано за вхідним № 9561/К-0500-25, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян», та надано відповідь від 13.05.2025 № 12049-9561/К-02/8- 0500/25.

Тобто, оскільки позивач у спірних правовідносинах звертався до відповідача з заявою довільної форми та змісту, замість звернення з заявою по формі згідно з Порядком №22-1, з урахуванням Постанови Правління Пенсійного фонду України 14.12.2015 № 25-1, у разі звернення в електронному вигляді, то таке звернення не тягне наслідків у вигляді вирішення питання про призначення/перерахунку пенсії.

Просить відмовити в задоволенні позову.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 09.11.2016 як отримувач пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- IV (далі - Закон № 1058).

ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області від 11.09.2024 за № 7289 «про перерахунок пенсії відповідно частини 4 статті 42 Закону № 1058 + звільнення».

Заява опрацьовувалася за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням. Страховий стаж для розрахунку пенсії, з 01.04.2020 враховано з 01.12.2016 по 31.01.2018, з 01.04.2022 враховано з 01.02.2018 по 31.07.2019, з 01.04.2024 враховано з 01.08.2019 по 28.02.2021 (по сплаті страхових внесків в Пенсійний фонд України на час проведення автоматичних перерахунків)

Рішення про часткову відмову Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не приймалось. Право на перерахунок пенсії з 01.09.2024 (згідно заяви від 11.09.2024 № 7289) відповідно до частини 4 статті 42 в ОСОБА_1 відсутнє, так як не пройшло два роки після попереднього перерахунку пенсії (01.04.2024).

ОСОБА_1 звернувся 15.04.2025 із заявою на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069271, яка зареєстрована за № 9561/К-0500-25 в якій просив управління зарахувати до пільгового стажу період роботи на шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року.

ОСОБА_1 звернувся 15.04.2025 із заявою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069271, яка зареєстрована за № 9561/К-0500-25 в якій просив управління зарахувати до пільгового стажу період роботи на шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року.

Листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 13.05.2025 12049-9561/ К-02/8-0500/25 повідомлено позивача, що В результаті розгляду документів, які долучено до заяви №7289 від 11.09.2024, проведено перерахунок у зв'язку із звільненням з 15.08.2024. Перерахунок згідно ч.4 ст.42 Закону №1058 не проводився, оскільки на дату звернення враховано весь стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу від 11.09.2024. Рішення про часткову відмову управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не приймалось. Додатково повідомляємо, що період роботи на ВП шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.05.2010 по 31.12.2010 зараховано до пільгового стажу. Страховий стаж зараховано по 28.02.2021 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу. Пенсія нараховується та виплачується згідно чинного законодавства.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1

- у період з 12.04.2010 по 01.02.2021 позивач працював на посаді електрослюсаря підземного на ВП шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля»;

- з 26.08.2021 по 14.08.2024 позивач працював на посаді електрослюсаря підземного на ВП шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».

З довідки РС-право вбачається, що період роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 на ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» ОСОБА_1 зараховано до страхового та пільгового стажу.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Як встановлено з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із заявою у довільній формі щодо роз'яснення підстав не зарахування спірного періоду роботи до його стажу.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.

Разом з цим, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, заява позивача була сформована у довільній формі, не містила вимоги про перерахунок пенсії. До заяви не додано жодного документа на підтвердження загального або пільгового стажу роботи у спірний період.

Таким чином заява позивача фактично мала намір зарахування спірного періоду роботи до страхового та пільгового стажу роботи позивача, а тому відповідачем була надана відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян» листом від 13.05.2025 № 12049-9561/К-02/8-0500/25.

Суд зазначає, що така відповідь управління за своєю природою не є індивідуальним актом та не породжує для позивача жодних негативних наслідків.

Проте, Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності не розгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком №22-1, у постанові від 27.11.2019 у справі №748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, вказав, що важливим є також долучення позивачем до заяви документів, які подаються саме при призначенні/перерахунку пенсії.

На цій підставі Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).

Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17, від 27.11.2019 у справі №748/696/17, від 26.02.2020 у справі № 541/543/17-а, від 16.12.2021 у справі №500/1879/20 та від 09.08.2023 у справі №520/5045/2020.

Верховний Суд у постанові від 23.09.2024 у справі № 620/2027/23 вказав, що доступ до соціальних прав, зокрема права на призначення пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.

Разом з цим, як встановлено судом, порушення прав позивача щодо зарахування до страхового та пільгового стажу роботу спірного періоду відбулось під час перерахунку пенсії позивача 15.08.2024, а тому у відповідності до статей 9 та 245 КАС України суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача в частині не зарахування до страхового та пільгового стажу позивача періоду його роботи з 26.08.2021 року по 14.08.2024 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового та пільгового стажу позивача період роботи з 26.08.2021 року по 14.08.2024, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу роботи період роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.05.2010 по 31.12.2010 та з 26.08.2021 року по 14.08.2024 суд зазначає наступне.

З довідки РС-право вбачається, що період роботи з 01.05.2010 по 31.12.2010 на ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» ОСОБА_1 зараховано до страхового та пільгового стажу.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 у період з 12.04.2010 по 01.02.2021 позивач працював на посаді електрослюсаря підземного на ВП шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля»; з 26.08.2021 по 14.08.2024 позивач працював на посаді електрослюсаря підземного на ВП шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».

За приписами ст. 1 Закону України №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у п.п. 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 ст. 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Як передбачено ч.ч. 4 - 6, 9, 10 ст. 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у п.1, 2, 4 ст.14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із ч. 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Крім того, при вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Виходячи з наведеного, страж роботи позивача з 26.08.2021 по 14.08.2024 підлягає зарахуванню до страхового ста пільгового стажу роботи.

На підставі викладеного, враховуючи заявлені позовні вимоги та фактичні висновки, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 3-4 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн. відповідно до квитанції від 09.06.2025.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 645,96 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл..Соборна, 3 м.Слов'янськ, Донецька область, 84122) зарахувати з 01.05.2025 року до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) період роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 26.08.2021 року по 14.08.2024 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл..Соборна, 3 м.Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати в розмірі 645,96 гривень.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено і підписано 22.09.2025 року.

Суддя І.Г. Аляб'єв