Ухвала від 22.09.2025 по справі 320/8713/21

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 вересня 2025 р. м. Вінниця Справа № 320/8713/21

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

24 березня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому, окрім іншого, йдеться про необхідність залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду, що розцінено судом як відповідне клопотання. Зокрема представник відповідача зауважує, що оскаржуване позивачем рішення № 9 "Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи" прийняте відповідачем 05 серпня 2020 року, а з позовом щодо оскарження такого рішення позивач звернувся до суду 21 липня 2021 року. Водночас приписами частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду. Відповідно до статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду. За наведених обставин представник відповідача стверджує, що позов слід залишити без розгляду.

Розглянувши клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, суд зважає на таке.

Підстави та порядок залишення позовної заяви без розгляду визначені статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Водночас частинами 3, 4 статті 123 КАС України передбачено, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Зі змісту наведених норм слідує, що у разі виявлення факту пропуску позивачем строку звернення до суду після відкриття провадження в адміністративній справі позивачу слід надати можливість подати заяву про поновлення строку звернення до суду та обґрунтувати причини пропуску такого строку.

Такі висновки узгоджуються з приписами частини 13 статті 171 КАС України, згідно з якими суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

При цьому частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Водночас особливості строку звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відтак, за загальним правилом, строк звернення до адміністративного суду становить шість місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, суд установив, що позивач 21 липня 2021 року звернувся до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації № 9 "Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", що прийняте 05 серпня 2020 року.

Відтак слушними слід визнати твердження представника відповідача щодо недотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, який становить шість місяців.

При цьому обчислювати такий строк слід з дати прийняття оскаржуваного рішення, адже матеріали справи не містять доказів щодо дати поінформованості позивача про прийняте рішення.

Водночас разом із позовною заявою позивач не звернувся до суду із заявою (клопотанням) про поновлення строку звернення до адміністративного суду, що свідчить про невідповідність такого позову наведеними вище вимогам процесуального закону.

Таким чином, з огляду на приписи частини 13 статті 171 КАС України позовну заяву слід залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, що містить позовна заява, шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

А відтак подане представником відповідача клопотання про залишення позову без розгляду слід залишити без задоволення, адже наявні підстави для залишення позову без руху.

Керуючись статтями 122, 123, 169, 171, 240, 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович